Bir Pulsuz Dilekçe

9,7/10  (3 Oy) · 
18 okunma  · 
2 beğeni  · 
541 gösterim
"Uğur Mumcu'nun bu kitabı, Suçlular ve Güçlüler ile başlayan bir dizinin ikinci kitabı gibidir. Suçlular ve Güçlüler'de Mumcu, 12 Mart rejiminin sorumlularıyla, genellemeler halinde değil somut olarak, tek tek, isim isim uğraşmıştı. Bir Pulsuz Dilekçe'de de 12 Mart döneminin arkasında gelen ve aslında onun uzantısı olmaya çabalayan Milliyetçi Cephe Rejimi'nin marifetleri ve marifetlileriyle uğraşıyor. Gene tek, gene isim isim..."
 • Baskı Tarihi:
  1998
 • Sayfa Sayısı:
  292
 • ISBN:
  9789758084227
 • Yayınevi:
  UM:AG Vakfı Yayınları
 • Kitabın Türü:

uğur mumcu güzel insan.. yokluğu her sabah gazete saatinde hissedilen insan.. onurlu insan.. kitap uğur mumcunun köşe yazılarından derleme.. cesur yürek, kuvvetli kalem uğur mumcu okumak şart..
"devrimci, bal vermeyen arılar gibi, bir kovan içinde, birbirini sokmaz. bir kısır döngü içinde koşup durmaz, <<sol gevezelik>> ile zaman öldürmez. gücünü solun başka kesimlerini ezmek için kullanmaz. "

Kitaptan 5 Alıntı

Cemile yılmaz 
05 Ağu 18:08 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Uğur Mumcu, soruyor.-
*Cinayet, yolsuzluk ve işkence... Bu uğursuz üçgeni kırmadan, ne demokrasiden söz edebilirsiniz, ne de özgürlükten.
Kapatılan yolsuzluk dosyaları, demokrasi uğruna... Ödüllendirilen işkenceciler demokrasi uğruna... İşlenen cinayetler hep demokrasi uğruna...
Öyleyse, bu düzen, bu devlet, bu demokrasi, kim için, ne için? Söyler misiniz, ne için ve kim için?»

Bir Pulsuz Dilekçe, Uğur MumcuBir Pulsuz Dilekçe, Uğur Mumcu
Cemile yılmaz 
08 Ağu 20:15 · Kitabı okudu · Puan vermedi

BU HESAP SORULMAZ MI?
Zaferin bedeli kandır... Ülkücüye Notlar Kitabın 64. sayfasında ise, Anayasa düzeninin değiştirilerek Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığının tek kişide toplanacağı da yazılmaktadır. Kitapla birlikte Alparslan Türkeş'in yaşam öyküsünü anlatan bir ek de verilmektedir. Başkanlık sistemi gelirse, devlet ve hükümet başkanlığına «başbuğ Türkeş» getirilecektir. — Tek Meclis, tek lider... 19 Mayıs törenlerinde, Cumhurbaşkanının önünde böyle gösteri yapılmıştır. Tek Meclis, tek lider, başbuğ Türkeş..

Bir Pulsuz Dilekçe, Uğur Mumcu (Sayfa 172 - 7 basım 1979)Bir Pulsuz Dilekçe, Uğur Mumcu (Sayfa 172 - 7 basım 1979)
Cemile yılmaz 
09 Ağu 21:05 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir dilekçe hazırlasam.Genç ölülerin adlarını alt alta sıralasam.Karşılarına ölenlerin doğum tarihlerini yazsam, sayın Cumhurbaşkanımız, beni, gençlerin kanlarına bulanmış bu pulsuz dilekçeyle kabul ederler mi acaba?... (26 Şubat 1977)

Bir Pulsuz Dilekçe, Uğur Mumcu (Sayfa 465)Bir Pulsuz Dilekçe, Uğur Mumcu (Sayfa 465)
Cemile yılmaz 
08 Ağu 23:40 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Zavallı Menderes
Bugün, Demirel'in Başbakanlığında, yolsuzluk dosya, larını ve kanlı mezar taşlarını gördükçe inanın Menderes'e acıyorum. Madem bu memlekette cinayetlerin de, yolsuzlukların da, Anayasa'nın da hesabı sorulmayacaktı, neden, söyler misiniz, neden Menderes'i ipe çektiniz? Bir çiftlik ağasını asıp, bir çobanı ailesiyle milyoner yapmak için mi?

Bir Pulsuz Dilekçe, Uğur Mumcu (Sayfa 233 - 7 basım 1979)Bir Pulsuz Dilekçe, Uğur Mumcu (Sayfa 233 - 7 basım 1979)
Cemile yılmaz 
09 Ağu 19:14 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Emperyalazmi Kötülemek
Emperyalizme karşı verilen savaş sonunda kurulan Türkiye Cumhuriyetinde, bir kimse. «Emperyalizmin kötülenmesi için gayret sarfetmiştir» gerekçesiyle suçlanıyorsa, artık burada susmak gerekir.

Bir Pulsuz Dilekçe, Uğur Mumcu (Sayfa 410)Bir Pulsuz Dilekçe, Uğur Mumcu (Sayfa 410)

Kitapla ilgili 1 Haber

Ölümünün 24.Yılında Karanlığı Aydınlatan Bir Gazeteci: Uğur Mumcu...!
Ölümünün 24.Yılında Karanlığı Aydınlatan Bir Gazeteci: Uğur Mumcu...! ''Bir kişiye yɑpılɑn hɑksızlık, bütün toplumɑ kɑrşı işlenen bir suçtur.'' Araştırmacı Gazeteci Yazar; "Sakıncalı Piyade" ve Aydın Bir İnsan Uğur Mumcu'yu saygı, sevgi ve hasretle anıyoruz...