Bir Küçükburjuvanın Gençlik Yılları

·
Okunma
·
Beğeni
·
756
Gösterim
Adı:
Bir Küçükburjuvanın Gençlik Yılları
Baskı tarihi:
1979
Sayfa sayısı:
176
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Derinlik Yayınları
Baskılar:
Bir Küçükburjuvanın Gençlik Yılları -
Bir Küçükburjuvanın Gençlik Yılları
Bir Küçükburjuvanın Gençlik Yılları
Bir Küçük Burjuvanın Gençlik Yılları
158 syf.
·3 günde·8/10 puan
Kitabımı yeni bitirdim ve hemen incelemesini yazmak istedim.
Kitap ince ama çok dolu bir içeriyle tam bir roman tadındadır.
1960lı yılların Istanbulunda geçiyor. O zamanki genç sanatçıların ve yazarlarin hayatlarına küçük küçük dokumuşlarsa bulunuyor.
Onların sıkıntılarına, umutlarına ve sevgilerine değiniyor.
Ben okurken kitabi çok beğendim.
Umarım sizlerde severek okursunuz.
Herkese iyi geceler diliyorum...
Kadından Kentler
Kadından Kentler Bir Küçükburjuvanın Gençlik Yılları -'ı inceledi.
448 syf.
·Puan vermedi
Demir Özlü'den okuduğum 3. Kitap oldu Bir Küçükburjuvanın Gençlik Yılları. Özlü, bu romanında bizleri 12 Mart 1970'li zamanların öncesine götürüyor. Ve yaşadığı dönemin toplumunu şu sözlerle eleştiriyor: Her şeyi çevreleyen toplumda, bütün bağlantıları kuran, yozlaştıran, bazen başlangıcından düş kırıkları yaratan, duyguları indirgeyen, güzelim fantezilerle kurulmuş ilişkileri bayağılaştıran, başarısızlık gibi görülen şeylerin ardında, elle tutulmayan maddesel yapısıyla yer alan, insanı çevreleyen, mutsuzlukla başkaldırıyı yaratan, hepsi toplumdu.
Tüm bunların yanında varoluş sancıları ve yaşadığı ilişkileri gözler önüne seriyor. Toplumsal, psikolojik ve fantazi üzerine bir şeyler okumak isteyenlere önerilir. Not: Ada Yayınları / Bir Küçükburjuvanın Gençlik Yılları.
Hakan Özer
Hakan Özer Bir Küçükburjuvanın Gençlik Yılları'ı inceledi.
176 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Altmışlı yıllar, biraz da belgesel niyetine okunuyor. Bazen, eski yıllara ait siyah beyaz filmleri izlerken hikâyenin nostaljik içeriğinden çok, İstanbul dekorunu seyredersiniz ya da bazı edebiyat eserleri iyi niyetle sinemaya aktarılır ama ortaya “yüzeysel” bir şey çıkar ya, çağrıştırdığı böyle bir şey… Hep bir eksiklik duygusu hissediliyor, sanki bir “orijinali” varmış da sadeleştirilmiş gibi. Elbette, bir de, aydın/sıkıntı/bunalım vb. ekseninde yazılmış daha derin eserlerin varlığı da okuyucuyu buraya itiyor olmalı. Gene de, daha önce yazılmış ama bu romanın devamı mâhiyetinde olup 12 Mart öncesini ve 1970 sonbaharını konu edinen Bir Uzun Sonbahar da, büyük beklenti içine girilmeden, “belgesel niyetine” tarafımdan okunmayı bekliyor.
448 syf.
·8 günde
Bir İstanbul Masalı okuyoruz bu romanında Demir Özlü den. 1990 Orhan Kemal roman ödülüyle pekiştiriyor aslında modern yazım tarzını.

İstanbul ve kent olgusunu 1970 gözüyle anlamak isteyenler için bulunmaz bir nimet. Kaçış serüveni ve Dünya savaşı etkileri , o dönemin sosyo politik duruşunun bir içsel şekillenmesi gibi aslında.

Yarım yaşanmış şehirler , issiz duygular , namusait kelimeler...Roman boyunca bol bol pesinizden geliyor .Keyifli okumalar.

Not : Bu inceleme "Bir Yaz Mevsimi Romansı" kitabı için geçerlidir .
Savaş Arslan
Savaş Arslan Bir Küçük Burjuvanın Gençlik Yılları'ı inceledi.
156 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Herşeyi karanlıklar içinden yönetilen bir ülke de genç bir aydın ne yapabilir? Hem proletaryadan yana örgütlerle ilişki kuracaktır. Hem de burjuva kadınlarla. Yirmi yaşlarındaki kadınların ilk cinsel aşkları ve karşılaştıkları boşluklar. Bu eserde, genç insanları bütün yönleriyle ele alıyor. O eşşiz gençlik yılları sorunlar fanteziler aşk cinsel aşk bir roman yaşanan hayatın önemi...
Tasarladıklarımın bana can acısından başka bir şey vermeyeceğini, ardından da içime bir şeylerin tıkılacağını düşündüm. Büyük bir sıcaklık, derin bir yakınlık çözümleyebilirdi bu sorunu ancak. Görüyorsun, bir şeyler anlatmak istiyorum sana bu daracık vakitte. Ne zor iş! Kendime yaptığım ne büyük bir haksızlık!
Bir sevdanın içine gömülmenin de, bir yığın toplumsal ilişkinin içine gömülmek olduğunu, ilk gençlik yıllarımdan bu yana, her sevda ilişkimde gördüğüm bu gerçeği, unutmuş gibiydim.
"Çıkarlarını, özlemlerini iyice hesaplamadan kurulacak birbyasam, yeni hayal kırıklıkları getirecektir," dedi Anna.
"Peki, çıkarsız bir insan için?"
"Yaşamda öylesine özverili, açık olunabilir mi?" dedi Anna.
Yitip giden yabancı bir imge sanmak onu, geçmişi. Gelip tekrar sana varacağını düşünmeksizin bir bumerang gibi savurmak onu.
"Biliyordu ki, artık yaşadığımız çağda bunaltı gelecekti; erken ya da geç. Burda ya da başka yerde. Bütün o bir köşeye çekilmiş, alçakgönüllü yaşayan insanlara da gelecekti, bilinmeyen bir yaşta bunaltı. Öyle bir çağdaydı ki, bunalım mutlaka gelecekti: kırk yaşında ya da altmış yaşında."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bir Küçükburjuvanın Gençlik Yılları
Baskı tarihi:
1979
Sayfa sayısı:
176
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Derinlik Yayınları
Baskılar:
Bir Küçükburjuvanın Gençlik Yılları -
Bir Küçükburjuvanın Gençlik Yılları
Bir Küçükburjuvanın Gençlik Yılları
Bir Küçük Burjuvanın Gençlik Yılları

Kitabı okuyanlar 38 okur

  • Şaziye...
  • Yeraltından notlar
  • KitapKadın
  • Merve Tavlan
  • Hakan Özer

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0