Bir Sosyopatın İtirafları Göz Önünde Saklanarak Geçen Bir Yaşam

7,5/10  (12 Oy) · 
29 okunma  · 
11 beğeni  · 
1.840 gösterim
Onlar otobüste, trende, vapurda hemen yanınızda oturuyorlar, sizinle aynı kaldırımda yürüyorlar, aynı marketten alışveriş yapıyorlar. Onlar sizin komşularınız, iş arkadaşlarınız ve belki de en yakınlarınız; aileniz...

Onlar, risk almanın anlamsız olduğu noktada en büyük riski almaktan kaçınmayan, asla pişmanlık duymayan, çekinmeden yalan söyleyebilen, başkalarının hak ve özgürlüklerini kolayca görmezden gelebilen kişiler.

Onlar, psikologların "antisosyal kişilik bozukluğu" dediği, bilimsel literatürde ise "başkalarının haklarını ısrarla görmezden gelme ve ihlal etme" olarak tanımlanan bir rahatsızlığa sahip, her gün karşılaştığınız ama göremediğiniz insanlar; yani sosyopatlar! Bir Sosyopatın İtirafları, sizi bir sosyopatın zihninde yolculuğa çıkararak onun hayata dair tüm düşünce akışını yakından izlemenizi sağlayacak, size "normal" kavramının ne olduğunu sorgulatacak bir kitap.

"Sürükleyici ve önemli bir kitap... Açığa vuran... Eğlence treninde unutulmaz bir yolculuk..."
-New York Times-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2014
 • Sayfa Sayısı:
  296
 • ISBN:
  9786050203431
 • Orijinal Adı:
  Confessions of a Sociopath
 • Çeviri:
  Ekin Duru
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:
Başak Otsukarcı 
 24 Ara 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

İlk defa psikolojik olarak bir genetik ve çevresel etkenlerin tetiklemesi sonucu ortaya çıkan ruhsal bozuklukla alakalı bir kitap okudum. Beni bu kitabı okumaya iten şey üniversitedeki bir arkadaşımın sosyopatik özellikler taşımasıydı. Sosyopatlar empati yoksunluğu yaşayan insanlar olarak bilinirler.

Bu kitapta kendisini yapılan gerekli testler sonucunda sosyopat olarak tanımlayan ve kendine ait blogu olan sosyopat bir bayanın yaşam hikayesi kendi ağzından çocukluğundan itibaren aktarılmış.

Ben genelde kendime bir şeyler katabileceğim kitaplar okumayı ve onları hayatıma uygulamayı seviyorum. Bu kitapta da hayatını zorlaştıracak şekilde fazla empatik insanların öğreneceği ve hayatlarına uygulayabilecekleri şeyler olduğu için okumaları gerektiğini düşünüyorum.

Ebru Özalp 
31 Mar 15:24 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kesinlikle okunmalı çünkü;
kişinin kendi elinde olmayan nedenlerden ötürü, yani genetik yoluyla kendisinin de maruz kaldığı ve seçme şansının çok da olmadığı ailesi ve çevresindekilerin (yanlış) davranışları yüzünden, baskılanamayıp ortaya çıkan sosyopati ya da herhangi bir hastalık sebebiyle, toplumsal baskıdan ve başına gelebileceklerden duyduğu endişe ile, maskeler ardında gizlenerek yaşamını sürdürmeye mecbur bırakılması gerçekten dehşet verici. Sesini duyurmak için ve kendinden yola çıkarak diğerlerinin sesi olmak için yazmaya karar verdiği hayatını ve farklılıklarını bile takma bir isimle ve anılarını baskılayarak ya da sansürleyerek kaleme alması çok üzücü.
Bu kitap okunmalı çünkü 'normal' (her ne demekse) olmayan diye etiketlenen kişileri toplum anlamalı, dışında bırakmamalı. Onların kötü dahi olsa yaptıkları şeylerin, beyinlerindeki anatomik bir farktan olduğunu kavramalı.
İnsanları çeşitli etiketlerle toplumdan ve kendimizden soyutlamak yerine, kabul etmeli, anlamalı, kazanmalıyız.
Belki de ilk adım bu kitabın sayfalarından onların dünyasına biz göz atmaktır...

Melih Karaman 
17 Şub 2016 · Kitabı okudu · 24 günde · 6/10 puan

Adından da anlaşılacağı gibi itiraf kitabı. Yazar, sosyopat bir bayan; fakat adı M. E. Thomas değil. Gerçek adını kullanmak istemiyor nedeni ise diğer insanların tepkisinden korkması, kendini hazır hissetmemesi ...gibi
Sosyopatlığın psikolojideki karşılığı Anti-sosyal kişilik bozukluğudur. Genlerden yada küçük yaşta yaşanılan travma, aile eksikliği, şiddet gibi nedenlerden dolayı oluşan sosyopatlık psikopatlıktan farklıdır.
Sosyopat bireyler zeki olurken, psikopat bireylerin akıl sağlığı sorunludur. Sosyopat birey empati, suçluluk, gerginlik, stres gibi duygulardan yoksundur.
Sosyopatlığa karşı ilgiliyseniz okuyun, değil iseniz boş verin okumasanız da olur sıkıcı bir çok bölüm var.

Seyma karasu 
10 Eyl 09:11 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Merak uyandıran ve genel olarak akıcı bir kitap ama bazı bölümler fazla uzatılmış. Kadının bazı davranışları aşırı itici. Çevrenizde ki sosyopatları tanımanıza ve farklı bakış açıları kazanmanıza yardımcı olacak.

DeliBilge 
 30 Oca 10:31 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Sosyopat, sanıldığı gibi duygusuz insanlar değildir. Sadece beyinlerinin duyguyu işlemleme kısmında sıkıntı olan insanlardır. Yani, normal insanların korku gibi başat duygu ile karşı karşıya kaldıklarında beyinlerinin ilgili kısımlarında (amigdala) bir ateşleme olur ve bu durum belli bir dizi reaksiyona sebep olur ve hatekete geçerler. Sosyapatlarda bu durum, ateşlemeye sebep olmaz ve ortaya "kayıtsızlık" çıkar.
Kısa bir bilgiden sonra, gelelim kitabın içeriğine. Kitap, bir sosyopatın anılarından oluşma. Yer yer kitapta dağınık, birbirinden bağımsız bir örüntüyle karşılaşıyorsunuz. Bu, kitabın akıcı olup olmamasından değil, yazarın sosyopat özelliklerinden kaynaklanıyor. O yüzden kitabı okurken biraz sabıra ihtiyacınız olması doğal.
İçerik meraklısına göre ilgi çekici. Yazar, çeşitli araştırmalara ve konu ile ilgili diğer kaynaklara kitabında yer vermiş. Normal olma çabası ve empatiyi anlayamamasını ve toplumun farklı olana bakış açısını sık sık dile getirmesi, bu konulardan ne derece muzdarip olduğunu gösteriyor.
56. Sayfada şöyle bir soru yöneltiyor:
"Bir insanın vicdan sahibi olmaması onun özgürlüğünün kısıtlanması için yeterli bir gerekçe midir?"
Bir sonraki sayfada ise çarpıcı bir cümle : "Sağ kaldığım sürece mesele yok."...
...
Kitapta bir sosyopatın zihnine ve davranışlarına doğru yolculuğa çıkacaksınız. Kitabı bitirdikten sonra "empatisizliğin" empatisini yapabilmeyi beklemeyin. Sahip olduğunuz bir duygunun empatisini yapabilir ama "yokluğun" empatisini yapamazsınız. Tıpkı yaşayan birinin ölümün empatisini yapamayacağı gibi..

Fatih Orhun Uzun 
24 Ağu 20:37 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Sosyopat dedince vurdum kırdım olmadığını, zekice davranıp bir çok insanı etkileyip normal gözüküldüğü, etrafımızdaki insanlara daha çok dikkat etmemiz gerektiğini öğreten güzel bir kitap.

Kitaptan 12 Alıntı

Ebru Özalp 
27 Mar 22:50 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Manipülasyon, üçkağıtçılık, kendini beğenmişlik, duygusuzluk, dürtüleri kontrol edememek ve diğer sosyopat özelliklerini bir araya toplarsanız, karşınıza ya toplum için tehlikeli bir birey ya da büyük düşünen bir girişimci çıkar.

Bir Sosyopatın İtirafları, M. E. Thomas (Sayfa 25)Bir Sosyopatın İtirafları, M. E. Thomas (Sayfa 25)
Fatih Orhun Uzun 
25 Ağu 01:31 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

“Gerçek şu ki ben insanların vicdan ya da pişmanlık adını verdiği şeye sahip değilim.”

Bir Sosyopatın İtirafları, M. E. ThomasBir Sosyopatın İtirafları, M. E. Thomas
Zeynep 
24 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Tabii, o zaman kendimle gurur duyuyorum. Yenilmez olduğumu kanıtlamak hoştu. Ama eğer işler tersine gitseydi -arabam köprüden uçup infilak etseydi- gene de aynı duyguları yaşardım. Sağ kaldığım sürece mesele yok. Başıma kötü şeyler gelmiyor değil. Ama bunlarla ilgili kötü duygulara kapılmıyorum. Belki bir an pişmanlık ya da endişe duyuyorum ama bu çabucak aklımdan çıkıyor ve dünya yeniden sürprizlerle dolu oluyor. Ben Süpermen değilim, üzüntüye ya da acıya karşı bağışıklığım yok. Yalnızca derin bir iyimserliğe ve özgüvene sahibim, bu yüzden de dünyaya pembe gözlüklerle bakıyorum.

Bir Sosyopatın İtirafları, M. E. Thomas (Sayfa 61)Bir Sosyopatın İtirafları, M. E. Thomas (Sayfa 61)
Melih Karaman 
 27 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Sosyopat
Şeytanla pazarlığa oturuyorsanız bunun nedeni başkalarının size daha iyi önerilerde bulunmamış olmasıdır.

Bir Sosyopatın İtirafları, M. E. Thomas (Sayfa 19 - Say Yayınları)Bir Sosyopatın İtirafları, M. E. Thomas (Sayfa 19 - Say Yayınları)
Ebru Özalp 
30 Mar 23:41 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Evrimin de kanıtladığı gibi gerçek fikirler şans eseri ortaya çıkar.

Bir Sosyopatın İtirafları, M. E. Thomas (Sayfa 284)Bir Sosyopatın İtirafları, M. E. Thomas (Sayfa 284)
DeliBilge 
30 Oca 09:44 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

İnsanların birbirine davranışlarını taklit ediyorum, onları aldatmak için değil, onların arasına gizlenmek için. Gizleniyorum çünkü farkedilirsem hor görülen bir aykırılığın olumsuz sonuçlarıyla karşılaşacağımdan korkuyorum. İnsanların beni anlamaması yüzünden işimden olmayı, çocuklarımdan uzaklaştırılmayı, ya da bir yerlere kapatılmayı istemiyorum. Saklanıyorum, çünkü toplum başka türlü davranmama izin vermiyor.

Bir Sosyopatın İtirafları, M. E. Thomas (Sayfa 29)Bir Sosyopatın İtirafları, M. E. Thomas (Sayfa 29)
DeliBilge 
30 Oca 09:49 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Yaşamımda çektiğim maddi sıkıntılardan ziyade babamın duygusal ve ahlaki ikiyüzlülüğü bana tartışılmaz gerçeklerin dışında hiçbir duyguya, hiçbir şeye güvenmemeyi öğretti.

Bir Sosyopatın İtirafları, M. E. Thomas (Sayfa 75)Bir Sosyopatın İtirafları, M. E. Thomas (Sayfa 75)
DeliBilge 
30 Oca 10:01 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Zaferinizi paylaşacak kimsenin olmaması büyük yalnızlıktır.

Bir Sosyopatın İtirafları, M. E. Thomas (Sayfa 291)Bir Sosyopatın İtirafları, M. E. Thomas (Sayfa 291)
Melih Karaman 
 28 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Sosyopat
Öz güvenimin en belirgin işareti karşımdakinin gözlerinin içine bakmam olabilir. Kimileri buna "avcı bakışı" diyor ve görünüşe göre sosyopatların çoğu böyle bakıyor. Bir noktaya bakmak düşmanca görülebilir, bu yüzden hayvanat bahçelerinde ziyaretçiler gorillere uzun uzun bakmamaları için uyarılır, hayvanların bunu saldırganlık olarak algılayabilecekleri söylenir. İnsanların çoğu da böyle düşünüyor olmalı, aksi halde karşılıklı uzun uzun bakışarak meydan okuma bu kadar tedirgin edici olmazdı. Sosyopatlar farklıdır. Bizler bakışmaktan rahatsız olmayız. Gözlerimizi kaçırmamamız çoğunlukla aşırı güven, saldırganlık, baştan çıkarma yada tepeden bakma olarak yorumlanır. Bu çoğunlukla insanların dengesini bozar ama daha çok onlarda tedirginlik içerici bir hayranlık hissi uyandırır...

Bir Sosyopatın İtirafları, M. E. Thomas (Sayfa 18 - Say Yayınları)Bir Sosyopatın İtirafları, M. E. Thomas (Sayfa 18 - Say Yayınları)
DeliBilge 
30 Oca 09:47 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"Haydi söyle bana, sen iyi bir yaratık mısın yoksa kötü mü?"
Yaratık yanıtlar : "Ben insanım."
"Nasıl bir insansın?"
"Beni nasıl görüyorsan öyle..."

Bir Sosyopatın İtirafları, M. E. Thomas (Sayfa 34)Bir Sosyopatın İtirafları, M. E. Thomas (Sayfa 34)
2 /