Bir Parmak Bal

10,0/10  (1 Oy) · 
4 okunma  · 
1 beğeni  · 
498 gösterim
1970'ler, İngiltere. Cambridge mezunu Serena Frome, MI5'ta memur olarak işe alınır. Fakat bir süre sonra, Serena'nın edebiyat merakına güvenen patronları, onu Soğuk Savaş'ın kültürel cephesinde savaşması için görevlendirirler:"Bir Parmak Bal" adındaki operasyonun amacı, Sovyetler Birliği ve diğer sosyalist ülkelere karşı tavır alan, geleceği parlak genç bir İngiliz yazar adayı keşfetmek, sonra da ona burs sağlayıp yükselmesini sağlamaktır. Yazar böylece farkında olmadan İngiliz istihbaratına hizmet etmiş olacaktır.


Serena Frome'un bulduğu yazarın adı Tom Haley'dir. Serena, sıradışı öykülerini okuyup etkilendiği bu genç adama gittikçe daha fazla kapılır. Bir süre sonra aralarındaki ilişki aşka dönüşünce işler Serena için karmakarışık hale gelecektir.Yaşayan en önemli ve en çok okunan İngiliz romancılardan biri olan Ian McEwan, Bir Parmak Bal'da, hem edebiyat-siyaset ilişkisi üzerine önemli sorular soruyor hem de elden bırakılamayan bir aşk ve casusluk öyküsü anlatıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  372
 • ISBN:
  9789750827136
 • Çeviri:
  Duygu Akın
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Hatice Çakır 
01 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Siyasetin edebiyat ile ilişkisi, soğuk savaş yıllarında epey tartışma konusu olmuştu. Günümüzde de devam ediyor bu tartışma aslında... Romanda batı propogandasına hizmet edebilecek yetenekli yazarların keşfi ve bu yazarlara yapılacak maddi yardım ve tanıtımlar, MI5' ın " Bir Parmak Bal " projesi ile hayata geçirilirken, ortaya beklenmedik gelişmeler çıkıyor. Oyun içinde oyun denebilecek bir tepki, kitabın bitişini/ başlangıcını benzersiz kılıyor. 1950 lerden beri edebiyatın temel taşları olan yazarları tanımak isteyenler için önerilecek iyi bir kitap aynı zamanda...