Bir Şehri Yok Etmek İstanbul'da Kazanmak Ya Da Kaybetmek

0,0/10  (0 Oy) · 
4 okunma  · 
2 beğeni  · 
565 gösterim
Türkiye'de, ekonomik gelişme ve büyümeyi sağlamak için en büyük koz olarak inşaat sektörü görüldü. Ancak bu sektörün sağlıklı ve kalıcı bir ekonomik büyüme yaratamadığına dair pek çok araştırma ve inceleme daima görmezden gelindi. Şehirler inşaat projelerinin "arazisi" haline getirildi.

Emine Uşaklıgil bu durumu İstanbul üzerinden gösteriyor. İnsanlar, mahalleler, sokaklar, çarşılar, pazarlar, kentin tarihî tanığı binalar, dereler, ormanlar, anılar ve hikâyelerden oluşan şehir, özellikle İstanbul, bir rant kaynağı ve merkezi oldu. Bu rant hırsı, İstanbul'un kadim mahallelerine; Sulu- kule'ye, Balat'a, Tarlabaşı'na, Okmeydanı'na yöneldiği gibi "yeni" İstanbul yaratmak için ormanlara, su havzalarına ve barajlara da "arazi" mantığıyla bakmaya başladı.

Bunu engellemek mümkün mü? "Ecdat yadigârı" İstanbul'dan geriye ne kalacak? Göreceğiz! Tarihî silueti bile giderek ve hızla bozulan İstanbul'a hâlâ sahip çıkanlara... "Kent hakkı"nı savunan kentlilere, yurttaşlara...

Yaşam alanlarımızı, evlerimizi, sokaklarımızı, mahallelerimizi, şehirlerimizi savunmak, karamsarlığa kapılıp teslim olmaktan çok daha zor. Ama emin olun hepimiz teslim olmanın insanı yiyip bitiren öfkeye bulanmış hüznü yerine, mücadele halinin neşesini hak ediyoruz.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2014
 • Sayfa Sayısı:
  264
 • ISBN:
  9789750719639
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Hakan Şanal 
19 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İstanbul sevdalısı olarak okumak istediğim bir kitaptı. Geçmişten bugüne değişen İstanbul ve değişimlerin analizi konusunda oldukça başarılı bir kitap olduğunu söyleyebilirim.

Kitapla ilgili 2 Haber
Burası çok ıssız