Bir Şeftali Bin Şeftali

·
Okunma
·
Beğeni
·
26,9bin
Gösterim
Adı:
Bir Şeftali Bin Şeftali
Baskı tarihi:
21 Nisan 2017
Sayfa sayısı:
56
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058303188
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nora Çocuk
“Dinleyin!..
Kulak verin, şimdi küçük şeftali ağacı konuşmak istiyor. Gürültü çıkarmayın, bakalım bize neler söyleyecek…”
Dalından kopmuş pespembe, güzeller güzeli bir şeftali, yolculuğunu kendi dilinden anlatıyor. Şeftalinin en yakın arkadaşları Polat ve Sahibali de bize bu hikâyede eşlik edecek. Yeni yaşamlar düşleyen, düşledikçe büyüyen bir şeftalinin hikâyesi bu…
“Bahar gelince tüm kuvvetimle uyanıp doğrulacak, filizlenip topraktan çıkacaktım. Sahibali ve Polat için bol meyveli bir ağaç olacaktım. Güzel ve utangaç kızların tatlı al yanakları gibi kocaman meyveler verecektim.”
56 syf.
·3 günde·10/10 puan
Bakmayın siz kitap mağazalarının çocuk kitap reyonlarında satışa sunulduğuna, bakmayın fiyatının 3 TL olduğuna, bakmayın kapağındaki komik şeftali resmine, bakmayın kitabın inceliğine. Bir Şeftali Bin Şeftali, dokunaklı hikayesi ile okura, çoğu kalın kitaptan daha keskin mesajlar vermektedir. Bir anlamda George Orwell'in Hayvan Çiftliği tadında ve tarzındadır. Adaletsizlik, sınıf farklılıkları, toprak reformu, emek, sevgi, arkadaşlık, umutsuzluk gibi kavramlar ince ince işlenmiştir.

Bir Şeftali Bin Şeftali öyküsünü bitirdikten sonra Samed Behrengi'ye çok kısa yazdığı için kızsam da biliyorum ki, o bilhassa çocuklara, daha bu yaştan bazı kavramları sorgulatmak aynı zamanda sorgulamayı aşılamak için yapmıştı.

Gönül rahatlığı ile tavsiye edebileceğim, tarzını beğenenlerin hayran kalacağını düşündüğüm bir kitap. Ve son olarak Samed Behrengi'nin çocuklara seslenişini paylaşmak ister, keyifli okumalar dilerim.

Çocuklar, kuşkusuz gelecek sizin ellerinizde; iyisiyle, kötüsüyle sizin olacak. İster istemez büyüyecek ve zamanla birlikte yol alacaksınız. Babalarınızın, büyük babalarınızın ardından gelecek, onların yerini alacak, her şeyi elde edip sosyal yaşama iyisiyle, kötüsüyle, her şeyiyle sahip olacaksınız. Yoksulluk, zulüm, zorbalık, adalet, sevinç, keder, kimsesizlik, dayak, iş ve işsizlik, hapishane ve özgürlük, hastalık ve ilaçsızlık, açlık, çıplaklık, yüzlerce sosyal mutluluk ve mutsuzluk artık sizin olacak.
Bildiğimiz gibi hastalıkların tedavisi için önce bunun nedenini bulmak gerek. Örneğin doktorlar hastalarını tedavi etmek için önce bunun mikrobunun peşine düşer ve sonra bu mikroba karşıt ilaçları verirler hastalarına. Toplumsal rahatsızlıkları da iyileştirmek için aynı işlemi yapmak gerekir. Biliyoruz ki sağlam vücutta asla hastalık bulunmaz. Sağlıklı toplumlarda da rahatsızlığın izine rastlanmamalıdır. İflas, zorbalık, yalan, hırsızlık ve savaş sadece sağlıksız toplumlarda görülen rahatsızlıklardandır. Bunca rahatsızlığın nedenini bulmak için ilkin bunun nedenini bulmalıyız. Sorun hep kendinize: Neden gönderdiler sınıf arkadaşımı halı dokuma fabrikasına? Neden bazıları hırsızlık yapıyor? Neden şurada burada savaş var, neden kan dökülüyor? Öldükten sonra ne olacağım? Dünyaya gelmeden önce neydim? Dünyanın sonu ne olacak? Ne zaman bitecek savaş, yoksulluk ve açlık?
56 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Yaşamsal döngüyü en iyi şekilde anlatmış eserlerden birisi olan bir şeftali bin şeftali'nin en can alıcı noktası da bu döngüyü yaşayan bir şeftalinin dilinden dinlemek olsa gerek.
İnce ama içinde çok şey barındıran bir kitap.

"Beni keşke yoksul çocuklar yese," diyen bir şeftalinin öyküsü. Okumanızı tavsiye ederim
48 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Bir Şeftali, Bin Şeftali yazarın en güzel kitaplarından biri. Yazar intak sanatını kullanarak bazen şeftalinin bazen de şeftali ağacının ağzından yoksul iki çocuğun yaşamından kesitler sunarken doğa-insan ilişkisini / sevgisini, dostluk temalarını işliyor...
Çocuklarımıza, öğrencilerimize okutulası bir kitap...
İyi okumalar
48 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
Samed Behrengi ile orta okuldayken tanışmıştım. O zaman olup geçenleri tarafsız anlamayacak kadar küçüktüm. Yine " Kara Balık"ı okurken sıradan bir çocuk kitabı olamayacağını anlamıştım. Yoksa neden çocuk kitapları yazan, 28 yaşındaki birini Araz çayında boğsunlar ki?

"Bir Şeftali Bin Şeftali" kitabı, çocuk kitabı adlandırıp sonra da geçip gideceğimiz türden bir kitap değildir. "Kara Balık" gibi devrim yaratmasa da yazar, derin fikirlerini ağacın dilinden anlatmayı bile başarmış..

Konusu;
bir şeftali ağacının daha çekirdekten itibaren uğaraşarak büyümesini anlatır. Onun da bir davası vardır. Yetişmesi için onu toprağa eken iki küçük çocuk için büyüyecek, meyve verecektir. Bunun için sımsıkı sarılır toprağa. Ne rüzgara boyun eğer, ne kara, tipiye. Yanı başında biten aylak otlarına bile aldırmaz. Ha bire büyür, büyür... Sonunda ilk meyvesini verir. Tam sevinçle sunacakken elindekini sevdiklerine, bir felaket olur. Peki ne?

Bundan sonra hayatı değişir. Meyve vermek istemez. Kendini ve insanları meyvelerinden mahrum eder. O da bir nevi tavrımı koyar sevmediklerine.
Bir şeftaliyken bin şeftali vermeyi hedefleyen ağaç, sadece bir meyve ile sınırlar kendini.

Yazar, şeftali ağacının dilinden, haksızlığa karşı kimsenin susturulamayacağını, iyilerin kolunun kanadının koparılsa bile bir yerde kök atacağını,
küllerinden yeniden doğa bileceğini, aynı anda zalime boyun eğmektense ölümü göze almanın mübah olacağı- fikirlerini bir çekirdekle yeşertmiş...

Çocuklarınıza okumak için ideal kitap.. Kendinizi de unutmayın..

Keyifli okumalar...
48 syf.
·1 günde·7/10 puan
Hikaye boyunca elime bir şeftali alıp küçük bir kedi yavrusuymuş gibi başını okşayıp sevesim geldi, o her ne kadar beni sulu sulu yesinler diye düşünürken ben şeftali yenilmesin ısırılmasın sanki canı yanacakmış gibi düşündüm. Sonu ise ayrı bir güzeldi.
48 syf.
·1 günde·9/10 puan
1K'da yorumlara bakarken rastladım Aysel'in yorumuydu.
" Kara Balık"ı okurken sıradan bir çocuk kitabı olamayacağını anlamıştım. Yoksa neden çocuk kitapları yazan, 28 yaşındaki birini Araz çayında boğsunlar ki?"

Meraktan hem kitabı okudum hemde yazarı araştırdım, bir anlamda okumama ve yazarı tanımama o vesile oldu.
Yazar Samed Behrengi ülkesindeki şah yönetimine karşı hikaye ve masal yazarak başkaldırmış ve eleştirmiştir.28 yaşındayken de şüpheli bir şekil de Aras Nehrinde ölmüştür. Behrenginın suikaste uğradığı düşünülüyor.
İlgimi çeken bilgilerde bunlar oldu

Okumadan "çocuk kitabı" demek hata olur, kesinlikle okunmalı çerezlik bir günde bitirilebilecek kısalıkta, pişman olmazsınız.
48 syf.
·9/10 puan
İnsanlarda olmayan vəfa və vicdanı bir şaftalı ağacında görürük.. Uşaq ədəbiyyatına aid olsa da böyüklərin də dərs ala biləcəyi ideal əsərdir. Hər kəsə xoş mütaliələr :)
48 syf.
·7/10 puan
Yine bir Behrengi kitabı, yine başkaldıran bir karakter. Sosyal adaleti işleyen kalın kitaplara kafa tutacak incelikte bir eser. Feodaliteye başkaldıran iki çocuk, adalet tohumu misali el üstünde tutulan bir meyve çekirdeği. Feodalitenin burnu dibinde boy veren bir fidan. Zengin sofrasında israf olmaktansa, fukara sofrasında ziyafet olmayı yeğleyen bir meyve...Bu incecik kitapta sosyal adalet, toprak reformu ve emek konularına ciddi atıflar bulunmakta,yılanlar bile bir görüşü temsil etmekte. Okunulası...
62 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bir şeftalinin Ali ve Polat isimli iki çocuk tarafından lezzetle yenilerek, çekirdeğinin ağaca dönüşüm serüvenini çekirdeğin dilinden detayıyla anlatıyor. anlatımı çok güzel ve sürükleyiciydi.
63 syf.
·Puan vermedi
Samed Behrengi'yi kim sevmez ki. Onu, dünyanın dört bir yanında büyük yankılar uyandıran, iki de büyük ödül kazanan Küçük Karabalık adlı kitabıyla tanımıştık. Bir Şeftali, Bin Şeftali de onun en güzel kitaplarından biri. Şeftali ağaçı küsmesi var bide :) açın okuyun
72 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Ben çoğu zaman çocuk kitaplarını büyüklerin okuması gerektiğine inanıyorum. Çocuklar zaten saf ve masum sadece biraz bilinçlenmiş oluyorlar ama biz büyükler kirlenmişiz ve hızla çevremizi de kirletmeye devam ediyoruz. Çocuk kitapları bi nebze durup etrafa bakmamızı, varlıkların varoluş amacını sorgulamamıza olanak sağlıyor bence.
*
Bir Şeftali Bin Şeftali kitabı vesilesiyle Küçük Kara Balık da göz kırpsın bize. En sevdiğim kitaptır kendisi. Ne dünya klasikleri ne de başka kitaplar yerini tutamaz bu masumiyetin ve verdiği mesajın.
*
Uzun zamandır çocuk kitabı okumuyordum, iyi geldi. Siz de okuyun, arının.
Aslında her şeftali benim gibi iri ve diri olabilirdi, yeter ki çalışsın çabalasın ve yaşama tutunsun. Sadece tembel ve uyuşuk şeftaliler, asalak solucanları içlerine alıp özlerini sömürmelerine izin verdiklerinden cılız ve güçsüz olurdu.
Annem “Güzel kızım, güneşten kaçma. Güneş bizim dostumuz. Toprak bize gıda verir, güneş de onu pişirir. Üstelik sen güneş sayesinde güzelsin. Bak, güneşten kaçınanlar nasıl da sarı benizli ve kemikliler. Güzel kızım, bir gün güneş yere darılır da parlamayacak olursa, yeryüzünde canlı diye bir şey kalmaz; ne bitkiler, ne hayvanlar.” derdi.
Fırsatını bulan her şeftali gelişir, büyür ve olgunlaşır, bol sulu olur. Ama tembellik edip de kurtlara aldanan, onlara derilerine, etlerine, hatta çekirdeklerine kadar girme izni veren şeftalililer gelişemez.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bir Şeftali Bin Şeftali
Baskı tarihi:
21 Nisan 2017
Sayfa sayısı:
56
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058303188
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nora Çocuk
“Dinleyin!..
Kulak verin, şimdi küçük şeftali ağacı konuşmak istiyor. Gürültü çıkarmayın, bakalım bize neler söyleyecek…”
Dalından kopmuş pespembe, güzeller güzeli bir şeftali, yolculuğunu kendi dilinden anlatıyor. Şeftalinin en yakın arkadaşları Polat ve Sahibali de bize bu hikâyede eşlik edecek. Yeni yaşamlar düşleyen, düşledikçe büyüyen bir şeftalinin hikâyesi bu…
“Bahar gelince tüm kuvvetimle uyanıp doğrulacak, filizlenip topraktan çıkacaktım. Sahibali ve Polat için bol meyveli bir ağaç olacaktım. Güzel ve utangaç kızların tatlı al yanakları gibi kocaman meyveler verecektim.”

Kitabı okuyanlar 4.949 okur

  • aslı
  • Mesude İlbey
  • buse.
  • Aslı
  • Hilal Taşcı
  • Ceyhan Irmak
  • Ümmü Gülsüm
  • buse bolulu
  • Asena kekec
  • T.

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.2 (3)
9
%0.4 (5)
8
%0.3 (4)
7
%0
6
%0
5
%0.1 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları