Bir Matematikçinin Savunması

G. H. Hardy

Bir Matematikçinin Savunması Konusu

Matematik yalnızca bir araç mıdır? "Gerçek Matematik" nedir? Yaratıcılık dönemini geride bıraktığını ve artık matematik "yapmak" yerine onun hakkında yazmaktan başka çaresi olmadığını alçakgönüllülük ve hüzünle ifade eden İngiliz matematikçi Hardy, bu kitabıyla, belki de yaratıcılığının en sıcak ürünlerinden birini sunuyor!
Çevirmen:
Nermin Arık
Nermin Arık
Tahmini Okuma Süresi: 4 sa. 27 dk.Sayfa Sayısı: 157Yayınlanma Tarihi: Eylül 2019İlk Yayınlanma Tarihi: 1940Yayınevi: Tübitak YayınlarıOrijinal Adı: A Mathematician`s Apology
ISBN: 9789754030020Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Puan

810 üzerinden
137 Puan · 32 İnceleme

Bir Matematikçinin Savunması Yorumları ve İncelemeleri

Tümünü gör
Vjara

Vjara

@Vjara
·
16 Ocak 23:19
6/10 puan verdi
Büyük bir matematikçinin etkileyici ve birazda hüzünlü hikayesi. Hem matematik hem de hayata dair bir çok konuya değinilmiş. Kesinlikle okumaya değer...
6 etkileşim
Damla

Damla

@sakinokur35
·
28 Mart 2022 15:39
Puan vermedi
Bir Matematikçinin Savunması, uzun bir ön söz ile başlıyor. Bu ön sözde Hardy 'nin arkadaşı C. P. Snow bizlere Hardy 'i anlatıyor. İtiraf etmek gerekirse kitabın bu kısmını daha çok sevdim. Matematikçilerin hayatlarını öğrenmek onları anlamanın ön koşulu gibi geliyor bana. Hardy kendinden bahsetmeyi sevmediği için bunu birinin yapması gerekiyordu. Bu ilk kısmı okurken "Sonsuzluk Teorisi" filmini tekrar izliyormuşum hissi oluştu. (Filmi izlemeyenlere ayrıca tavsiye ederim.) Kitabın esas kısmına gelirsek, matematiğe pek çok katkısı olan Hardy yaşlanması sebebi ile yaratıcılığını yitirdiğini düşünüyor, bunun sonucunda da en azından düşüncelerimi yazıya aktarayım diyor. Bu düşüncelerden bir tanesi matematikçilerin yıllardır üzerinde tartıştığı "Matematik bir keşif midir yoksa icat mıdır?" sorusu. Yani acaba matematikçiler matematiği üretiyor mu yoksa zaten doğada var olan bir şeyi açığa mı çıkarmış oluyor. Tartışmalı bir konu. Hardy 'nin buna bir cevabı var. "Benim inancıma göre, matematiksel gerçeklik bizim dışımızdadır ; bizim işlevimiz onu bulup çıkarmak ya da gözlemektir ; ispatladığımızı veya tumturaklı sözlerle yarattığımızı söylediğimiz teoremler ; gözlemlerimizden çıkardığımız sonuçlardan ibarettir." Hardy bu görüşü savunsa da henüz bu konu hakkında net bir yargıya varılmış değildir. Hangi taraf kendini savunsa o taraf daha haklı gibi görünüyor. Öğretici, düşündürücü, güzel bir eser olduğunu düşünüyorum. Okuyacaklara şimdiden iyi okumalar dilerim.
22 etkileşim
Bengü Su

Bengü Su

@bengusuq
·
31 Temmuz 09:08
Puan vermedi
Kitabın önsöz kısmı, Hardy'nin ortak matematiksel çalışmalar yaptığı bir arkadaşı olan C. P. Snow tarafından yazılmış. Uzun bir önsözün ardından Hardy'nin savunmasını okuyoruz. Pür matematiğin yararlı olmaması gerektiğini savunurken aslında kendisini de savunmuş. Ona göre, matematik insanlara faydalı olmak zorunda değildir; yalnızca bilim ve estetik zevk için yapılmalıdır. Matematiğin sanatsal bir yaratım olduğunu, bu yüzden de ileri yaşlardaki insanların bu yaratımdan yoksun olduğunu söylüyor. Yaşının ilerlemesiyle birlikte yaratıcılığını azaldığını düşünerek ancak matematik hakkında yazmak gibi (kendi deyimiyle) "ikinci sınıf" bir işe kalkışmış. Çünkü matematikçinin işlevi bir şeyler ortaya koyarak, matematik bilimine katkıda bulunmaktır; kendisinin ya da diğer matematikçilerin ne yapmış olduğunu anlatmak değildir. Matematik yapmak yerine onun hakkında yazmaktan başka bir çaresi olmadığını hüzünlü bir dille anlatıyor.
5 etkileşim
Nur Bulut

Nur Bulut

@Saireglenmesi
·
18 Aralık 2022 00:16
Puan vermedi
Söz konusu eseri detaylı bir şekilde dikkat çekici yönlerini ele alarak incelemeye çalışacağım ancak bu benim ilk inceleme yazım olacak. Bu sebepten ötürü ilk incelememi günlük hayatta da iç içe olduğum ve uğraştığım matematik alanı üzerine yapmak istedim. Faydalı ve kayda değer olmasını umut
4 etkileşim
Sezai Nurtopu

Sezai Nurtopu

@Sezo108
·
05 Haziran 07:34
10/10 puan verdi
Yazar alışılmışın dışında bir yaklaşımla matematiğin derinliği, güzelliği, soyut üretimin önemi gibi şeylerden bahsediyor. İlerleyen yaşında matematik yapmak yerine felsefesine odaklandığı için biraz da hayıflanıyor.
10 etkileşim

Kitap İstatistikleri

Kitabın okur profili

Kadın% 53.0
Erkek% 47.0
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Yazar Hakkında

G. H. Hardy
G. H. HardyYazar · 2 kitap
Godfrey Harold Hardy (7 Şubat 1877 - 1 Aralık 1947), sayı teorisi ve matematiksel analizdeki başarılarıyla tanınan İngiliz bir matematikçiydi. Biyolojide, popülasyon genetiğinin temel bir ilkesi olan Hardy-Weinberg ilkesi olarak da bilinen, tür içi gen alışverişinin fazla olduğu topluluklarda başat ve çekinik genetik özelliklerin dağılımının oranı hakkındaki teorisiyle bu konudaki tartışmaya son vermiştir. G. H. Hardy, genellikle matematik alanının dışındakiler tarafından 1940 tarihli makalesi A Mathematician's Apology (Bir Matematikçinin Savunması) ile tanınır ve genellikle meslekten olmayanlar (laikat) için yazılmış, çalışan bir matematikçinin zihnine dair en iyi kavrayışlardan biri olarak kabul edilir. Hardy, 1914'ten itibaren ünlü hale gelen Hint matematikçi Srinivasa Ramanujan'ın danışmanıydı. Hardy neredeyse anında Ramanujan'ın olağanüstü parlaklığını fark etti ve Hardy ile Ramanujan yakın çalışma arkadaşı oldu. Paul Erdős tarafından yapılan bir röportajda, Hardy'ye matematiğe en büyük katkısının ne olduğu sorulduğunda, Hardy tereddüt etmeden bunun Ramanujan'ın keşfi olduğunu söyledi. Hardy, Ramanujan üzerine bir konferansta "onunla olan ilişkim hayatımdaki tek romantik olaydır" dedi. Detay bilgi: tr.wikipedia.org/wiki/Godfrey_Ha...

Bir Matematikçinin Savunması Sözleri ve Alıntılar

Tümünü gör
Ülker

Ülker

@Ulya_84
·
10 Mart 09:08
Einstein, manevi olgunluğuna ulaşmadan önce, dış dünya ile ilgili konularda güçlü egosunu alt etmek zorunda kalmıştı. Hardy'nin ise yeterince güvencede olmayan bir egoyu güçlendirmesi gerekiyordu. Bu durum onu daha sonraki yıllarda, moral konumunu ortaya koyması gerektiği bazı zamanlar, kendisini zorla kabul ettirmek zorunda bıraktı. (Bu Einstein için hiç söz konusu olmamıştı.) Öte yandan yine aynı tavır ona, kendisi hakkında tam bir açıklılıkla konuşabilmesini sağlayan iç dünyasını tanıma ve o güzel içtenlik özelliklerini de kazandırdı. (Einstein bunu hiç yapmamıştı.)
37 etkileşim
Ülker

Ülker

@Ulya_84
·
09 Mart 12:11
... Gözleri koyu kahverengi ve bir kuşunki gibi parlaktı -soyut düşünme alışkanlığı olanlarda sıkça rastlanan türden bir bakış.
68 etkileşim
Ülker

Ülker

@Ulya_84
·
13 Mart 09:04
... Fakat tanrıya ve tanrının vekillerine karşı savaşta zafer hep aynı tarafın olmazdı. Aynı günlerde Fenner'de, sakin ve güzel bir mayıs akşamı kilisenin saat altı çan sesleri etrafa yayılıyordu. Hardy "Hayatımın en mutlu bazi saatlerinin bir Katolik kilisesinin çan seslerinin duyulduğu bir yerde geçiyor olması ne talihsizlik!" dedi.
37 etkileşim
Ülker

Ülker

@Ulya_84
·
24 Mayıs 16:39
Ramanujan savaştan iki yıl sonra Maras'ta veremden öldü. Hardy, "Savunma" kitabının matematikçilerin yoklama listesi bölümünde şöyle yazıyor: "Galois yirmi bir, Abel yirmi yedi, Ramanujan otuz üç, Riemann kırk yaşlarında öldüler. Matematikte, elli yaşın üstünde herhangi bir matematikçi tarafından yapılmış önemli bir atılım hatırlamıyorum."
27 etkileşim
Aslı ay

Aslı ay

@Aaslii_Ay
·
10 Mart 2022 19:59
"Çok sayıda nesnede var olan bir özellik çok ilginç olamaz."
79 etkileşim

Bir Matematikçinin Savunması İletileri

Tümünü gör
Matematik ün sahibi olmak, eğer yeterince paranız varsa en sağlam ve uzun vadeli yatarımlardan biridir.
Bir Matematikçinin Savunması
Bir Matematikçinin Savunması