Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek (70'li Yıllarda Hayatımız)

·
Okunma
·
Beğeni
·
3877
Gösterim
Adı:
Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek
Alt başlık:
70'li Yıllarda Hayatımız
Baskı tarihi:
Mayıs 2018
Sayfa sayısı:
416
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750802638
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek
Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek
Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek
Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek
Saklambaç oynayan kaleye mum dikerdi. Gazoz kapağı biriktirilirdi. Dört ortalı harita metot defterleri, kırmızı mavi pelür kağıtlarla kaplanırdı. Demirbank iyi günler diler, televizyonda Uzay Yolu, Kaçak, Tatlı Cadı oynardı. Mandolin kurslarına gidilir, bahçelerde, pikaplar çalınır, Türk filmlerinde çocuklar “Size baba diyebilir miyim amca?“ derlerdi.

Orlon hırkalar ve jarse elbiseler giyilir, gümüş künye takılır, her yaşgününde fotoğrafçıda aile fotoğrafı çektirilirdi. Hatıra defterlerine “Kalbin kadar temiz defterinden...“ diye başlanır, anket defterlerinde “ıssız ada“ sorulurdu. “Evlenmeden olmaz“dı, telgraf çekilir, Adana'ya çık aradan denirdi, çamaşırlar santrifüjlü makinede yıkanır, evlere divan kurulur, sokakta yoğurtçular gezerdi.

70'ler “tutumluluk çağı“ydı, yanan iki lambadan birinin söndürüldüğü, kurşunkalemlerin bir arpa boyu kalana kadar kullanıldığı yıllar. Ayfer Tunç Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek adlı bu kitabında cenazeden düğüne, okuldan pikniğe, telefondan faytona 70'li yıllarda nasıl yaşadığımızı anlatıyor. Nahif yılları hayatımızın, biraz mağrur, biraz mahzun ve çokça mütevazı.
456 syf.
·Beğendi·10/10
UYARI : İşbu inceleme bir Tuco Herrera "gezi gözlem kolu" incelemesidir.. Bol miktarda İŞSİZLİK içermektedir ..

" 80 LERDEKİ YOKLUĞUN AİLELER ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ VE BU ETKİLERİN KORKUYA GÜDÜMLÜ ANNE TERLİĞİNE EVRİLİŞİ ÜZERİNE PARADİGMALAR "

Evet konumuz 70 ler ve 80 leri kapsıyor kısmen =)) O dönemlerde çocuk olanlar için oyunun adı idi YOKLUK .. ama yok olduğunu daha doğrusu YOKLUĞUN anlamını bilmezdiniz.. bu yokluk kavramı sadece çocuklar için geçerli değildi..Misal ana babalar için de bu geçerliydi.. Tv yi ele alalım örneğin..the özalın anayasayı bir kez delmekle birşey olmaz dediği günlerin öncesinde magic box yani inter star bugünki hali ile star yokken tv açılmazdı .. çünkü 12 kanal kapasiteli tv ye sahip olanlar için trt sadece tek kanaldı ve gündüz vakti pek yayın yapmazdı..YOKTU yani bizim için anlayacağınız..yurtdışından tanıdıklar gelirdi anlatırlardı orda 40 kanal var falan inanamazdık nasıl olur diye ?!?!! aklımız almıyordu çünkü ..bugün canımız istediği an soyup yediğimiz muz kivi falan zenginlik göstergesi ..kivinin fotoğrafını bile görmemişiz o derece YOK hayatımızda =) e tabi bu böyle olunca değer yargıları ve ahlak kuralları da çok farklıydı ..beslenme çantama atıp annemden habersiz okula götürdüğüm muz için hem öğretmenden hem annemden bir araba zopa yediğimi dün gibi hatırlıyorum..çünkü alan vardı alamayan vardı .. alamayanın canı çekmesin diye göz göre göre yedirmezdi öğretmen onu size.. anne baba okula çağrılır , sorumsuzluk ve terbiyesizlik yüze vurulur , herşeyden habersiz ebeveyn barut küpüne dönüp öğretmenin anlattıklarını sineye çekip leblebi gibi yutarken pimi çekik el bombasına döner , evdeki minik Van Damme ' lar için survivor çanları çalardı..Kan Sporu'nu evde hem izledik hem yaşadık anlayacağınız .. Yerli malı haftası kutlanır çocuklara Türk malı kullanımı öğütlenirdi..Portakalın ekürisi o günlerde leblebi tabi.. bu vasat ikiliden oluşmuş kombinasyonlarla döşenmiş günler dahi çılgın Manhattan partileri kıvamında geçerdi bizler için ilkokulda .. bir masada leblebi portakal ..diğerinde leblebi portakal..
sende ne var?
annem ceviz koymuş!!
tüm gözler o masada =) evden gelen 4 ceviz neredeyse 40 eşit parcaya bölünür paylaştırılır.. Cin Ali o günlerde çok populer ..sonradan semirmiş bıdık ali serisi ile pabucu dama atılmadan önceki günleri .. hoş gerçi 2000 lerde turkcell hazırkart reklamları ile geri döndü yenilenmiş imajı ve manitası ile.. her dönemin adamı oldu o! oyuncak derseniz çok kısıtlı..LEGOYMUŞ UZAKTAN KUMANDALI ARAÇLARMIŞ GI JOE -ACTION MAN FİGÜRLERİ FALAN HİÇBİRİ YOK!!! ordan burdan bulunan rulmanlarla tornet falan yapılır yokuşlarda rendelenmiş kaşara döndüğümüz günler yaşanırdı .. kollar bacaklar yara bere içinde ama gözlerin içi gülüyor.. sigara kağıdı şişe kapağı ve misket gözbebeği.. toplanır kolleksiyon yapılır falan fistan.. çokta nostalji ile kafanızı şişirmek istemiyorum .. kısaca YOKLUK tan var edilen bir dünyamız vardı.. tüm bunları buna vurgu yapmak için yazdım ..amacım 80 lerde çocuk olmak topiğine madde sıralamak değil.. anlat anlat bitiremeyiz ne o maddeleri ne o günleri..Ondan kelli , asıl inceleme burda başlıyor =) yokluk ve insanlardaki değer yargılarına etkileri ve arada kalan çocuklar asıl ele alacagımız husus =)

- " Bir maniniz yoksa annemler size gelmek istiyor Zöhre Teyzeciğim!" -

Yukarda belirttiğim gibi olanaklar böylesine kısıtlı iken , güneş batana kadar it ayağından paça yemişçesine oynayıp gezen , orda burda iğdeye ,vişneye ,olmamış ham elmaya dalan , günde 500bin kalori yakan çocuk bünyesi akşam olunca hüzünlere gark olurdu..Anneye ev gezmesi için yalvarılır (pek tabii ÇOCUKLU BİR EV) , "ÇOK" uslu bir çocuk olunacağına dair sözler verilir (?!?!?!) , baba da onaylarsa elçi olarak komuşuya çıkılıp yukardaki cümle kurulurdu.. komşu, "tabii buyursunlar" derse muazzam bir sevinç ile eve geri dönülür ,hazırlıklar başlardı..tabii komşunun evde olmadığı ya da kibarca kışalandığınız namüsait durumlar muazzam bir hüzün ile eve geri dönülür arkada barış manço gülpembe veyahut dönence çalardı soundtrack olarak.. bu gezmeler apartman aşırı ise muhakkak pastaneden tulumba tatlısı veya başka bir tatlı alınır götürülür ,komşuya gidiliyorsa evde pişen aşure, helva , pasta börek bir kaba konur üstü bir peçete ile örtülür , aman efendim ne zahmet ettiniz sözlerine karşılık ev sahibi veya sahibesine verilirdi..hoş gittik beş geldik muhabbetleri ile başlayan henüz biz çocuklar için kontrolden çıkmamış misafirlik bundan sonra başlardı..gidilen evin kızının kolonya servisine müteakip çaylar börekler pastalar servis edilir karınlar doyurulur depo fullenirdi..bu arada ilk tehlike dolu soru sorulurdu biz çocuklara "BİRAZ DAHA ALMAZ MISIN EVLADIM ?" bu aslında tuzaklı bir soruydu .. Soran ikram etmek ister ve hiçbir art niyetle bunu sormazdı size..ama ikinci bir tabak istemek o YOKLUK günlerinden gelip geçmiş anne baba için inanılmaz ayıp olarak algılanır , bu suçun cezası asla karşılıksız kalmazdı.. Anne yine tuzaklı ve uyarı dolu yalnız siz ikinizin anladığı bir ses frekansıyla " YE OĞLUM BURASI YABANCI YER DEĞİL! derse de almamak hatta ve hatta önünüze bir tabak daha geldiyse bile el sürmemek elzemdi..SÜRENLERE NELER OLUYOR ANLATICAM AZ SONRA =)) e karınlar doydu ,enerji barı perfect !(street fighter nesline selam olsun! ) hemen çocuklar bir odaya ayrılır neşeye koşulurdu..Başında bir büyük olmayan bu çocuklar muhakkak bir şey kırar döker =( Punisher aromalı anne ve telaşlı ev sahibesi koşup hasar kaydı çıkarmak için soluğu odada alırdı..( Burdan sonrası cidden bir dram .. kalbim şu satırları yazarken dahi korkuyla doluyor o günleri hatırlayıp..)

Zöhre Teyze , "Aman sizde birşey yok ya daha ne olsun cana geleceğine mala gelsin", diyerek bir yandan kendi çocuğunu sizin annenize çaktırmadan çimdikler sizin kafanızı okşar , buna karşılık anneniz de çaktırmadan sizi kevgire çevirmek suretiyle evsahibinin oğluna sevgi gösterip , "Hep bizim oğlanın işleri bunlar" diyerek dert yanardı.. evsahibi kırılan dökülen parcaları temizlemek için içerden faraş süpürge falan almaya gittiyse kısık ama ölümcül bir ses tonuyla "SENİNLE EVDE GÖRÜŞECEĞİZ ŞİMDİ KUDUR BAKALIM !" der zehri yuttururdu size..bu şu demekti: bunlar KARA KAPLI DEFTERE YAZILDI!! ve o defteri açan eller o akşam muhakkak o hesabı dürerdi..şimdi -dili geçmiş zamandan çıkarak olacakları anlatayım..

Bir köşede 8 yaşlarında 2 çocuk .. diğer köşede çift kişilik tahminen 60 70 kiloluk ikiye ayrılmış bir oturma grubu parçası..odada buz gibi bir korku havası.. soğuk terler dökülüyor.. şu dakika sizin için iki seçenek var.. eğer ki misafirliğin son demlerindeyseniz salona gidip uslu uslu oturup ölüm olmasa bile evde maruz kalacağınız kısmi felci kabullenecek ya da eğlenceye devam edeceksiniz.. TABİİ Kİ HER DURUMDA EĞLENCEYE DEVAM!! İÇ SOĞUK SULARI GÖR POPOM YOLLARI!!! =)) Bundan sonra yapacagınız şey iyice azıtıp kudurup yoldan çıktıktan sonra misafirlik biteyazdığı anlarda uykuya dalmak.. Kitaptaki en eski hile bu .. İnandırıcılık çok önemli zira işlediğiniz kabahatlere karşın birde uyuyor numarası yaptığınız anlaşılırsa kısmı felç bitkisel hayata dönebilir!! Ölüm sizi almış da geri getirmemiş gibi hareketsiz yatmalı , anneden gelecek ilk çimdiğe kati suretle reaksiyon gösterilmemeli ki bu çok zor =)) Pek tabii odaya girildi o çimdik yendi ve uyanıldı.. apartman merdivenlerinde isteksiz adımlar .. Eve giriş.. Anne eğer işi biliyorsa avını asla korkutup kaçırmaz ..Siz de yaptıklarınız yanınıza kar kaldı zannederek sevinçle yatağınıza yatmaya yeltenirsiniz .. Bu arada anne üstünü değiştirmiş mühimmat ve cephane tedariğini yapmıştır .. O yaşlardaki çocuklarda daha bir gelişmiş olan korkuyla katalist (bir şeyin ya da şahsın bir başka nesne olgu veya şahısla etkileşime girmesi durumu bkz : kimyasal reaksiyon ŞAHSIN YUSUF HALİ!! anla işte eheueheueh =) ) yetisi devreye girdi.. sizin arkanız annenize dönük görmediniz onu ama bir nesne uçarak geliyor size doğru..Burda bir nesneyi size tanıtmam gerek ..Nedir o ? GÜDÜMLÜ ANNE TERLİĞİ! Gülmeyiniz ..Bu öyle bir nesnedir ki hedefini muhakkak bulur .. kapının önündeyseniz içeri kaçarsınız ,33 banttan seker yine de sayıyı alır .. (Semih Saygıner gelse açıklayamaz bu kutsal nesnenin varoluşunu ..) hem sayıyı hem de canınızdan bir parcayı daha doğrusu.. hedefi bulamaması durumunda anne terliği getirmenizi söylediyse muhakkak getirmek FARZDIR(bakınız sünnet demiyorum!!)..çünkü daha fazla kızacak olursa dozaj artırımı devreye girer .. O durumlara girmek bile istemiyor o anları aklıma dahi getirmiyorum.. Bu arada arkada bu çalıyor : https://www.youtube.com/watch?v=Y15ZT1_VUfM 0:07' de giren kanuna çok dikkat ediniz =) siz de işi biliyorsanız paşa paşa gider beyaz bayrak ile koşulsuz şartsız teslim olur Sevr'i imzalarsınız..Kurtuluş Savaşına yeltenenin sonu cidden mortal kombat "finish him" lerine döner.. Fatality lere koşarsınız..
İşte kitabı görür görmez aklıma gelenler bunlar oldu =)) Başlık 80 lerde doğanlar için kırmızı alarm verdiriyordu yukarda yazdıklarımdan dolayı BENİ OKU diye .. Hemen sahaflardan edinip 2 3 gün gibi kısa bir sürede hatmettim.. Zaten okuması o derece zevkli ki kitap okuduğunuzu dahi anlamıyorsunuz.. tespitler ekol ötesi .. Şu anlattığım anektodların hepsi ve çoooook daha fazlası kitapta mevcut .. Mutlaka alıp okuyun .. Kesinlikle kaçırmayın!!

Ne olaki bu Mortal Kombat fatality leri diyenler için link :

https://www.youtube.com/watch?v=2YxPFw7lfY0

O GÜNLERİ ANMADAN OLMAZ .. COMMODORE CULAR SİZLERE DE SELAM OLSUN =))

https://www.youtube.com/watch?v=3JQkW6BgUYU
456 syf.
"Tutamıyorum zamanı.."

''Bizim zamanımızda'' deyimini kullanmak bana hep itici geliyor. Malum yaş , yaşlılık , kırışıklık vs. tüm bunlarla yüzleşmek demek... Bizim zamanımızda ; ne zamandı ki bizim zaman, şimdiki zamana ait değil miyiz? Şu anki zaman bizim zamanımız değil mi? Sanırım biz çocukken, eskiden idi asıl bize ait olan zamanlar...Tevazu bu coğrafyada her zaman geçer akçe midir? Evet her daim geçerlidir. Şimdi de, eskiden de tevazu hep vardı. Milletçe tevazu sahibiydik ve halen de sahibiz. Tevazunun yanında utanma vardı, ayıp vardı, samimiyet çok daha belirgindi. Mahallede cenazesi olan evde günlerce yemek pişmez, komşular sırayla yemek taşırdı. Hatta vefat edenin kırkı çıkana kadar o evde televizyon açılmaz, müzik sesi duyulmaz ve merhum evini ziyaret eder düşüncesi ile bir odanın ışığı sürekli açık bırakılırdı. Düğünlerde de keza aynı idi davranışlar, komşular düğün yemeği hazırlar, birlikte çehiz yıkanır, sergilenir ve gelin evine yerleştirilirdi. Tüm bunlar imece usulü yapılırken halen nedenini bulamadığım icraatların sahibi anneme neden öyle söylerdin diye sorduğumda kızım ayıptı diyerek kendisinin bile tam açıklayamadığı değişik fantaziler de yok değildi aslında. Mesela, ailece bir komşuya ziyarete gittiysek, ikramın ikincisi teklif edildiğinde teşekkür edip geri çevirmek ( evde karnımızı annem doyurdu aç değiliz algısı yaratmak ki bu yaşa geldim yine ziyaretlerimde çok canım çekse de ikramın ikincisini reddederim , aç kalmışlığım çoktur, ayıp etmemek adına :-)))) ), büyükler ile aynı odada oturmak için ise reşit olma yaşı aranırdı. . Hele eve misafir geldiğinde, koridorda ayağa verilen terlikler, ayakkabıların kapı önünde ziyaretçiler giderken giymelerinde zorlanmamaları için gidiş istikametine doğru dizilmesi, koltukta sırt arkalarına yastık konması ve en önemlisi ise gözlerden anne talimatının anlaşılması. Dile gelmezdi talimatlar, annem göz işaretiyle çay mı tazelenecek, ikramlar mı yenilenecek, kahve mi yapılacak tüm emirlerini hissettirirdi. İstemeden vermek öğretilirdi, misafir istemez leb demeden leblebi anlaşılırdı ve talebin söylenmesi pek bir ayıptı. Yine de düşünüyorum da çok güzeldi o yıllar, bizim zamanlar. Şimdiki gibi elekronik postalar, çöp kutuları, geri dönüşümler yoktu. Atılmazdı sevgiler, öfkeler, neşeler, hüzünler.. Aleni idi tüm duygular...
İşte bu eserde de cenazeden düğüne, okuldan mesleğe , iletişimden dostluğa, 0 yıllarda nasıl yaşadığımız anlatılıyor. Bizim zamanımızın yılları , biraz mağrur, biraz mahzun ama çokça da mütevazı.... Çokça da özlemli...https://www.youtube.com/watch?v=Ia-XwV7xe-U
Keyifli okumalar...
456 syf.
·Beğendi
Evimize ilk renkli televizyon girdiğinde henüz 6 yaşındaydım. Siyah beyaz televizyondan renkli televizyona geçiş evde büyük bir heyecan seline neden olmuştu. Nasıl kurulacak? Hangi sehpanın üzerine konulacak? Hepsi en ince detayına kadar düşünülüp, ayarlanmıştı.

O dönemler sadece TRT1 vardı bir yıl sonra da TRT2 yayın hayatına başladı. Annemler dışarı çıkıp oynamamıza izin vermedikleri için televizyon ablam ve benim için en büyük eğlence aracıydı diyebilirim. Her ne kadar Beraber ve Solo Şarkılar gibi bize göre gereksiz can sıkıcı programlar olsa da biz yine de hiçbir yayını kaçırmamaya özen gösteriyorduk. Çok fazla seçme hakkına sahip olamadığımız için de bize sunulanla yetiniyorduk. Birkaç sene sonra özel kanalların açılması ile nihayet daha fazla seçim hakkına sahip olabilmiştik.

Yine o dönemlerde Almanya'da yaşayan komşularımızın bize bol bol Hint filmi kasetleri hediye etmesi ile babam eve video da almıştı. Ne bitmez Hint filmleriydi, en az üç buçuk dört saat televizyonun önünden ayrılamıyorduk.

Okula gittiğim dönemlerde ise beyaz yakalı siyah önlükler giyiniyorduk. Çoraplarımız ve mendillerimiz beyaz olmak zorundaydı. Saçlarımızı örmezsek ya eve geri gönderilir ya da herkesin önünde azarlanırdık. Teneffüslerde kızlar arasında en sevdiğimiz oyun lastik atlamaydı. Babamdan aldığımız harçlıklarla da okul kantininden simit ve siyah gazoz alırdık. Onların verdiği lezzeti şimdi hiçbir şey veremiyor nedense. Ben beşinci sınıftayken kardeşim birinci sınıfa başlamıştı o parasını son ana kadar harcamadığı için okul çıkışı ona 25 TL'lık bana 75 TL'lık dondurma alıp onun harçlığını da bitirmenin rahatlığıyla eve dönerdik. :D Ne yani ben büyük ablayım, payıma daha fazla dondurma düşmüş çok mu?

Ayfer Tunç 'un okuduğum ikinci kitabı "Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek" her ne kadar 70'li 80'li yılları anlatıyorsa da beni kendi çocukluğuma, 80 sonu 90'lı yıllara götürdü. Sizin de çocukluğunuz o dönemlere denk gelmişse kendinizden de bir çok şey bulacağınız bu kitabı okurken eminim büyük keyif alacaksınız.

Ayfer Tunç okuma etkinliği düzenleyerek beni bu eserle buluşturan
Nephren Ka ve Cem Єren'e burdan teşekkürlerimi iletiyorum.
456 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
AH O GÜNLER!
ŞİMDİ YABANCI GİBİLER...

Kitabın yazılma gerekçesini Ayfercim şöyle açıklamış :
“Beni bu tür bir kitap üzerinde düşünmeye Süreyya Plajı'nın kabartma resimli duvarlarının sökülmesi oldu. O duvarları çok
severdim. Pazar günleri Adapazarı'ndan yatılı okuduğum okul olan Erenköy Kız Lisesi'ne trenle giderken beni neşelendirirdi üzerindeki resimler. Ama bir gün sahil yolu yapıldı ve o duvarlar yok oldu.Sanki o kabartma resimli duvarlara borcumdu benim bütün bunlar.”

Bugün sevdiğimiz, ebedi olduğunu sandığımız birçok şey bir gün yok olacak.
Hiçbir yenilik, nesne ya da olay aynı kalmıyor, her şey değişiyor, sonraki nesle bir hafıza kaydı bırakmak gerek.

70’li yılların “sosyolojik panoraması” olan kitap; dönemin müzik zevkine, bayram geleneklerine , eğitim sistemine, radyo ve televizyon yayıncılığına, erkek ve kadın modasına, aşk ilişkilerine değiniyor.

Unutulmasını engellemek için...
Ebedileştirmek için...

Ayfer Tunç kitabın sonunda okurlardan bir ricada bulunmuş, kitapta fark ettikleri yanlışları ve eksikleri kendisine elektronik posta yoluyla iletmelerini istemiş çünkü hafızasının kendisini yanıltmış olmasının mümkün olduğunu belirtiyor.Düzeltmeleri kitaba ek olarak yayınlamayı düşünebileceğini de not düşmüş.

Yazarın okuduğum 5. kitabı ve şunu söyleyebilirim ki en son sırada beğeni açısından.

Kitapta anlatılanlar dilin göndergesel işleviyle tamamen nesnel olarak aktarılmış.
Sanat kaygısı güdülmeden, içine ruh katılmadan ( nostalji şarkılarda o ruhu kendim telafi ettim), mizahsız, derinliksiz ; sadece anlatılmış. İçinde duygu yoksunluğu hissettiğim için çok keyif almadım.
Sayıp dökme yöntemiyle, öznellikten ve kurgudan uzak oluşu ( ki kurgu yapılmasının imkansız olduğunun farkındayım) bildiklerimi bana hatırlatmaktan öte gitmedi.

Yine de...
Yazılması gerekli miydi , derseniz evet çünkü balık hafızalı bir toplumuz, hatırlatılması şart !
GÜLCAN
GÜLCAN Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek'i inceledi.
456 syf.
·9/10
Yakın geçmişi merak ediyorsanız,telekominikasyonsuz ,sibernetiğin hiç olmadığı Türkiye yıllarında insanların nasıl vakit geçirdiğini öğrenmek için çoğunlukla gülümseyerek, yer yer hüzünlenerek okuyacağınız anı türünde bir kitap...

Ayfer Tunç benden bir gömlek büyük..O ‘70 lerin çocuğu ben ise’ 80 ‘lerin..Kitabı okurken hatırlayamadığım yerler yaşamadığım için olsa gerek,az buz olmadığına bakarsam,sadece 10 yılda bile Türkiye’nin ne kadar çok değiştiğini düşündüm.

Bu kitap bir anı kitabı haliyle yanlı yazılmış olma ihtimali epey yüksek..Her sayfada aşağı yukarı yazarın yorumları,teknolojik ve ekonomik değişim ve yeniliklerin fakir -zengin üzerindeki etkilerini ve toplumsal eşitsizliği yazar vurgulamaya çalışmış..

Kitap içerisinde ‘70 lerden ‘90 lara kadar Türkiyenin siyasi, idari,eğitim,kültür,teknoloji, dinî ve dünya ile bağlantılı hayatını hemen hemen tamamiyle kapsayacak oldukça geniş bir perspektiften Ayfer Tunç bakabilmiş..Anlattığı yılları sadece anlatmadığını ve o yıllara ait gazete küpürleri ,afiş, el ilanları ve fotoğraflarla desteklediğini kitap içerisinden ara ara karşınıza çıkan görsel kısımlarla da yakın geçmişi gözlemleyebiliyorsunuz.

Türkiye’nin o teknolojiye geçiş dönemini yaşamış biri olarak o yıllar ve günümüzü karşılaştırmak isteyenler için hârika kaynak bir eser..

Çok fazla şehir ve ev değiştiren, modern zamanlarda konar göçer gibi bir hayat yaşamış biri olarak unutulmaya yüz tutmuş ya da hafife aldığım , önemsemediğim geçmiş yıllarımdaki kendimi daha iyi gözlemleme fırsatı bulduğum bana iyi gelmiş bir kitap oldu diyebilirim.

Kitaba dair o günlerden bugünlere değişen en keskin gözlemlediğim şey,eskiden fakir ama gerçekten mutluymuşuz, şimdi ise teknoloji ve internet hayatımıza müthiş bir konfor getirirken aynı oranda binbir surat insanlar görünmemize sebep tavır ve davranışlar takınmışız ve yalnız, kendini daha çok dinleyen ,hayatın kendisini yaşamak varken sorgulamak faslının içinde yer aldığımız bireyselleşmiş bir hayata evrilmişiz..Paranın değer ölçüsü olduğu zamanları yaşıyoruz.

Kuşakların geçirdiği değişimleri ve Türkiye’nin yakın geçmişini merak eden tüm 1 k okurlarının okumasını tavsiye ederim.
İncelememe son vermeden evvel,küçüklerin gözlerinden, büyüklerin ellerinden öper,yaşıtlarımın ellerini sıkarımm(illa her kitabın üzerinizde bıraktığı bir etki cümlesi olacak inceleme içinde:) )

Keyifli okumalar
456 syf.
·Beğendi·8/10
Daha çok öyküleriyle tanıdığımız son zamanlarda yazdığı güzel romanlarla da adından söz ettiren yazarın 2001 yılında yayınladığı bu kitap, 1960-1970 yıllarında doğan bir çok kişiyi derinden etkileyecektir.

Kitabı okurken yüzümde hüzünlü bir tebessüm hiç eksik olmadı. Çünkü anlatılan hikaye değil bizim çocukluğumuz ve ilk gençlik yıllarımızdı.

Patlangaçtan leblebi tozuna, teneke Vita kutusundan bir arpa boyu kalmış kurşun kaleme birçoğumuzun yakından bildiği tutumluluk yılları sade ve etkileyici bir dille anlatılmış.

Arapça dahil bir çok dile çevrilmiş bu kitabı bence herkes okumalı ki, yokluk ve tutumluluk yıllarındaki Türkiye'yi biraz tanıyabilsin. Siyasete hiç girilmeden yaşamın içinden günlük olayların samimi anlatımı kitabı daha da etkileyici yapmış.
456 syf.
• Aldığı ödülden de anlaşıldığı gibi harika bir kitap ve harika bir yazar...
Biraz buruk biraz neşeli :)
Annem anlatırdı bana işte biz çocukken böyle miydik, evde durmazdık, okulda silgilerimiz kaybolmasın diye boynumuza asardık, kalem küçük kalsa bile kullanılırdı. En çok televizyona şaşırmıştım. Tokat'ın köylerinde öyle her evde televizyon bulunmuyormuş. 10 haneden birinde bulunurmuş, akşamları izlemek için o eve gidilirmiş. Erik ağacına veya daha erişmemiş elma ağaçlarına dalıyorlarmış. Bu arada bu "dalma olayını" herkes bilmez. Ben çocukken de abimlerle iğde ağacına daldığımı hatırlıyorum. Tabi ispiyoncular her yerde olduğu için ağaca dalan var diye böğürürlerdi.
-_-
Kitapta da anlattığı gibi yokluk zamanlarıymış ama şanslılarmış bir taraftan da saf sevgi ve dostluk zamanlarıymış.
Ben okudum, beğendim. 7'den 70'e herkesin okuyabileceği bir kitap, tavsiye ederim. :)
Mehmet Y.
Mehmet Y. Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek'i inceledi.
456 syf.
Sanırım 2002 yılıydı okuduğum zaman. Üzerinden onca yıl geçmesine rağmen tadı damağımda kalmış, şahane bir kitaptır. Anlattığı dönemin hoşluğu kadar Ayfer Tunç'un harikulade kaleminin de etkisi vardı bu unutulmazlıkta.

'1970'li yıllardaki hayatımız' diyordu ancak mesela ben çocukluğunu 80 ve 90'larda yaşamış birisi olarak hem büyük bir tat almıştım kitaptan hem de bizim döneme ait pek çok şeyi de bulmuştum. Ayrıca bu sitede neden bu kadar düşük puan almış, anlamak mümkün değil.

Denemenin lezzetine varmak, sıkı bir nostalji yapmak için bire birdir...
456 syf.
·6 günde·8/10
Büyüklerimizden duyduğumuz bizim zamanımızda ile başlayan cümleleri dinlemeyi çok severim.
Bu kitapta da 70-80lerin Türkiyesini yaşayış biçimini , geçen senelerle birlikte nasıl tüketen bir toplum haline geldiğimizi,dostlukların ,misafirliklerin günümüzde kurulan ilişkilerle aradaki farkı anlatıyor. 90 lı yıllarda doğmama rağmen büyüklerimden duyduğum bir çok anıyla kitapta anlatılanlara yabancılık çekmedim.
Anlatılan bir çok şeyde kendi anılarım gözlerimde canlandı ve tebessüm etmemi sağladı.
Bu çağın insanı olmadığımı o zamanda ki insanların sıcaklığı samimiyetinin günümüzde bulamadığımı bir kez daha hatırlattı
407 syf.
·5 günde·Beğendi·7/10
Bugün kalemi ile ilk defa tanıştığım bir yazar ile burdayım. İlk demek istediğim yazarın kalemi oldukça akıcı ve anlaşılır. Kitaba gelicek olursak genellikle 70 yıllarda nelerin değiştiğini, farklılıklarını, nasıl olduğunu vs anlatıyor.
Ilk televizyonların çıkışını evlerde nasıl yankı yaptığını ve insanlarda nasıl etkilediğini okumak cidden değişikti. Misafirlikler bitmiş veya davetsiz misafir sayısı artmış televizyonlar için kavga çıkmış vs. gibi.
Çocukların alanların daha özgür olmasının ne kadar güzel olduğunu okumak çok güzeldi.
Onun dışında genelde bildiğim şeyleri okumak beni azıcık sıktı o yüzden dikkatimi çeken şeylere kendimi vererek okudum diyebilirim. Ama bu kitabın şu güzelliği var. Keşke 70 80 ve 90 i 2000 yılların başlarını anlasatsaydıda keşke ilerde açıp okusaydık torunlarımıza' bak bu böyleydi benim zamanımda' diyebilseydik isterdim açıkçası. Ama ilerde çok güzel bir anı kitabı olacağına inanıyorum.
Söz uçar yazı kalır
Kitapliğım da çocuklarıma anı olucak kitaplar biriktirmek istiyorum diyordum. Sanırım tam üstüne bastım
Sizde benim gibi düşünüyorsanız eğer tercih edebilirsiniz.
Sevgiler ️
456 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
kitabın ilk satırından son satırına kadar yüzümde bir tebessüm vardı.70'li yıllardan başlayarak toplumumuzun yaşadığı gündelik olayları,aile ve komşu ilişkileri,teknolojik yenilikler,hayatımıza giren ve hayatımızdan çıkan bir sürü detayı hatırlattı bana

Günümüzle kıyaslarsak teknolojinin ilerlemesiyle insan hayatı olabildiğince kolaylaşmış gibi gözüksede kazın ayağı öyle değil.o yıllarda ki samimiyeti asla yakalayamayacağız aile içinde bile herkes bir köşede kendi yalnızlığını yaşar oldu.yazarla aynı şehirde yaşamıs olduğum için kitabı olabildiğince içselleştirdim verdiği örnekleri hatırlayıp duygulandım.

Elinizden düşürmeden keyifle okuyacağıniz bir kitap olacaktır.sağlıcakla kalın
456 syf.
·Puan vermedi
Ayfer Tunç'un kitabı beni çocukluğuma götürdü.Kitapta 1970 yıllardaki çocukların oynadığı oyunlardan, okullardaki eğitime, radyo ve televizyondan filmlere, müzik zevkimize, giyim kuşağımızı, okuma alışkanlıklarımıza, arkadaşlıklara, evlilik seçimlerine ve hazırlıklarına, doğum ve ölüme, bayramlarımıza, yemek kültürümüze, alışveriş ile hediye verme alışkanlığımıza, iletişim yöntemlerimize bir çok konu çok güzel anlatılmıştır.Geçmişi özlemle anmak isteyenlere tavsiye ederim.
Bütün çocuk giysileri gibi, okul önlükleri de birkaç beden büyük dikilir, çocukların içinde kayboldukları, dizlerinden aşağıya kadar uzanan bu önlüklerle bir kaç yıl idare etmeleri beklenirdi.
Radyo alçakgönüllüydü, vakurdu, inatçıydı ama yeni değildi. Televizyon ise hayatımıza ağır bir vaka olarak girdi; radyoyu, kardeşi doğunca ihmal edilen büyük çocuğa benzetti. Şımarıktı, kaprisliydi ve çok çekiciydi. Televizyonla birlikte özellikle küçük şehirlerde hayatın ağır ritmi değişti, alışkanlıklar terk edildi. Yazın evlerin bahçeleri boş kaldı. Çay bahçelerinde oturup dondurma yiyenler azaldı. Kış gecelerine tat veren akşam oturmalarından vazgeçildi, komşular bir araya geldiklerinde ortaya çıkan iskambil kâğıtları çekmecelerde unutuldu, sinemalar kapandı, kızlar nakışlarını gündüz işler, babalar gazetelerini “dairede” okur oldular. Ağır, ama kendine göre lezzeti olan bir yaşama biçimini, siyah-beyaz bir ekranda değişen görüntüler belirler oldu.

Görüntüyle tanışıncaya kadar, dünyanın ülkemizden, hatta şehrimizden ibaret olduğunu sanıyorduk. Dünyada başka ülkeler, başka yaşama biçimleri olduğunu bilmesine biliyorduk, ama bu bir şey demek değildi. Bir tür körlük içindeydik. Dışımızdaki dünyayı gazetelerde ve dergilerde ara sıra gördüğümüz fotoğraflardan tanıyorduk. Kapalı bir ülkenin insanlarıydık. Kahraman askerlerimizin inançla beklediğinden emin olduğumuz sınırlarımızın içinde, kendi kendimize bir hayat yaşıyorduk. Görmenin ne demek olduğunu televizyonla birlikte fark ettik. Odalarımıza giren “değişen görüntüler” hayatımızdaki durgunluğu hızla dağıttı. Televizyon, radyo gibi alçakgönüllü ve sakin değildi. Şaşırtıcıydı. Gözlerimizi ondan alamıyorduk.

Oysa bize tanıma ve alışma zamanı vermişti. Önceleri haftada birkaç gün ve birkaç saat yayın yapıyordu. Çok az eve girmişti, günlük hayat bu birkaç saatlik yayından pek etkilenmiyordu. Çocukların dışında, televizyona maddi durumu elverişli, yenilikten hoşlanan babalarla, yeni evli “modern” çiftler ilgi gösteriyorlardı. Orta halli ailelerin çoğu, bu merakın da geçeceğine inanıyor, birkaç saatlik keyif için hatırı sayılır derecede pahalı olan bu yatırımı yapmaya pek yanaşmıyordu. Oysa televizyon çocuklar için müthiş bir şeydi. Biraz televizyon seyredebilmek için aile terbiyelerinden ödün vermekten çekinmediler. Bir eve çağrılmadan gitmenin ayıp olduğunun sıkıca öğretildiği yıllarda, çocuklar çağrılmadıkları halde televizyonlu evlere gitmeye, başına oturup her şeyi unutmaya başladılar.

Haftada birkaç gün yayın yapılan dönemde bir bağımlı kitlesi oluşmamış, ama adaylar belli olmuştu. Yayından bir saat önce açtıkları televizyonun karşısına kurulup, netlik ayarı yapmaya yarayan ve birtakım geometrik şekillerden oluşan bar görüntüsüne gözlerini dikenler, bir yandan da uzun bir dııııt sesinden ibaret olan sinyali dinleyenler tipik televizyon bağımlısı adaylarıydı. Televizyon düzenli yayına geçince hemen “müptela” oldular. Televizyonun her gün akşam yediden gece yarısına kadar yayın yapmaya başlaması sosyal hayatın sonunu getirdi. Yaşama biçimi hızla ve epeyce derin bir şekilde değişti. En büyük ve tek eğlence televizyon oldu. Öyle bir eğlenceydi ki, sinemalar seyircisizlikten kapandı, tiyatrolar iflas etti. Televizyonu gereksiz, hatta zararlı bulan babaların inadı, çocuklarının ısrarı karşısında kırıldı, televizyon hızla evlere girmeye başladı. Ailelerin kendi içlerindeki hayatları gibi, çevreleriyle ilişkileri de değişti. Ekran bir mıknatıs gibi herkesi kendine çekiyordu. Hali vakti yerinde olup komşularından, ahbaplarından önce televizyon almış olan aileler; bu yeniliğin öncüsü olma gururunu yaşadılarsa da, evlerinde ayaklarını uzatıp rahatça televizyon seyredemediler. Çünkü televizyonla birlikte akşam oturmalarının niteliği hızla değişti.

Televizyondan önce aileler arasında nazik ziyaretler yapılırdı. Kadın-erkek bir arada oturulur, hal hatır sorulur, sohbet edilir, çaylar içilip meyveler yenir, hatta iskambil oynanır; herkes ortak bir âlemin parçası olurken; bu ziyaretler, televizyon seyretme seanslarına dönüştü. Yenilikte öncü olmanın bedeli vardı. Mahallede herkesten önce televizyon aldıkları için kurumla gezinen öncü ailelerin evleri, televizyon seyretmeye gelen komşularla, ahbaplarla, habersiz gelen akrabalarla dolup taşmaya başladı. Ortak âlemin parçası olma hali ortadan kalktı, herkes televizyonu rahatça görebileceği bir yere yerleşip televizyonun yarattığı âlemde kaybolmayı tercih etti.

Bu toplumun geleneksel terbiyesine göre misafiri kabul etmemek, ikramda kusur etmek, surat asmak, misafirin varlığından duyulan rahatsızlığı belli etmek, toplumsal hayattan tümüyle soyutlanmayı gerektirecek kadar büyük ayıplardan sayıldığı için, yenilikte öncü aileler her gece evlerine dolan misafirleri ağırlamaktan yorgun düştükleri gibi, gönüllerine göre televizyon da seyredemediler. Her eve televizyon girmeden önce, ailelerin görgü ve terbiye düzeylerine göre değişen sorunlar yaşandı. Aileler, komşular arasında küslükler görüldü, bozulan dostluklara rastlandı. Televizyon seyretmek için çağrılmadan gitmeyi onurlarına yediremeyen aileler, televizyonları olup da, kendilerini davet etmeyen komşularına, ahbaplarına küstüler. Oysa bilmiyorlardı ki televizyonlu ailelerin çoğu, davetsiz misafirleri ağırlamaktan, dostlarını, ahbaplarını davet etmeye fırsat bulamıyorlardı.

Televizyonu olmayan ailelerin içinde kavga eksik olmuyordu. Çocuklar televizyon alınsın diye tutturdular, anneler onları gizlice ve ustaca desteklediler. Bir gün üzerine bir ev kondururum da, başımızı sokacak bir evimiz olur diye düşünerek, arsa alıp borca girmiş babalar “Hayır!” dedikçe çocuklar surat astılar, anneler sırtlarını dönüp yattılar, evlerde kavga havası esmeye başladı. Çoğu baba bu ısrar karşısında yenik düştü, elinde kalem kâğıt hesaba kitaba oturdu; taksitli satışlar imdada yetişti de, bir televizyon alınabildi.
Masa örtüsü denince akla gelen, yemek yenirken serilen örtüler değil, aksine yemek yenmediği zaman masaya serilen, dantelden, nakışlı veya benzer bir el emeği ile hazırlanmış, örtülerdi.
60’ları bilemem, ama 70’lerde çocuk olmanın en güzel tarafı, özgürlük duygusuydu. Gerçi bunun anlamını bilmiyorduk, çünkü bütün arsalar, bahçeler, sokaklar, parklar, deniz kenarları bizimdi. İstediğimiz zaman gider, oynar, gelirdik. Bunun bir tür çocuk özgürlüğü olduğunu, arsalar ve yangın yerleri binalarla dolduktan, geniş, serin bahçeli evlerin yerini apartmanlar aldıktan, sokaklar arabaların egemenliğine terk edildikten sonra, büyüyünce anladık. Meğer şanslıymışız, çünkü özgürmüşüz.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek
Alt başlık:
70'li Yıllarda Hayatımız
Baskı tarihi:
Mayıs 2018
Sayfa sayısı:
416
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750802638
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek
Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek
Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek
Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek
Saklambaç oynayan kaleye mum dikerdi. Gazoz kapağı biriktirilirdi. Dört ortalı harita metot defterleri, kırmızı mavi pelür kağıtlarla kaplanırdı. Demirbank iyi günler diler, televizyonda Uzay Yolu, Kaçak, Tatlı Cadı oynardı. Mandolin kurslarına gidilir, bahçelerde, pikaplar çalınır, Türk filmlerinde çocuklar “Size baba diyebilir miyim amca?“ derlerdi.

Orlon hırkalar ve jarse elbiseler giyilir, gümüş künye takılır, her yaşgününde fotoğrafçıda aile fotoğrafı çektirilirdi. Hatıra defterlerine “Kalbin kadar temiz defterinden...“ diye başlanır, anket defterlerinde “ıssız ada“ sorulurdu. “Evlenmeden olmaz“dı, telgraf çekilir, Adana'ya çık aradan denirdi, çamaşırlar santrifüjlü makinede yıkanır, evlere divan kurulur, sokakta yoğurtçular gezerdi.

70'ler “tutumluluk çağı“ydı, yanan iki lambadan birinin söndürüldüğü, kurşunkalemlerin bir arpa boyu kalana kadar kullanıldığı yıllar. Ayfer Tunç Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek adlı bu kitabında cenazeden düğüne, okuldan pikniğe, telefondan faytona 70'li yıllarda nasıl yaşadığımızı anlatıyor. Nahif yılları hayatımızın, biraz mağrur, biraz mahzun ve çokça mütevazı.

Kitabı okuyanlar 416 okur

  • Petalnim
  • Aycan Blk
  • Halil Akcan
  • E.Şirin Sezgin
  • Yonca&Mustafa
  • Burcu Arzuman
  • Hulusi Cerrahoğlu
  • Emre Elbaşı

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1.3 (2)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları