·
Okunma
·
Beğeni
·
30,1bin
Gösterim
Adı:
Bir Kuzey Macerası
Baskı tarihi:
Şubat 2018
Sayfa sayısı:
56
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052953433
Orijinal adı:
An Odyssey of the North
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Jack London'ın 1900 yılında yayımladığı Kurdun Oğlu adlı derlemenin içinde yer alan Bir Kuzey Macerası, Homeros'un Odysseia destanını andıran, zorlu engellerle dolu, çetin ve “dönüştürücü” bir yolculuğun hikâyesidir. Aleut adalarındaki Akatan'da yaşayan kabile reisi Naass, evlendiği gün karısı Unga'yı denizden çıkıp gelen sarı saçlı beyaz bir adama kaptırır. İki metreyi aşan boyuyla bir devi andıran, “tanrıların dünyanın ilk dönemlerindeki erkekleri örnek alarak kalıba döktükleri” bu adam, Unga'yı sırtına vurduğu gibi gemisine atlayıp oradan uzaklaşmıştır.

Naass intikamını almak üzere azılı düşmanının peşinden yollara düşer. Dünyayı dolaşıp bilgi ve görgüsünü artıracağı, macera dolu yıllar beklemektedir onu…
56 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Kısacık ama dopdolu bir kitaptı 'Bir Kuzey Macerası'. London'ın müthiş betimlemeleri ile akıp gidiyor hikaye. İlk 10 sayfa olayın tam olarak ne olduğunu kavrayamıyorsunuz ama daha sonra hikayenin içinde buluyorsunuz kendinizi. Karısı kaçırılan Naass adlı karakterin, onu bulmak için çektiği zorluklara ve değişime şahit oluyoruz. Gerçekte kısa ama öz bir kitap ve verdiği mesajlar akıllıca..


"Aklımızın almayacağı bazı şeyler vardır. Adalet duygumuzu aşan şeyler. Bu işin doğrusunu yanlışını biz söyleyemeyiz, bizim yargımız burada işlemez.”
51 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10 puan
Benim Jack London kalemiyle tanışmam bu kitap vasıtasıyla oldu.İlginç bir kitaptı kısaca Karısı kaçırılan bir adamın onu ararken türlü zorluklar içine girmesi ve başından binbir tür iş gelmesi anlatılmış ve ayrıca Tanrılara da yer verilmiş Oddysey gibi. Zaten bu öykü ''Kurdun Oğlu'' derlemenin içinde yer alıyormuş, herkese tavsiye ediyorum zaten kısa bir öykü 1-2 günde bitirilebilir.
56 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Jack London bir ümidin, amacın insana nasıl güç verdiğini çok güzel bir eserle anlatıyor bize. Ana karakterimiz Naass dünyanın ucundaki denizin ortasında bulunan bir adada kabile reisidir ve evlendiği gün eşi Unga adaya gelen gemicilerden biri tarafından kaçırılır. Bunun ardından Naass, Unga'yı bulmak için yola çıkar. Ama bu yolculuk fazlasıyla zorlu geçer.
Kitabın başlarında direkt olarak bu hikayeden başlamıyoruz. İlk iki bölümde bu yüzden olayın ne olduğunu tam olarak kavrayamamıştım ben ve kitabı bitirdikten sonra tekrar ilk bölümleri okuduğumda altını çizeceğim yerler farkettim. Modern klasiklere fazlasıyla yakışan, kısa ama içinde derin anlamlar barındıran bir eserdi.
56 syf.
·1 günde
Jack London kalemiyle tanışmayı epeydir bekleyenlerdendim. Aslında ilk olarak Martin Eden kitabını okurum diye düşünürken; kararım kapağına ilk görüşte vurulduğum Bir Kuzey Macerası yönünde oldu.

İlginç bir kitaptı. Karısı kaçırılan bir adamın onu ararken yaşadıkları ve başına gelenler... Ayrıca bu deneyimlerle yaşadığı değişimler anlatılıyor. Karısı dediği kişi uğrana nelere göğüs gerdiğine ve karısıyla karşılaşınca yaşadığı hayal kırıklığına şahit oluyoruz. Sürükleyici bir kitaptı. Elime almamla bitirmem bir oldu.
56 syf.
Jack London ile tanışmamı sağlayan bu kitap beklentimi malesef karşılayamadı. Betimlemeler güzeldi fakat kopuk olduğunu düşündüğüm noktalar vardı. Herşeye rağmen okunabilecek güzel içeriğe sahip bir kitap.
56 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Vay be...
Kitap hakkında ne desem bilemiyorum o yüzden kısaca kitap bana neler katacak onu söyleyeyim.
1. Si kitap Jack London'ın Kurdun Oğlu adlı derlemesinin içindeymiş. Bu da demek oluyor ki o derlemeyi de Kesinlikle okumaliyim.
2. Si de Bir kuzey macerası Homeros'un Odysseia ina benziyormuş. Bu da demek oluyor ki o kitabı da kesinlikle okumaliyim.
Evet şimdi neden bu kitapları okumam gerektiğine geliyorum. Bu güne kadar birkaç Jack London kitabı okuyup okuduklarimin hepsini beğenen ben, bu kitapta begenme seviyesini geçerek hayran kaldım resmen. Ufacık bir kitaba koca bir hikaye nasıl sığar ki...
Yazar resmen hava atmış burada :D
Neyse demek istediğim şu ki kitabı çok sevdim. Çok kısa bir kitap olmasından dolayı da sizlere tavsiyem:
Bu kitabı HERKES OKUMALIDIR.
Herkese iyi okumalar dilerim :)
56 syf.
·Puan vermedi
İlk 15 sayfa ne anlattığını anlamıyorsunuz ama sabrederseniz gerisi açılacak zaten 44 sayfalık bir şey, değişik-akıcı bir konusu vardı. Kitabı anlayana kadar biraz çaba sarf ettim ama anlayınca aslında gerçekten çok ince bir mesaj verdiğini gördüm. Bazen her insan her şeyi göze alarak peşinden gitmeye değmez, çok iyi göstermişti bunu kitap bize. Şans verirseniz eğer sizde ne dediğimi anlayacaksınız.
44 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Güzel bir Jack London kitabıydı. Kısa ve özdü. Karısı kaçırılan bir adamın karısını arayışı anlatılıyor. Okuması keyifli bir kitaptı. Tavsiye ederim.
51 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
JL kalemiyle tanışmayı epeydir bekliyordum. Aslında ilk okumak istediğim Martin Eden kitabıydı ama bir yorumda yediğim spoiler yüzünden hala hafızamın silinmesini bekliyorum

Bir Kuzey Macerası benim için ilginç bir kitaptı. Karısı kaçırılan bir adamın onu ararken yaşadıkları ve bu deneyimlerin üzerinde oluşturduğu değişimler anlatılıyor. Sürükleyici bir kitaptı. Bir bakayım diye elime aldım ve uykum olduğu halde elimden bırakmadan bitirdim. Diyeceksiniz ya hu kitap 51 sayfa ama uykum gelirse hiç acımam arkadaşlar, yarın devam ederim der bırakırım genelde. O yüzden bu benim için önemli bir kriter.

Sevdiğim kitapları yorumlamayı pek beceremesem de sözün özü epeyce sevdim, size de tavsiye ederim.
56 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Bildiğiniz Jack London işte.Yaptı yapacağını yine.İş Bankası Kültür Yayınlarından yeni çıktı.Dumanı üstünde.Muazzam bir kısa hikaye.Kısacık hikayede nefes nefese bir macerayı yaşayarak okuyacaksınız. London'un maceracı ve gezgin ruhunu tamamıyla kahramanından size geçiriyor.Kurgu müthiş.İnsanın imkansıza karşı direncini ve ümidini zirveye taşıyor.
56 syf.
·2 günde·9/10 puan
Jack London'ın ilk 10-15 sayfada neler anlattığını tam olarak anlayamadığım, ama 10-15 sayfadan sonra sürükleyici bir şekilde kitabın içerisine girip bir solukta bitirdiğim, toplamda 50 sayfalık olmasına karşın içerisinde birçok kıssadan hisse bulunan derinlikli öyküsü.

Öykünün konusu basit gibi görünse de Jack London'ın konuyu işleyiş biçimi ve kısacık bir öykü içerisinde birden çok mesaj vermesi takdire şayan. Basit olarak adlandırdığım konu ise şu şekilde:

Akatan isimli yerde kabile reisi olan Naass, babadan oğula geçen bir "kan davası mirası"na sahiptir. Bu kan davası ise artık öyle bir hal almıştır ki, öldürenin neden öldürdüğünü dahi bilmediği,tamamen adetlere uymak amacıyla karşısındaki aileden birini öldürdüğü bir hale gelmiştir. Naass ise, artık bu anlamsız kan davasının bir son bulması gerektiğini, atalarının yaptığı hataların çocuklar tarafından çekilmemesi gerektiğini düşünür.

Naass'ın bu düşüncesi o kadar güzel ve doğru bir düşüncedir ki, üzerine oturup konuşmak ve tartışmak gerekir. Hangi filmdeydi hatırlamıyorum ama hapishanedeki bir mahkum kendisine hangi suçtan dolayı mahkum olduğu sorulduğunda, "20 yaşındaki bir gencin işlediği bir suçtan dolayı mahkumum," diye cevap veriyordu. Bahsettiği 20 yaşındaki genç de tabii ki kendisinin gençliği... Peki 20 yaşındaki bir gencin işlediği bir suçu 40 yaşındaki bir adamın çekmesi ne kadar doğrudur? Sanırım üzerinde biraz düşünmemiz gerekiyor.

Geçenlerde bir Ağır Ceza Mahkemesi'nde duruşma takip ediyordum. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın, yeni adıyla T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın müşteki(şikayetçi veya katılan) sıfatıyla takip ettiği bir davaydı. Davanın konusu ise, cinsel istismardı. Duruşma salonunda benimle birlikte duruşmayı takip eden iki kadın daha vardı. SEGBİS denen, görüntülü konuşma sistemi ile tutuklu olan gencin tutuklu olduğu Ceza İnfaz Kurumu'na bağlandık. Lafı fazla uzatmadan sadede geleyim. Beden eğitimi öğretmeni olan genç, cinsel istismar suçunu işlediği sabit olduğundan 22 yıl hapis cezası ile cezalandırıldı. Bu arada şikayetçi olan genç kız da şikayetini çok önceden geri almış ama bu neviden suçlar şikayete tabii suçlar olmadığından yargılama kamu adına devam ediyordu. Kararın açıklanması ile duruşma salonundaki kadınlar baygınlık geçirdi. Hakimi kararından döndürmek için yalvardılar vs. Anladığım kadarıyla suçu işleyen genç, kadınlardan birinin oğlu, diğerinin de yeğeniydi. Demem o ki, 20 yaşlarında olan ve bir anlık hatası ile suç işleyen bir genç, 40 küsür yaşına kadar ömrünü bir hapiste geçirecek. Suç işleyip 20 yaşında hapse giren genç ile 40 yaşında hapiste cezasını çeken adam aynı insan mıdır? Yukarıda da dediğim gibi biraz üzerinde düşünmemiz gerekiyor.

İşte Naass bu düşünceyle atalarının geleneklerini/hatalarını bir kenara atarak düşman kabilenin son üyesi olan Unga ile evlenmeye karar verir ve böylece kan davasını bitirir. Ancak Naass ile Unga’nın düğün törenleri biter bitmez bir adamın Unga’yı kaçırması ile hevesi kursağında kalır ve o andan sonra Unga'yı amansız bir şekilde aramaya koyulur.

Kitabın sonu ise bir hayli çarpıcı ve anlayana oldukça derin mesajlarla doludur. Daha fazla bilgi vermek istemiyorum. Merak ettiyseniz kitabı edinip sonunda verilen mesajları görebilirsiniz.
56 syf.
·7/10 puan
Merhabalar Jack London’un Bir Kuzey Macerası kitabı diğer kitapları kadar etkileyici ve edebi olmasada okunması gereken bir eserdir.Konu olarak Kuzey Amerika’nın Alaskasında insanların altına hücumu tasvir edilmektedir.Alaska’nın soğuğunda yaşamanın hayatı ne kadar zorlaştırdığını yazarın başarılı betimlemeleri sayesinde hissederek okuyoruz.Dünyadan uzak bir hayat süren adadaki insanların hayatına bir gün ansızın iki beyaz insanın yerlilerin hayatlarını nasıl etkilediği ve iyi-kötü yönleriyle ele alınmıştır.Adadaki kabilenin reisinin eşisinin kaçırılması ve kabile reisinin buna karşı verdiği mücadele kaleme alınmıştır.
Keyifli Okumalar Dilerim
"Bunu biz bilemeyiz, ama babalarınız böyle yaptı, " dediler. Ölmüşlerin kavgasını neden yeni doğacak olanlar sürdürmek zorunda diye hayret ettim.
Bu uğurda yıllar boyunca çalıştığına, şimdi bir hayal kırıklığına katlanamayacağına yeminler etti. Neyin uğruna diye sordum, ama söylemedi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bir Kuzey Macerası
Baskı tarihi:
Şubat 2018
Sayfa sayısı:
56
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052953433
Orijinal adı:
An Odyssey of the North
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Jack London'ın 1900 yılında yayımladığı Kurdun Oğlu adlı derlemenin içinde yer alan Bir Kuzey Macerası, Homeros'un Odysseia destanını andıran, zorlu engellerle dolu, çetin ve “dönüştürücü” bir yolculuğun hikâyesidir. Aleut adalarındaki Akatan'da yaşayan kabile reisi Naass, evlendiği gün karısı Unga'yı denizden çıkıp gelen sarı saçlı beyaz bir adama kaptırır. İki metreyi aşan boyuyla bir devi andıran, “tanrıların dünyanın ilk dönemlerindeki erkekleri örnek alarak kalıba döktükleri” bu adam, Unga'yı sırtına vurduğu gibi gemisine atlayıp oradan uzaklaşmıştır.

Naass intikamını almak üzere azılı düşmanının peşinden yollara düşer. Dünyayı dolaşıp bilgi ve görgüsünü artıracağı, macera dolu yıllar beklemektedir onu…

Kitabı okuyanlar 8bin okur

  • Derya
  • Arzu sarı
  • Yeliz
  • Hümeyra Aktaş
  • Özge Yılmaz
  • Hülya Çakır
  • Sude
  • Dilan
  • yasemin sermetcioğlu
  • öznur kırgöz

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%9.1
13-17 Yaş
%15.9
18-24 Yaş
%27.3
25-34 Yaş
%22.7
35-44 Yaş
%13.6
45-54 Yaş
%11.4
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%63.4
Erkek
%36.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%8.3 (228)
9
%10.1 (276)
8
%23.6 (646)
7
%27 (741)
6
%14.7 (402)
5
%7.6 (208)
4
%2 (55)
3
%1.1 (30)
2
%0.6 (16)
1
%0.6 (17)

Kitabın sıralamaları