Bir Savaşın Tasviri

7,4/10  (7 Oy) · 
38 okunma  · 
7 beğeni  · 
833 gösterim
Zaman ileride olabilirdi.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  104
 • ISBN:
  9786055532680
 • Çeviri:
  M. Kemal Utku
 • Yayınevi:
  Altıkırkbeş Yayınları
 • Kitabın Türü:
emine karakaya 
29 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Baştan başa yanmış bir evden temel duvarlar nasıl arta kalirsa, sizinde söyleyeceklerinizden göze görünür bir şeyler geride kalsın."
"Uyudum ve bütün varlığımla ilk düşten içeri yol aldim..." gibi bir çok sözleriyle kendinden oldukça iz bırakan insanların içerisinde yarım kalan tarafları, çaresizlikleri ele alan kendine özgü anlatimi ile sadece bir kez okunarak birseylerin elde edilemeyeceği kitaplar arasında yer alıyor.

Kitaptan 8 Alıntı

'' Uyumak mı? Hem de böyle bir gecede? Bir insan yatağa yalnız başına uzandığında, üstünü örttüğü battaniyenin o kişinin düşüncelerini nasıl boğup öldürdüğünü ve bunaltıcı rüyalarını nasıl sürekli sıcak tuttuğunu bir düşün. ''

Bir Savaşın Tasviri, Franz Kafka (Sayfa 14)Bir Savaşın Tasviri, Franz Kafka (Sayfa 14)
Kübra 
05 May 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Cinayetin sağladığı mutluluk! Yabancı kanın akışının verdiği hafiflik, adeta bir kanatlanış! Wese, koca gece kuşu seni! Dostum, meyhane arkadaşım! Sokağın karanlık zemini üzerinde kanın damla damla akarak can veriyorsun. Ne diye sanki içi kanla dolu bir kesecik değilsin ki, üzerine oturayım, büsbütün silinip gidesin ortadan. İnsanın bütün dilekleri gerçekleşmiyor işte, çiçeksi düşlerinin hepsi yeşeremiyor, senden artakalmış ağır külçe serilmiş yatıyor yerde; tekmelere kapalı. Ama bu halinle bana yönelttiğin o suskun soru da ne oluyor?

Bir Savaşın Tasviri, Franz Kafka (Sayfa 203)Bir Savaşın Tasviri, Franz Kafka (Sayfa 203)

Pek tedirgin bir yaşamımız var; her yeni gün yeni şaşırtmacalar, yeni tasa, umut ve korkular çıkarıyor önümüze; gündüz ya da gece, başı dara düştü mü kapısını çalabileceği eşi dostu olmasa, tek kişinin bütün bunlara göğüs germesi düşünülecek gibi değil; hatta eş dost varken bile çokluk pek güç; çoğu zaman bir tek kişinin taşıyacağı yük altında binlerce omuzun sarsılıp titrediği görülüyor.

Bir Savaşın Tasviri, Franz KafkaBir Savaşın Tasviri, Franz Kafka
Cansu 
11 Şub 22:34 · Kitabı okuyor · Beğendi

"Kimselerin olmadığı sessiz bir diyar. Burada yaşamak için uzun boylu cesarete de gerek yok. Burada yaşamak zorludur, insana acı verir ama karşılığında hareketlerine özen gösterme zorunluluğu yoktur. Buna hiç gerek yoktur, çünkü burada sadece dağlar ve şu nehir var; ben de onlara canlı gözüyle bakacak kadar aklımı kaçırmadım henüz..."

Bir Savaşın Tasviri, Franz Kafka (Sayfa 32)Bir Savaşın Tasviri, Franz Kafka (Sayfa 32)

Kuyu derin, kovanın aşağılardan çıkıp gelmesi yıllara bakıyor ve kova şu an hızla aşağılara iniyor, senin eğilip arkasından bakabileceğinden de çabuk...

Bir Savaşın Tasviri, Franz KafkaBir Savaşın Tasviri, Franz Kafka
Hakan Kalafat 
25 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Gözlerini açık tutmaktansa kırpıştırmaya alıştıranlar, çevrelerinde karmaşık durumlar görürler..

Bir Savaşın Tasviri, Franz Kafka (Sayfa 95 - Altıkırkbeşyayın)Bir Savaşın Tasviri, Franz Kafka (Sayfa 95 - Altıkırkbeşyayın)
Cansu 
11 Şub 23:28 · Kitabı okuyor · Beğendi

Siz de öyle olduğunu hissetmiyor musunuz? Ateşler içinde yanarken nesnelerin gerçek adları size yetersiz geliyor, bunlar içinize sinmiyor, onlara bir anda rastgele adlar uydurmaya başlıyorsunuz. Çabuk, haydi çabuk! Fakat onların yanından kaçtığınız anda adlarını unutuveriyorsunuz. Kavak olduğunu bilmek istemediğiniz, bu yüzden Babil Kulesi adını verdiğiniz kavak kırda adsız sallanıp duruyor ve siz şimdi de ona Sarhoş Nuh adını koyuyorsunuz.

Bir Savaşın Tasviri, Franz Kafka (Sayfa 47)Bir Savaşın Tasviri, Franz Kafka (Sayfa 47)

Kitapla ilgili 1 Haber

Kafka savaşını İsrail Ulusal Kütüphanesi kazandı
Kafka savaşını İsrail Ulusal Kütüphanesi kazandı Yaklaşık 8 yıldır İsrail Ulusal Kütüphanesi ile Hoffe ailesi arasında süren "Kafka belgeleri" üzerine yasal savaştan Ulusal Kütüphane galip çıktı.