Bir Süre Yere Paralel Gittikten Sonra

7,9/10  (78 Oy) · 
276 okunma  · 
58 beğeni  · 
2.461 gösterim
"Bir şey sunulmuştu bana, bir hediye, bir meyve. Ama ben o meyveden tadamadım, gök erik gibi kaldı avcumda dünya. Şimdi ben uykusuzum, yalınayağım, kendimle meşgulüm. Kapımın önünde boş peynir tenekeleri, yağmur suyu biriktiriyorum. Kendi kendime, sanatçı tecrübe edinemeyen insandır, diyorum, bu dünyada hiçbir tecrübesi olmayan insandır ama şimdi sen karala bunun üstünü, yırt sen bunu, olmadı çünkü, olmadı işte. Nafile."
Bir intiharın çevresinde, insanlar...
O kızın intiharıyla birbirlerine yaklaşan...
Kendi içlerine ve geçmişe dalan...
Onu kaybetmenin acısıyla başka sevdiklerine eğilen...
Nasıl da mühimdir aşk sakarlıkları, sevgi ihmalleri; nasıl hayat kurtarır eşin-dostun bakım, onarımı...
Barış Bıçakçı'dan, yine usul usul edebiyat.

"Barış Bıçakçı'nın dingin, gösterişsiz, suskusundan güç alan öykülerinin son zamanlarda okuduğum en güzel öyküler arasında olduğunu söyleyebilirim. Ne anlattığı sanki önemli değilmiş, ama anlatım biçimi ve diliyle de sıradanmış gibi görünüyorsa size, okuma alışkanlıklarınızı adam akıllı gözden geçirmeniz gerekir."
-Semih Gümüş-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2008
 • Sayfa Sayısı:
  136
 • ISBN:
  9789750505850
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Fatma Nur 
18 Nis 15:46 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Anneniz ile babanız..." diye başlıyor, ama söyleyeceği şeyi tartmak ister gibi biraz bekliyor, "En ufak bir hayat belirtisi göstermiyorlardı," diyor. ..
Ne garip... Yaşamaya değil de ceza çekmeye gelmiş gibi görünüyorlardı."

Bir Süre Yere Paralel Gittikten Sonra, Barış Bıçakçı (Sayfa 21)Bir Süre Yere Paralel Gittikten Sonra, Barış Bıçakçı (Sayfa 21)
filiz güngör 
23 Oca 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

''Ağır bir ameliyattan çıkmış gibi, diye düşündü ya da uzun sürecek bir intihara ara vermiş gibi.''

Bir Süre Yere Paralel Gittikten Sonra, Barış BıçakçıBir Süre Yere Paralel Gittikten Sonra, Barış Bıçakçı
Bilgehan Soner 
11 May 22:42 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ben dışarıdayken evlerden birinden burnuma bir yemek kokusu geldi mi, kendimi müthiş savunmasız hissediyorum. Bu hayatta hiç sevilmemiş filan hissediyorum.

Bir Süre Yere Paralel Gittikten Sonra, Barış Bıçakçı (Sayfa 68 - İletişim Yayınları)Bir Süre Yere Paralel Gittikten Sonra, Barış Bıçakçı (Sayfa 68 - İletişim Yayınları)

hayatın bize verilen bir armağan bir mucize olduğu söyleniyor. bu yüzden onun saçmasapan bir şekilde sona ermesinden korkuyoruz hep. hayat saçmasapan bir şekilde sona ermesin diye saçmasapan hayatlar sürüyoruz. saçmasapan egolar, ihtiraslar, intikamlar.. yaşamaya değil de ceza çekmeye gelmiş gibi yaşıyoruz.

Bir Süre Yere Paralel Gittikten Sonra, Barış BıçakçıBir Süre Yere Paralel Gittikten Sonra, Barış Bıçakçı
Sedat Aktaş 
11 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bu şehirde de geceleri duvarlara yazı yazarken bir şey gelip insanın bileğinden tutuyor,
tabii bu yüzden bazı harfler atlanıyor, sözcükler yanlış yazılıyor. sonuçta bu şehirde de çoğunluk aynı kanıyı paylaşıyor: anarşistler imla bilmiyor.
Yine de, her şeye her şeye rağmen, bu şehirde de birileri, insanlık tarihinin en başında yazılması, yazı yok muydu, çizilmesi, bağırılması gerekeni bir duvara yazıveriyor:
ne tanrı ne efendi!"

Bir Süre Yere Paralel Gittikten Sonra, Barış BıçakçıBir Süre Yere Paralel Gittikten Sonra, Barış Bıçakçı
Cihan Mert 
17 Kas 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Bir şey sunulmuştu bana, bir hediye, bir meyve. Ama ben o meyveden tadamadım, gök erik gibi kaldı avucumda dünya. Şimdi ben uykusuzum, yalınayağım, kendimle meşgulum. Kapımın önünde boş peynir tenekeleri, yağmur suyu biriktiriyorum. kendi kendime, 'sanatçı tecrübe edinemeyen insandır', diyorum, bu dünyada hiçbir tecrübesi olmayan insandır ama sen şimdi karala bunun üstünü, yırt sen bunu, olmadı çünkü, olmadı işte. nafile."

Bir Süre Yere Paralel Gittikten Sonra, Barış BıçakçıBir Süre Yere Paralel Gittikten Sonra, Barış Bıçakçı
Almira Talik 
14 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yolun Sonuna Doğru Haklı Çıktı Dostoyevski
"Anlıyorum gerçekten de..." Kütüphaneyi gösterdi, "Ama bak, yolun sonuna doğru haklı çıktı Dostoyevski. 'Her şeyi fazlasıyla anlamak hastalıktır,' demiş ya... Ben de hastalandım işte."

Bir Süre Yere Paralel Gittikten Sonra, Barış Bıçakçı (Sayfa 128 - İletişim Yayınları)Bir Süre Yere Paralel Gittikten Sonra, Barış Bıçakçı (Sayfa 128 - İletişim Yayınları)
Esra 
17 Mar 22:12 · Kitabı okudu

Ama, olur da birimizden biri unutur gelmezse, diğeri muhtemelen kendisini bu koca dünyada yapayalnız hissedecek, sevilmediğini düşünecek ve şu Kasap Gani tabelasını Kasap Cani olarak okuyacak! Yalnızca kederden ağlayacağı, gözleri yaşlı olacağı, bu yüzden tabelayı iyi seçemediği için değil, aynı zamanda unutmak bir cinayet olacağı için.

Bir Süre Yere Paralel Gittikten Sonra, Barış BıçakçıBir Süre Yere Paralel Gittikten Sonra, Barış Bıçakçı
seher 
07 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ve ben bir adım atarak korkuluğa yaklaşacağım, saçlarımı balkondan aşağı sarkıtacağım, kendimi boşluğa bırakacağım. Yolda karşıma iyi niyetli biri çıkacak ve soracak olursa, aşağıdaki insanları gösterip, bir süre yere paralel gittikten sonra onlara anlayamayacakları şeyler anlattım, diyeceğim. Öyle olsun."

Bir Süre Yere Paralel Gittikten Sonra, Barış BıçakçıBir Süre Yere Paralel Gittikten Sonra, Barış Bıçakçı
5 /
/ 1