Kitap
Bir Mabed İşçisi

Bir Mabed İşçisi

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.8
10 Kişi
41
Okunma
16
Beğeni
529
Gösterim
290 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 8 sa. 13 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Kapı Yayınları · Şubat 2018 · Karton kapak · 9786054322428
Ömrü boyunca harbi değil, muharebeyi kazanmayı hedeflemiş bendenizin harbin kaybedilmesinden ötürü hissesine düşen ızdırabın, yârinin içine atıldığı o büyükçe ateş ormanını söndürebilmek için ağzıyla su taşıyan küçük serçenin ızdırabından daha az olmadığı itirafını, bir buruk vedâ yazısının sonuna iliştirilmesi gereken ve ne yazık ki bir türlü dinmek bilmeyen mevsimsiz yağmurlar yüzünden mürekkebi akmış bir pusula hâlinde, dîvanesi olduğum o metruk yolun kenarcağızına, önleyemediğim bir hüzün ve sarartmayı beceremediğim bir utanç içinde terkediyorum. Hüve’l-Bakî 
5 mağazanın 5 ürününün ortalama fiyatı: ₺21,12
8.8
10 üzerinden
10 Puan · 4 İnceleme
pandanın kitaplığı
Bir Mabed İşçisi'yi inceledi.
290 syf.
·
10 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Dücane Cündioğlu'nun Cemil Meriç hakkında 3 serilik kitabı var ve Bir Mabed İşçisi serinin son kitabı. Ben kitabı görünce araştırmadan hemen almaya yeltendim ondan dolayı önce Bir Mabed İşçisi'ni okudum. Okumak isterseniz sırayı takip edin derim. Kitabı elime aldığım zaman biraz göz gezdirdim ve kendi kendime fazlasıyla araştırma kokuyor sıkar diye düşündüm ama düşündüğüm gibi olmadı. Cemil Meriç kendi sözleriyle anlatılan bir üstad. Cündioğlu'nun alıntıları çok güzel yerleştirmesi, kendi yorumuyla süslemesi kitabı zevk alarak okumama neden oldu. Ayriyeten ele aldığı konular bakımından Cemil Meriç'i araştırırken dikkatimi çekmeyen konular hakkında yeterince bilgi sahibi olmama neden oldu. Kitap 4 bölümden oluşuyor: İlk bölümde, Cemil Meriç'in daha çok Marksizm ve İsa peygamber hakkındaki görüşleri, İkinci bölümde, Ziya Gökalp hakkındaki eleştirisi, Üçüncü bölümde, İbn Haldun merakı ve bu yüzden Hilmi Ziya Ülken eleştirisi, Son bölümdeyse, Cemil Meriç'in Osmanlı hakkındaki eleştirisi kaleme alınmış. Beğenerek okuduğum bir kitap sizin de okumanızı tavsiye ederim.
Bir Mabed İşçisi
OKUYACAKLARIMA EKLE
12
Hikmet
Bir Mabed İşçisi'yi inceledi.
290 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Dücane Cemil Meriç’i kendi sözleriyle anlatıyor. Alıntıları çok güzel yerleştirmesi, kendi yorumuyla süslemesi kitabı zevk alarak okumama neden oldu. Ayriyeten ele aldığı konular bakımından Cemil Meriç'i araştırırken dikkatimi çekmeyen konular hakkında yeterince bilgi sahibi olmama neden oldu. Kitap, Cemil Meriç'in daha çok Marksizm ve İsa peygamber hakkındaki görüşleri, Ziya Gökalp hakkındaki eleştirisi, İbn Haldun merakı ve bu yüzden Hilmi Ziya Ülken eleştirisi ve Cemil Meriç'in Osmanlı hakkındaki eleştirisi olmak üzere 4 bölümden oluşuyor. Okumanızı tavsiye ederim.
Bir Mabed İşçisi
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
samet kara
Bir Mabed İşçisi'yi inceledi.
290 syf.
·
8 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Kitap bir "Dücane Cündioğlu" kaleminden çıkmış, - Hayatını, Türk irfanına adayan, münzevi ve mütecessis bir fikir işçisi. Diyen "Cemil Meriç"in kitaplarından, gazete ve dergi yazılarından, röportajlarından derlenen dört konuya ayrılmış müthiş bir kitap. Dücane hocamız bu kitapta üstadı övüyor da, tenkit de ediyor. Okumaktan sıkılmayacağınız bir kitap. Cemil Meriç'in fikirlerini ve kendisini anlamak için yararlı olunacak bir eser. Bu serinin son kitabıymış, dikkat etmemiştim bundan başka iki kitap daha var. Onları da inşAllah okurum.
Bir Mabed İşçisi
OKUYACAKLARIMA EKLE
4