Bir Şapka Bir Tabanca

8,5/10  (6 Oy) · 
13 okunma  · 
5 beğeni  · 
565 gösterim
"Biz Almanlar ellili yılların sonunda Dashiell Hammett ve Raymond Chandler aracılığyla Amerika'da yaşananları öğrenseydik, şimdi de Celil Okter aracılığıyla İstanbul sokaklarında neler olup bittiğini öğreniyoruz."
- Andreas Ammer, Bayerischer Rundfunk, 08.01.2005
(Arka Kapak'tan)
 • Baskı Tarihi:
  2005
 • Sayfa Sayısı:
  365
 • ISBN:
  9789759174040
 • Yayınevi:
  Turkuvaz Kitap
 • Kitabın Türü:
Feyzi Demirelli 
 27 Mar 11:11 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

En beğendiğim kurgusu en güzel olan Celil Oker romanı diyebilirim. Yavaş yavaş bütün eserlerini okumaya çalıştığım Celil Oker'den okuduğum 5. kitaptı. Ana karakterimiz olan Remzi Ünal... Şu Hava Kuvvetleri'nden müstafi, THY'den kovulma, kendine saygısı olan hiç bir 'frequent flyer'ın adını bile duymadığı sekizinci sınıf charter şirketlerinde bile tutunamayan, sayenizde MS Flight Simulator'un 
Cessna'sını bile adam gibi indirmekten aciz eski pilot, ex-kaptan, nevhuzur Özel Dedektif Remzi Ünal. Bu sefer entrika dolu bir maceranın içinde.

Remzi Ünal sağlıksız beslenir, arabası olmasına rağmen taksilere fazlaca paralar verir, sigara ve kahve tiryakisidir. Açıkçası hiçbir polisiye romanda bu kadar bizden olan bir dedektif görmemiştim. Sorunlara karşı her zaman sakin yaklaşan ama başı bir türlü beladan kurtulmayan Remzi Ünal sizi kitap boyunca farklı insanların farklı hikayelerinin peşinden sürüklüyor. Ve kitabın son bölümünde de sayfalar boyunca karşılaştığınız bütün ana ve yan karakterleri toplayıp cinayeti çözümlüyor. Dedektifimiz polislerle çalışmaz, o sadece gözlemleri sonucunda olayı anlatır ve katili kendi haline bırakır. Katıl bazen teslim olur bazen diğer karakterler tarafından şikayet edilir.

Betimlemeleri çok ayrintilidir bazen sizi sıkabilir. Ayrıca kitapları 10 yılı aşkın bir süre önce ( Bu kitap 2005 yılında yazılmıştır, ilk kitabı 1999 yılında.) yazıldığı için "telesekretere mesaj bırakmak, eski model araba isimleri" gibi detaylar karşımıza çıkmakta.

Kitabın ismine gelince.. Dedektifimiz ilk başta yaşlı bir adamın ölümünden sonra dolabından şapka ve şapkanın altından bir tabancı çıkması sonucu maktulün oğlu tarafından tutulur. Dedektifimiz silahla alakası olmayan yaşlı birinin dolabından neden silah çıktığını araştırmaktadır. Ayrıca Celil Oker serinin önceki kitaplarında ( Çıplak Ceset, Kramponlu Ceset, Rol Çalan Ceset ve Son Ceset) sürekli "Ceset" kelimesi kullanmasını da; yan karakterlerden biri olan roman yazarı Simin'i kitaplarının adının içinde hep "Aşık" kelimesi geçtiği için eleştirirek aslında bir özeleştiri yapmış ve bu kitapta farklı bir isim kullanmıştır.