Bir Siyah Saçlı Kadının Gezi Notları

7,3/10  (11 Oy) · 
49 okunma  · 
10 beğeni  · 
790 gösterim
Sırtına çantasını atıp, cebinde pasaportu, bir tren bileti (Interrail) öğrenci harçlığıyla yabancı ülkeleri tek başına gezmek hangi gencin hayallerini süslememiştir?

Bir Siyah Saçlı Kadının Gezi Notları, Buket Uzuner'in üç kitabının kuzeyinde Norveç, İsveç, Finlandiya, A.B.D., Cezayir, Danimarka ve Rusya'da sırt çantasıyla yaptığı uzun tren yolculukları sırasında dünyayı, kendini ve 'öteki'ni keşfedişinin hikayesidir.

Bir edebiyatçı gözüyle aktarılan ve uzak coğrafyalardan insan portreleri taşıyan bu seyahatname, bize edebi ve insani tadlar sunuyor.

İçinde serüvenci ruhla doğmuş herkese 'İyi Yolculuklar!'
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2007
 • Sayfa Sayısı:
  116
 • ISBN:
  9789752890367
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
NeRmiN KAPLAN 
15 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Buket Uzuner, bu kitabında ögrencilik yıllarında gezdiği Norveç,Finlandiya,ABD, İspanya ve Cezayir' i anlatıyor.

Bu ülkelerin seksenli yıllardaki durumunu ve insanlarını yazarın gözünden tanımak için iyi bir kitap.

Okuması zevkli ve akıcı.

Kitaptan 6 Alıntı

NeRmiN KAPLAN 
15 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

" Her şeyi mutlaka sağlıklı, mantıklı ve kurallarına göre yaşamayı despotça kabullenenlerin çok insani zaaflarının en umulmadık zamanlarda mide ülseri, bağırsak spazmı, kalp krizi ya da alkolle yıkandıktan sonra, gözyaşları veya naralarla kusuluşunu çok gördüm zira..."

Bir Siyah Saçlı Kadının Gezi Notları, Buket Uzuner (Sayfa 45)Bir Siyah Saçlı Kadının Gezi Notları, Buket Uzuner (Sayfa 45)
Sevda k. 
02 Nis 18:23 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Seyahat, alışveriş ya da gösteriş amacıyla yapılmadığı, yolculuk edilen ülkenin insanından ve kültüründen turistik kaygılar dışında kazanılmış görgü, bilgi olabildiği sürece insanı zenginleştiren, hoşgörüsünü, yaratıcı yanını, insanlığını artıran bir okuldur. Bu okulun yaşı yoktur. Kalp gözüyle, samimiyetle bakan kişi, kendininkine benzemeyen kültürlerin insanını, geleneğini anlamaya çalışır. Ve anlamak, sevgiye açılan ilk kapıdır.

Bir Siyah Saçlı Kadının Gezi Notları, Buket Uzuner (Sayfa 20 - Remzi Kitabevi)Bir Siyah Saçlı Kadının Gezi Notları, Buket Uzuner (Sayfa 20 - Remzi Kitabevi)
Sevda k. 
02 Nis 19:05 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ganalı siyah Frances'in dediği gibi, "bir beyaz asla bir siyahın yaşadığı siyah kederi anlayamaz..."

Bir Siyah Saçlı Kadının Gezi Notları, Buket Uzuner (Sayfa 25 - Remzi Kitabevi)Bir Siyah Saçlı Kadının Gezi Notları, Buket Uzuner (Sayfa 25 - Remzi Kitabevi)
Sevda k. 
02 Nis 18:30 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İkinci sınıf vagonun rahat ve temiz koltuklarında yan gözle sarhoş olduğunu sanan delikanlıların taşkın gösterilerini seyrederken, bir yandan da elimdeki George Orwell romanını okumaya çalışıyordum.

Bir Siyah Saçlı Kadının Gezi Notları, Buket Uzuner (Sayfa 22 - Remzi Kitabevi)Bir Siyah Saçlı Kadının Gezi Notları, Buket Uzuner (Sayfa 22 - Remzi Kitabevi)