Giriş Yap

Bir Köy Hekimi

6.910 üzerinden
604 Puan · 80 İnceleme
88 syf.
·
5 günde
·
4/10 puan
En kısa incelemem :)
Gerçekten üzülerek söylemem gerekir ki Kafka'nın bu eserini hiç beğenemedim. Öyküler öyle tuhaftı ki, Kafka'nın karamsar iç dünyasını görmemek mümkün değildi. Açıkçası ilk defa bir eseri sırf yarıda bırakmamak için kendimi zorlayarak okudum.
1 yorumun tümünü gör
Reklam
64 syf.
·
1 günde
Kızımın aldığı bir kitap yine; Frnaz Kafka okumayı seviyorum ve bir o kadarda okurken zorluk çektiğim oluyor. Dili bazen bana karmaşık geliyor, aslında metaforları anlamakta zorlukta çeksem severek okuyorum. Kitap ondört kısa öyküden oluşuyor. Anlatım tarzı bakımından değişik yollara başvuran Kafka metaforları yani benzetmeleri benim alışık olmadığım bir tarzda kullandığı için zaman zaman aynı paragrafı bir daha okumak zorunda kaldım. Zaten ya çok seversiniz Kafka'yı yada anlamak için bir kaç defa okursunuz. Ama arası yoktur. Ben bir iki defa okuyan gruptanım.
64 syf.
·
Puan vermedi
Franz Kafka ne adamsın yaa. Bu nasıl bir metaforik beyin? Çağdaş psikolojik ve felsefi öğretilerin yoğun olduğu hikayeler dizisi Bir Köy Hekimi kitabı. İçerisinde 14 öykü bulunuyor.Her öykü kendi başına bir kitap gibi yoğun yazılmış. İlgimi çeken birkac öyküden bahsetmek istiyorum. Franz Kafka'nin Dönüşüm kitabını muhakkak biliyorsunuzdur. Yazar birgün uyandığında kendisini hamam böceği olarak buluyor vs vs vs... Franz Kafka ayni metaforu Bir Köy Hekimi kitabında Akademi İçin Bir Rapor öyküsünde de kullanıyor. Bu defa karakter bir maymun... En Yakın Köy hikayesinde ise insanın yaşamı boyunca attığı her adımın aslında bir cesaret göstergesi olduğunu iki cümlede anlatıveriyor. İki cümle evet. Öykü iki cümleden oluşan beş satırlık dev bir öykü... On Bir Oğul öyküsü ise bende çok farklı düşüncelere sebep oldu. "Acaba çoklu kişilik bozukluğu olabilir mi?" dedim 11 oğlu olan baba için... Kitap neredeyse 14 öykü değil de, başlı başına yazılmış 14 kitabın özeti gibi olmuş. Kesinlikle okumaya değer bir kitap.
48 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
6/10 puan
Kitap içerisinde 4 farklı hikaye var. Hepsi de tuhaf hikayeler. Birincisi gerçekle hayal arasında yazılmış "Bir Köy Hekimi".İkincisi tiyatro gibiydi "Mezar Bekçisi". Üçüncüsünden çok bir şey anlamadım "Reddediliş". Sonuncusu küçük iş yapan tüccarın tuhaf anksiyetesi ve aklından geçenler "Tüccar". Hepsi de sanki sarhoşken yazılmıştı.
Reklam
Reklam
2
9
81 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42