Bir Ölüm Bağışlamak

9,0/10  (1 Oy) · 
9 okunma  · 
2 beğeni  · 
611 gösterim
Yine bir Yourcenar. Bu kez uzun bir öykü. Anlatı dediklerinden. Yani kısa bir roman. Ölesiye çarpıcı ama. Kuzeyde bir yerdeyiz, Baltık Denizi'nin oralarda, Latvia'da. Böyle başlar hatıralarını anlatmaya İtalya'dan bir ses, Erich'in sesi. Ekim devrimi gerçekleşmiş, Kızıl Ordu ilerlemekte, karşı devrim de yandaşlarını örgütlemekte: Beyaz Ordu. Silah arkadaşlığı, erkekler arası dostluk, ifade edilmez tutkulara da yol açar; bu erkek dünyası bir de köhne bir soylulukla birleştiğinde, gurur, camdan çiçeklere döner, en ufak bir ima bile kırar geçirir onları. Erich, kimbilir, Sophie'yi belki sevebilirdi diye düşünüyorum, Sophie'nin abisi olmasa. Hatta belki de, sevmişti. Ama şairin dediği gibi, herkes sevdiğini öldürür.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2011
 • Sayfa Sayısı:
  96
 • ISBN:
  9786055819231
 • Çeviri:
  Hür Yumer
 • Yayınevi:
  Helikopter Yayınları
 • Kitabın Türü:
Pelin Tunç 
20 Şub 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Konu olarak sıradan aşk hikayesi diye adlandırılabilir. Fakat bu sefer farklı dekorun sürüklediği çıkmazlık söz konusu. Sıradanlıktan sıyıran kısmı iç savaşın, kıyımların olduğu bu sürecin yarattığı -1915 ve Bolşevik (Ekim) devrimi arasında- umutsuzluk. Şunu anlamalıyız ki insan bulunduğu zaman ve çevreden ayrı düşünülemez. Savaşın yarattığı vahşet, katliamlar, işkenceler, tecavüzler ve adlandıramadığım tüm iğrençlikler insanın ruhuna işler. Dolayısıyla bizim için şu an iyi olanın, kitapta işlenen zaman içinde mükemmel nitelikte olduğu bilinmesine karşın, insanların bilerek veya bilmeyerek iyi olanı ıstıraba , çıkmazlığa sokması son derece doğaldır. Sonuçta kitapta görüldüğü üzere, İnsan psikolojisinin esnek yapıda oluşu özellikle savaş döneminde gözle görülür şekilde anlatılmış.

Hikaye içerik olarak, soylu sınıf mensubu adı geçen üç kişi; Eric, Sophie ve Conrad etrafında şekillenir. Eric'in kendisine bile itiraf edemediği Sophie' ya aşkı, can dostu -Sophie'nın kardeşi- Conrad'a ihanet etmiş duygusuna kapılmasına yol açar. Devamında Eric'in egosundan taviz vermeyişi, gururundan Sophie'yi hiçe sayışı, Sophie'nin da bu ıstıraba karşılık intikam duygularına sürüklenişi işlenir. Bu ikilinin arasındaki savaş Sophie'yi dayanılmaz acıya sürükler ve kararını verir.

Eklemek istediğim son nokta ise hikayenin geçtiği yer ile ilgili.
Katowice Polonya'da yer almaktadır. Avrupa ülkeleriyle Rusya'nın arasında tampon bölge işlevini görüyor desem yanlış olmaz. Kitaptan çıkardığım kadarıyla savaşılan cephelere yakınlığı sebebiyle yıkılmış terk edilmiş ıssızlaşmış hayalet bölgeye dönüşmüştür.

Kitaptan 2 Alıntı

Pelin Tunç 
19 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsan sevgisi, etrafında yalnızlık ister; en güvensiz ortamlarda bile biraz huzur ister.

Bir Ölüm Bağışlamak, Marguerite Yourcenar (Sayfa 39)Bir Ölüm Bağışlamak, Marguerite Yourcenar (Sayfa 39)

Mahkûmun boynundaki ipin düğümünü sıkmakta kaderin üstüne yoktur derler; bildiğim kadarıyla, daha çok ipleri koparmakta ustadır o. Zamanla, istesek de istemesek de, kader bizi bütün her şeyden kurtararak, işin içinden sıyırıp atar.

Bir Ölüm Bağışlamak, Marguerite YourcenarBir Ölüm Bağışlamak, Marguerite Yourcenar