Bir Sanattır Öğle Uykusu

7,0/10  (1 Oy) · 
4 okunma  · 
0 beğeni  · 
288 gösterim
"Öğle uykusu bir zorunluluktur. Sizden bir şeyi kibarca istemek yerine basbayağı dayatır kendini. Oradadır işte, çekici, işveli, yumuşacık, kısacası dayanılmaz. Sıcaklığıyla sarar sizi, okşar, sever. Onu körü körüne izlersiniz. Gözleriniz siz istemeseniz de kapanır, bedeniniz gitgide gevşer, biraz sonra belli belirsizce içi boşalır sanki, hafifler, görünmez gibi olur, yok gibi. İçiniz mutlulukla, bir mutluluk biçimiyle dolup taşar. Bırakırsınız kendinizi, koyuverirsiniz ve içten içe şaşırarak benliğinizi teslim edersiniz."
Thierry Paquot'nun öğle uykusunu tarihsel, sosyolojik boyutlarıyla ve sanattaki yansımalarıyla ele aldığı Bir Sanattır Öğle Uykusu adlı zihin açıcı çalışması, hem ilgi hem de keyifle okuyacağınız bir eser. Öğle uykusu dediğimiz bu mola sayesinde dinlenip yenilenerek kendini baştan yaratmak isteyenler, bedensel ve düşünsel dengemizi mahveden saldırılara başkaldırmak isteyenler, çevresindeki her şey zincirinden boşanmışken ya da sütlimanken zamanın içinde bir parantez açmak isteyenler, kısacası öğle uykucuları, birleşin ve şöyle güzel bir uyku çekin!
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  96
 • ISBN:
  9789750711633
 • Çeviri:
  Orçun Türkay
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 4 Alıntı

Asiye-Serkan 
22 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Uyuyan çocuk dingin ve ışıl ışıl bir manzaraya benzer. Tüm sesleri yatıştıran ve yankılarla sessizliğin şarkısını söyleyen bir kar manzarası.

Bir Sanattır Öğle Uykusu, Thierry Paquot (Sayfa 9)Bir Sanattır Öğle Uykusu, Thierry Paquot (Sayfa 9)
Asiye-Serkan 
22 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Öğle uykusunun düşünceleri sınıflandırmayı kolaylaştırma, kafayı boşaltma ve zihnimizi dinlendirme gibi önemli özellikleri vardır.

Bir Sanattır Öğle Uykusu, Thierry Paquot (Sayfa 85)Bir Sanattır Öğle Uykusu, Thierry Paquot (Sayfa 85)
Asiye-Serkan 
22 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Öğle uykusu insanın düşüncelere dalıp gittiği ,düş kurduğu ,keyif yaptığı ya da uyuduğu bir süreç.

Bir Sanattır Öğle Uykusu, Thierry Paquot (Sayfa 53)Bir Sanattır Öğle Uykusu, Thierry Paquot (Sayfa 53)