Bir Mülkiyet Kalesi

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.013
Gösterim
Adı:
Bir Mülkiyet Kalesi
Sayfa sayısı:
588
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752734517
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Baskılar:
Bir Mülkiyet Kalesi
Bir Mülkiyet Kalesi
Kurtuluş Savaşımız edebiyatımızda önemli bir yer tutar. Kemal Tahir’in yapıtları içinde tuttuğu yerin oranı ise, edebiyatımızda Kurtuluş Savaşımızın tuttuğu yerin oranını geçer.
Saray marangozlarından, okuma yazma bilmez Mahir Efendi’nin, köylü kurnazlığıyla kendini kayırttırarak omuzundaki askeri rütbeleri bir bir artırışını izlerken, ülkenin üstüne çöreklenmiş emperyalistlerin baskısı ve güdümü altında halkına yabancılaşarak iktidarsızlaşan bir iktidarın ihanetine karşı yurdunu savunma refleksini yitirmemiş olan herkesle birlikte onu Kuvayı Milliye’nin ve Mustafa Kemal’in yanına götüren serüvenine de tanık olacaksınız.
Dünü bilmek, bugünü anlamak demekse, Bir Mülkiyet Kalesi, Kemal Tahir’in romanları içinde bu açıdan da önemlidir.
588 syf.
Bir Mülkiyet Kalesi, Kemal Tahir tarafından kaleme alınmış Kurtuluş Savaşı yıllarını anlatan akıcı, öğretici ve bir o kadar da düşündürücü bir eser.

Mahir Bey etrafında oluşturulan hikayede Osmanlı Devleti'nin nasıl yıkıldığını ve yerine Türkiye Cumhuriyeti'nin nasıl kurulduğunu,tüm bu gelişmelerin hangi aşamalardan geçerek gerceklestigi anlatılıyor. Padişahın hususi marangozlarindan olan ve aynı zamanda saltanat destekçisi olan Mahir süreç ve yaşanan olaylar çerçevesinde saltanattan artık ülke için bir kurtuluş gelmeyeceğini kurtuluşun tamamen milli kuvvetlerle gerçekleşeceği gerçeğini anlamıştır. Abdülhamit tahttan indikten sonra iyice bocalamaya başlayan payitaht artık son zamanlarını yaşamaktadır. Bu esnada Balkanlarda daha sonra 1. Dünya Savaşı'nda iyice yıpranan devlet 1. Dünya Savaşı'ndan mağlup ayrılıp fiilen ve resmen sona ermiştir. Bu süreçte padişahın veya tahtın neler yaptığını halkın neler yaptığını, hem idareciler için hem halk için ne kadar zorlu bir süreç olduğunu tüm çıplaklığıyla anlatan bir kitap.

Kurtuluş Savaşı yıllarında yaşanan gelişmeleri nesnel bir gözle ele alan yazar o dönemdeki gelişmeleri artıları ve eksileri ile görmemizi sağlıyor. Milli mücadelede döneminin ne kadar zorlu olduğunu insanlarda maddi ve manevi bir çok hasar bıraktığını görebiliyoruz.

Osmanlı'nın son dönemleri ve milli mücadele yıllarını tarafsız bir gözle ve akıcı bir biçimde ele aldığı için herkes tarafından kolayca okunabilecek bu eseri ve yazarın diğer eserlerini de hiç tereddüt etmeden okumanızı öneriyorum.
588 syf.
·10/10 puan
Osmanlının son yıllarını, cumhuriyetin ilk yıllarını öğrenmek isteyenlerin mutlaka okuması gereken mükemmel bir eser
Dönenim gerçeklerini objektif olarak öğrenmek istiyorum diyorsanız mutlaka okuyun
590 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10 puan
Benim okuduğum Bilgi Yayınlarından çıkan ve 2 cilt olandı. Abdülhamit döneminde saray marangozcusu olan Mahir Efendi'nin hayatı, tarih vurgusuyla anlatılıyor. Abdülhamit'in tahttan indirilişi, İttihat ve Terakki, 1. Dünya Savaşı, Çanakkale, Kurtuluş Savaşı ve Salatanat'ın kaldırılışı... Kemal Tahir üslubu ve akıcılığıyla..
490 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10 puan
Kemal Tahir'in, okuma yazma bilmez bir Anadolu köylüsü olan Mahir efendinin saray marangozu ve hünkar yaverliğine ve oradan da Ulusal Kurtuluş savaşına uzanan hayatını okurken büyük bir imparatorluğun yıkılışını ve Türkiye Cumhuriyeti'nin doğuşuna şahit olacağınız bu muhteşem eserini okumaya doyamadım.
Yazım tekniği olarak o günün Türkçesini ve yerel ağızları da kullanarak romanlarını biçimlendirdiği için günümüz okurlarına dili biraz ağır gelecektir fakat bence kitabın asıl değeri de buradan geliyor.
Altı çizilicek, alıntı yapacak o kadar cümle vardı ki buraya alıntıları yazmakla vakit kaybetmek yerine okuma bütünlüğünü bozmamayı tercih ettim.
Abdülhamid döneminin, İttihat ve Terakkili yılların, Çanakkale savaşlarının ve ardından -o dönemde "seferberlik" olarak adlandırılan- Dünya Savaşı'nın İstanbulunu sokaktaki adamın; sonrasında Ulusal Kurtuluş Savaşı, Anadolu'daki isyanlar, Meclis'in açılması ve Cumhuriyetin kurulmasına giden süreçte Anadolu'yu Kuvvacı bir yüzbaşının gözünden okurken, bu dönemlerdeki yaşananların, okullarda bizlere öğretilen resmi tarih gibi olmadığının farkına varacaksınız.
Baş karakter Mahir efendi ve hikayeye sonradan katılan Selami efendinin konuşmalarıyla dönemin siyasi yapısını, Rus Devrimini ve Anadolu'ya etkilerini çok daha iyi anladığımı düşünüyorum. Yazarın, Mustafa Suphi ve arkadaşlarının Karadeniz'de katledilmelerinden Çerkez Etem olayına, saltanatın ve hilafetin kaldırılmasından, Mustafa Kemal'e oynanan ayak oyunlarına kadar o dönemin her kırılma noktasında söyleyecek çok sözü var ve bunları ana ve yan kahramanlar aracılığı ile romanın sonuna kadar dile getirmiş.
Marksist bir görüşe sahip Kemal Tahir'in gözünden bir dönemin panoramasını daha iyi anlamak isteyenlere şiddetle tavsiyemdir.
Kemal Tahir okuduğum her kitabıyla beni kendisine hayran bırakmaya devam ediyor.
Okuyun sizde de aynısı olacak.
590 syf.
·9/10 puan
Kitap tek kelime ile muhtesemdi.Abdulhamid devrinden baslayip mesrutiyet kuvayi milliye ve. Turkiye Cumhuriyetinin kurulusu ile son buluyor .Saltanat ve hilafetin kaldirilmasi hakkinda iki tarafinda goruslerine yer vermesi bakimindan karsilastirmali olarak degerlendirilebilecek bir eser .Emegine saglik diyorum. Allah rahmet eylesin .Keske gunumuzde de yasasaydin
588 syf.
·9 günde·Puan vermedi
Abdülhamit döneminde, çocuk yaşta, Sivas’ın köyünden, aile yadigarı kolay kolay yadırgamama huyunu da yanına katarak İstanbul’a gelmiş yetenekli marangoz Mahir’in, önce saray marangozhanesine oradan hünkar yaverliğine kadar yükselişiyle başlayan romanın; Kemal Tahir’in babasının hayat hikâyesiyle bezerlikler taşıdığı düşünülür. Mahir Efendi’nin kariyeri de Abdülhamit’in tahtan indirilişi ile inişe geçer. Kahramanımız, İttihat ve Terraki dönemi akabinde patlayan 1. Dünya Savaşı ardından Kurtuluş Savaşı cephelerinde kendini bulur. Mahir Efendi’nin güzelliği kişisel ya da toplumsal olarak verdiği her mücadele sonrası sarsılmadan takım zembilini (alet çantasını) eline alarak sıfırdan tekrar aynı şevkle başlayabilmesidir. Kendisi marangoz olsa da tüm bu yıllar boyunca tek bir hayalin peşinden koşar; kagir bir ev sahibi olmak. Mahir Efendi uzun yıllar birlikte çalıştığı Abdülhamid’e aşırı saygı ve sevgi duymuştur. Vatan millet sevgisi dışında herhangi bir politik görüşü yoktur. Yaşanan savaşlar ve siyasi değişikliklerde sıradan halkın kendi hayır ve şerrini bilmeksizin nasıl sürüklendiğini, neler düşündüğünü ,zenginin nüfuslunun hep daha büyürken bundan Anadolu köylüsü Rumeli halkının nasıl etkilendiğini, etnik kökenli ayaklanmaları hatta Bolşevik İhtilali’nin etkilerini Mahir Efendi’nin yaşadıkları ve dostlarıyla yaptığı sohbetler vasıtasıyla roman boyunca öğreniriz. Kurtuluş Savaşı'nın hangi şartlarla kazanıldığını, Türkiye Cumhuriyeti’nin ne zorlu şartlarla kurulduğunu geniş bir zaman dilimi içersine yayarak en detaylı biçimiyle anlatan eser en kıymetli okumalarımdan biri oldu.
588 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Bir Mülkiyet Kalesi, II. Abdülhamit'ten döneminden Mustafa Kemal Atatürk'ün cumhuriyeti kurmasına kadar olan dönemi, bir Anadolu köylüsü olan hünkar yaveri ve saray marangozu Mahir Efendi'nin hayatı üzerinden anlatmaktadır. Büyük bir imparatorluğun yıkılışına, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna şahit olacağınız muhteşem bir eser.  Kemal Tahir bu romanında dönemin şartlarını, savaş alanlarını büyük bir dirayetle anlatırken; aynı dirayetle  dönemin aile yaşantısından da bahsetmektedir.
590 syf.
Kemal Tahir yine tarihimizin bir dönemini diğer eserlerindeki gibi başarılı bir şekilde anlatmış. Okurlarının bildiği gibi ağırlıklı olarak Osmanlı' nın son zamanları, Türkiye' nin kuruluş yıllarını anlatan romanlar yazar. Yine böyle bir eser. Diğerlerine göre daha sürükleyici buldum. Ve Esir Şehir Üçlemesi, Kurt Kanunu kitaplarına göre tek kitapta daha uzun bir dönemi anlatıyor. Edebi açıdan bir baş yapıt sayılmaz. Yine de yazarı sevenler ve yakın tarihimizi kurgusal bir romandan okumak isteyenler için doğru bir seçim olur kanaatindeyim.
590 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10 puan
Kemal Tahir’in daha önce dört-beş kitabını severek okumama rağmen az bilinen bu eserini okumaya tereddüt ederek başladım. Ve çarpıldım, beklentimin çok üzerinde beğendim. Kemal Tahir kendi ailesini merkeze alarak Abdülhamid döneminden Kurtuluş Savaşının hemen sonrasına kadar olan dönemle ilgili ilginç kesitler veriyor. Kemal Tahir’in diğer romanlarına göre küfür çok az, neredeyse yok. Bu eserin niçin bu kadar az bilindiğini, az okunduğunu bilmiyorum. Kesinlikle okunması gereken bir kitap.
490 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10 puan
2.Abdülhamid'den Mustafa Kemal'e kadar Türkiyenin geçirdiği siyasal ve sosyolojik değişim, bunalım ve gelişmeleri babasının gözünden yazan yazar Osmanlı Sarayına marangoz olarak giren babasının gözünden sarayı ve saray üyelerini tahlil ediyor. Aynı tahlili zamanın Istanbul'u içinde başarılı bir şekilde yapan yazar. Balkan Savaşları, Birinci Dünya Savaşı sırasında cephe gerisindeki İstanbul ve Anadolu'yu, Kurtuluş Savaşı sırasında da bizzat cepheyi mükemmel bir şekilde anlatıyor.

Sıkmadan akıcı diliyle sayfalar birbiri ardına çeviriliyor.

Dünü anlamanın bugünü de anlamak olduğunu bilen herkese tavsiye edeceğim bir eser.

Keyifli okumalar...
588 syf.
·33 günde·8/10 puan
Son dönemde Osmanlı Devleti'nin girdiği savaşlarla birlikte daha ziyade Milli Mücadele Dönemi'ni anlatan bu eserde Kemal Tahir, sadece cephede yaşanan süngü savaşlarından bahsetmemiş aynı zamanda HAK ve ADALET kaygısıyla ideolojik ve zihinsel bir savaşı da anlatmış.
Bir şeyler kaybetmişlerdi. Korkunç derecede kıymetli bir şeyler! "Gidip de gelememe"nin ne olduğu malum değildi ama, "gelip de bulamama"nın acılığı meydandaydı.
Kemal Tahir
Sayfa 200 - İhtaki Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bir Mülkiyet Kalesi
Sayfa sayısı:
588
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752734517
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Baskılar:
Bir Mülkiyet Kalesi
Bir Mülkiyet Kalesi
Kurtuluş Savaşımız edebiyatımızda önemli bir yer tutar. Kemal Tahir’in yapıtları içinde tuttuğu yerin oranı ise, edebiyatımızda Kurtuluş Savaşımızın tuttuğu yerin oranını geçer.
Saray marangozlarından, okuma yazma bilmez Mahir Efendi’nin, köylü kurnazlığıyla kendini kayırttırarak omuzundaki askeri rütbeleri bir bir artırışını izlerken, ülkenin üstüne çöreklenmiş emperyalistlerin baskısı ve güdümü altında halkına yabancılaşarak iktidarsızlaşan bir iktidarın ihanetine karşı yurdunu savunma refleksini yitirmemiş olan herkesle birlikte onu Kuvayı Milliye’nin ve Mustafa Kemal’in yanına götüren serüvenine de tanık olacaksınız.
Dünü bilmek, bugünü anlamak demekse, Bir Mülkiyet Kalesi, Kemal Tahir’in romanları içinde bu açıdan da önemlidir.

Kitabı okuyanlar 130 okur

  • Serhat Demirtürk
  • Miraç Şentürk
  • Basri Özcan
  • Gökhan
  • Melih
  • Yusuf ERDOĞAN
  • Kitapsarayı
  • Mustafa Güler
  • Duygu Erkut
  • Halil İbrahim

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%20.7 (12)
9
%12.1 (7)
8
%12.1 (7)
7
%3.4 (2)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0