Bir Şeftali Bin Şeftali

·
Okunma
·
Beğeni
·
15372
Gösterim
Adı:
Bir Şeftali Bin Şeftali
Baskı tarihi:
21 Nisan 2017
Sayfa sayısı:
56
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058303188
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nora Çocuk
“Dinleyin!..
Kulak verin, şimdi küçük şeftali ağacı konuşmak istiyor. Gürültü çıkarmayın, bakalım bize neler söyleyecek…”
Dalından kopmuş pespembe, güzeller güzeli bir şeftali, yolculuğunu kendi dilinden anlatıyor. Şeftalinin en yakın arkadaşları Polat ve Sahibali de bize bu hikâyede eşlik edecek. Yeni yaşamlar düşleyen, düşledikçe büyüyen bir şeftalinin hikâyesi bu…
“Bahar gelince tüm kuvvetimle uyanıp doğrulacak, filizlenip topraktan çıkacaktım. Sahibali ve Polat için bol meyveli bir ağaç olacaktım. Güzel ve utangaç kızların tatlı al yanakları gibi kocaman meyveler verecektim.”
56 syf.
·3 günde·10/10
Bakmayın siz kitap mağazalarının çocuk kitap reyonlarında satışa sunulduğuna, bakmayın fiyatının 3 TL olduğuna, bakmayın kapağındaki komik şeftali resmine, bakmayın kitabın inceliğine. Bir Şeftali Bin Şeftali, dokunaklı hikayesi ile okura, çoğu kalın kitaptan daha keskin mesajlar vermektedir. Bir anlamda George Orwell'in Hayvan Çiftliği tadında ve tarzındadır. Adaletsizlik, sınıf farklılıkları, toprak reformu, emek, sevgi, arkadaşlık, umutsuzluk gibi kavramlar ince ince işlenmiştir.

Bir Şeftali Bin Şeftali öyküsünü bitirdikten sonra Samed Behrengi'ye çok kısa yazdığı için kızsam da biliyorum ki, o bilhassa çocuklara, daha bu yaştan bazı kavramları sorgulatmak aynı zamanda sorgulamayı aşılamak için yapmıştı.

Gönül rahatlığı ile tavsiye edebileceğim, tarzını beğenenlerin hayran kalacağını düşündüğüm bir kitap. Ve son olarak Samed Behrengi'nin çocuklara seslenişini paylaşmak ister, keyifli okumalar dilerim.

Çocuklar, kuşkusuz gelecek sizin ellerinizde; iyisiyle, kötüsüyle sizin olacak. İster istemez büyüyecek ve zamanla birlikte yol alacaksınız. Babalarınızın, büyük babalarınızın ardından gelecek, onların yerini alacak, her şeyi elde edip sosyal yaşama iyisiyle, kötüsüyle, her şeyiyle sahip olacaksınız. Yoksulluk, zulüm, zorbalık, adalet, sevinç, keder, kimsesizlik, dayak, iş ve işsizlik, hapishane ve özgürlük, hastalık ve ilaçsızlık, açlık, çıplaklık, yüzlerce sosyal mutluluk ve mutsuzluk artık sizin olacak.
Bildiğimiz gibi hastalıkların tedavisi için önce bunun nedenini bulmak gerek. Örneğin doktorlar hastalarını tedavi etmek için önce bunun mikrobunun peşine düşer ve sonra bu mikroba karşıt ilaçları verirler hastalarına. Toplumsal rahatsızlıkları da iyileştirmek için aynı işlemi yapmak gerekir. Biliyoruz ki sağlam vücutta asla hastalık bulunmaz. Sağlıklı toplumlarda da rahatsızlığın izine rastlanmamalıdır. İflas, zorbalık, yalan, hırsızlık ve savaş sadece sağlıksız toplumlarda görülen rahatsızlıklardandır. Bunca rahatsızlığın nedenini bulmak için ilkin bunun nedenini bulmalıyız. Sorun hep kendinize: Neden gönderdiler sınıf arkadaşımı halı dokuma fabrikasına? Neden bazıları hırsızlık yapıyor? Neden şurada burada savaş var, neden kan dökülüyor? Öldükten sonra ne olacağım? Dünyaya gelmeden önce neydim? Dünyanın sonu ne olacak? Ne zaman bitecek savaş, yoksulluk ve açlık?
48 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Samed Behrengi ile orta okuldayken tanışmıştım. O zaman olup geçenleri tarafsız anlamayacak kadar küçüktüm. Yine " Kara Balık"ı okurken sıradan bir çocuk kitabı olamayacağını anlamıştım. Yoksa neden çocuk kitapları yazan, 28 yaşındaki birini Araz çayında boğsunlar ki?

"Bir Şeftali Bin Şeftali" kitabı, çocuk kitabı adlandırıp sonra da geçip gideceğimiz türden bir kitap değildir. "Kara Balık" gibi devrim yaratmasa da yazar, derin fikirlerini ağacın dilinden anlatmayı bile başarmış..

Konusu;
bir şeftali ağacının daha çekirdekten itibaren uğaraşarak büyümesini anlatır. Onun da bir davası vardır. Yetişmesi için onu toprağa eken iki küçük çocuk için büyüyecek, meyve verecektir. Bunun için sımsıkı sarılır toprağa. Ne rüzgara boyun eğer, ne kara, tipiye. Yanı başında biten aylak otlarına bile aldırmaz. Ha bire büyür, büyür... Sonunda ilk meyvesini verir. Tam sevinçle sunacakken elindekini sevdiklerine, bir felaket olur. Peki ne?

Bundan sonra hayatı değişir. Meyve vermek istemez. Kendini ve insanları meyvelerinden mahrum eder. O da bir nevi tavrımı koyar sevmediklerine.
Bir şeftaliyken bin şeftali vermeyi hedefleyen ağaç, sadece bir meyve ile sınırlar kendini.

Yazar, şeftali ağacının dilinden, haksızlığa karşı kimsenin susturulamayacağını, iyilerin kolunun kanadının koparılsa bile bir yerde kök atacağını,
küllerinden yeniden doğa bileceğini, aynı anda zalime boyun eğmektense ölümü göze almanın mübah olacağı- fikirlerini bir çekirdekle yeşertmiş...

Çocuklarınıza okumak için ideal kitap.. Kendinizi de unutmayın..

Keyifli okumalar...
48 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
1K'da yorumlara bakarken rastladım Aysel'in yorumuydu.
" Kara Balık"ı okurken sıradan bir çocuk kitabı olamayacağını anlamıştım. Yoksa neden çocuk kitapları yazan, 28 yaşındaki birini Araz çayında boğsunlar ki?"

Meraktan hem kitabı okudum hemde yazarı araştırdım, bir anlamda okumama ve yazarı tanımama o vesile oldu.
Yazar Samed Behrengi ülkesindeki şah yönetimine karşı hikaye ve masal yazarak başkaldırmış ve eleştirmiştir.28 yaşındayken de şüpheli bir şekil de Aras Nehrinde ölmüştür. Behrenginın suikaste uğradığı düşünülüyor.
İlgimi çeken bilgilerde bunlar oldu

Okumadan "çocuk kitabı" demek hata olur, kesinlikle okunmalı çerezlik bir günde bitirilebilecek kısalıkta, pişman olmazsınız.
48 syf.
·7/10
Yine bir Behrengi kitabı, yine başkaldıran bir karakter. Sosyal adaleti işleyen kalın kitaplara kafa tutacak incelikte bir eser. Feodaliteye başkaldıran iki çocuk, adalet tohumu misali el üstünde tutulan bir meyve çekirdeği. Feodalitenin burnu dibinde boy veren bir fidan. Zengin sofrasında israf olmaktansa, fukara sofrasında ziyafet olmayı yeğleyen bir meyve...Bu incecik kitapta sosyal adalet, toprak reformu ve emek konularına ciddi atıflar bulunmakta,yılanlar bile bir görüşü temsil etmekte. Okunulası...
64 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Bu kitap, yazarın okuduğum ikinci kitabı. Küçük Karabalık ilkiydi. Ondan da çok etkilendim ve tabi ki bu kitaptan da.
Bir şeftali size ne anlatabilir.? Siz bir şeftali üzerinden ne anlatabilirsiniz insanlara? Yazarımız o kadar güzel yazmış ki hikayeyi, bir şeftali kadar tatlı olmuş gerçekten.

Kitabı okurken, bir çekirdeğin kendi dilinden, büyüyüp küçük tatlı bir ağaç olana kadarki geçen sürede yaşadığı olaylara tanık olacaksınız, hem de kendisini henüz bir çekirdekken toprağa gömen iki küçük arkadaşımızın sıkı dostluklarına.

Bu ağacın ve iki arkadaşın bize anlatmak istediği bir şey var. Hem de çok önemli bir şey.

Yanlışa boyun eğmeyin diyor bize kahramanlarımız.

Hiç bir zaman...
48 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Bu kitap icinde inceleme yapmak istedim cunku cocuk kitabi diye biliniyor ama aslinda oyle guzel seyler anlatiyor ki buyuklerin bile yapmadigi, cocuklara masal olarak anlatiliyor fakat cocuklqrda buyuklere baktigi icin bu pek te mumkun olmuyor...

Icinde anlatmak istenilen su aslinda insanlar ne kadar kotu davranirsa bu ne olursa olsun bi bitkiye bile kotu davranilirsa o hicbirsey vermez. Bu bahcivan gitmis iki cocuga kotu davranmis vermemis meyvelerden alincada kotuluk yapmis. Bu iki cocukta kendi seftali agacini ekmis ve o buyusun diye yilandan gubre yapmislar yilani ararken birini sokmus ve olmus ve bu seftali agacida bu cocuklarin intikamini meyve vermeyerek almis bahcivandan.

Tatli dil yilani deliginden cikarir diye bosa dememisler demi! Iyilik yap denize at, bu kadar benden.

Cok etkilendim bu kitaba.. cocuk kitabi deyip gecmeyin... en cok buyuklerin okumasi lazim boyle kitaplari ki akillansinlar...
63 syf.
Samed Behrengi'yi kim sevmez ki. Onu, dünyanın dört bir yanında büyük yankılar uyandıran, iki de büyük ödül kazanan Küçük Karabalık adlı kitabıyla tanımıştık. Bir Şeftali, Bin Şeftali de onun en güzel kitaplarından biri. Şeftali ağaçı küsmesi var bide :) açın okuyun
63 syf.
·Beğendi·8/10
Samet Behrengi bu eserinde şeftali ağacından düşmüş şeftali çekirdeğinin yaşadığı bahçenin sahibi olan ağa ve ona kul köle olan bahçıvanın eleştirisini ince ince yapmış. Behrengi yaşadığı dönemde İran yöneticilerini eleştirel dille tenkit etmiş, yapıtlarında da bu duruma devam etmiş hatta bir çocuk kitabında bile kendisini göstermiştir. Bir şeftali ağacının meyve vermemek uğruna yaptığı savaşı, ya da sevdiklerini kaybetmeseydi meyve vermek uğruna vereceği savaşı kararlılıkla anlatışı güzel bir hayat dersi olmuş. Akşam akşam Deniz ve Ebru'nun bu kitaplar nasıl abla demeleri üzerine okuduğum iki güzel eser oldu Küçük Kara Balık ve Bir Şeftali Bin Şeftali masal kitapları.
72 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Ben çoğu zaman çocuk kitaplarını büyüklerin okuması gerektiğine inanıyorum. Çocuklar zaten saf ve masum sadece biraz bilinçlenmiş oluyorlar ama biz büyükler kirlenmişiz ve hızla çevremizi de kirletmeye devam ediyoruz. Çocuk kitapları bi nebze durup etrafa bakmamızı, varlıkların varoluş amacını sorgulamamıza olanak sağlıyor bence.
*
Bir Şeftali Bin Şeftali kitabı vesilesiyle Küçük Kara Balık da göz kırpsın bize. En sevdiğim kitaptır kendisi. Ne dünya klasikleri ne de başka kitaplar yerini tutamaz bu masumiyetin ve verdiği mesajın.
*
Uzun zamandır çocuk kitabı okumuyordum, iyi geldi. Siz de okuyun, arının.
48 syf.
·1 günde·7/10
Hikaye boyunca elime bir şeftali alıp küçük bir kedi yavrusuymuş gibi başını okşayıp sevesim geldi, o her ne kadar beni sulu sulu yesinler diye düşünürken ben şeftali yenilmesin ısırılmasın sanki canı yanacakmış gibi düşündüm. Sonu ise ayrı bir güzeldi.
48 syf.
·2 günde·9/10
Küçük Kara Balığı okuduktan sonra hep aklımda olan bu küçük, kısa eseri sıklıkla sitede ve nette görüyordum böylelikle başladım. Bu kadar güzel bir dili olduğunu bilmiyordum gerçekten. Can Çocuk Yayınlarından okudum. Anne şefkati ile başlayan bir kitap ders niteliğinde bir tat veriyor. Betimlemeler çok çok güzel. Gözünüzün önünde canlanan bir şeftali var. Ağaç ve meyve ilişkisini çok güzel anlatmış. Biyolojiyi sevdirebilir bir eser bence bu. Öylesine güzel bitki gelişimi anlatılmış ki çok sade ve sevdirici. Kitabı okurken aklıma Kafka'nın Dönüşüm adlı eseri geldi. Bir böcek gözüyle hayata bakarken burada da bir şeftali gözüyle olanlara şahit oluyoruz. Sonunda üzücü olaylar gelişse de yine güzel bir tat verdi. Büyük küçük demeden herkese tavsiye ederim.
48 syf.
·Beğendi·10/10
Kitabı okumama Zeliha vesile oldu sağ olsun. Okumayı düşündüklerine eklemiş benim de dikkatimi çekti pdf olarak indirip okudum. Teşekkür ederim @Hanım Zeliha.
Bir şeftalinin öyküsü. Oldukça etkilendiğimi söylemeliyim. Bu kadarcık küçük bir kitabın içinde derinlere inmiş öyle güzel anlamlar var ki...
Bir ağaç nasıl oluşur,nasıl böyle bir arkadaşlık kurulur. Ve küçücük bir çekirdek ne kadar sadık olur.
Boğazımı düğümledi. Böyle bir son hayal etmemiştim.
Yüreğinize dokunacağına eminim. Keyifli okumalar dilerim.
"Bir dakika sonra bir zamanlar ben olan şeftaliden geriye hiçbir şey kalmayacaktı, ama çekirdeğim ne zaman ve nasıl büyümeye başlayacağının planlarını yapıyordu.
Aynı anda hem ölecektim hem yaşamaya başlayacaktım."
"Tamamlanmış bir çekirdekle tamamlanmamış bir ağaç arasında ne fark olduğunu düşündüğümde, tamamlanmış çekirdeğin bir sona ulaştığını, şayet değişmezse çürüyeceğini, oysa tamamlanmamış bir ağacın harika bir geleceği olduğunu anladım."
Hep uyumak istiyordum. Ama olmadı.
Uyandım. Tekrar uyur gibi yapmak
istediğimde badem çiçeği: "Artık nazlanma
canım. Karnında yaşam tohumu var,
yeşermeye, büyümeye, meyva vermeye karar
verdin, öyle değil mi?" dedi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bir Şeftali Bin Şeftali
Baskı tarihi:
21 Nisan 2017
Sayfa sayısı:
56
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058303188
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nora Çocuk
“Dinleyin!..
Kulak verin, şimdi küçük şeftali ağacı konuşmak istiyor. Gürültü çıkarmayın, bakalım bize neler söyleyecek…”
Dalından kopmuş pespembe, güzeller güzeli bir şeftali, yolculuğunu kendi dilinden anlatıyor. Şeftalinin en yakın arkadaşları Polat ve Sahibali de bize bu hikâyede eşlik edecek. Yeni yaşamlar düşleyen, düşledikçe büyüyen bir şeftalinin hikâyesi bu…
“Bahar gelince tüm kuvvetimle uyanıp doğrulacak, filizlenip topraktan çıkacaktım. Sahibali ve Polat için bol meyveli bir ağaç olacaktım. Güzel ve utangaç kızların tatlı al yanakları gibi kocaman meyveler verecektim.”

Kitabı okuyanlar 2.133 okur

  • Erdinç Çelen
  • Oğuz

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0.2 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları