Bir Maskenin İtirafları

7,1/10  (15 Oy) · 
33 okunma  · 
8 beğeni  · 
891 gösterim
Yukio Mişima, yalnızca Japon edebiyatının değil, dünya edebiyatının da en önemli, üzerinde en çok tartışılmış yazarlarından biri. Her yapıtıyla Japon ruhunu, bir yandan ürkütücü acımasızlığı, öte yandan sonsuz kırılganlığıyla dile getirmiş, müthiş gözlem gücüyle, derin, evrensel bir eser yaratmıştır. Bir Maskenin İtirafları, bu "uçurum yazar"ın en ünlü romanlarından, otobiyografik özellikler taşıyan bir kült metin. Mişima, bir ergenin kendi bedeni üzerinden giriştiği yaşam ve ölümle hesaplaşma sürecini, insan zihninin en uçlardaki serüvenlerinden birine dönüştürüyor. Ölüm, kan ve intihar saplantısı, modern yaşamın reddi, eşcinsellik gibi temalar üzerinde yoğunlaşıyor, her satırıyla ürpertici bir yolculuğa çıkarıyor okurunu.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2017
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9789750711459
 • Orijinal Adı:
  Kamen No Kokuhaku
 • Çeviri:
  Zeyyat Selimoğlu
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kübra E. 
07 Haz 15:41 · Kitabı okudu · 6 günde · 6/10 puan

"Yukio Mişima", yazarın eserlerinde kullandığı takma adı. Yazarın Japon ve dünya edebiyatında hatrı sayılır bir yeri var.

"Maskenin İtirafları", yazarın, maskesini yüzünden çıkarıp önünüze fırlattığı bir otobiyografik roman.
Maske kalkıp da çıplak gerçeklikle karşılaşınca belki siz de benim gibi sarsılabilirsiniz ve büyük sırların ağırlığı altında ezilebilirsiniz.


Kitabın giriş kısmında, Dostoyevski'nin "Karamazov Kardeşleri"nden yapılan alıntının ne kadar isabetli olduğunu kitabı okuduğunuzda fark edeceksiniz.
Güzelliği sorgulayan bu alıntıda, Sodom idealine yapılan vurgu, yazarın eşcinselliğini itiraf etmesinden önce bir girizgah oluyor.
Eşcinsellik, şiddete yatkınlık, kana susamışlık, ölüme duyulan arzu, 2. Dünya Savaşı'nın insan psikolojisine etkisi, kitaba hâkim olan birkaç unsur. Bunların da çarpıcı, sinir uçlarınızı uyaracak bir biçimde verildiğini hemen ekleyeyim.


Yazar, rol yaparak geçirdiği yaşamını sanmayın ki sorgulamıyor. Sürekli kendini suçlayan, "Niye ben de normal biri değilim ki?" diye düşünen bir adamla karşı karşıya kalacaksınız.
Kitapta satır aralarında bulduğumuz kanlı ölüm sahnelerinin bir benzeri, onun yaşamının son sahnesinde tekrarlanıyor.
Yazar, "seppuku" ya da bilinen adı "hara-kiri" ile intihar ederek yaşamına son veriyor.


Eşcinsel bir bireyin yaşamda karşılaştığı zorluklara tarafsız bir biçimde eğilebilmek adına kitabı okumam olumlu bir kazanımdı; fakat yazarın ölüm ve kan saplantısı, şiddet eğilimi ile okuma isteğimin gölgede kaldığını söylemeden edemeyeceğim.


Kadim dostlarımız olan kitaplarla kalın :)

Eda Güloğlu 
21 Haz 09:32 · Kitabı yarım bıraktı · 2/10 puan

Gerçekten okurken inanılmaz sıkıldığım bir kitaptı.Küçük bir çocuğun kendini keşfetmesi, kendi cinsine karşı duygular hissetmesi , aşık olması bunlar tamam da çok boğucuydu. Kolay kolay yarım bırakmam okuduğum kitapları ama o kadar sıkıldım ki devam edemedim.

Lizzy 
01 May 20:01 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Mişima'yı anlatmaya başlasam duramam diye korkuyorum bu yüzden sadece kitapla sınırlayacağım yazımı... Okuduğum en değerli kitaplardan biri olan bu eseri, beni gerçekten etkilemişti. Bulunduğu dönemin baskısını ve kendinin o ortama ayak uydurmak zorunda oluşunun yükünü nasıl taşıdığını anlatan Mişima,Japon Edebiyatının en güçlü kalemlerindendir ve öyle kalacağına da hiç şüphem yok.

Kitaptan 30 Alıntı

Kendi kendini aldatma, benim sığındığım son duraktı; çünkü ciddi bir şekilde yaralanan kimse, hayatını kurtaracak sargı bezi temiz midir diye sormaz.

Bir Maskenin İtirafları, Yukio MişimaBir Maskenin İtirafları, Yukio Mişima
Kübra E. 
02 Haz 08:38 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Hoşnutsuzluğum, Stefan Zweig'ın, "Kötülük diye adlandırdığımız şey, yaradılıştan bütün insanlıkta var olmuştur; bu, insanı kendi içinden çıkarıp kendisinin dışına doğru var ederek ayak basacak yeri olmayan bir şeye sürükleyen kararsızlıktan başka bir şey değildir. Tabiat bu kararsızlığın ölümsüz bir parçasını ruhlarımıza sanki kendi kaos stokundan vermiş gibidir. Veraset yoluyla edinilmiş olan bu huzursuzluk, bir baskı yaratıp yeniden insanüstü, metafizik elemanlar haline girmeye çalışır." dediği şeydi.

Bir Maskenin İtirafları, Yukio Mişima (Sayfa 90 - Can Yayınları, 5. Basım, Ocak 2017)Bir Maskenin İtirafları, Yukio Mişima (Sayfa 90 - Can Yayınları, 5. Basım, Ocak 2017)
selin uzun 
27 Nis 17:38 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Gerçek acı yavaş yavaş duyulan bir şeydir, yavaş yavaş gelir.

Bir Maskenin İtirafları, Yukio Mişima (Sayfa 178)Bir Maskenin İtirafları, Yukio Mişima (Sayfa 178)
selin uzun 
27 Nis 16:55 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Çünkü ciddi bir şekilde yaralanan hiç kimse, hayatını kurtaran sargı bezi temiz midir ,diye sormaz.

Bir Maskenin İtirafları, Yukio Mişima (Sayfa 164)Bir Maskenin İtirafları, Yukio Mişima (Sayfa 164)
selin uzun 
27 Nis 13:46 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Hâlâ her doğan günün ne getireceği belirsiz mavi gökyüzüne içim umutla dolu bakıyordum.

Bir Maskenin İtirafları, Yukio MişimaBir Maskenin İtirafları, Yukio Mişima
selin uzun 
27 Nis 16:58 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kendine acımanın emin limanına çekilmek, kendini trajik bir kurban gibi görmek, bütün kaçış yolları tutulmuş insanların başvurduğu eski bir hiledir...

Bir Maskenin İtirafları, Yukio Mişima (Sayfa 166)Bir Maskenin İtirafları, Yukio Mişima (Sayfa 166)
selin uzun 
27 Nis 15:05 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Belki de en ufak bir sevinci bile eninde sonunda pahalı ödeyeceğimiz büyük bir lütuf olarak görmeye alıştık.

Bir Maskenin İtirafları, Yukio MişimaBir Maskenin İtirafları, Yukio Mişima
selin uzun 
26 Nis 23:51 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Belki de öteki çocuklar kendilerini anlamak ihtiyacını duymuyorlardı. Onlara gerçek yaradılışlarını olduğu gibi göstermek olanağı tanınmıştı; ben ise hep belirli bir rolü oynamaya kendimi zorlamak durumundaydım.

Bir Maskenin İtirafları, Yukio MişimaBir Maskenin İtirafları, Yukio Mişima
3 /