Bir Kayıp Denizci

8,5/10  (46 Oy) · 
116 okunma  · 
30 beğeni  · 
1.150 gösterim
Haber 28 Şubat 1955'te öğrenildi: Kolombia Deniz Kuvvetlerine bağlı "Caldas" adlı bir muhribin mürettebatından sekiz kişi Antiller denizinde fırtınaya tutulan bu muhripten denize düşüp kayboldu. "mobil" kenti tersanelerinde onarıldıktan sonra Alabama'dan ayrılıp "Cartagena"ya gitmekte olan muhrip, faciadan yüz yirmi dakika sonra bu limana ulaştı. Panama Kanalının denetiminden sorumlu Birleşik Devletler askeri birliklerinin ve Güney Karaibler bölgesindeki öbür yardım kuruluşlarının da katılmasıyla kazazedelerin aranmasına hemen başlandı. Dört gün sonra aramalar durduruldu ve bu kayıp denizciler resmen ölmüş kabul edildi. Ama bu kayıp denizcilerden biri, bir hafta sonra Kuzey Kolombia'da ıssız bir kumsalda can çekişir durumda bulundu. "Luis Alejandro Velasco" adlı bu denizci on gün yemeden içmeden, başıboş bir salda kalmıştı. Bu kitap, onun başından geçenlerin öyküsüdür.
-Gabriel Garcia Marquez-
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2016
 • Sayfa Sayısı:
  120
 • ISBN:
  9789755101804
 • Orijinal Adı:
  Relato De Un Nàufrago
 • Çeviri:
  İsmail Yerguz
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Tuncer TAMTÜRK 
27 Nis 22:20 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

La Rengifo adamın aklını alırsın sen...

Efendim bir tür hayatta kalma mücadelesi.

- Süprizbozan -

Özellikle martı meselesi, çaresiz kalan insanın doğası hakkında dehşet verici şeyler anlatır. Diğer bir gerilim anı, köpek balıklarını zekasını anlayınca yaşanır. Yine kitapta saat kullanımının bir bakıma ne kadar iyi bir bakıma ne kadar kötü olabileceğinin, zaman kavramını yitirmenin verdiği zorunlu kabullenme, hayatta kalma adına geçmişte öğrenilmiş -ama ciddiye alınmamış- bilgilerin ne kadar gerekli olduğunun, insanın hiçliğe teslim olmak adına saçmalaması ve arkadaşların hayaleti. Pişmanlık, özlem, kararsızlık, ümitsizlik, hayaller ve her şeye rağmen yaşama sarılmak.

Bu arada reklamcıların vampirlikte, avukatlardan kalır yanı olmadığına da kısadan değinir.

- Süprizbozan -

Rahmetli Gabriel amcanın ismini biraz pazarlama amacıyla kullanmış kısa öykü kitabı. Çünkü kitabın romansı bir havası yok, gerçek bir olay ve bir röportajın kitaplaştırılması. Yazarın pek bir katkısı yok yani.

Öykü tabiatı itibariyle Life of Pi (Pi'nin yaşamı) ve Cast away (Yaşam kanıtı) eserlerini anımsatır.

Bana göre çerezlik diye tabir edilen, deniz merakı olanlar için denizde hayatta kalma adına bir şeylerin öğrenilebileceği güzel eser.

Erhan Kurupınar 
17 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Marquez'den sürükleyici bir serüven romanı.10 gün boyunca deniz ortasında yaşam mücadelesi anlatılıyor.Köpekbalıkları,yakıcı güneş,açlık ve susuzlukla mücadele eden denizcinin öyküsü gerçek olmasıyla daha etkili bir duygu yaşatıyor okura.Kısa bir roman olmasına rağmen betimlemeleri harika.

Ahmed Yasir Orman 
 11 Haz 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Gabriel Garcia Marquez’den şu ana kadar okuduğum ilk ve tek kitap. Okulun kütüphanesinde gözüme ilişince hadi artık bu yazara başlamanın vakti geidi diyip aldım ve okudum. Yazar, günlerce bir kayıkta geçirmiş gerçek bir karakterin hikayesini başarıyla sunmuş önümüze. Düşünsenize hiçbir yiyeceğiniz ve suyunuz yok ve okyanusun ortasında çaresiz bir şekilde ilerliyorsunuz. Etrafta kara yok ve tepenizde sizi yakan bir güneş. Böyle bir durumda bile kendinize suya bırakıp ölmek yerine çaresizce yaşamayı seçersiniz fıtratınız gereği. İşte kahramanımız da yaşamak için elinden geleni yapıyor, yeri geldi mi martı yakalamaya çalışıyor, başka bir zaman ise kolundaki saati kemirmeye çalışıyor. Günler sonra ise karaya çıktı mı da bu yaşam mücadelesinin mükafatı olarak ünlü ve zengin biri olup çıkıyor.
Yazarın dili sadeydi ve hoşuma gitti. Her yaştan okuyucunun rahatlıkla ve keyifle okuyabileceği kitap. Eğer bu kitap ilginizi çektiyse bu kitaba benzeyen Pinin Yaşamı adlı filmi de önerebilirim size.
3 Haziran 2016 edit:
Daha ayrıntılı inceleme için http://ahmedyasirorman.blogspot.com.tr/...emesi-yazar.html?m=1

Necmettin Zafer 
04 Haz 17:28 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Marquez'in okunması en kolay kitabı bence. Gerçek bir olaya dayanan konu okuma sürecini daha bir keyifli hale getiriyor. Okyanusun ortasında hayatta kalma mücadelesi, yaşama isteği, insanın kendi doğasına karşı açtığı savaş ilgiyle okunuyor. Okurken "Yaşlı Adam ve Deniz" ve "Pi'nin Yaşamı" adlı eserleri de düşünmeden edemiyorsunuz. Bir çırpıda okunabilecek bu kitabın bence tek bir eksiği var: sayfa sayısı. Keşke Marquez olayları dinlediği gibi değil biraz da kendi tarzını kitaba yansıtmış olsaydı, olaylardan çok olayların kazazede üzerindeki psikolojik etkileri üzerinde kalemini oynatsaydı çok daha güzel olurdu.

Doğan Yalçın 
22 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çoğu yazar genellikle bir eseriyle tanınır. O eser deyince o yazar o yazar deyince o eser akla gelir. Marquez de "Yüzyıllık Yalnızlıkla" bilinen bir yazar. Benim şahsi görüşüm; bu hem edebiyat hem yazar hem de okuyucu açısından çok üzücü bir durum. Diğer güzel eserlerin o tanıdık eserin gölgesinde kalıp, edebiyat dünyasında, okuyucu dünyasında, gönlünde, hayalinde yer edinmemesi çok üzücü bir durum. "Bir Kayıp Denizci" ve bunun gibi çok değerli eserlerin bu gölge altında kalması, zamanla da unutulup hatırlanmaması edebiyata,yazara, emeğe çok büyük bir haksızlık olacaktır. Ben kitabı çok severek okudum. Kolombiya deniz kuvvetlerine bağlı Caldas adlı bir muhribin mürettebatından olan Luis Alejandro Velasco 'nun denizdeki dokuz günlük hayatını, mücadelesini, yaşama bağımlılığını okumak, yaşadığımız hayattı ve azmimizi sorgular nitelikte. Marguez'in büyülü gerçekçiliğin gölgesinde kendisine kurduğu hayal dünyasında gezinmek edebiyat adına okuyucuya verilen bir nimettir.

Wise_Owl 
16 May 20:10 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kolombia Deniz Kuvvetlerine bağlı Caldas adlı bir muhribin mürettebatından sekiz kişi Antiller Denizinde fırtınaya tutulan bu muhripten denize düşüp kaybolur, içlerinden sadece 1 tanesi Luis Alejandro Velasco sala binerek kurtulur fakat kurtulduğundan kimsenin haberi yoktur, 4 gün boyunca yapılan aramalardan sonuç alınamayanca öldü hükmü verilerek aramalar sonlandırılır fakat ölmemiştir. 10 gün boyunca aç susuz bir şekilde denizde kara görme umuduyla yaşam savaşı verir, bu kitap verdiği yaşam savaşını anlatmakta. Gerçek bir olay olması ve Gabriel Garcia Marquez'in muhteşem anlatısı eklenince harika bir kitap ortaya çıkmış.

Bengi 
30 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kolombiya Deniz Kuvvetleri’nde yaşanmış gerçek bir olay olması kitabı daha ilginç bir hale getiriyor.10 gün boyunca denizde verilen yaşam mücadelesi ancak bu kadar güzel bir şekilde kelimelere dökülebilirdi.

Portakül 
30 May 04:07 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Sadece denizde geçen ve gerçekten yaşanmış bir öykü. Hepimiz düşünmüşüzdür bir teknede yalnız başımıza uçsuz bucaksız bir denizin ortasında kendimizi. İşte , gerçek ve bu kitapta.

Dila. 
10 Oca 2016 · Kitabı okudu · 24 günde · Beğendi · 10/10 puan

Marquez'in gazeteciliğini konuşturduğu haberlerden biri olduğu söylenir.

Gerçek hayatta; kazadan 10gün sonra Velasco bulunur. Askeri hastanede tedaviye alınır ve gazetecilerle görüşmesine izin verilmez. Bu yuzden haber artık daha ilgi çekici olmuştur. Gizlice içeri girip röportaj yapmaya çalışan gazeteciler bile vardır. Daha sonra hikaye yavaş yavaş gündemden düşer.

Bir gün Marquez'in çalıştığı gazeteye gelir ve hikayesini anlatacağını söyler Velasco. Marquez üzerinden zaman geçmiş-eskimiş bu haberi yapmaya yanaşmaz. ancak sonunda o görevlendirilir.

Hikaye parça parça yayınlanır ve gözden düşmüş bu hikaye ilgiyle takip edilirken, kazayı yapan geminin Amerika'dan Kolombiya'ya kaçak mal taşıdığı söylenir ve yazılır. Daha sonra tehditler, baskılar başlar ve en sonunda gazete kapanır.

Marquez bu hikaye için yayımlanmaya değer olmayabilir ama bir arada dursun diye kabul ediyorum demiştir.

Hikaye kısmına gelirsek; hikaye olarak baktığında harika bir kurgu. Harika bir anlatım. Ama gerçek hayatta bunu yaşamış birinin ağzından dinlediğimizde de gerçek olamayacak kadar güzel ve düzenli bir kurgu.

Herkesin farklı görüşü var bu konuda ancak benim görüşüm hikayenin temel gidişatı aşağı yukarı anlatıldıktan sonra, Marquez'in gazeteciliğinden sıyrıldığı ve tamamen romancılığının etkisinde olduğu yönünde.

Burçin Esra Karadağ 
 07 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sinemada 'Life of Pi' izliyormuşsunuz hissini yaşatıyor. Tek farkı Gabriel Garcia hikayede kaplana yer vermek istememiş.

2 /

Kitaptan 7 Alıntı

Ülkem Esen 
08 Ağu 16:03 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her zaman yaşamak için bir neden, beklemek ve umut etmek için bağlanacağım küçük de olsa bir gerekçe buluyordum. Oysa altıncı gün artık hiçbir şey beklemiyordum. Salda bir ölüydüm.

Bir Kayıp Denizci, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 61)Bir Kayıp Denizci, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 61)
seher 
14 Oca 15:48 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir an gelir, insan artık hiç acı duymaz olur. Duyarlılık biter, bilinç körelir, zaman ve uzam kavramı tümüyle yitirilir

Bir Kayıp Denizci, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 81)Bir Kayıp Denizci, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 81)
Ahmed Yasir Orman 
21 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Kimileri bana bu öykünün benim hayal ürünüm olan bir uydurma olduğunu söylüyor. Onlara şu soruyu yöneltiyorum: "Peki öyleyse denizdeki on günüm içinde ne yaptığımı sanıyorsunuz?"

Bir Kayıp Denizci, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 109)Bir Kayıp Denizci, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 109)
seher 
14 Oca 15:47 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Oysa kendini ölümün eşiğinde gören insanın korunma içgüdüsü pekişir.

Bir Kayıp Denizci, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 64)Bir Kayıp Denizci, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 64)
seher 
14 Oca 15:58 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bitkin durumda gözlerimi kapadım, ama güneş artık yakmıyordu, ne açlık ne de susuzluk duyuyordum; yaşama ve ölüme karşı kayıtsızlıktan başka hiçbir duygu yoktu içimde. Evet ölüyordum. Bu düşünce de içimi tuhaf ve kasvetli bir umutla dolduruyordu.

Bir Kayıp Denizci, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 81)Bir Kayıp Denizci, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 81)
Ali Dağdelen 
19 Nis 23:00 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ölmemin yaşamaktan daha kolay olduğu gerçeği karşısında istekle umudun kıskacına giriyordum. Daha birkaç saat önce ölümü seçmiştim, oysa hala hayattaydım. Elimde bir kürek parçası, canımı kurtarmak için savaşmaya hazırdım.

Bir Kayıp Denizci, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 82 - Can, 2014)Bir Kayıp Denizci, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 82 - Can, 2014)