Bir Nefes İstanbul

7,5/10  (14 Oy) · 
47 okunma  · 
11 beğeni  · 
759 gösterim
Bu kez seninle İstanbul'u ve İstanbul'daki seni, beni yaşıyoruz. Yolculuğumuzun tanıkları var bu defa. İstanbullular ve İstanbul'da yaşayanlar... Zengini, yoksulu, Kürt'ü, Alevi'si, muhafazakârı, marjinali, Ermeni'si, Rum'u, Musevi'si... Onlarca renk, onlarca doku... Bu satırlar, bazılarının ütopya dediğinin küçük bir yansımasının, umudunun romanını yaratıyor. Bir arada yaşayabilmenin hikâyesini... İstanbul'un sokaklarına karışırken senin, benim, yaşamlarımızın, aşklarımızın, içimizde kalanların, hayallerimizin, korkularımızın, umutlarımızın, yalnızlığımızın, hayat koşuşturmamızın, yeni binyılın insanlarının gelgitlerinin arasında dolaşıyoruz. İstanbul, Türkiye, Dünya, "sen"sin, "ben"im, "biz"iz... İnandığım tek gerçek bu. İstanbul öyle bir şehir ki; hiçbir kitap seni bu şehir kadar besleyemeyecek, hiçbir müzik ruhunu bu kadar dolduramayacak, hiçbir öğreti sana bu kadar yakın gerçek(çi) gelemeyecek, hiçbir koku bu kadar zihninde yer edemeyecek... Ben sadece bir nefes çektim içime dolu dolu... Şimdi o nefesi, sayfalara bırakıp, seninle paylaşıyorum...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  384
 • ISBN:
  9786054771288
 • Yayınevi:
  Destek Yayınları
 • Kitabın Türü:
Deniztanbul 
18 May 17:32 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İlk okudugum kitabiydi. İstanbulu bastan,beraber kesife cikmak harikaydi...

"Yalnizliginla kavga etmekten vazgec. Yalnizsin ve kimse sana senden yakin değil. Olmayacak da. Sen yalnizsin. İnsan yalniz bir varliktir. Bunu degistiremeyeceginifarkinda ol ve kabul et..."

Nurten Ulaba 
10 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yazarın bütün kitaplarını severek okudum. Bu kitabında da İstanbul'u, burada ki yerlileri ve sonradan gelen insanların yapısını yaşantısını ele almış .Azınlıkların uğradıkları haksızlıklar ,buraya sonradan gelen insanların şehrin atmosferinde kaybolmuş kişilikleri psokolojik bir yaklaşımla anlatılıyor .Herkesin bu kitabı okuması lazım .Kafalardaki önyargılardan kurtulmak ,insanları etnik köken ayrımı yapmadan sevebilmeleri için .Belki de ben yazar gibi düşündüğüm için beğenerek okudum.
Dünyanın her yerinde azınlıklara karşı bir asimilasyon hareketi yaşanıyor .Hele bu çağda insanlık dramıdır. Bir ülkede ne kadar çok etnik köken varsa o kadar zenginlik vardır .Her yıkımla katliamla zenginliklerimiz yok edildi .Bir sofra düşün çeşit çeşit yemek olması mı iştah açar, yoksa tek çeşit yemek mi ? Bir orman düşün rengarenk çiçek, böcek, kuşlar, ağaçlar mı insana yaşama şevki verir, yoksa tek bir çiçek mi?
Aret Vartanyan inşallah herkes tarafından okunur ülkemize huzur mutluluk gelir .İstanbul belki eski İstanbul olur, tek umudum bu tür yazarların çoğalması ve insanlarımızın da okuma alışkanlığı kazanabilmesi olacak.

Hasret Eken 
27 Nis 21:28 · Kitabı okudu · 4/10 puan

" Dünya, çok odalı bir ev. Kimse kimseden çok uzak değil. Ne kadar uzak olursa olsun, oradaki sefalet, oradaki felaket, oradaki çatışma er ya da geç yatağında rahat uyuyan mutlu azınlığı da öyle ya da böyle vuruyor. " Aret Vartanyan. Yazarı yeni keşfettim. Samimi üslubu ve sınırsız hoşgörüsü sayesinde kitabı severek okudum.

Ebru Verity 
23 Tem 07:56 · Kitabı okudu · 9 günde · Puan vermedi

İstanbul un tasvirleri çok başarılı yapılmış. Şehri bilmeyen biri için, insanıyla, tadıyla, kokusu ile gayet basarılı bir tanıtım. Karakter analizleri de çok hoşuma gitti. Yazar İstanbul'un kıyısından geçmemiş. İçine dalmış.

Bir nefeste İstanbul'u ve yaşadıklarını hoş bir üslupla anlatan Aret Vartanyan, yazma konusunda gerçekten çok başarılı bulduğum yazarlardan. İnsanlığı, düşünceleri ve yaptıklarıyla örnek alınası bir insan. Bu devirde insana bile rast gelmenin zor olduğu bir dönemde Aret Vartanyan'ı tanıyıp onun eserlerini okumak mutluluk verici.

Kitaptan 12 Alıntı

seher 
17 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aynaya baktığında dışarıda milyonlarca olandan birisin. Ahlaka, toplumun sana öğrettiklerine karşı gelecek, başkaldıracak zerre cesaretin olmadığının farkına var. Kendi kendini güçlü olduğunu inandırmaya çalışma. Değilsin. Göğsünü açıp, kalabalığa bağırmadıkça ‘ben burdayım’, elindekileri kaybetmek korkunu yenmedikçe ve başkalarının onayını, takdirini bekledikçe bir zavallıdan öteye geçemeyeceksin. Söylenme, söyle ve yap.

Bir Nefes İstanbul, Aret VartanyanBir Nefes İstanbul, Aret Vartanyan
seher 
17 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir metropole, bir kente değil, bir kadına âşık olmuş gibi şehri düşündüm.

Bir Nefes İstanbul, Aret VartanyanBir Nefes İstanbul, Aret Vartanyan
seher 
17 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sen” sana emanetsin. İlk adımı, sevdiğin birine sarılarak, annene, çocuğuna, karına, sevgiline onu ne kadar sevdiğini söyleyerek başlayıp atabilirsin. Sonrası sana kalmış...Yoldaki garibana, komşuna, yolun kenarındaki ağaca, sokak köpeklerine, hatta sevmediklerine yapacakların sana kalmış. Bu “Sen”in hayatın...

Bir Nefes İstanbul, Aret VartanyanBir Nefes İstanbul, Aret Vartanyan
seher 
17 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yalnızlığınla kavga etmekten vazgeç. Yalnızsın ve kimse sana senden daha yakın değil. Olamayacak da. Sen yalnızsın. İnsan yalnız bir varlık. Bunu değiştiremeyeceğinin farkında ol ve kabul et.

Bir Nefes İstanbul, Aret VartanyanBir Nefes İstanbul, Aret Vartanyan
seher 
17 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İstanbul’da kitap okuyamadığımı fark ettim. Sokaklar kitap. Yürüyen sayfalarla dolu sokaklar. Tut bir tanesini, çevir ve okumaya başla.

Bir Nefes İstanbul, Aret VartanyanBir Nefes İstanbul, Aret Vartanyan

45.BÖLÜM
Kendini bilmek, kendini tanımak, maskelerini kaldırıp atmak, sen olmak... Her şeyin abecesi...

Bir Nefes İstanbul, Aret Vartanyan (Sayfa 316 - Destek Yayınları)Bir Nefes İstanbul, Aret Vartanyan (Sayfa 316 - Destek Yayınları)

Başlangıç
Üç yıl önce bir haftalığına İstanbul'a geldikten sonra Yunanistan'a döndüğümde İstanbul aşığına dönüştüğümü anlamam için üç ay yetti. Bir metropole, bir şehre değil, bir kadına aşık olmuş gibi İstanbul'u düşündüm. 15 yaşına kadar yaşadığım bu şehir beni yeniden çağırıyordu.

Bir Nefes İstanbul, Aret Vartanyan (Sayfa 29 - Destek Yayınları)Bir Nefes İstanbul, Aret Vartanyan (Sayfa 29 - Destek Yayınları)

Son
Ben, bambaşka bir kitap yazmaya İstanbul'a geldim. pek bir şey çıkmadı. Çıkması da gerekmedi. Her gün, her saat gördüm ve iliklerime kadar yaşadım ki "İstanbul"un kendisi roman...

Bir Nefes İstanbul, Aret Vartanyan (Sayfa 382 - Destek Yayınları)Bir Nefes İstanbul, Aret Vartanyan (Sayfa 382 - Destek Yayınları)

11.BÖLÜM
Odamı seviyorum. Evin en önemli yeri zaten. 55 metrekarelik bir evin ne kadar önemli noktası olabilir ki. saat ilerliyor. Terasa çıkma zamanım yaklaşıyor. yeni bir güne merhaba diyeceğim.

Bir Nefes İstanbul, Aret Vartanyan (Sayfa 69 - Destek Yayınları)Bir Nefes İstanbul, Aret Vartanyan (Sayfa 69 - Destek Yayınları)
2 /