Bir Kadının Yaşamından 24 Saat Öyküler Seçkisi

7,3/10  (14 Oy) · 
70 okunma  · 
15 beğeni  · 
1.033 gösterim
Bu kitapta, 20. yüzyıl Avrupa'sının en önemli kalemlerinden olan Stefan Zweig'ın birbirinden çarpıcı beş öyküsü yer alıyor.

'Bir Kadının Yaşamından 24 Saat'te tutkunun ve aşkın yakıcılığını; 'Kitapçı Mendel'de savaşın acımasız yüzünü ve bıraktığı silinmeyecek izlerini; 'Bir Yaz Öyküsü'nde anıların ardına gizlenmiş gerçek duyguları; 'Kızıl'da toplumun zayıf ruhlar üzerindeki gölgesini; ve 'Yalnız İki İnsan'da dışlanmışların kederini okuyuculara anlatıyor. Zweig bu öykülerde ölüm ve yaşamın sınırlarında dolaşıyor, sıradan insanların gizli kalmış sırlarını gün yüzüne çıkarıyor, ruhun karanlık taraflarına dokunarak çok yönlü anlatımını zenginleştiriyor.

Savaşın getirdiği acılarla boğuşmaya daha fazla katlanamayıp 1942'de hayatına son veren Stefan Zweig'ın, okuyucuları öykülerin içine çeken ve ruhlarına ayna tutan bu kitabını, Ahmet Arpad'ın özenli çevirisiyle sunuyoruz.
Ezgi 
14 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Koridor yayınlarından çıkan baskısını okuduğum 'Bir Kadının Yaşamından 24 Saat' ve 'Öyküler Seçkisi -Kitapçı Mendel, Bir Yaz Öyküsü, Kızıl, İki Yalnız İnsan-' yine yazarın muntazam psikoanaliz yapma ve betimleme yeteneğiyle birer şahesere dönüşmüş. Zweig, o kadar güzel derinlemesine betimlemeler yapıyor ki yaşananların gözünüzün önüne gelmesi kaçınılmaz oluyor. Bir an bir anlatıcı rolündeyken diğer bir anda yaşayan karakter olabiliyorsunuz. Ayrıca kadınların dünyasını, psikolojisini, duygu durum değişikliklerini en az yine hemcinsleri kadar iyi analiz edebilmesi ve okuyucusuna yansıtabilmesi de yazarın herkese nasip olamıycak çok kıymetli bir yeteneği. Çok sıradan bir yaşamı bile içinden bir çok dersler çıkarılabilecek koskocaman bir hikayeye dönüştürebiliyor. Bu nedenle Zweig'in eserlerinde anlattığı hikayenin değil daha çok yaşattığı duyguların önemli olduğunu düşünüyorum. Karakterle yükseliyorsunuz, karakterle alçalıyorsunuz. Belki kızıyor ve belki de ona hak veriyorsunuz. Ama bunların hepsi olurken yazarın denetiminde olduğunuzu da hissediyorsunuz. Yani ne hissettirmek istiyorsa onu hissettiriyor. .
Zweig benim için tavsiye edilebilirlik listesinde çok başlarda olan bir yazar. Bu kitabı da tavsiye edebileceğim bir eser.

Sezgin Şanlıtürk 
30 Eki 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Eski bir dostum hediye etmişti. 1 Senedir köşeye atıp unutmuşum. Bu kitaba yapılabilecek büyük bir haksızlık. Özür diler gibi açtım 1 gecede okuyuverdim. Zaten kitap siz istemesenizde alıp sizi olayın içine çeken kitaplardan.

Kaktüs Kitap Evi 
07 Oca 23:43 · Kitabı okudu · 9/10 puan

2018 yılının ilk yorumu ile karşınızdayım arkadaşlar. Yazarlardan Stefan Zweig sevipte yıla onun ile başlamam da çok normal tabii.

Yasemin Gür 
15 Şub 23:18 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ben özellikle Kitapçı Mendel öyküsüne bayıldım.Karakterin güzelliği bir yana toplumun bazen ne kadar fütursuzca davranışlarla insanların içindeki iyiyi köreltebileceklerini görmüş olduk.Kitapçı Mendel'i unutulmayacak bir karakter oldu benim açımdan,tüm değerini bilmeyenlere inat !

Bir diğer beğendiğim öykü ise Kızıl'dı. Hayata dair beklentiler içerisindeyken aslında çok daha önemli şeylere sahip olabileceğimizi gösterdi yazar bir yandan ve de Berger gibi özgüveni düşük, içe kapanık insanların toplum baskısıyla aslında yapmak istediklerinin dahi farkına geç varmasına neden olduğunu gördük.Bu hikayenin sonuysa beni çok üzdü...

Kitaba adını veren öykü olan 'Bir Kadının Yaşamından 24 saat' isimli öyküdeyse hayattaki 24 saatin gerçekten de ne kadar önemli olduğunu özellikle hissedebildim.Özellikle beklemediğim çok şey yaşandı öyküde.Özellikle de bir insana hayatını çekinmeden anlatabilmenin şansının bilinmesini gerektiğini düşündüm.

Kitap genel anlamda beni tatmin etti, zaman zaman sıkıldığım noktalar olmadı değil ancak okunacak güzel bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Kitaptan 43 Alıntı

“ Bir kadının yıllar süren yorucu ve hayal kırıklıklarıyla dolu bir evliliğin içinde, kalbinin her an kaçmaya hazır olabileceği fikrini öne sürdüm. “

Bir Kadının Yaşamından 24 Saat, Stefan Zweig (Sayfa 15 - Panama Yayınları)Bir Kadının Yaşamından 24 Saat, Stefan Zweig (Sayfa 15 - Panama Yayınları)
Yağmur SÖNMEZ 
12 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Her şeye yeniden başlamaya ne gerek var? Yaşadıklarım bana yetti!

Bir Kadının Yaşamından 24 Saat, Stefan Zweig (Sayfa 47)Bir Kadının Yaşamından 24 Saat, Stefan Zweig (Sayfa 47)
Pagos35 
 20 Oca 02:20 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Herkese hem zarif bir incelikle özel bir yakınlık gösterir hem de belli bir mesafe koyardı.

Bir Kadının Yaşamından 24 Saat, Stefan Zweig (Sayfa 9 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Bir Kadının Yaşamından 24 Saat, Stefan Zweig (Sayfa 9 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Yağmur SÖNMEZ 
18 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Binlerce insan arasında tek başına olmak nedir sen bilemezsin!

Bir Kadının Yaşamından 24 Saat, Stefan Zweig (Sayfa 182)Bir Kadının Yaşamından 24 Saat, Stefan Zweig (Sayfa 182)

Öyleyse tüm ahlaki yargılar anlamını yitirir ve her çeşit kirli girişim haklı bir sebebe dayandırılarak onaylanmış olur.

Bir Kadının Yaşamından 24 Saat, Stefan ZweigBir Kadının Yaşamından 24 Saat, Stefan Zweig
Yağmur SÖNMEZ 
19 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sessizlik her yeri kaplamıştı. Sessiz düşüncelerde konuşmaya başlayan çok hüzünlü bir sessizlikti bu...

Bir Kadının Yaşamından 24 Saat, Stefan Zweig (Sayfa 210)Bir Kadının Yaşamından 24 Saat, Stefan Zweig (Sayfa 210)

Çünkü bedeni,dipsiz bir uçuruma yuvarlanan ve en dibe ulaşana kadar düşmeye devam eden bir taş gibi yığılmıştı bankın üzerine.

Bir Kadının Yaşamından 24 Saat, Stefan ZweigBir Kadının Yaşamından 24 Saat, Stefan Zweig
5 /