Bir Kadının Yaşamından 24 Saat / Bir Yüreğin Ölümü

·
Okunma
·
Beğeni
·
12.744
Gösterim
Adı:
Bir Kadının Yaşamından 24 Saat / Bir Yüreğin Ölümü
Baskı tarihi:
Ağustos 2012
Sayfa sayısı:
126
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750710551
Kitabın türü:
Orijinal adı:
24 Stunden Aus Dem Leben Einer Frau / Untergang Eines Herzens
Çeviri:
Gülperi Sert
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Bir Kadının Yaşamından 24 Saat / Bir Yüreğin Ölümü
Bir Kadının Yaşamından 24 Saat
Stefan Zweig'ın psikolojiye ve Sigmund Freud'un öğretisine duyduğu ilgiyi yansıtan Bir Kadının Yaşamından 24 Saat ve Bir Yüreğin Ölümü adlı yapıtlarını bir araya getirdiğimiz bu kitap, yazarın öykü sanatındaki olağanüstü becerisini gözler önüne seriyor. İnsan ruhunun en karmaşık duygularından biri olan tutkuyu olanca canlılığıyla dile getiren öyküler bunlar. Bir Kadının Yaşamından 24 Saat, duygularının peşinden korkusuzca giden bir kadının apansız yön değiştiren yaşamını konu ediniyor. Bir Yüreğin Ölümü ise, ruh ikizini Lev Tolstoy'un unutulmaz kahramanı İvan İlyiç'te bulduğumuz yaşlı bir adamın ailesinden ve yaşamdan uzaklaşmasını öykülüyor.

Düşsel ve tarihsel karakterler üzerine yazdığı biyografilerinde olduğu kadar öykülerinde de karakterlerini kendine özgü derin, incelikli ruh çözümlemeleriyle betimleyen Zweig'ın bu kitapta buluşturduğumuz iki uzun öyküsü, edebiyat tarihinde Freud'un çözümlediği yapıtlar arasında yer alıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
Sitede kitaba dair çok güzel incelemeler var ama benim kafama takılan ve sorgulamak istediğim birkaç noktaya değinmek istiyorum.

İlk olarak; Zweig, psikoanaliz yapabilme ve betimleme yeteneğinin o kadar farkında ki bunu hemen hemen her karakterinde kullanıyor. Zevk alıyor adeta. En küçük tavırları bile detaylarla anlatarak özümsememizi ve gözümüzün önüne getirmemizi sağlıyor.
Mesela; Bir Kadının Yaşamından 24 Saat isimli öyküsünde, hiç kumarhaneye gitmemiş bir insan olarak kurpiyerlerin el hareketleri ve mimiklerini beynimde canlandırabildim. Ayrıca Bir Yüreğin Ölümü öyküsünde babanın o kalp sıkışmasını, içten içe acı çekme sürecini sanki ben de yaşadım.
Öte yandan, bu betimlemeleri yaparken yazarın bazı şeyleri ve kendisini çok tekrar ettiğini düşünüyorum. Sürekli aynı şeyleri yineliyor gibi... Acaba Zweig'ı asıl Zweig yapan da bu mu?

İkincisi; Zweig, erkek bir yazar olarak kadınları nasıl bu kadar içselleştirebilmiş merak ediyorum. Bir kadının ruhunu, isteklerini, olaylara bakış açısını nasıl bu kadar iyi anlatabilir? Ayrıca seçtiği baş kadın karakterler genelde hep bir ahlak çöküntüsü yaşayan kadınlar... Hatta Bir Yüreğin Ölümü öyküsünde yan karakter olan kadınlar bile o şekilde anlatılmış. O dönemde acaba toplumun kadınlara bakış açısı nasıldı? Ya da Zweig özel yaşamında kadınlarla ilgili nasıl tecrübeler yaşadı da hem bu kadar içselleştirebildi hem de anlattığı kadın karakterlere ahlaki bir eksiklik ekledi? Bu da ayrı bir merak konusu...

Üçüncüsü; Zweig, karakterlerini bize yansıtırken onları derinlemesine anlatıyor, onlara hatalar yaptırırken bile onları anlayabilmemizi ve suçlamamamızı sağlıyor. Zamanla karakter kendisini ve çevresini sorgulayarak, kendi içinde mücadele vererek edebiyatta "climax" denilen o doruk noktasına ulaşıyor. Ve kaçınılmaz son: Çöküş... Öyle ki, siz karakteri o vardığı çöküş noktası sayesinde daha çok kendinize yakın ve samimi görüyorsunuz. Daha çok seviyorsunuz ve sorgulayamıyorsunuz. Tıpkı yazarın kendi yaşadığı çöküşler gibi...Acaba Zweig bu durumu kendi hayatını şekillendirirken de kullandı mı diye insan düşünmeden edemiyor.

Kitap bence başlarda herkese hitap etmeyebilir. Yani ağır ve sıkıcı gelebilir. Ama ısrarla devam etmenizi ve o beklenen sona ulaşmanızı tavsiye ederim.
Özellikle Bir Yüreğin Ölümü hem başlangıcıyla hem de bitişiyle bende ayrı bir yer edindi bile...
Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat
Unutmak isteriz bize acı veren ve içimizi acıtan olayları, unuttuk bir daha hatırlamayız sanırız. Lakin bir gün bir olay tekrar hatırlatır bize o yaşananları ilk gün ki gibi sıcaklığı ve can yakıcı haliyle… Tıpkı Mrs. C hanımın 24 yıl önce yaşadığı gibi. Evet, 24 saat bir ömür içinde çok kısa bir zaman dilimi, ama o 24 Saat içinde yaşanılanlar belki 24 yıla sığmayacak kadar özel ve acı doludur. Mrs. C bir hayat kurtarma adına yaptığı iyiliğin sonunda yaşadıklarını hayretler içinde okuyacaksınız.
Ah be Stefan Zweig, roman kahramanın Mrs. C gibi bir kurtarıcıyı mı bekledin? Gelseydi vazgeçer miydin intihardan?

Bir Yüreğin Ölümü
Babalar aile reisliği ve toplumun onlara yüklediği sosyal statü nedeni ile Anneler kadar ön planda değildirler. Oysa aile için bir dağdır baba. Kâh sırtlarını yasladıkları, kâh gölgesinde güneşlendikleri. Babalar bütün evlatlarını çok severler kuşkusuz. Ama kız çocukları başkadır, daha bir özen gösterir, üstüne titrerler, gözlerinden bile sakınırlar. Babalar Emri Hak vaki olmadan da ölürler, ciğerpareleri kız çocuklarının yuvasından ayrıldığı gün ilk ölüm acısını tadarlar.
Stefan Zweig de bu öyküde Yıllar boyu eşi ve kızının mutluluğu için çalışmış, onların rahatı ve sosyal statüleri açısından elinden gelen her şeyi yapan bir adamın, gerçekten sevilmediğini ve kendisinden utanıldığını öylesine derin işlemiş ki! Bu hikayede yaşlı adam Salomonsohn’ un acılarını yüreğinizin derinliklerinde hissediyorsunuz.
Sahi bizim aldatılmışlıklarımızı ve ruhi kirliğimizi ne temizler? Yıkanmak mı? Uyumak mı? Unutmaya çalışmak mı? Yoksa ölüm mü?...

Kitap olarak kısa sürede okunsa da, etkisi ve acısı uzunca sürecek bir eser
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.914 Oy)19.831 beğeni45.406 okunma3.481 alıntı191.920 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.903 Oy)9.173 beğeni30.096 okunma922 alıntı146.107 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (11.092 Oy)13.903 beğeni36.019 okunma3.754 alıntı153.040 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.749 Oy)8.361 beğeni23.904 okunma947 alıntı95.235 gösterim
 • Simyacı
  8.6/10 (8.214 Oy)9.204 beğeni27.480 okunma2.920 alıntı121.106 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.879 Oy)9.420 beğeni26.498 okunma1.791 alıntı135.238 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.1/10 (9.974 Oy)11.758 beğeni29.518 okunma1.681 alıntı154.465 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.896 Oy)6.005 beğeni20.550 okunma915 alıntı106.748 gösterim
 • Yabancı
  8.3/10 (4.601 Oy)4.085 beğeni13.597 okunma1.530 alıntı56.137 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (6.261 Oy)6.613 beğeni17.593 okunma2.935 alıntı90.016 gösterim
Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat
Bu öyküde bir otel odasında hiç tanımadığı bir kadına, üzerinden yıllar geçse de unutamadığı bir günü anlatan yaşlı Bayan C’yi dinliyoruz. İlk defa kumarhanede gördüğü bir adama yardım etmek için onunla iletişim kurduğu andan itibaren Bayan C için hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. İki kişi, iki tutku ama iki farklı tutku: biri aşk, biri kumar. İnsan bir tutkuya kapıldığında (bu aşk,kumar veya başka bir şey olabilir) vazgeçebileceklerinin sınırı var mıdır? Ya da bir tutkuyu ne durdurabilir? Toplumun ahlak kuralları, din, korku...
Bayan C vasıtasıyla Zweig yine kelimeleri ustaca kullanarak yoğun ve doyurucu bir anlatımla bize ulaştırıyor. Mola vermek için elimden bıraktığımda huzursuz oldum çünkü aklımda hep Bayan C’nin anlattığı o 24 saatin sonunda ne olacağı vardı.. Zweig her kitabında bir insan duygusunu derinlemesine ele alıyor. Burada da tutkuyu derinlemesine anlatmış bize. Her gün yaşadığımız ve aslında çok tanıdık olan hisleri kelimelere yükleme işini gerçekten çok iyi başarıyor bu yazar.

Bir Yüreğin Ölümü
Zweig eserlerinden okuduklarım arasında en çok etkilendiğim buydu. Kesinlikle Stefan Zweig şimdiye kadar bendeki zirvesini bu eserle yaptı. Bir adam düşünün kızı ve eşine güzel bir yaşam sunmak için hayatı boyunca çalışmış. Kızı ve eşine sunduğu yaşamla onlara bir sosyal statü kazandırmış ancak kendisi o statüye ulaşamamış. Peki neden? Çünkü ailesinin yaşam kalitesi yükselirken o hala çalışıyordu. O hep çalıştı. Çalışırken yaptığı fedalar yüzünden hem ailesinden hem toplumdan hem de yaşamdan kopmuştur. Bu adam ailesiyle birlikte tatile gitmiştir. Ancak ne kızı eski kızı ne eşi eski eşidir. Eser bu adamın iç konuşmaları, düşünceleri ile şekilleniyor. Yukarıda diğer öyküde belirttiğim gibi hisleri, düşünceleri kelimelere yüklemekte kesinlikle çok başarılıydı. Ailesi için çalışırken ailesi dahil her şeyden uzaklaşan adamın, etrafındaki her şeye yabancı olan adamın öyküsünü okumalısınız.
Can Sanat Yayınları'nın 2009'da iki 'novella' olarak basımını yaptığı, yine Zweig'e bir kez daha hayran kaldığım iki eser okumanın karşı konulmaz sevincini yaşıyorum.. Okumadığım bir kitabı kalmayana kadar devam edeceğim Zweig okumaya ve tabi ki kendimce inceleyip hislerimi paylaşmaya.. Uzun gelebilecek bir inceleme olacak ancak iki eseri de yorumlamaya çalışacağım..
(Ben yine e-kitap olarak okudum. Başka bir incelememde değindiğim gibi d&r sayesinde onlarca Can Sanat Yayınları e-kitap satın aldım.)
Aralık 2013 8. Basım esas alınarak hazırlanan 1. E-kitap sürümünü okudum. Çeviri çok akıcı ve neredeyse hatasızdı.
İlk 'uzun öykü' Bir Kadının Yaşamından 24 Saat idi. Bir pansiyonda tatil yapan insanlar, ansızın gelen bir gencin de katılmasıyla, onu da aralarına alarak tatile devam ederler. Ancak hiç beklemedikleri bir şey olur, bir kadın eşini ve çocuklarını geride bırakarak yeni tanıştığı bu adamla kaçar. Pansiyon halkı bu olayı uygun bulmayarak birçok yorumda bulunur. Yeni tanıdığı bir adamla nasıl gittiği, aslında adamı önceden de tanımış olabileceği, bir kadının çocuklarını nasıl ardında bırakabileceği gibi cümlelerle tanımadıkları Henriette hakkında konuşurlar. Ancak beklediğimiz üzere, anlatıcımız kadını savunur. Ve kendisini dinleyen Mrs. C. onunla konuşmak, hayatının 24 saatlik bölümünü ona anlatmak ister. Bir kadının hayatının nasıl değişip, tutkuların insanları nasıl etkisi altına alabileceğini okuyacaksınız..
İkinci 'uzun öykü' ise Bir Yüreğin Ölümü. Bu novellada kızı ve eşi ile tatile giden
Solomansohn'un yaşamı sorgulamasını anlatmış yazar. Büyük bir sinir harbi içerisinde okudum ben eseri. Gece; ağrıları ile baş etmeye çalışırken, odanın kapısında kızını görüp sonra düşünmekten kendisini alamadığı bir olayın içine düşer ve ailesi tarafından sevilmediğini, sadece parası için kullanıldığını, aslında hayatta hep yalnız olduğunu anlar Solomansohn.. Sürekli olarak iç sesini duyduğumuz kahraman, inanıyorum ki okuyan herkesin öfkelenmesine hatta çevresi hakkında düşünmesine neden olmuştur. Her cümleyi sorguladım, Solomansohn'a üzüldüm, ya başıma gelirse dedim okurken..
İki uzun öykü de hem umutsuzluğu, hem hüznü barındırıyordu içinde. Hayatı, insanları, duyguları böylesine etkili bir dille yazan, her koşulda yazdıklarıyla okuyucuyu kendine bağlayan ve okudukça daha çok okumak istediğim Zweig'i kelimelerle anlatmak olanaksız..
Kitaptaki öyküler hakkında konuşmaya gerek var mı bilmiyorum. İki öykü bir arada. Ve ilk okuduğum Zweig kitabı.

Sadece şunu demek isterim ki, insan bazen bir şeyler yaşar. Unuttuğunu zanneder. Belki kendini kandırır. Günlerden bir gün bir olay olur ve ne unutmuşuz ne zannetmişiz birebir o günü sil baştan yaşarız.

İnsan bazen de başkasını kurtarmak kılıfı adı altında aslında kendine uzatır yardım elini. Kendi kuyusuna bir ip atmak ister. Ah biz insanlar ne kadar da kaçıyoruz kendimizden. Yardım bile edemiyoruz adamakıllı...

Söylemek isteyip boğazımıza düğümlenenler. Başkaları - bu ailemiz bile olsa - mutlu olsun için kendi hayatımızdan vazgeçebiliyoruz. Sonunda bir ödül veriyorlar mı bize?! Yaş kemale erdiğinde ise çok geç oluyor. Peki, neden? Neden özgür bırakmıyoruz kendimizi. Elalem canavarının pençelerinde parçalanmasına izin veriyoruz hayatlarımızın. Ne acı!!

Bize dayatılan bir hayat şekli var ve biz onun dışına çıkarsak dışlanacağımız için yaşar gibi yapıyoruz. Onun, bunun hayatını kendimize hayatımız diye yutturuyoruz.

Ayaklanalım. Kalkalım. Direnelim. “Beni bir ben iyi bilirim” deyip yaşam tarzımıza el uzatanların ellerini sert darbeler ile geri itelim.

Kolay mı? :) Değil... Ama ne kolay ki...
Kitap iki bölümden oluşuyor. "Bir Kadının Yaşamından 24 Saat" ve "Bir Yüreğin Ölümü".

(Bir Kadının Yaşamından 24 Saat); 40 yaşında olan Mrs.C, 24 yıl önce yaşayıp, unutamadığı 24 saatini anlatıyor.(24 saat ve 24 yıl) Her bir saati için, bir yılını ayırmış gibi.
Bazen arzu ettiği tek şey, ölmek oluyordu. İç dünyası, bir daha toparlanmayacak şekilde dağılmıştı. Mrs.C, sevdiği kişi tarafından hayal kırıklığına uğradıktan sonra, bazen hepimizin uygulaması gerektiği şu sözler ; Uzaklaş!(mak) Uzaklaş! Uzaklaş! oldu.


(Bir Yüreğin Ölümü); "Bir yüreğin adamakıllı sarsılabilmesi için her zaman ille de kaderin güçlü bir tokadı ya da her şeyi sert bir şekilde söküp atan bir güç gerekmez"...
Yaşlı adam Salomonsohn bir baba. Kendinden bile çalan ve yoksul bir duruma düşen baba. Çocuğunun ahlakını parayla bozduğunu anlayan bir baba. Ah para, kahrolası para. Salomonsohn; Kızı olan Erna'nın yaptıklarını öğrendikten sonra dünyası başına yıkılan bir baba. Kızıyla ne kadar konuşmak istesede buna cesaret edemiyordu. Eşinin ve kızının nasıl kendisine karşı yabancılaştığını anlatıyor. Ve... Salomonsohn'un yüreği ölür...
Sizi hiç sıkmadan okuyabileceğiniz bir kitap. Okuyun ve okutturun. Kesinlikle tavsiye ederim.
Kitap iki uzun öyküden oluşuyor. Özellikle ilk öykü yani "bir kadının yaşamından 24 Saat" beni çok etkiledi. İnsanlar bazen tutkularının esiri oluyor kimileri bunu 24 saate sığdıriyor kimisi 2 yıl kimisi 4 yıl kimiside bir ömür boyu... Burada bir kadının güçlü tutkuları yüzünden tüm aile ve yakınları terk edecek seviyeye gelmesini müthiş bir dille anlatıyor. Herkese tavsiye ederim...
Stefan Zweig iki müthiş öyküden oluşan bir kitap sunuyor bizlere. İki öykü de o kadar etkileyici ve o kadar sürükleyici ki başlamamla bitirmem bir oldu.
İlk hikaye olan Bir Kadının Yaşamından 24 Saat, bir kadının yıllar boyunca içinde taşıdığı bir kez daha anlatıp artık geçmişin sayfalarına bırakmak istediği bir hikayeden oluşuyor. Yazar tutku insanı ne hale getirir, insana neler yaptırır tüm gerçekliğiyle anlatmış. Kendinden vazgeçmiş bir adamı ölümün kıyısından çekip çıkaran, sonra da ona tüm benliğini ona kaptıran bir kadın... Tutkularının esiri olan bir adam...
İkinci hikaye ise yaşlı bir adamın yıllar boyu ailesine harcadığı çabanın boşuna olduğunu görmesiyle yıkılması ve yüreğinin buna daha fazla dayanamaması..
Zweig insan tahlillerini ustaca işlemiş, dersler çıkarılacak bir kitap. Okunmasını kesinlikle tavsiye ederim.
“Bir kadının yaşamından 24 saat” ne kadar güzel bir kurgudur ve bir o kadar da sıcak anlatımdır. Olaylar gelişmeden önce bir yakışıklı gencin yazar tarafından tarif edilmesi, gencin diğer insanlarla diyalogları, nerdeyse tüm kadınların arzulayacağı bir tipi anlatımı ve bir karakterin kusursuzluğunu her ayrıntıyı düşünerek kelimelere dökmesi mükemmeldi. Bir erkek olarak ben de ben de öyleyim demek geldi içimden. Sonra bir den yaşlı bir karaktere dönüyor öykü, yaşlı krakter hikayesini anlatmadan önce, anlatıcı rolündeki yazarımız Zweig ortadan kaybolan, daha doğrusu evli bir kadının genç bir erkekle kaçmasına öyle bir felsefi savunma yapıyor ki öyküdeki tüm karakterler karşı çıkarken ben anlatıcı haklı diyorum. Haklı demekle kalmıyorum gerçek bir tespit diyorum. Yaşlı kadın karakterimiz başından geçen bir 24 saati anlatmaya başlıyor ve biz de okuyoruz. Harika bir anlatım, sanki o otel odasında üçüncü kişi olarak ben de orada oturuyorum. Ve ilginç olan genç adamla kaçan kadını savunan anlatıcımızın ifadelerinin aynısını yaşlı kadın başından geçen 24 saati anlatırken de ben de yaşadım diyor ve "bir an kendimi, her şeyimi verebileceğim duruma geldim" diyerek yazarımızı, onun gibi düşünen beni teyid etmiş oluyordu...
“Bir yüreğin ölümü” bitirdiğimde şöle derin bir iç çektim, sanki bende yaşlı adamla birlikte öldüm. Yıllarca karısı ve kızının mutluluğu için çalışmış bir adamın gerçekten sevilmediğini, kendisinden utanıldığını anlaması ile kendi evine artık hizmetkarların merdivenlerinden girecek kadar karısından, kızından ve çevresinden kendini soyutlaması... Etkileyici bir öykü. Bir çok şeyi düşündürttü bana, kızının kendisini bir erkeğin kollarına bırakmasını ahlaki açıdan yaşlı adamın dilinden değerlendirirken yazar, ben de 19. Yüzyılın başlaarında Avrupa’da da ahlaki değerlere bakışı düşündüm. Bir adamın isteyerek ölüme gidişi; çünkü baştan ona acı veren şeyler artık yaşarken ölmüş yüreğini sızlatmıyordu... Yazarı severim, çok başarılı bulurum, başarılı bulmam tarafsız bakmama engel olabilir. Lakin adam yemiş bitirmiş, mükemmel yazmış...
2 farklı hikâyeden oluşan kitap yine derin duyguları barındıran, canımızı sıkan güzel ve karakter yoksunu kişilerden bahsediyor.

Bir kadının Yaşamından 24 saat hikayesi; çevresinde bir konu üzerine konuşulurken 24 yıl önce kendi yaşam hikayesi gelen yaşlı bir kadının anlatımı yer alıyor. Kumarhanede tüm parasını kaybeden genç birisini görüp yıkılmış bir duyguyla dışarı çıkan kişinin intihar edeceğini düşünerek takip etmesi ve intihardan vazgeçirerek ona yardım etmesini anlatıyor. Sonunda tâbi bir hüsran.

Esas ikinci hikaye olan Bir Yüreğin ölümü; kendini ailesi uğruna adamış hastalığı olan yaşlı bir adamın hiç görmek istemeyeceği ve hiç duymak istemediği şeyleri görerek kendini hayattan soyutlamasını çok harika bir dille anlatmış.

Zweig'in bu denli aşırı duyguyla yoğrulan kitaplarını okumak güzel bir zevk veriyor. İyi okumalar
Birbirinden etkileyici iki ayrı uzun öyküden oluşan kitapta, Stefan Zweig usta kalemini göz önüne seriyor. İlk öykü; yıllarca anlaşılmayacağı düşüncesi ile kendine sakladığı ve içinde büyüyen 24 saatlik bir zaman diliminde yaşanmış olmasına rağmen etkili bir anı olarak iç dünyasında yer bulmuş bir anıyı, yıllar sonra kendisini anlayacağına kanaat getirdiği biriyle paylaşması anlatılıyor. İkinci öykü, daha çok farkındalığının yıllar sonra iç dünyasında ortaya çıkardığı etki,yazarın her zamanki psikolojik tahlilleriyle anlatılmış. Beğenerek okudum. Kitaplarla kalınız ...
Zweig amcamın okuduğum ikinci kitabı. Kesinlikle harikaydı. Dilinin sade oluşu,gereksiz uzatmalardan kaçınmasını seviyorum.
Kitaptaki iki kısın arasında kıyaslama yapacak olursam kesinlikle Bir Kadının Yaşamından 24 Saat diyorum.
Okumanızı tavsiye ederim.
"Tüm acılar korkaktır, kendisinden daha güçlü olan yaşama isteği karşısında geri çekilir, çünkü bedenimizin her hücresinde yerleşmiş olan yaşama isteği, ruhumuzdaki ölüm tutkusundan çok daha güçlüdür."
Kızgınlığımı ve umutsuzluğumu size anlatamam.
Fakat benim duygularımı bir düşünün: Uğruna bütün hayatımı bir kenara atmaya hazır olduğum bir insan için, elinin tersiyle kovalayacağı bir sinek kadar değerim yoktu.
...tek bir arzum vardı, o da ölmekti, ama acı çekerek arzuladığım şeyi hızlandıracak gücüm yoktu.
.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bir Kadının Yaşamından 24 Saat / Bir Yüreğin Ölümü
Baskı tarihi:
Ağustos 2012
Sayfa sayısı:
126
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750710551
Kitabın türü:
Orijinal adı:
24 Stunden Aus Dem Leben Einer Frau / Untergang Eines Herzens
Çeviri:
Gülperi Sert
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Bir Kadının Yaşamından 24 Saat / Bir Yüreğin Ölümü
Bir Kadının Yaşamından 24 Saat
Stefan Zweig'ın psikolojiye ve Sigmund Freud'un öğretisine duyduğu ilgiyi yansıtan Bir Kadının Yaşamından 24 Saat ve Bir Yüreğin Ölümü adlı yapıtlarını bir araya getirdiğimiz bu kitap, yazarın öykü sanatındaki olağanüstü becerisini gözler önüne seriyor. İnsan ruhunun en karmaşık duygularından biri olan tutkuyu olanca canlılığıyla dile getiren öyküler bunlar. Bir Kadının Yaşamından 24 Saat, duygularının peşinden korkusuzca giden bir kadının apansız yön değiştiren yaşamını konu ediniyor. Bir Yüreğin Ölümü ise, ruh ikizini Lev Tolstoy'un unutulmaz kahramanı İvan İlyiç'te bulduğumuz yaşlı bir adamın ailesinden ve yaşamdan uzaklaşmasını öykülüyor.

Düşsel ve tarihsel karakterler üzerine yazdığı biyografilerinde olduğu kadar öykülerinde de karakterlerini kendine özgü derin, incelikli ruh çözümlemeleriyle betimleyen Zweig'ın bu kitapta buluşturduğumuz iki uzun öyküsü, edebiyat tarihinde Freud'un çözümlediği yapıtlar arasında yer alıyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 1.225 okur

 • Sebiha Ecevit
 • Serap Sönmezışık
 • Emel Bayrak
 • Ali Gül
 • Rümeysa
 • Gönül hasret nazlı
 • Yasemen
 • Neval
 • Leyla
 • İrem Terzioğlu

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.3
14-17 Yaş
%6.5
18-24 Yaş
%21.4
25-34 Yaş
%34.2
35-44 Yaş
%21.9
45-54 Yaş
%8
55-64 Yaş
%0.4
65+ Yaş
%1.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%73.2
Erkek
%26.7

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%24 (87)
9
%22.3 (81)
8
%28.9 (105)
7
%14 (51)
6
%3.6 (13)
5
%3 (11)
4
%1.4 (5)
3
%0.3 (1)
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları