Bir Son Duygusu

7,2/10  (5 Oy) · 
12 okunma  · 
3 beğeni  · 
603 gösterim
Julian Barnesın son romanı Bir Son Duygusu, yazarın önceki birkaç yapıtında da görüldüğü üzere, Barnesın yazarlığının gitgide başat öğesi haline gelmiş olan anımsama yoluyla hayatı irdeleme izleğinin çarpıcı bir açılımıyla başlıyor. Hikâyenin ana kahramanı Tony Webster, kırk yıl önce yaşadığı bazı olayları anımsar ve onları zihninde gelişigüzel bir sıraya dizer. Ne var ki, başlangıçta sıradan bir şeymiş gibi görünen bu anımsama edimi, Tony Websterin kendisine bir günce bırakıldığını öğrenmesiyle birlikte, kahramanın hayatını durmadan sorguladığı ve sonunda kendi kişiliğine ilişkin son derece karamsar sonuçlara varacağı acımasız bir kimlik arayışına dönüşecektir.
Emekli bir tarihçi olan ve şimdi pek etliye sütlüye karışmadan, hayatını tek başına sürdüren Tony Webster, geçmişinde bir kez evlenip boşanmıştır; Susie adında, iyi anlaştığını söylediği yetişkin bir kızı vardır. Günün birinde, bir avukattan aldığı bir e-postayla, kırk yıl önceki kız arkadaşı Veronica Fordun annesinin ona vasiyetinde bir günce bırakmış olduğunu öğrenir ve çok şaşırır. Güncenin gerçek sahibiyse kırk yıl önce birlikte aynı okula gittiği, birçok yaşantıyı ve fikri paylaştığı ama ne yazık ki sonunda, kız arkadaşı Veronicayı elinden alıp sonra da beklenmedik bir şekilde sahneden çekilmiş olan Adrian Finndir. Aralarında geçen olumsuzluklara karşın, zekâsına ve hayatı derinlemesine kavrayışına büyük hayranlık duyduğunu söylediği ve evet, artık sahnede olmayan Adrian FinnTony Webster, kendisine ait olduğunu ileri sürdüğü bu günceyi, Veronicanın kendisinden ister ancak Veronica, onun bu isteğini yerine getirmeye yanaşmaz. Birkaç kez buluşurlar ve her buluşmalarında, Veronicanın keskin sözlerinin yüzünde patladığını hisseder: Anlamıyorsun işte. Hiçbir zaman anlamadın ve asla da anlamayacaksın!Tony Websterın bir türlü anlayamadığı şey nedir? Tonynin hayatla ne alıp veremediği vardır? Yoksa, hikâyesinin sonunda acı bir şekilde düşündüğü gibi, her yerde kargaşa mı vardır?
Julian Barnesa Anglosakson dünyasının Nobeli sayılan The Man Booker 2011 Ödülünü kazandırmış olan ve artık çok iyi tanıdığımız ironi anlayışının damgasını taşıyan Bir Son Duygusu, belleğin sonsuz değişkenliği, geçmişi yeniden inşa etmek denilen o devasa insanî tutku ve her şeyden önce de, hayatın anlamı üzerine kaleme alınmış incelikli, sorgulayıcı bir ustalık romanı.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789755397214
 • Orijinal Adı:
  The Sense of an Ending
 • Çeviri:
  Serdar Rifat Kırkoğlu
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Hakan 
 09 Haz 00:28 · Kitabı okudu · 12 günde · Puan vermedi

Kitap beklediğimin dışında "hey dostum ben bir ergenim" nidalarıyla başladı - ki ben edebiyatı dil olarak görürüm-. Fakat ama lakin kurgunun ve ikinci bölümün dilinin düzelmesi kitabı iyi kılıyor. Yine de beklentimin altında kaldı çünkü yine benim için Fransız hayranligı demek - yazar da Fransız hayranıdır bende- dil demektir. Açıkcası yazarın Flaubert 'in Papağanını okuduktan sonra diğer kitaplarını okur muyum o zaman karar vereceğim. Mann B. almış bir kitap fakat kalıcı olacağını zannetmiyorum ya da ben bir klasik hastası nostalji düşkününün biriyim. Fazla söze gerek yok karakteri orijinal kılmak için belki bu dili seçmiş olabilir yazar fakat soğuk ingiliz tavrı Dickens in kemiklerini benimde edebi zevkimi sızlattı.

Uğur 
06 Nis 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

farklı bir tarz,üslup,kurgu arayışında olalnlara önerebileceğim kitap.popüler roman ve yazarlardan sıkılan varsa deneyebilirler. aman aman bi roman değil okunabilir düzeyde diyebilirz.... sonu biraz dallas dizisi gibi ancak o kadarda kimin eli kimin cebinde değil tabi

Aybeniz Hasanova 
02 Oca 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Tony`nin yaşadıkları aslında hepimiz için bir hayat dersi olabilir. Bazı şeyleri yaşanmamış gibi belleğimize gömme çabaları sonradan iyi sonunçlar vermeyebilir. Zamanında bilmeden, sormadan verilmiş yalnış kararlar, sağlam olmayan temeller üzerine kurulmuş bir dünya... Bir gün gerçeklerle yüzleştiğimizde birşeyleri değişmek için geç kalmış olabiliriz. En kötüsü de bu olur.
Julian Barnes entelektüel okur kitlesine hitap eden bu romanında intihar, yaşam, gençlik ve yaşlılık. unutmak ve hatırlamak, zaman gibi felsefi sorunları ele alarak okuru düşündürmeyi başarmıştır. Herkesin seveceği türden bir roman olmasa bile her okurun tanışmasını istediğim bir kitap. Mutlaka okuyun.

Kitaptan 2 Alıntı

Esra 
25 Eyl 2015 · Kitabı okudu

Şu çarpıcı nokta bana gençlikle yaşlılık arasındaki farklardan biri olabilirmiş gibi geliyor: gençken, kendimiz için farklı gelecekler yaratırız; yaşlandığımızdaysa, başkaları için farklı geçmişler uydururuz.

Bir Son Duygusu, Julian Barnes (Sayfa 83)Bir Son Duygusu, Julian Barnes (Sayfa 83)
Musa sergin 
26 Şub 19:04 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kendi hayat hikayemizi ne kadar sık anlatırız? Ne kadar sık düzeltmeler yaparız, güzelleştiririz, kurnazca kesintilere gideriz? Hayat uzadıkça, çevremizde hikayemize meydan okuyacak, bize hayatımızın bizim hayatımız olmadığını, sadece hayatımız hakkında anlattığımız hikaye olduğunu anımsatacak kişiler de azalıyor. Başkalarına ama -esas olarak- kendimize anlatılan bir hikaye.

Bir Son Duygusu, Julian Barnes (Ayrıntı)Bir Son Duygusu, Julian Barnes (Ayrıntı)