Bir Kadının Portresi

7,0/10  (1 Oy) · 
8 okunma  · 
3 beğeni  · 
783 gösterim
Henry James modern romanın en önemli isimlerinden biridir. Amerika'da doğmuş olmasına, Amerikan romanına uluslararası saygınlık kazandırmasına karşın yaşamının büyük bir bölümünü İngiltere'de ve Avrupa'da geçirmiştir. Bu özelliği başyapıtlarından biri olan "Bir Kadının Portresi"nde kendini iyiden iyiye belli eder. Romanın kahramanı Isabel Amerikalı bir genç kızdır. Teyzesiyle yaşamak üzere Avrupa'ya gelir ve burada çoğunluğu Avrupalılaşmış Amerikalılardan oluşan kişilerin yozlaşmış dünyası içine düşer. Henry James yakından tanıdığı bir dünyanın karanlık yüzünü sergiler bir kişinin serüveni içinde. Roman yalnız bir kişilik oluşumunu anlamakla yetinmez; romen tekniği açısından da önem taşır. Gerçekçi roman anlatımıyla James'in "buluşu" diyebileceğimiz "bakış açısı" tekniğini de ustaca birleştirir.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 1995
 • Sayfa Sayısı:
  603
 • ISBN:
  9789753634410
 • Çeviri:
  Ünal Aytür
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ferah 
22 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Başkalarının öldüğünü görmek kadar bize yaşadığımızı duyumsatan bir şey yoktur..

Ezra Aydın 
20 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Gündelik dilden, insan düşuncelerine ve bir kadının çelişkilerine uzanan bir yolu andırıyor kitap. Henry James, antik kalıntılardan geleneksel çay saatlerine dekorlarını ustalıkla döşerken; bize kahramanımızın zihninde olup biten tüm muharebelere,çelişkiler ve isteklere derinlemesine, yorulmadan kulak vermemizi sağlıyor. Kitabı sevenler oldu, sevmeyenler, uzun bulanlar, yarım bırakanlar, eleştirmenler.
Siz ne düşünürsünüz bilmem ama Isabel Archer bağımsızlık arzusuyla kıvranan kendine hayran kadınların hazin öykülerinin canlı bir tasviridir derim ben.