Bir Psikiyatristin Anıları

·
Okunma
·
Beğeni
·
8924
Gösterim
Adı:
Bir Psikiyatristin Anıları
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
408
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052993415
Orijinal adı:
Becoming Myself: A Psychiatrist’s Memoir
Çeviri:
Elif Okan Gezmiş
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınevi
Baskılar:
Bir Psikiyatristin Anıları
Becoming Myself
Seksen beş yaşın acemisiyim. Sona doğru yaklaştıkça adım adım başa dönen bir daire çizerek ilerliyorum.


Rusya göçmeni Yahudilerin ilk nesil çocuklarından olan yazar ve psikiyatrist Irvin D. Yalom, Washington, DC’nin düşük sınıfın çoğunlukta olduğu bir bölgesinde büyüdü. İçinde bulunduğu şartlardan kurtulmak istediği için aklına doktor olmayı koydu ve bunu inanılmaz bir yükseliş izledi. Başkalarının hayatlarını araştırmak üzerine bir kariyer inşa eden Yalom, kalemini ve terapötik bakış açısını bu kez kendisi için kullanıyor.
Yalom’un hikâyesi bir rüyayla başlıyor: Kendisi on iki yaşında ve yüzü sivilce izleriyle dolu bir kızın evinin önünden bisikletiyle geçiyor. Her sabah olduğu gibi kızla arkadaş olabilmek umuduyla kıza, “Selam Kızamıklı!” diye bağırıyor. Ama rüyasında kızın babası, Yalom’u her gün tekrarladığı bu sözlerin onu incittiğine dair uyarıyor. Yalom’a göre bu, empatinin doğuşu; bu dersi hiç unutmamış.
Sevgiye ve pişmanlığa dair anekdotlarla iç içe geçmiş olan Bir Psikiyatristin Anıları’nı okurken, kitapları pek çok insan için yol gösterici bilge bir psikiyatrist ve düşünürün yaşam yolculuğuna şahitlik ediyoruz. Ama bu yalnızca bir insanın hayat hikâyesi değil, Yalom’un yaşamına ve gelişimine dair düşünceleri, bizi kendi köklerimiz ve hayatımızın anlamı üzerine düşünmeye de davet ediyor.
“Etkileyici, güçlü ve hem konusu hem de Yalom’un yaşadığı zamanlar açısından düşündürücü. İnanılmaz bir kitap.”
-Abraham Verghese, Gözyaşı Kapısı’nın yazarı -

“Yalom’un içe bakışlarının ve anlamlı sözlerinin hayranı olanlar, onun geçmişinin en özel detaylarını, tutkularını ve verimli bir yaşamın kapılarını açan anahtarları bu kitapta bulacak.”
-Kirkus Reviews -

“İnsan ruhu konusunda dünyanın en önemli ve en başarılı uzmanlarından birinin samimi, içgörülerle dolu hatıratı.”
-Daniel Menaker -

“Irvin D. Yalom’un yıllardır büyük bir hayranı olarak Bir Psikiyatristin Anıları’na bayıldım. Bu ondan beklediğimiz kitaptı; kendi benliğine derin bir yolculuk… Onun samimi ve canlı hikâyesi aslında okuyucuların kendi hayatlarını sorgulamalarına da yardımcı olacak. Bize cesur ve yerinde bir öz analizin nasıl bir şey olduğunu gösteriyor. Tekrar tekrar okunması gereken bir kitap.”
-Jay Parini -
408 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Bir kitapsever için ne büyük bir zevktir okuduğu kitabın son sayfasını bitirip kapatınca damağında hissettiği eşsiz tat. Grigor Narckatsi Acılar Kitabı'nda "Ve bu kitap benim vücudum,ve bu sözler benim ruhum" der. Bir Psikiyatristin Anıları da Irvin D. Yalom'un ruhunun ve vücudunun anlam bulmuş hali benim için. Büyük bir keyifle okudum Yalom'un çocukluktan itibaren bin bir zorlukla geçen fakat sonrasında büyük başarılara imza attığı hayatını. Tanıdık bir çok isme rastlasam da algıda seçicilik misali kitabın başlarında bahsedilen bir isim dikkatimi çekti. Çalıştığım alan olan NLP'nin kurucularından Richard Bendler,Irvin D. Yalom'un üniversiteden hocası imiş. Kitapta yaptığı terapiler ve psikoanalizlerin başarısını akıcı ve samimi bir dil ile anlatıyor,örnekler veriyor. Kitabın bazı yerlerini tekrar tekrar okuma isteği duyuyorsunuz. Yaptığı bir grup çalışmasında kanser hastalığı ile boğuşan bir danışanının şu sözleri beni derinden etkiledi;
"Bedeninizi uyuşturucuyla mahvetmek mi mi istiyorsunuz? Onu alkolle,otla,kokainle öldürmeye mi niyetlisiniz? Bedeniniz arabalar içinde ezilsin mi? Ölsün mü? Onu Golden Gate köprüsünden atmak mı arzunuz? Size lazım değil mi artık? O zaman bana verin o bedeni! Bırakın alayım. Benim ona ihtiyacım var. Onu hemen alırım. Yaşamak istiyorum!"
İnsanın zihnine yerleşen bunun gibi bir çok bölüm mevcuttur kitapta. Şu bir gerçek ki, hayat hiç kimseye altın tepside sunulmuyor. Çalışmak gerekiyor,çaba gerekiyor ve okumak gerekiyor. Irvin Yalom'un başarısında temel etken bence çocukluğundan itibaren evine yakın olan kütüphaneye gidip her gün gidip uzun saatler okuması. Bu kitabı okumadıysanız arkadaşlar naçizane bir tavsiye,listenize ekleyin. Öğrenecek çok şey var inanın hayata dair bu kitapta...
408 syf.
Nietzsche’ nin
“ Bu muymuş hayat? Peki o halde, bir daha!”

Diye biten Irvın D. Yalom’un eseri.
Bu kitabı aldığımda yazarın hastalarıyla olan diyalogları yaşadıkları ilginç vakaları bulacağımı düşünüyordum. Ancak çok dolu dolu bir kitap okudum. İçinde inanamayacağınız karakterler var. Yazar kitaplarının çıkış hikayelerini çok güzel anlatmış. 85 yaşındaki yazarın belkide son kitabı biraz da o hissiyatı yaratmış gibi. Sanki bütün hayatını bir kitaba (bu son kitaba) sığdırmak istemiş. Keyifle okuyabilirsiniz. Ve listenizde okucak yeni yeni kitaplar ekleyeceğinizi düşünüyorum.
408 syf.
Psikoloji romanlarına ayrı bir ilgim var. Okuduğum zamanlar kendimi iyi hissediyorum. Dil anlatım ve üslubu da sadeyse beni oldukça etkiliyor.
Ruhsal açıdan hastalık olarak nitelendiren birçok konuyu ele almış yazar.
Olay örgüsü sürekli değiştiği için hoşuma gitti.
408 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Yazarın okumadığım diğer kitaplarına geç kaldığım hissi...
Evet,kitabı okuduğum her satırda bunları da düşündüm.
Yazarın hayatından kesitlerle yazılmış,bazen kendini sorgulama,bazen de okuyanın kendini sorgulaması şeklinde,diyalog kuruyormuşçasına okuyacağınız ve tat alacağınız bir eser.
408 syf.
·13 günde·Beğendi·5/10
Psikiyatri alanındaki deneyimleri ve anılarıyla öğretici olduğu kadar bu bölüme ilgisi olanlara karşı yaşadıklarıyla yol gösterici olmuş ve yazarın samimi kendi iç görüsünü, düşüncelerini rahatlıkla okuyabiliyorsunuz
408 syf.
Biyografiseverlerin kesinlikle okuması gereken bir eser olduğunu düşünüyorum. Çok fazla biyografi sevmesemde bir insanın hayatının her anına yakından şahit olmak güzel, hatta eşlik etmek desem daha doğru olur. Bir insan bu kadar dolu dolu nasıl yaşar acaba dedim kitabı bitirince, çalışma hayatı, başarıdan başarıya imza atması, yahudilerin kabul görmediği bir yerde kabul görmek için, kendini ispatlamak için gösterdiği gayret harikulade. Genel olarak ağır ilerlesede sıkılmadan okuyabileceğiniz bir kitap.

Benim beklentimi pek karşılamadı, daha doğrusu ben hastaları ile olan görüşmelerinin kısa kısa anlatımının olacağını düşünmüştüm, o yüzden biraz hayal kırıklığı yaşadım. İlk kendi çocukluğunu anlattığı kısımlar sıkıcı gelsede çalışma hayatından sonrakı okuduğum kısımdan çok şey öğrendim.
%10 (37/408)
·Beğendi·Puan vermedi
İlk defa adım attığım bu sitede sayısız kitap okumayı temenni ediyorum. Bu kitap uzun zamandır elimde var. Okumaya korkarak başladığım bi kitap oldu, daha çok başındayım ama buna rağmen ön yargımı yıkmayı başardı.
408 syf.
·8/10
‘85 yaşın acemisiyim. Sona doğru yaklaştıkça adım adım başa dönen bir daire çizerek ilerliyorum’
Kitabın adına bakınca ya ben bunu okursam sıkılırım hisse vermesine rağmen tam tersi bir anlatımı var. Yazar hem kendi hayatını hem hastalarını sıkıcı olmayan bir üslupla anlatmış.
408 syf.
Aile geçmişi travmalarla dolu olan ,çekingen ve içedönük biri olmasına rağmen bir gün yaşadığı olayın etkisinde kalarak doktor olmak icin kollarını sıvayan, kendi iradesi dışında bir etnisiteye sahip olmasına rağmen %5lik kotanın da üstesinden gelen ve hayallerine ulaşan bir idealist bir genç.
Ilk başlarda çok çalışan bir tıp öğrencisi sonra doktor ardından da psikiyatrist olarak hayatına devam eden (tüm bunların içinde bir de üniversitede evlendiğini duyunca şok olmamak elde değil) ardından kitaplarla o kadar çok haşir neşir olmuş ki yazarlığa keskin bir dönüşüm yapmıştır.
Dili her zamanki gibi akıcı ve hikiaye o kadar güzel derlenmişki çocuklara ilaç içerilen şuruplara tatlı koyarcasina hissettirmeden veriliyor.
Yelpazesi çok geniş bir kitap. Hem dar açıyla hem de geniş açıyla alınabilecek bir bir ışık kaynağı.
408 syf.
·50 günde·Beğendi·9/10
Yalom'un belki de gerçekten son kitabı, bu sefer bir otobiyografi.
Romanlarında da kendini ve terapist kimliğini tanımamıza fırsat veren yazar, bu kitabında kendini açmanın canlı örneği olmuş.
Kitaplarını ve kendisini seven biri olarak onu yakından tanıyabilmek, zihninden geçen düşünceleri, anıları, pişmanlıkları duyabilmek büyük bir şans.
Hayatındaki her dönemi, kitaplarının yazım aşamalarını, esin kaynaklarını açıklamış ayrıntılı şekilde.
Kesinlikle okunması gereken bir kitabı.
Okumadığım kitaplarını da çok imrendirdi hemen hepsini okumak istiyorum.
408 syf.
Yalom'un Psikiyatrist olana kadar karşılaştıkları, vakalara ilişkin birikimleri, yeni terapi yöntemlerini nasıl keşfettiği, bunun yanında aile hayatını göz ardı etmeyip en önem verilmesi gereken kurum olmasını güzel ve çarpıcı bir dille anlatmış. Beğenerek ve severek okudum.
408 syf.
·6 günde·10/10
“Bu muymuş hayat? Peki o halde, bir daha!”
Nietzsche’nin Zerdüşt’ünün bu sözleri tıpkı Bay Yalom içinmiş. O iyi bir hayat sürmüş ve büyük pişmanlıkları asla yok. Ölümü dingin karşılayacak olanlardan. Hayatını bu doğrultuda eşi Marily ile yaşamaya gayret etmiş. Ve iyi iş çıkarmış. Sorsalar en baştan bir daha dermiş gerçekten,
Schopenhauer’un şu sözlerinin aksine:
“Dürüst davrandığı ve akli melekeleri yerinde olduğu müddetçe, yaşamının sonuna gelmiş hiç kimse onu baştan yaşamayı istemeyecektir. Bunun yerine mutlak yokluğu ziyadesiyle tercih edecektir.”
Irvin D. Yalom’un muhteşem hayatının muhteşem otobiyografisini kendi ağzından dinlemek; onunla bir yolculuğa çıkmak isteyenlere tavsiyemdir. Alın ve okuyun. Fikirleri, mesleki dehası, aile hayatı, arkadaşlıkları, hastaları ile olan ilişkileri... A’ dan Z’ye Yalom’un taa kendisi.
“Zaman dediğimiz devasa cetvel boyunca durmaksızın ilerleyen dar çaplı bir spot ışığı düşünün. Spot ışığının üstünden geçip gittiği yerler geçmişin karanlığında kayboluyor, henüz gelmediği yerlerse olacakların karanlığında gizli bekliyor. Sadece ışığın o an vurduğu yerler yaşıyor ve bunun farkında. Bu fikir bana hep huzur vermiş, şu an yaşıyor olduğum için kendimi şanslı hissetmemi sağlamıştır.”
Bunu hiç unutmamak umuduyla her zaman ‘şu an ve şimdi’ de olmak dileğiyle...
Geceleri gökyüzüne baktığımda kainatın düzeni içerisinde ne kadar minicik, önemsiz olduğumuzu fark etmek beni sarsıyor.
Kızının sevgisi senin için dünyadaki en önemli şey. Lütfen ama lütfen bunu ona söylemeden ölme. Bu onun yaşamını zehirleyecektir ve bunu asla atlatamayacaktır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bir Psikiyatristin Anıları
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
408
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052993415
Orijinal adı:
Becoming Myself: A Psychiatrist’s Memoir
Çeviri:
Elif Okan Gezmiş
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınevi
Baskılar:
Bir Psikiyatristin Anıları
Becoming Myself
Seksen beş yaşın acemisiyim. Sona doğru yaklaştıkça adım adım başa dönen bir daire çizerek ilerliyorum.


Rusya göçmeni Yahudilerin ilk nesil çocuklarından olan yazar ve psikiyatrist Irvin D. Yalom, Washington, DC’nin düşük sınıfın çoğunlukta olduğu bir bölgesinde büyüdü. İçinde bulunduğu şartlardan kurtulmak istediği için aklına doktor olmayı koydu ve bunu inanılmaz bir yükseliş izledi. Başkalarının hayatlarını araştırmak üzerine bir kariyer inşa eden Yalom, kalemini ve terapötik bakış açısını bu kez kendisi için kullanıyor.
Yalom’un hikâyesi bir rüyayla başlıyor: Kendisi on iki yaşında ve yüzü sivilce izleriyle dolu bir kızın evinin önünden bisikletiyle geçiyor. Her sabah olduğu gibi kızla arkadaş olabilmek umuduyla kıza, “Selam Kızamıklı!” diye bağırıyor. Ama rüyasında kızın babası, Yalom’u her gün tekrarladığı bu sözlerin onu incittiğine dair uyarıyor. Yalom’a göre bu, empatinin doğuşu; bu dersi hiç unutmamış.
Sevgiye ve pişmanlığa dair anekdotlarla iç içe geçmiş olan Bir Psikiyatristin Anıları’nı okurken, kitapları pek çok insan için yol gösterici bilge bir psikiyatrist ve düşünürün yaşam yolculuğuna şahitlik ediyoruz. Ama bu yalnızca bir insanın hayat hikâyesi değil, Yalom’un yaşamına ve gelişimine dair düşünceleri, bizi kendi köklerimiz ve hayatımızın anlamı üzerine düşünmeye de davet ediyor.
“Etkileyici, güçlü ve hem konusu hem de Yalom’un yaşadığı zamanlar açısından düşündürücü. İnanılmaz bir kitap.”
-Abraham Verghese, Gözyaşı Kapısı’nın yazarı -

“Yalom’un içe bakışlarının ve anlamlı sözlerinin hayranı olanlar, onun geçmişinin en özel detaylarını, tutkularını ve verimli bir yaşamın kapılarını açan anahtarları bu kitapta bulacak.”
-Kirkus Reviews -

“İnsan ruhu konusunda dünyanın en önemli ve en başarılı uzmanlarından birinin samimi, içgörülerle dolu hatıratı.”
-Daniel Menaker -

“Irvin D. Yalom’un yıllardır büyük bir hayranı olarak Bir Psikiyatristin Anıları’na bayıldım. Bu ondan beklediğimiz kitaptı; kendi benliğine derin bir yolculuk… Onun samimi ve canlı hikâyesi aslında okuyucuların kendi hayatlarını sorgulamalarına da yardımcı olacak. Bize cesur ve yerinde bir öz analizin nasıl bir şey olduğunu gösteriyor. Tekrar tekrar okunması gereken bir kitap.”
-Jay Parini -

Kitabı okuyanlar 1.058 okur

  • Merve Dişli
  • Şúra
  • Daisy
  • Bahadır Güneşoğlu
  • Hikmet Aksu
  • Esra kömür
  • nurseda ceyhan
  • Büşra ILICA
  • arzu kuriş
  • Ceylan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%24.2
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%15.2
25-34 Yaş
%36.4
35-44 Yaş
%21.2
45-54 Yaş
%3
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%68
Erkek
%32

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%26.6 (80)
9
%15.9 (48)
8
%27.9 (84)
7
%14.6 (44)
6
%7.6 (23)
5
%4.7 (14)
4
%0.3 (1)
3
%0.3 (1)
2
%0.7 (2)
1
%0.7 (2)

Kitabın sıralamaları