Adı:
Bir Noel Şarkısı
Baskı tarihi:
2013
Sayfa sayısı:
104
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751033895
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sayfa6 Yayınları
İnsanların tüm sorunlarına rağmen mutluluğu aradığı, paylaştığı ve kısa bir süre de olsa tüm dertlerinden, koşuşturmalarından, streslerinden, hırslarından uzaklaştığı günlerdir bayram günleri… Noel de zengin, fakir, çocuk, yaşlı demeden herkesin yeni umutlarla yeni yılı karşılamasıdır aslında…

Ancak Ebenezer Scrooge için tüm bu Noel hazırlığı, ailenin bir araya gelişi, yenilen yemekler, alınan hediyeler ve yapılan yardımlar gereksizdir. Kendi yalnızlığında yaşayan Scrooge’un hayatı ironik olarak yine bir Noel günü değişecektir. Onun hayatını değiştirense Noel Ruhu’nun ta kendisi olacaktır.


Charles Dickens’ın eşsiz üslubuyla kaleme aldığı bu kış masalı, insanlığınızı size yeniden hatırlatacak ve içinizi ısıtacak…
176 syf.
·4 günde·9/10
Bana bir şeyler katan kitapları seviyorum.
Bana çok şey katan kitapları daha çok seviyorum
Bana daha çok şey katan ( şaka şaka) :D

Geçmiş... Bugün... Gelecek...

Sizi bu üç zamana yolculuk yaptıracak üç farklı hayalet...

Başlangıçta çok korkutucu gelse de  aslında öyle olmayan, merak uyandırıcı,  bir solukta okuyabileceğiniz insanlık dersleri veren  çok ilginç bir öykü...

Cimri,  çevresi tarafından pek sevilmeyen,  huysuzz,  geçimsiz,  hayata hep negatif bakan bir ihtiyarın; değişimini anlatan bir kitap..

Dickens; gündelik hayatımızdaki en basit,  en küçük,  en önemsiz ayrıntıları yazıya dökerken bile yüreğimizi harekete geçirmeyi başarıyor...

Tam kış aylarında okumalık bir kitap.
Kitabın sonlarında içinizi sıcaklık kaplayacak; sevginin,  merhametin,  vicdanın sıcaklığı..

Okumalısınız bence.. Keyifli okumalar..
176 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Charles Dickens'ın bütün eserlerini okumaya karar vermemin ardından ilk tercihim Noel Şarkısı oldu. Noel Şarkısı hem yazarın en az sayfa sayısına sahip kitabı, hem de yetişkinlerin de okuyabileceği bir çocuk kitabı olması nedeniyle bence yazarı okumaya başlamak için en mantıklı tercih. Noel Şarkısı ile Dickens serüvenim başlamış bulunuyor. Kitabı okurken animasyon filmi izliyor gibi hissettim ki zaten kitap sinemaya uyarlanmış ve en kısa zamanda filmini de izlemek istiyorum. Kar, kış temalı kitapları zaten çok seven biri olarak Noel gecesinde ailelerin bir araya gelip birlikte vakit geçirdikleri kısımların betimlemelerini oldukça keyif alarak okudum.

Kitapta Scrooge isimli oldukça cimri, gülmek nedir bilmeyen, soğuk kış gecelerinde bile ısınmak için kömür yakmaya kıyamayan, yani her kuruşun, her dakikanın hesabını yapan bir karakter mevcut. Bir Noel gecesi geçmiş, şimdiki zaman ve geleceğin hayaletleri Scrooge'u alıp kendi yaşamında bir yolculuğa çıkarıyorlar. Amaçları Scrooge'a yanlışlarını gösterip, asıl yapması gerekenlerin neler olduğunu hatırlatmaktır. Ne dersiniz, sizce huysuz, cimri somurtkan Scrooge iyi kalpli, güler yüzlü, cömert bir kişi haline gelecek mi?

Noel Şarkısı elinize alıp okumaya başladığınızda bir gün içinde bitirebileceğiniz,  okuru sıkmayan bir kitap. Çocuk kitabı olarak tanımlansa da bence her yaştan kişiler okuyabilir. Ayrıca Can Yayınları'nın kitap tasarımına bayıldım. Kapak, sayfalarda yer alan resimler kitabı çok daha eğlenceli hale getiriyor.

Pişmanlık kavramının masalsı bir anlatımla,  oldukça duru bir şekilde anlatıldığı Noel Şarkısı verdiği mesaj açısından da beğenimi kazandı. Birçok insan şu konuda hemfikirdir: Bir kez geldiğimiz bu dünyada haddinden fazla hırs, açgözlülük ve boşa yapılan eylemlerle zaman kaybetmek yerine, mümkün olduğunca hayatın kıymetini bilmeli ve zamanımızı dolu dolu geçirebilmeliyiz. Bazı kişiler çeşitli bahaneler üretip "Ne yapalım, nasıl dolu dolu geçirelim?" diyebilir. Bence işe güzel bir film izlemek, güzel bir kitap okumak veya en kolayından karşınızdaki kişiye küçük bir tebessüm armağan ederek başlayabilirsiniz. Hiçbir insanın kaçamayacağı malum son geldiğinde geriye baktığınızda yaptığınız kötülükleri düşünmek yerine neden ne kadar sevildiğinizi,  güleryüzünüzle, samimiyetinizle insanlarla kurduğunuz ilişkileri veya hayatınızda yer alan güzellikleri düşünmeyesiniz? Surat asmak yerine gülümseyin, saatlerce boş boş oturmayın ailenize, sevdiklerinize zaman ayırın,  okuyun, izleyin, öğrenin. Pişman olacağınız şeylerin sayısını mümkün olduğunca en aza indirin.

Son olarak, okuyacağım bir sonraki Charles Dickens kitabı Oliver Twist olacak. Küçük Oliver'ın hayatını da fazlasıyla merak ediyorum. Hepinize keyifli okumalar...
216 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Charles Dickens Etkinliği ilk katıldığım etkinlik ve ilk etkinlik incelemem. @SalimHamarta ve Tuğba Karaca Charles Dıckens ile tanışmam sizin sayenizde oldu bunun için teşekkür ederim. :)

Üç ruh tarafından Geçmişe, Bugüne ve Geleceğe götürülseydiniz ne hissederdiniz? Ben geçmişte yaptığım bazı hatalarımı veya doğrularımı görmek isterdim, bugünü ise şu an yaşıyorum ama geçmişi görmeye cesaret edemezdim bir felakete mi sürükleneceğimi ya da istediğim hayatımı yaşayacağım bunu öğrenmek istemezdim. Gelelim kitabımıza.

Scoorge sıkıcı, duygusuz, açgözlü bir karakterdir. İnsanlarla iletişim kurmayı sevmeyen, iyilik yapmaktan hoşlanmayan, mutluluğa inanmayan ve hiç Noel kutlamayan bir insandır. Bir Noel gecesinde eski dostu Marley'in hayaleti ile karşı karşıya gelir. Marley ona insandaki açgözlülüğün, cahilliğin, kötümser oluşun ruhuna yaptığı ızdaraptan bahseder. 3 ruhun onu ziyarete geleceğini söyler. İlk ruh Scoorgeyi geçmişe götürerek eski yaşantısını ve kimliğini hatırlatır, ikinci ruh ise bugünde başına gelen olayları hatırlatarak yaptığı yanlışların farkına varmasını sağlar, üçüncü ruh ise geleceğe götürerek insanların onu nasıl hatırladığına ve nasıl biri olarak hayatta yer edindiğini gösterir. Scoorpe bu ruhlar sayesinde eski kimliğini kaybeder ve yeni bir kimlik kazanır.

İyi okumalar :)
176 syf.
·Beğendi·10/10
Kitap her ne kadar çocuk kitabı olarak geçse de herkesin okuması ve ders alması gereken bir kitap.9,10,11 yaş ve yukarısı için.Çok keyifli bir kitap,tavsiye ederim.İyilik yapmanın önemi ve iyi bir insan olmanın önemi üzerine....Çocuklarınıza okutmanızı özellikle tavsiye ederim..Adeta bir kişisel gelişim kitabı..
176 syf.
·6 günde·10/10
Scrooge, her yıl olduğu gibi Noel arifesini mutsuz, huysuz, ve Noel'in tamamen bir palavra olduğunu düşünerek geçirir. Tek başına yaşayan Scrooge, evine gittiği zaman yıllar önce ölen iş ortağının hayaletinin onu ziyarete geldiğini görür. Önce buna inanmak istemez ve gerçek olmadığını düşünür ama olanlar karşısında yaşadıklarına inanmaktan başka çaresi kalmaz. İş ortağının hayaleti onu 3 tane hayaletin ziyaret edeceğini söyler. Daha sonra bu üç hayalet sırasıyla Scrooge'yi ziyaret eder. Bunlar geçmişin, şimdiki zamanın ve geleceğin hayaletleridir...
Kitabın vermek istediği mesajlar çok güzel...İnsanlara yardım etmenin insanları mutluluğa sürüklediğini, elimizdeki şeylere şükretmemiz gerektiğini, paylaşmanın çok güzel bir şey olduğunu bize anlatıyor. Kitabın anlatım dilini de gayet akıcı buldum ve sıkılmadan okudum. Ne kadar çocuk kitabı olsa da herkesin okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum, çünkü kitapta hayat ile ilgili çıkarılacak çok güzel dersler var. Okumak isteyenlere şimdiden keyifli okumalar.
176 syf.
·1 günde·7/10
İki Şehrin Hikayesi kitabı yüzünden geçmişte kötü anılarım bulunan İngiliz yazar Charles Dickens'a, Bir Noel Şarkısı adlı bu kısa romanıyla bir şans vererek aradaki buzları eritmek istedim. Bir Noel Ezgisi şeklinde bir baskısını edindiğim kitabı son derece uygun bir fiyata görünce almak istedim. Son derece sıkıcı yazım tarzı ve ağır diliyle hatırladığım yazar bu kitapta bunları fazla göstermedi, bunaldığım bölümler olsa da kısa bir molayla üstesinden gelebildim bu kez. Okurla muhabbet eder gibi yazdığı cümleler beğenimi kazandı diyebilirim. Hikayeye geçecek olursak; Scrooge adında son derece cimri, bencil, aksi ve mutsuz bir adamın Noel gecesi yaşadığı zaman yolculuğunu anlatan kitap oldukça ders niteliğinde noktalar içermekte. Scrooge oldukça zengin bir adamdır fakat çevresiyle ilişkileri oldukça kötüdür. Noelini kutlamaya gelen yeğenini tersleyip, çalışanı Bob izin istediğinde vermeye asla yanaşmaz hatta maaşını kesmekle tehdit eder. Eski çalışma arkadaşı Jacob Marley yıllar önce ölmüştür ancak bir gece aniden hayaleti Scrooge'un karşısına çıkar ve ona kaybettiği değerleri göstermek istemektedir. O gece gelen üç tane ruh Scrooge ile beraber sırasıyla geçmişe, günümüze ve geleceğe gider. Amaç kendisinin daha önce neler yapıp şimdiki durumuyla beraber ilerde ne hale geleceğiyle ilgili çevresinin duygu ve düşüncelerini anlatmaktır. Scrooge genel anlamda kötü bir karakter olunca hayatında yer alan kimseler hakkımda hem iyi düşünmüyor hem de iyi anılar biriktirmemiştir. Sürrealist bir tarzla yazılan kitabı okurken çocuklar için mi yazılmış daha çok diye aklıma gelse de didaktik tarafı her yaşa uygun olduğunu belirtir nitelikte bana göre. Genel olarak kötülük yapan kötülük bulur biçiminde bir yaklaşım gördüm ve bunun yanı sıra Noel'in aslında yoksul insanların sevinmesi adına bir fırsat olduğu fikri mevcut. Bir diğer mevzuysa insanın mutlu olmak için çok parası olmasının şart olmadığıyla ilgili, çünkü insanlar aile oldukları müddetçe bir şekilde birbirine tutunarak mutlu olabilir deniyor kitapta. Okuduktan sonra yazarla ilgili fikrimin olumluya döndüğünü söyleyebilirim. Fakat klasik bir tarz olduğundan okumak biraz zorlaşıyor. Çocuk yaştaki okurlardan ziyade edebiyat birikimi ve kitap okuma tecrübesi fazla olanlar göz atabilirler diye düşünüyorum.
147 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Kötü kalpli, acımasız, mutsuz ve cimri bir adam olan Scrooge'un hayatı bir noel günü değişir. Yıllar önce ölmüş eski dostunun hayaleti tarafından ziyaret edilmek her gün başına gelen bir olay değildir.
Genel olarak ders verici ve güzel bir kitaptı. Betimlemeler akıcı ve canlıydı. Yer yer cümleler fazla uzun olduğu için okumakta ve anlamakta zorlandım. En sevdiğim bölümse son bölüm oldu, yüzümde bir tebessümle okudum.
Ben İthaki'nin ciltli ve resimli baskını çok sevdim. Uygun fiyata aşağı yukarı her yerde bulunuyor.
176 syf.
·Puan vermedi
Charles Dickens' ın başyapıtlarından biri olarak nitelendirebileceğim romanlarından biridir.Romanda Victoria döneminde alt sınıf ile üst sınıf arasındaki derin uçurumu gözler önüne sermektedir. Alt sınıfa mensup ailelerinin çocuklarının ve kadınların madenlerde uzun saatler ağır işlerde sadece 3-5 şiline çalışmak zorunda kaldığını yada açlıktan öldükleri bir dönem düşünün işte bu dönem tam da Victoria dönemi .İngiliz emperyalizminin de ön planda olduğu bu romanda ana karakter Scrooge üst sınıfı temsil eder ve onun alt sınıflara karşı davranışı ve tavrı ile Victoria döneminin rezillikleri en güzel şekilde yansıtılmıştır.Bu dönem özelliklerini yansıtırken gotik elementlerinde ustaca kullanımı romanı dahada okunası bir hale getiriyor ve merak uyandırıyor.
136 syf.
·6/10
#yorum
O kadar olumlu yorum okudum ki, dolayısıyla beklentimi çok yüksek tutarak başladım. Ama beklentimi karşılamadı. Çocuk kitabı olduğu için anlatımı ayrıntılı ve kolay okunuyor. Masal havasında, ufak tefek çizimlerle süslenmiş. Bazı çocuk kitaplarını yetişkinler de okuduğunda çok beğeniyor, ama sanırım bu onlardan değil. Aksi ve beter bir ihtiyarı, Noel gecesi üç hayalet ziyaret eder ve bu hayaletler teker teker ihtiyara vicdanını sorgulatır. Kısacası özeti bu. Dediğim gibi sevenler çok ama ben sevemedim.
176 syf.
·10/10
Öncelikle şunu belirtmeliyim kitabı Bordo-Siyah yayınlarından okudum ve muazzam bir çeviri.
Kitaba gelirsek dili çok akıcı ve bir solukta okunabilecek bir kitap.
Insanlar dışarıdan hayatlarinı izleseler ne yapardılar sorusuna çok güzel bir kurgu ile cevap vermiş yazar. Iyi de yapmış çünkü sonuçta empati kurmanin halden anlamanın iyiligin değeri ve önemini çok iyi bir şekilde anlatmış.
Herkese iyi okumalar.
176 syf.
·Beğendi·10/10
Ah scrooge ah... İyi bir insan olman için ortağının ruhunun seni ziyaret mi etmesi, hayaletlerin seni geçmişine,noel gününe,geleceğe götürmesi mi gerekirdi? 🤢 Ama geç de olsa herşeyin para demek olmadığını ve paradan daha değerli şeylerin; sevgi ve mutluluk olduğunu öğrendin. Yazar iki mesaj vermek istiyor; ilki cahil insanları eğitmenimizi,ikincisi sevgi ve mutluluğun paradan daha değerli olduğunu
Şimdiki zamanda scrooge gibi acımasız,varyemez,soğuk zengin insanlarda var. Keşke o insanlara da böyle hayaletler ziyaret etse.. onları geçmişlerine,bugüne,geleceklerine götürse... Geçmişlerine götürse bile en azından geldikleri yeri hatırlarlar kötü durumdaki insanları aşağılamazlar.
176 syf.
·1 günde·9/10
Geçmişi, yaşadığımız zamanı ve geleceğin kişilik değişimi üzerine öğüt verici nitelikte kısa bir kitap, İnsani olam bütün duygulardan uzaklaşan yaşlı bir adamın hayatını değiştiren üç ruhla karşılamasını sürükleyici bir dille anlatıyor
Peki sen neden evlendin ?

-Çünkü aşık oldum.

Çünkü aşık oldun! Noeli kutlamaktan daha gülünç olan bir şey varsa dünyada, o da aşık olmaktı.
Önemli olan, elin ağır olup bırakıldığında düşmesi değil. Önemli olan,
yüreğin ve nabzın susması da değil.
Önemli olan o elin hayatta iken cömert ve doğru oluşu, yüreğin cesur, sıcak ve yumuşak oluşu...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bir Noel Şarkısı
Baskı tarihi:
2013
Sayfa sayısı:
104
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751033895
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sayfa6 Yayınları
İnsanların tüm sorunlarına rağmen mutluluğu aradığı, paylaştığı ve kısa bir süre de olsa tüm dertlerinden, koşuşturmalarından, streslerinden, hırslarından uzaklaştığı günlerdir bayram günleri… Noel de zengin, fakir, çocuk, yaşlı demeden herkesin yeni umutlarla yeni yılı karşılamasıdır aslında…

Ancak Ebenezer Scrooge için tüm bu Noel hazırlığı, ailenin bir araya gelişi, yenilen yemekler, alınan hediyeler ve yapılan yardımlar gereksizdir. Kendi yalnızlığında yaşayan Scrooge’un hayatı ironik olarak yine bir Noel günü değişecektir. Onun hayatını değiştirense Noel Ruhu’nun ta kendisi olacaktır.


Charles Dickens’ın eşsiz üslubuyla kaleme aldığı bu kış masalı, insanlığınızı size yeniden hatırlatacak ve içinizi ısıtacak…

Kitabı okuyanlar 797 okur

  • Şaban Yaban
  • Gülcan Taş
  • Ayşe Gürsu
  • Nida Nur Arslan
  • Şazeli
  • mrtdgdvrn

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0.3 (1)
6
%0.3 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları