Bir Sevgili Gibi Yaşamak Savaş, Kimlik ve Vicdana Dair

7,7/10  (3 Oy) · 
7 okunma  · 
1 beğeni  · 
428 gösterim
Bugünlerde asıl savaş, insan kalmak için veriliyor.

Kendi halkının güvenliğini korumak bahanesiyle binlerce masumun kanını akıtmakta bir sakınca görmeyenler ile insan hayatının dünyanın her yerinde aynı pahada olduğunu savunanlar arasında.

Tek doğru değer bizimkisi diyerek ötekileri cezalandırma hakkını kendilerinde bulanlarla, "öteki" olmadan biz de yokuz diyenler arasında. Dünyaya iyilik dağıtmaya kalkışanlarla, bu tür bir iyiliğin kötülük üreterek yapılamayacağını savunanlar arasında.

Tahakküm, haz, kibir veya zorbalık gibi insana ait her sorunun yanıtı, yine insanın içindedir. Korku ile umudun birleştiği yerde. Nihayetinde vahşet ile direniş arasındaki o ince çizgide başlayıp bitmiyor mu insanlığımız?
(Tanıtım Yazısından)
Dilek Aykut 
 28 Tem 2016 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 8/10 puan

Öncelikle şunu dile getirmek isterim. Kitabı okumak için sadece 4 günüm oldu. Kitabı uzun sürede bitirmiş olmam kitap hakkında olumsuz seyler düşünmenize neden olsun istemem. :)
Kitabı alırken İlk başta aşk ile ilgili olduğunu düşündüm. Daha sonra herhangi bir sayfayi açtım. Din ile ilgili sözler vardı. Bu seferde dini bir kitap olduğunu düşünmeye başladım. Kitabı okumaya baslarken de tahminlerimde yanildigimi gördüm. Yazar yaşanan olaylar hakkında eleştiriler yapip, sorular sormuş . Siyasi bir kitap . Okurken farkında olmadan ben de elestiriler yapmaya başladım. Yazarın üzerinde durduğu bazı konular çok hoşuma gitti. Kitap hakkında daha çok fikir sahibi olursunuz diye sizlere birkaç alıntıyı paylaşmak istiyorum.
'Kazanmayı bilmeyen; hayatlarında ilgi olarak yalnızca dayak, anlayış yerine de hakaret gören, yoksul ve yoksun çocukların 'kayıp çoğunluğu' oluşturduğu bir ülkede yaşıyoruz. Şanslı azınlık oluşturan 'öteki'çocuklar ise tam tersine kaybetmeye bilmiyor. Alacalı bulacalı bir tüketim dünyasına doğan çocukların anne babaları da başarının tanımını rekabet olarak yapıldığı bir kuşağın gençleri.'

"Kazanmayı bilmeyen; hayatlarında ilgi olarak yalnızca dayak, anlayış yerine de hakaret gören, yoksul ve yoksun çocukların 'kayıp çoğunluğu' oluşturduğu bir ülkede yaşıyoruz. Şanslı azınlık oluşturan 'öteki'çocuklar ise tam tersine kaybetmeye bilmiyor. Alacalı bulacalı bir tüketim dünyasına doğan çocukların anne babaları da başarının tanımını rekabet olarak yapıldığı bir kuşağın gençleri."
"Müslüman halkların dini hassasiyetlerini birer yem gibi ortaya sürmenin, medeniyetler çatışmasını biraz daha gerçek kılmaktan başka nasıl bir yararı dokunuyor sizce? Hele bu tartışmaların bir parçası olarak bazı ayetler üzerinden Kur'an'ın veya sünnetin kadınların dövülmesini teşvik ettiği iddialarının yükselmesi karşısında ne hissediyorsunuz? "
" İnsanın sorası geliyor ister istemez. Peki öğrenciler arasındaki öldüren şiddet veya üçüncü dünya ülkelerinde çocuk işçilerin uluslararası şirketler tarafından üç kuruşa sömürülmesi gibi 'ciddi' konular hangi sınıfın ilgi alanına girecek ? Görünen ve görünmeyen şiddet, hep başkalarının çocuğunu mu vurmayı sürdürecek ?Kahkahalar eşliğinde?"

Kitaptan 13 Alıntı

sueda reyyan 
28 Haz 03:36 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Cep telefonları, bilgisayarlar, internet ve uçaklar sayesinde dünyayı şipşak avucumuza almaya, ele geçirmeye heves ettikten sonra, uzaydayken bile birbirimize kavuşuyorduk kolaylıkla. O halde özlemin, kavuşamama korkusunun, hasretin, bekleyişin ve umudun elektronik araçlarla imha edildiģi bir dünyada neden insan insana kavuşmalarla yetinemiyorduk da, habis açgözlülüklerle, hırslarla, şehvet arayışlarıyla tüketiyorduk kendimizi? ??

Bir Sevgili Gibi Yaşamak, Leyla İpekçiBir Sevgili Gibi Yaşamak, Leyla İpekçi
sueda reyyan 
24 Haz 01:41 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Herhangi bir şeye kayıtsız şartsız inandığınız ölçüde haksız olmaya başlarsınız.

Bir Sevgili Gibi Yaşamak, Leyla İpekçi (Sayfa 11)Bir Sevgili Gibi Yaşamak, Leyla İpekçi (Sayfa 11)
sueda reyyan 
28 Haz 03:28 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Arzu ve özlemleri hadım edilmiş kitleleri hangi parametrelerle tanımlayabilirsiniz? İnsan biricikliğini ayırt etmeye yarayan yegane tanım, tüketim alışkanlıkları olmuşsa, üretmenin karşılığını neyle ölçebilirsiniz?? Herkesin benzer şeyleri tükettiği bir dünyada aşkı, ıstırabı, acı ve endişeyi hangi farklı sözcüklerde yaşayabilirsiniz? Tüketmeden? ??

Bir Sevgili Gibi Yaşamak, Leyla İpekçiBir Sevgili Gibi Yaşamak, Leyla İpekçi
sueda reyyan 
28 Haz 03:53 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Yaşlanma geciktirici haplarla, botoks ve estetik operasyonlarla, bakım setleriyle kendini dünyaya çapalayan birtakım 'dünya yaltakçıları' var etrafımda. Yaşam mücadelesini yaşlanmaya karşı veriyorlar. Bu dünyayı kendilerinin icat ettiklerine inandıkları için dünyada kalmayı kendi ellerinde sanıyorlar. Artık tabutun hiç gerekmediği bir gelecek inşa edeceklerinden eminler. İnsanın kendi sanrılarına tapması, tam bir batıl inanç.

Bir Sevgili Gibi Yaşamak, Leyla İpekçiBir Sevgili Gibi Yaşamak, Leyla İpekçi
sueda reyyan 
24 Haz 02:29 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Dünyanı değiştirmek için yola çıkanlara, 'kendilerini değistiremezken dünyayı nasıl değiştirecekler' diye bıyık altından sırıtılırdı bir vakitler. Oysa her sanat eseri, dünyayı değiştirebilir. Yazanın da, okuyanın da dünyasını.

Bir Sevgili Gibi Yaşamak, Leyla İpekçi (Sayfa 31)Bir Sevgili Gibi Yaşamak, Leyla İpekçi (Sayfa 31)
sueda reyyan 
24 Haz 02:11 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Merhamet etmenin yüz kızartıcı, kişilik zedeleyici, modası geçmiş bir mağduriyet söylemi olduğuna ikna edildikçe savaş kararlarını daha güçlü alkışlıyoruz oysa bugün.

Bir Sevgili Gibi Yaşamak, Leyla İpekçi (Sayfa 19)Bir Sevgili Gibi Yaşamak, Leyla İpekçi (Sayfa 19)
sueda reyyan 
24 Haz 01:46 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kurtulalım bu şirk putlarından, hakikati perdeleyen bunca şablonu atalım bir kenara. Sayfalar dolusu 'bakış açımız'dan soyutlayalım kendimizi. Dünya görüşümüzü fırlatalım bir kenara. İlk kez görüyormuşçasına saf bir niyetle bakalım insana!!!!

Bir Sevgili Gibi Yaşamak, Leyla İpekçi (Sayfa 14)Bir Sevgili Gibi Yaşamak, Leyla İpekçi (Sayfa 14)
sueda reyyan 
28 Haz 02:44 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Başkalarını ve giderek herkesi kendine benzetmek için çabalamak, hatta bunun evrensel bir doğru olduğunu vehmetmek, bir Müslüman için kendi yarattığı ilaha tapınmak demektir. Bu da en büyük kibir, en büyük zulümdür nefse karşı ...

Bir Sevgili Gibi Yaşamak, Leyla İpekçiBir Sevgili Gibi Yaşamak, Leyla İpekçi
Dilek Aykut 
12 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Sadece iktidara sahip olanı takip etmekle ve kendini bu iktidarın iki dudağı arasındaki kararlara bağımlı hale getirmekle kimse özgür olamaz. Bu yalnızca kendi haz ve tutkularına köleliği getirir.

Bir Sevgili Gibi Yaşamak, Leyla İpekçi (Sayfa 64 - Timaş)Bir Sevgili Gibi Yaşamak, Leyla İpekçi (Sayfa 64 - Timaş)
sueda reyyan 
28 Haz 03:20 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Gizli, örtülü veya dolaylı yöntemlere artık gerek duyulmaz oldu, suçu estetize etme çabaları bitti, suç aleni olarak işlenir oldu. Çünkü medeni izleyiciden ne sözlü, ne yazılı, ne de fiili bir itiraz geldi. O, konforlu yaşamını sürdürebilmek ve daha çok tüketebilmek için hayat sigortası primini ödemeye çalışıyordu.

İşte 'haber alma özgürlüğü'ne hapsedildikçe kalbi ve vicdanı kapanan, gerçek savaş ve aksiyon filmi arasındaki farkı anlayamayan ve fakat hayatını garantiye alma konusunda tedbiri kimseye kaptırmayan insan, 'insan olmayı' bir yıl daha böyle sürdürdü...

İnsanın herşeyi bildiği bir gün gelmeyecek. Bir gün gelecek, insan artık hiçbirşey bilmeyecek!!!

Bir Sevgili Gibi Yaşamak, Leyla İpekçiBir Sevgili Gibi Yaşamak, Leyla İpekçi
2 /