Bir Nesli Nasıl Mahvettiler

8,8/10  (6 Oy) · 
24 okunma  · 
11 beğeni  · 
911 gösterim
Kitaba "Bir Nesli Nasıl Mahvettiler?" ismini verdik. Bu bir roman ismi değildir. Zira bu kitap roman değildir. Bu kitap hayat gibi daima şikâyet edilen, fakat kendisinden vazgeçilemeyen bir sürükleniş, ölüm kadar korkunç bir gerçektir. Kitaptaki insanlar bizleriz. Bizim neslimizdir. Burada genç varlıklar, dışımızı saran, içimizi sarsan, gençliğimizi, varlığımızı yokluğa boşluğa doğru alıp götüren, silip süpüren kör bir kuvvetin mahkûmudurlar!...
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  136
 • ISBN:
  9789757594192
 • Yayınevi:
  Türk Edebiyatı Vakfı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kerim Sezer 
03 Şub 03:20 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Cumhuriyetin ilk dönemleride ki kişiliksiz eğitimcilerin durumunu ve kurtuluş savaşı yıllarını bir çocuğun gözünden anlatan mükemmel bir eser ve tabiki Serdengeçti`nin şahsınamünhasır kaleminden dökülen farklı bir yorum...

Tayfun CANSIZ 
 22 Şub 21:19 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bilmemiz gereken ilk önce serdengeçtinin anlamıdır. Serdengeçti demek ; yüksek bir ülkü için her türlü tehlikeyi göze alan, ülkü yolunda canını bile esirgemeyen kimsedir. İşte yazar bu davranışta olan bir kimsedir ki asıl soyadı ile değil bu soyadı ile anılmıştır. Serdengeçti bir Anadolu evladıdır; milli değerlerinden kopmamış her zaman hakkı savunmuş bu yüzden de türlü çileler çekmiş birisidir. Bu kitabında cumhuriyet devrimi ile birlikte gençlerin nasıl ve ne yöntemlerce milli değerlerinden ve inançlarından koparıldığını,İnönü,Demirel ve Türkeş hakkındaki görüşlerini,aktif siyaset yaşamını ve son sayfalarında Mevlana'dan ve Akif'ten bahsetmiştir.Yakın tarihimize ışık tutan bir eserdir.

Kitaptan 2 Alıntı

Tayfun CANSIZ 
14 Şub 22:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İnsanlar... Birbirini atlatan , aldatan, çekiştiren yiyip tutan insanlar... Kalp kapılarının, gök kapılarının, Allah'a giden bütün yolların, servetlerle, şöhretlerle, şehvetlerle, menfaatlerle kapandığı bir cemiyette sen ne yapabilirdin çocuğum, ne yapabilirdin ?

Bir Nesli Nasıl Mahvettiler, Osman Yüksel Serdengeçti (Sayfa 52)Bir Nesli Nasıl Mahvettiler, Osman Yüksel Serdengeçti (Sayfa 52)