Bir Kadının Yaşamından 24 Saat Öyküler Seçkisi

7,4/10  (18 Oy) · 
87 okunma  · 
18 beğeni  · 
1.155 gösterim
Bu kitapta, 20. yüzyıl Avrupa'sının en önemli kalemlerinden olan Stefan Zweig'ın birbirinden çarpıcı beş öyküsü yer alıyor.

'Bir Kadının Yaşamından 24 Saat'te tutkunun ve aşkın yakıcılığını; 'Kitapçı Mendel'de savaşın acımasız yüzünü ve bıraktığı silinmeyecek izlerini; 'Bir Yaz Öyküsü'nde anıların ardına gizlenmiş gerçek duyguları; 'Kızıl'da toplumun zayıf ruhlar üzerindeki gölgesini; ve 'Yalnız İki İnsan'da dışlanmışların kederini okuyuculara anlatıyor. Zweig bu öykülerde ölüm ve yaşamın sınırlarında dolaşıyor, sıradan insanların gizli kalmış sırlarını gün yüzüne çıkarıyor, ruhun karanlık taraflarına dokunarak çok yönlü anlatımını zenginleştiriyor.

Savaşın getirdiği acılarla boğuşmaya daha fazla katlanamayıp 1942'de hayatına son veren Stefan Zweig'ın, okuyucuları öykülerin içine çeken ve ruhlarına ayna tutan bu kitabını, Ahmet Arpad'ın özenli çevirisiyle sunuyoruz.
Ezgi 
14 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Koridor yayınlarından çıkan baskısını okuduğum 'Bir Kadının Yaşamından 24 Saat' ve 'Öyküler Seçkisi -Kitapçı Mendel, Bir Yaz Öyküsü, Kızıl, İki Yalnız İnsan-' yine yazarın muntazam psikoanaliz yapma ve betimleme yeteneğiyle birer şahesere dönüşmüş. Zweig, o kadar güzel derinlemesine betimlemeler yapıyor ki yaşananların gözünüzün önüne gelmesi kaçınılmaz oluyor. Bir an bir anlatıcı rolündeyken diğer bir anda yaşayan karakter olabiliyorsunuz. Ayrıca kadınların dünyasını, psikolojisini, duygu durum değişikliklerini en az yine hemcinsleri kadar iyi analiz edebilmesi ve okuyucusuna yansıtabilmesi de yazarın herkese nasip olamıycak çok kıymetli bir yeteneği. Çok sıradan bir yaşamı bile içinden bir çok dersler çıkarılabilecek koskocaman bir hikayeye dönüştürebiliyor. Bu nedenle Zweig'in eserlerinde anlattığı hikayenin değil daha çok yaşattığı duyguların önemli olduğunu düşünüyorum. Karakterle yükseliyorsunuz, karakterle alçalıyorsunuz. Belki kızıyor ve belki de ona hak veriyorsunuz. Ama bunların hepsi olurken yazarın denetiminde olduğunuzu da hissediyorsunuz. Yani ne hissettirmek istiyorsa onu hissettiriyor. .
Zweig benim için tavsiye edilebilirlik listesinde çok başlarda olan bir yazar. Bu kitabı da tavsiye edebileceğim bir eser.