Bir Mucizedir Yaşamak

7,9/10  (10 Oy) · 
32 okunma  · 
7 beğeni  · 
679 gösterim
Hintli bir yaşlı usta, çırağının sürekli her şeyden şikayet etmesinden bıkmıştır. Bir gün çırağını tuz almaya gönderir. Hayatındaki her şeyden mutsuz olan bu çırak döndüğünde, yaşlı usta ona bir avuç tuzu, bir bardak suya atıp içmesini söyler. Çırak, yaşlı adamın dediğini yapar ama içer içmez ağzındakileri tükürmeye başlar. "Tadı nasıl?" diye soran yaşlı adama öfkeyle "acı" diye cevap verir.

Usta gülerek çırağı kolundan tutar ve dışarı çıkarır. Sessizce az ilerdeki gölün kıyısına götürür ve çırağına bu kez de bir avuç tuzu göle atıp, gölden su içmesini söyler. Söyleneni yapan çırak, ağzının kenarlarından akan suyu koluyla silerken, usta aynı soruyu sorar. "Tadı nasıl?"

"Ferahlatıcı" diye cevap verir çırak. "Tuzun tadını aldın mı?" diye sorar yaşlı adam, "hayır" diye cevaplar çırağı, usta çırağının yanına oturur şöyle der: "Yaşamdaki acılarda tuz gibidir, ne azdır, ne de çok. Acının miktarı hep aynıdır. Ancak bu acının şiddeti, neyin içine konulduğuna bağlıdır."

Acı olduğunda yapman gereken tek şey, acı veren şeyle ilgili hislerini genişletmektir. Onun için sen de artık bardak olmayı bırak, göl olmaya çalış.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2012
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9789752544437
 • Çeviri:
  Ersin Yıldırım
 • Yayınevi:
  Neden Kitap
 • Kitabın Türü:
Yeşim Gökyıldız 
05 Tem 00:06 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kuzenimin hediye ettiği klasik öyküler serisinin sekizinci kitabı ve de seride en sevdiğim kitap bu oldu. Yazarın vermeye çalıştığı mesajlar etkileyici,hikayelerden çoğu buruk bir sonla bitiyor ve akıcı bir dile sahip. Başta çok sıkılırım diye ön yargılı başlamıştım ama çok çok etkilendim. Sevdiğim klasikler arasına girdi.En sevdiğim hikayeler: Gizemli Kadın, Bayan Kokot,Sevdi Sevildi Öldü ve Öksüz Çocuk. Kısa öykülerden hoşlanıyorsanız listenizin en başlarına alın.

ahmet Karakuzulu 
10 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bir öykü kitabı. Öyküler içerisinde birisi var ki "Sevdi,sevildi ve öldü" isimli öykü gerçekten ezberleri bozan bir kurguya sahip. Yazar, bu öyküde hem etkili bir kurgu yapmış, hem de onu başarıyla yazmış. 4-5 sayfalık çok kısa bir öykü olmasına rağmen mesajı çok sağlam. Ayrıca, "Bayan kokot" öyküsü de güçlü bir etki yaratacak kurguya sahip. Öykü meraklıları ve öykü yazarlarına okumalarını öneririm.