Bir Maskenin İtirafları

5,5/10  (2 Oy) · 
11 okunma  · 
0 beğeni  · 
661 gösterim
Yukio Mişima, yalnızca Japon edebiyatının değil, dünya edebiyatının da en önemli, üzerinde en çok tartışılmış yazarlarından biri. Her yapıtıyla Japon ruhunu, bir yandan ürkütücü acımasızlığı, öte yandan sonsuz kırılganlığıyla dile getirmiş, müthiş gözlem gücüyle, derin, evrensel bir eser yaratmıştır. Bir Maskenin İtirafları, bu "uçurum yazar"ın en ünlü romanlarından, otobiyografik özellikler taşıyan bir kült metin. Mişima, bir ergenin kendi bedeni üzerinden giriştiği yaşam ve ölümle hesaplaşma sürecini, insan zihninin en uçlardaki serüvenlerinden birine dönüştürüyor. Ölüm, kan ve intihar saplantısı, modern yaşamın reddi, eşcinsellik gibi temalar üzerinde yoğunlaşıyor, her satırıyla ürpertici bir yolculuğa çıkarıyor okurunu.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2013
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  9789750711459
 • Orijinal Adı:
  Kamen No Kokuhaku
 • Çeviri:
  Zeyyat Selimoğlu
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 6 Alıntı

Kendi kendini aldatma, benim sığındığım son duraktı; çünkü ciddi bir şekilde yaralanan kimse, hayatını kurtaracak sargı bezi temiz midir diye sormaz.

Bir Maskenin İtirafları, Yukio MişimaBir Maskenin İtirafları, Yukio Mişima
Beyza 
 08 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kötülük diye adlandırdığımız şey, yaradılıştan bütün insanlıkta var olmuştur; bu, insanı kendi içinden çıkarıp kendisinin dışı­na doğru var ederek ayak basacak yeri olmayan bir şeye sürükleyen kararsızlıktan başka bir şey değildir. Tabiat bu kararsızlığın ölümsüz bir parçasını ruhlarımıza sanki kendi kaos stokundan vermiş gibidir. Veraset yoluyla edinilmiş olan bu huzursuzluk, bir baskı yaratıp yeniden insanüstü, metafizik elemanlar haline girmeye çalışır.

Bir Maskenin İtirafları, Yukio Mişima (Sayfa 90 - Stefan Zweig)Bir Maskenin İtirafları, Yukio Mişima (Sayfa 90 - Stefan Zweig)

"Bu dünyadaki bütün düşüşler, alçalışlar arasında en tiksindirici olan, saflığın düşüşü, alçalışıdır."

Bir Maskenin İtirafları, Yukio MişimaBir Maskenin İtirafları, Yukio Mişima

Bir kadının kudret ölçüsü, aşığını cezalandırırken ona verdiği acının büyüklüğüdür.

Bir Maskenin İtirafları, Yukio MişimaBir Maskenin İtirafları, Yukio Mişima

Gözlerime bakmış olsaydı, ona duyduğum sevginin ne garip, ne anlatılmaz bir şey olduğunu muhakkak anlardı.

Bir Maskenin İtirafları, Yukio MişimaBir Maskenin İtirafları, Yukio Mişima