Bir Şeftali Bin Şeftali

·
Okunma
·
Beğeni
·
25,5bin
Gösterim
Adı:
Bir Şeftali Bin Şeftali
Baskı tarihi:
1979
Sayfa sayısı:
60
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ankara Belediyesi
56 syf.
·3 günde·10/10 puan
Bakmayın siz kitap mağazalarının çocuk kitap reyonlarında satışa sunulduğuna, bakmayın fiyatının 3 TL olduğuna, bakmayın kapağındaki komik şeftali resmine, bakmayın kitabın inceliğine. Bir Şeftali Bin Şeftali, dokunaklı hikayesi ile okura, çoğu kalın kitaptan daha keskin mesajlar vermektedir. Bir anlamda George Orwell'in Hayvan Çiftliği tadında ve tarzındadır. Adaletsizlik, sınıf farklılıkları, toprak reformu, emek, sevgi, arkadaşlık, umutsuzluk gibi kavramlar ince ince işlenmiştir.

Bir Şeftali Bin Şeftali öyküsünü bitirdikten sonra Samed Behrengi'ye çok kısa yazdığı için kızsam da biliyorum ki, o bilhassa çocuklara, daha bu yaştan bazı kavramları sorgulatmak aynı zamanda sorgulamayı aşılamak için yapmıştı.

Gönül rahatlığı ile tavsiye edebileceğim, tarzını beğenenlerin hayran kalacağını düşündüğüm bir kitap. Ve son olarak Samed Behrengi'nin çocuklara seslenişini paylaşmak ister, keyifli okumalar dilerim.

Çocuklar, kuşkusuz gelecek sizin ellerinizde; iyisiyle, kötüsüyle sizin olacak. İster istemez büyüyecek ve zamanla birlikte yol alacaksınız. Babalarınızın, büyük babalarınızın ardından gelecek, onların yerini alacak, her şeyi elde edip sosyal yaşama iyisiyle, kötüsüyle, her şeyiyle sahip olacaksınız. Yoksulluk, zulüm, zorbalık, adalet, sevinç, keder, kimsesizlik, dayak, iş ve işsizlik, hapishane ve özgürlük, hastalık ve ilaçsızlık, açlık, çıplaklık, yüzlerce sosyal mutluluk ve mutsuzluk artık sizin olacak.
Bildiğimiz gibi hastalıkların tedavisi için önce bunun nedenini bulmak gerek. Örneğin doktorlar hastalarını tedavi etmek için önce bunun mikrobunun peşine düşer ve sonra bu mikroba karşıt ilaçları verirler hastalarına. Toplumsal rahatsızlıkları da iyileştirmek için aynı işlemi yapmak gerekir. Biliyoruz ki sağlam vücutta asla hastalık bulunmaz. Sağlıklı toplumlarda da rahatsızlığın izine rastlanmamalıdır. İflas, zorbalık, yalan, hırsızlık ve savaş sadece sağlıksız toplumlarda görülen rahatsızlıklardandır. Bunca rahatsızlığın nedenini bulmak için ilkin bunun nedenini bulmalıyız. Sorun hep kendinize: Neden gönderdiler sınıf arkadaşımı halı dokuma fabrikasına? Neden bazıları hırsızlık yapıyor? Neden şurada burada savaş var, neden kan dökülüyor? Öldükten sonra ne olacağım? Dünyaya gelmeden önce neydim? Dünyanın sonu ne olacak? Ne zaman bitecek savaş, yoksulluk ve açlık?
56 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Yaşamsal döngüyü en iyi şekilde anlatmış eserlerden birisi olan bir şeftali bin şeftali'nin en can alıcı noktası da bu döngüyü yaşayan bir şeftalinin dilinden dinlemek olsa gerek.
İnce ama içinde çok şey barındıran bir kitap.

"Beni keşke yoksul çocuklar yese," diyen bir şeftalinin öyküsü. Okumanızı tavsiye ederim
48 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Bir Şeftali, Bin Şeftali yazarın en güzel kitaplarından biri. Yazar intak sanatını kullanarak bazen şeftalinin bazen de şeftali ağacının ağzından yoksul iki çocuğun yaşamından kesitler sunarken doğa-insan ilişkisini / sevgisini, dostluk temalarını işliyor...
Çocuklarımıza, öğrencilerimize okutulası bir kitap...
İyi okumalar
48 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
Samed Behrengi ile orta okuldayken tanışmıştım. O zaman olup geçenleri tarafsız anlamayacak kadar küçüktüm. Yine " Kara Balık"ı okurken sıradan bir çocuk kitabı olamayacağını anlamıştım. Yoksa neden çocuk kitapları yazan, 28 yaşındaki birini Araz çayında boğsunlar ki?

"Bir Şeftali Bin Şeftali" kitabı, çocuk kitabı adlandırıp sonra da geçip gideceğimiz türden bir kitap değildir. "Kara Balık" gibi devrim yaratmasa da yazar, derin fikirlerini ağacın dilinden anlatmayı bile başarmış..

Konusu;
bir şeftali ağacının daha çekirdekten itibaren uğaraşarak büyümesini anlatır. Onun da bir davası vardır. Yetişmesi için onu toprağa eken iki küçük çocuk için büyüyecek, meyve verecektir. Bunun için sımsıkı sarılır toprağa. Ne rüzgara boyun eğer, ne kara, tipiye. Yanı başında biten aylak otlarına bile aldırmaz. Ha bire büyür, büyür... Sonunda ilk meyvesini verir. Tam sevinçle sunacakken elindekini sevdiklerine, bir felaket olur. Peki ne?

Bundan sonra hayatı değişir. Meyve vermek istemez. Kendini ve insanları meyvelerinden mahrum eder. O da bir nevi tavrımı koyar sevmediklerine.
Bir şeftaliyken bin şeftali vermeyi hedefleyen ağaç, sadece bir meyve ile sınırlar kendini.

Yazar, şeftali ağacının dilinden, haksızlığa karşı kimsenin susturulamayacağını, iyilerin kolunun kanadının koparılsa bile bir yerde kök atacağını,
küllerinden yeniden doğa bileceğini, aynı anda zalime boyun eğmektense ölümü göze almanın mübah olacağı- fikirlerini bir çekirdekle yeşertmiş...

Çocuklarınıza okumak için ideal kitap.. Kendinizi de unutmayın..

Keyifli okumalar...
48 syf.
·1 günde·9/10 puan
1K'da yorumlara bakarken rastladım Aysel'in yorumuydu.
" Kara Balık"ı okurken sıradan bir çocuk kitabı olamayacağını anlamıştım. Yoksa neden çocuk kitapları yazan, 28 yaşındaki birini Araz çayında boğsunlar ki?"

Meraktan hem kitabı okudum hemde yazarı araştırdım, bir anlamda okumama ve yazarı tanımama o vesile oldu.
Yazar Samed Behrengi ülkesindeki şah yönetimine karşı hikaye ve masal yazarak başkaldırmış ve eleştirmiştir.28 yaşındayken de şüpheli bir şekil de Aras Nehrinde ölmüştür. Behrenginın suikaste uğradığı düşünülüyor.
İlgimi çeken bilgilerde bunlar oldu

Okumadan "çocuk kitabı" demek hata olur, kesinlikle okunmalı çerezlik bir günde bitirilebilecek kısalıkta, pişman olmazsınız.
64 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Bu kitap, yazarın okuduğum ikinci kitabı. Küçük Karabalık ilkiydi. Ondan da çok etkilendim ve tabi ki bu kitaptan da.
Bir şeftali size ne anlatabilir.? Siz bir şeftali üzerinden ne anlatabilirsiniz insanlara? Yazarımız o kadar güzel yazmış ki hikayeyi, bir şeftali kadar tatlı olmuş gerçekten.

Kitabı okurken, bir çekirdeğin kendi dilinden, büyüyüp küçük tatlı bir ağaç olana kadarki geçen sürede yaşadığı olaylara tanık olacaksınız, hem de kendisini henüz bir çekirdekken toprağa gömen iki küçük arkadaşımızın sıkı dostluklarına.

Bu ağacın ve iki arkadaşın bize anlatmak istediği bir şey var. Hem de çok önemli bir şey.

Yanlışa boyun eğmeyin diyor bize kahramanlarımız.

Hiç bir zaman...
48 syf.
·7/10 puan
Yine bir Behrengi kitabı, yine başkaldıran bir karakter. Sosyal adaleti işleyen kalın kitaplara kafa tutacak incelikte bir eser. Feodaliteye başkaldıran iki çocuk, adalet tohumu misali el üstünde tutulan bir meyve çekirdeği. Feodalitenin burnu dibinde boy veren bir fidan. Zengin sofrasında israf olmaktansa, fukara sofrasında ziyafet olmayı yeğleyen bir meyve...Bu incecik kitapta sosyal adalet, toprak reformu ve emek konularına ciddi atıflar bulunmakta,yılanlar bile bir görüşü temsil etmekte. Okunulası...
63 syf.
Samed Behrengi'yi kim sevmez ki. Onu, dünyanın dört bir yanında büyük yankılar uyandıran, iki de büyük ödül kazanan Küçük Karabalık adlı kitabıyla tanımıştık. Bir Şeftali, Bin Şeftali de onun en güzel kitaplarından biri. Şeftali ağaçı küsmesi var bide :) açın okuyun
72 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Ben çoğu zaman çocuk kitaplarını büyüklerin okuması gerektiğine inanıyorum. Çocuklar zaten saf ve masum sadece biraz bilinçlenmiş oluyorlar ama biz büyükler kirlenmişiz ve hızla çevremizi de kirletmeye devam ediyoruz. Çocuk kitapları bi nebze durup etrafa bakmamızı, varlıkların varoluş amacını sorgulamamıza olanak sağlıyor bence.
*
Bir Şeftali Bin Şeftali kitabı vesilesiyle Küçük Kara Balık da göz kırpsın bize. En sevdiğim kitaptır kendisi. Ne dünya klasikleri ne de başka kitaplar yerini tutamaz bu masumiyetin ve verdiği mesajın.
*
Uzun zamandır çocuk kitabı okumuyordum, iyi geldi. Siz de okuyun, arının.
63 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Samet Behrengi bu eserinde şeftali ağacından düşmüş şeftali çekirdeğinin yaşadığı bahçenin sahibi olan ağa ve ona kul köle olan bahçıvanın eleştirisini ince ince yapmış. Behrengi yaşadığı dönemde İran yöneticilerini eleştirel dille tenkit etmiş, yapıtlarında da bu duruma devam etmiş hatta bir çocuk kitabında bile kendisini göstermiştir. Bir şeftali ağacının meyve vermemek uğruna yaptığı savaşı, ya da sevdiklerini kaybetmeseydi meyve vermek uğruna vereceği savaşı kararlılıkla anlatışı güzel bir hayat dersi olmuş. Akşam akşam Deniz ve Ebru'nun bu kitaplar nasıl abla demeleri üzerine okuduğum iki güzel eser oldu Küçük Kara Balık ve Bir Şeftali Bin Şeftali masal kitapları.
56 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Alt metni birçok mesaj barındıran bir çocuk kitabı. Sadece çocuklara yönelik değil, her yaştan insanın okuması ve anlaması gerektiğini düşündüğüm bir eser. Yazarın kaderine en azından bunu borçluymuşuz gibi hissediyorum. Okuyun, okutun.
Bir dakika sonra bir zamanlar ben olan şeftaliden geriye hiç bir şey kalmayacaktı, ama çekirdeğim ne zaman ve nasıl büyümeye başlayacağının planlarını yapıyordu. Aynı anda hem ölecektim hem yaşamaya başlayacaktım.
"Bir dakika sonra bir zamanlar ben olan şeftaliden geriye hiçbir şey kalmayacaktı, ama çekirdeğim ne zaman ve nasıl büyümeye başlayacağının planlarını yapıyordu.
Aynı anda hem ölecektim hem yaşamaya başlayacaktım."
"Tamamlanmış bir çekirdekle tamamlanmamış bir ağaç arasında ne fark olduğunu düşündüğümde, tamamlanmış çekirdeğin bir sona ulaştığını, şayet değişmezse çürüyeceğini, oysa tamamlanmamış bir ağacın harika bir geleceği olduğunu anladım."
"Tamamlanmış bir çekirdekle tamamlanmamış bir ağaç arasında ne fark olduğunu düşündüğümde, tamamlanmış çekirdeğin bir sona ulaştığını, şayet değişmezse çürüyeceğini, oysa tamamlanmamış bir ağacın harika bir geleceği olduğunu anladım."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bir Şeftali Bin Şeftali
Baskı tarihi:
1979
Sayfa sayısı:
60
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ankara Belediyesi

Kitabı okuyanlar 4.629 okur

  • ceren

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.1 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları