Bir Şeytan'ın Papazı

8,8/10  (5 Oy) · 
23 okunma  · 
2 beğeni  · 
955 gösterim
"Batıl inancın karşısında deneysel bilimin ateşli bir avukatı... En uzlaşmaz olduğun anda bile, fiziksel dünyaya karşı samimi bir hayranlık duygusu uyandırıyor."
-Library Journal- (Yılın En İyi Bilim Teknoloji kitabı olarak seçildi.

"Dawkins zamanımızın en büyük evrim biyologu... Tartışmaya girmekte çok hızlı ve sahte bilim insanlarının, bağnaz dindarların ve muğlak felsefecilerin yırtıcı bir düşmanı."
-Christopher Lambton-

'Kristal falcılarının, homepatların, yaradılışçıların, görecelikçilerin, zihinleri bulandıranların ve hilekarların savlarına saldırırken bir pala gibi, dar omuzlardan kafaları tek darbede koparıyor ... okuması büyük keyif'
-A.C. Grayling, Literary Review-

"Dünyanın en önde gelen evrim biyologlarından birisinin kaleme aldığı bu makale koleksiyonu, yazarın sağlam kanıtlar ve mantık sayesinde sürdürdüğü bilimsel gerçeğe olan bağlılığının derinlerine iniyor."
-Science News-

"Bilimsel prensipler diyarına zevk uyandıran bir seyahat... parlak bir şekilde sunulmuş ve kutlanmış."
-Kirkus-

Yazdığı yazıları ile sahip olduğu Bilimin Halkça Anlaşılması Profesörlüğü unvanını hak eden ünlü evrim biyoloğu Profesör Clinton Richard Dawkins'in en çok ses getiren yazılarının toplandığı bu kitap edebiyat ve bilimi birleştiren ve yine kendine has berrak ve sert tarza sahip. 2008 yılında Tanrı Yanılgısı isimli kitabına açılan dava ile ve web sitesinin Adnan Oktar'ın şikayeti ile kapatılmasıyla yine gündemden düşmeyen yazarın bu kitabı, olaylara Richard Dawkins'in gözünden bakıyor. Kitapta ayrıca bilim dünyasında kendine muhalif olan insanlara olan eleştirileri ve kendi deyimi ile kankası olan Douglas Adams'a (Otostopçu'nun Galaksi Rehberi kitabının yazarı olan benzersiz mizah dehası) ölümünden sonra yazdığı methiye de bulunuyor.
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  352
 • ISBN:
  9789944315227
 • Orijinal Adı:
  A Devil's Chaplain: Reflections on Hope, Lies, Science, and Love
 • Çeviri:
  Tunç Tuncay Bilgin
 • Yayınevi:
  Kuzey Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

"Çocukların, geleneksel bilgiyi emmek zorunda olmaları nedeniyle, doğru veya yanlış, haklı veya haksız büyüklerin onlara söyleyeceği her şeye inanacakları olasılığı çok acıdır, ama başka türlüsü de olası değildir. Yetişkinlerin onlara söylediği birçok şey doğrudur ve kanıtlara dayanır veya en azından mantıklıdır. Fakat eğer bu söylenenlerin bir kısmı yanlış, aptalca ve hatta ahlaksızcaysa çocukları bunlara da inanmaktan koruyacak hiçbir şey yoktur. Peki çocuklar büyüdüklerinde ne yaparlar? Elbette bunu bir sonraki çocuk nesline anlatırlar. Bu yüzden bir şeye güçlü bir şekilde bir kere inanıldığında (ilk ortaya çıktığında ona inanmak için herhangi bir neden olmasa bile) o şey sonsuza kadar gidebilir.

Dinlerde olmuş olan şey bu olabilir mi? Bir Tanrı veya Tanrılar olduğu inancı, Cennet inancı, Meryem'in hiç ölmediği inancı, İsa'nın hiç insan babasının olmadığı inancı, dualara cevap verildiği inancı, şarabın kana dönüştüğü inancı; bu inançların hiçbiri düzgün bir kanıta dayanmaz. Yine de milyonlarca insan bunlara inanır. Belki de bunun nedeni, her şeye inanacak kadar küçük yaştayken bunlara inanmalarının söylenmesidir. (...) Bütün bunlar hakkında ne yapabiliriz? Bu konuda senin bir şey yapman kolay değil çünkü sen sadece on yaşındasın. Ancak şunu deneyebilirsin. Bundan sonra birisi sana önemliymiş gibi gözüken bir şey söylerse, kendi kendine söyle düşün; 'Bu, insanların olasılıklı kanıtlar dolayısıyla bildiği türden bir şey mi? Yoksa bu, insanların sadece gelenek, otorite veya vahiy yüzünden inandığı türden bir şey mi?' Bundan sonra biri sana bir şeyin doğru olduğunu söylediğinde, neden onlara şunu sormayasın: 'Bunun için ne gibi bir kanıt var?' Sana iyi bir cevap veremezlerse, umarım sana söylediklerinin tek kelimesine bile inanmadan önce çok dikkatli düşünürsün. Seni seven Baban"

Bir Şeytan'ın Papazı, Richard DawkinsBir Şeytan'ın Papazı, Richard Dawkins

Etiğin temel ilkeleri, yok oluşun tesadüfî olasılıklarına bağlı olmamalıdır. Bilim kürtajın cinayet olup olmadığını söylemeyle ilgilenmez ama kürtajın cinayet olduğunu, şempanzeleri öldürmenin ise olmadığını düşünüyorsanız kendinizle çelişiyor olabileceğiniz konusunda sizi uyarabilir. Her iki düşünceyi aynı anda savunamazsınız. Bilim bir insanı tamamıyla klonlamanın yanlış olup olmadığını size söylemeyle ilgilenmez ama size Dolly tipi bir klonun, aynı tek yumurta ikizi gibi olduğunu söyleyebilir. Yaşı farklı olsa bile. Size, eğer insanları klonlamaya karşı çıkmak istiyorsanız, 'klon tam insan olmayacaktır' veya 'klonun ruhu olmayacaktır' gibi savlara başvurmanın "anlamsızlığını" söyleyebilir. Bilim size herhangi birisinin ruhu olup olmadığını söylemeyle ilgilenmez ama eğer tek yumurta ikizlerinin ruhu varsa Dolly tipi klonların da olacağını söyleyebilir. Her iki düşünceyi aynı anda savunamazsınız.

Bir Şeytan'ın Papazı, Richard DawkinsBir Şeytan'ın Papazı, Richard Dawkins