Bir Tereddüdün Romanı

8,1/10  (79 Oy) · 
301 okunma  · 
79 beğeni  · 
2.697 gösterim
Yazarın kendine has, orijinal üslubuyla okuyucuyu psikolojik bir maceraya sürüklediği bir başka romanı.

"Mualla kendisine çok tavsiye edilen bu kitabı okumakta hâlâ tereddüt ediyordu. Yapraklarını çevirdi. 'Beni yalnız bırakmayınız!' diye başlıyan bir sahifenin yukarısından ortalarına doğru gözleri, satırların basamaklarını ikişer üçer altıyarak aşağıya kadar inmişti. Bir kaç yerde hep aynı cümle: 'Beni yalnız bırakmayınız!"...
(Kitap'tan)
 • Baskı Tarihi:
  1998
 • Sayfa Sayısı:
  216
 • ISBN:
  9789754370263
 • Yayınevi:
  Ötüken
 • Kitabın Türü:
nazey 
07 Ağu 09:08 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Peyami Safa'nın okuduğum ilk kitabı bu. Başlangıçta bir başka kitap karşılıyor sizi. Nedeni bilmiyorum ama çok heyecanlandım. Neden daha önce bu yazarın kitaplarını okumadım dedim. Büyük bir aç gözlülükle internetten set fiyatlarına baktım. Sonra kendimi sakinleştirip okumanın tadını çıkarmaya çalıştım( Tabi yolculuk esnasında internetin çekmemesi de blr etkendi:)
Anlatımdan etkilenmemek elde değildi. Cümleler; akıcı, büyüleyici ve çekici... Ben yeni kelimeler keşfetmeyi severim, hemen unutsamda. Ancak bir yerden sonra bu bir işkenceye döndü çünkü bulunduğum yer itibariyle internet çekmiyordu. Artık akışına bıraktım ve bazılarının derin duygularından nispetimi alamadım.
Ama en komik olan şey, kitabın sonuna sözlük koymuşlar ve ben bunu kitap bitince fark ettim. Tabletten okumanın zararları...
Kitapta konuşmaların arkasındaki felsefik ve psikolojik çıkarımlar çok güzeldi. Okuduğum popüler kitapların ne kadar sığ olduğunu birkez daha fark ettim. Ama bu kitaplara da ihtiyacımız var bazen gerçektende bu dünyadan soyutlayacak uyuşturucular lazım.
Kitap net bir şekilde tereddütü ortaya koyuyor. Pembe masallar gibi sonuç çıkarmadan ortaya koyuyor. 'İster nasibini al diyor istersen senin için bir iki hikaye var yetin zaten bir daha bana ilişmezsin' tarzında.
Kitabı okurken arkasını da görebiliyorsunuz. Bazen Oscar Wilde bazen diğer yazarlardan(benim gibi unutkan bir insan bir isim söyleyebilmiş en azından) nameler var.
Okuduğum için mutluyum...

Selman Ç. 
11 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Kitap isminin hakkını fazlasıyla veriyor. Derin psikolojik tahlillerin olduğunu söyleyebilirim. Evlilik teması üzerinden gitsede aslında bir bütün olarak baktığımızda hayatımızdaki bütün işlerdeki kararsızlığımızı, çekingenliğimizi anlatıyor. Kitap içinde kitap var ve adeta onu yaşıyorsunuz.

Spoiler içerebilir.

Mualla'nın okumaya başladığı bir kitap ve yazarından etkilenip onunla tanışması. Sonrasında o yazarın hayatı üzerinden ilerleyen bir konu var. Yazarın hayatındaki kararsızlıkların kendisini ve çevresindekileri nasıl etkilediğini açık bir şekilde görüyorsunuz. Yazarın Vildan ile olan ilişkileri ise başlı başına ayrı bir kitap olur. Benim için tek muallakta kalan durum Mualla'ya ne oldu? Eminim kitabı okuyup bitirince sizinde aklınızda böyle bir soru belirecektir.

''Zekanın en sivri noktası şüphe ve tereddüttür.''

Peyami Safa kitabı okuyorsanız büyük duygu değişimlerine, yoğun depresifliğe hazırlıklı olmalısınız. Bir Tereddütün Romanı'nda yine kendi hayatına yakın şeylerden bahsetmiş. O hastalık ve sonrası dönemi korkusunu öyle bir yansıtmış ki, kitap boyunca ''acaba hasta ne yaptı?'' diye düşündürdü.

Ben psikolojik tahlil ve tasvirler açısından üst seviye buldum kitabı. Çok güzel bir anlatımı var. Kafanızda canlanıyor. Özellikle Vildan Hanım; gerçek bir karakter gibi, konuşma şekli bile oturdu kafamda. Tek düşündüğüm Mualla Hanım'ı neden muallakta bıraktı?

Kitap boyunca acabalar, gerçek mi değil mi? Şark mı garb mı? tereddütlerinde gidip geliyorsunuz. Ama yer yer sizi de o karamsarlığa çekiyor. Bu kadarı da olacak artık. ^^

Bir kere kitabın ismini çok beğendim ve kapak tasarımı da çok hoş. Peyami Safa'nın karakterler üzerinde yaptığı psikolojik ve ruhsal tahliller diğer kitaplarında olduğu gibi mevcut. En azından Yalnızız romanında da öyleydi. İnsanlığın bir çok konuda tereddütler yaşadığını çarpıcı örneklerle ifade etmekle birlikte, kadınla erkeğin evlilik konusunda yaşadığı tereddüttü gözler önüne seriyor. Kurguda çok ilginç, kitap içinde kitap ve kitap içinde bir piyesten bölümler, kitapta yazar karakterinin yine kitaptaki okuyucusuna bir kitabında yer alan dükkânları ve eğlence yerlerini buraları hatırladın mı diye göstermesi unutamadığım bölümlerdendi. Birde anlamanı bilmediğiniz kelimeler için kitabın sonunda kelimeler bölümü var ki benim gibi kitabın sonuna gelince görmeyin diye yazıyorum. Yoksa sözlük kullanmak zorunda kalırsınız:)

Ozan Sezer 
17 Oca 14:47 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Peyami safanın bütün eserlerinde aldığım hazzı bu kitaptada fazlasıyla aldım çok güzel psikolojik bir tahlille yazılmış bir kitap isminin hakkını fazlasıyla veren bu kitapta kararsızlıklar ana tema olarak seçilmiş

Cansu 
21 Tem 10:44 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitap bana Başlangıç filmini anımsattı. Filmde rüya içinde rüya , bu kitapta ise kitap içinde kitap . Oldukça başarılı bir roman tasvirler ve tahliller çok kuvvetli . Okumanızı tavsiye ederim.

eskiyencocuk 
23 Ara 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · 7/10 puan

Kitap bittiğinde kafanızda bir yığın tereddüt ortada kalakalıyorsunuz. Tereddüdde olup olmadığım konusunda da tereddüddeyim. Harbiden tereddüdde miyim?

Aykut Aydemir 
21 Ağu 02:08 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Genç ve başarılı bir yazarın hayatına sırf bu başarısı sebebiyle giren bir çok kadın ve onların yarattığı girdapta boğulmamak için verdiği mücadele anlatılmaktadır.. İçinde bulunduğu tereddüt yalnız kendisini değil ona yanaşan her kadını da aynı çaresizliğin ve kararsızlığın içine sürüklediği başarılı bir şekilde kaleme alınmıştır.. Psikolojik tahlil açısından tavsiye edebileceğim niteliktedir..

Ali Çalışkan 
15 Eyl 18:59 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitabın bir yerinde şöyle bir düşünce vardı:
"Kitap. nasıl diyeyim... İçinde yaşadığımız ev gibi olmalı, vatan gibi olmalı, ona alışmalıyız, bağlanmalıyız, köşesini bucağını gayet iyi tanımalıyız, her noktasına hatıralarımız karışmalı. değil mi?"
İşte bu da öyle bir kitaptı.Hatıralarımızı karıştırdığımız.

Mücahid AKAY 
25 Ağu 17:26 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Adı her şeyi anlatıyor , tereddütlerin anlatıldığı güzel bir eser , roman pek az kişinin arasında geçiyor çünkü psikolojik tahliller ağır basmakta.

2 /

Kitaptan 132 Alıntı

Yunus Emre Dilsizmen 
19 May 14:09 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

kitap okumak bir sanattır; belki de yazmak kadar güç bir sanat.

Bir Tereddüdün Romanı, Peyami Safa (Sayfa 24 - Ötüken Neşriyat - 29. Basım)Bir Tereddüdün Romanı, Peyami Safa (Sayfa 24 - Ötüken Neşriyat - 29. Basım)
Derya Yalınkılıç 
 08 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitap
Kitap. Nasıl diyeyim... İçinde yaşadığımız ev gibi olmalı, vatan gibi olmalı, ona alışmalıyız, bağlanmalıyız, köşesini bucağını gayet iyi tanımalıyız, her noktasına hatıralarımız karışmalı. Değil mi?

Bir Tereddüdün Romanı, Peyami SafaBir Tereddüdün Romanı, Peyami Safa
Yunus Emre Dilsizmen 
19 May 14:07 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

bence kitap demek bir defa okunmak için yazılan şey değildir. Bazı tanıdıklarım haftada üç dört tane okuyorlar. Onlara hayret ediyorum. Kitap. Nasıl diyeyim... İçinde yaşadığımız ev gibi olmalı, vatan gibi olmalı, ona alışmalıyız, bağlanmalıyız, köşesini bucağını gayet iyi tanımalıyız, her noktasına hatıralarımız karışmalı.

Bir Tereddüdün Romanı, Peyami Safa (Sayfa 24 - Ötüken Neşriyat - 29. Basım)Bir Tereddüdün Romanı, Peyami Safa (Sayfa 24 - Ötüken Neşriyat - 29. Basım)

Düşün ki her an ben değişiyorum, her an sen değişiyorsun, buna rağmen birbirimizi nasıl tanıyabiliyoruz?

Bir Tereddüdün Romanı, Peyami SafaBir Tereddüdün Romanı, Peyami Safa

Kendi kendimi itham ettiğim zamanlar, tenhada, zapt edemediğim çığlıklardan biri ağzımdan çıktı.

Bir Tereddüdün Romanı, Peyami SafaBir Tereddüdün Romanı, Peyami Safa
Yunus Emre Dilsizmen 
24 May 00:19 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Hiç kimseye yüzde yüz söz vermek âdetim değil.

Bir Tereddüdün Romanı, Peyami Safa (Sayfa 142 - Ötüken Neşriyat - 29. Basım)Bir Tereddüdün Romanı, Peyami Safa (Sayfa 142 - Ötüken Neşriyat - 29. Basım)
Yunus Emre Dilsizmen 
23 May 17:30 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

herkes, herkes güzel görünmek istiyor.

Bir Tereddüdün Romanı, Peyami Safa (Sayfa 112 - Ötüken Neşriyat - 29. Basım)Bir Tereddüdün Romanı, Peyami Safa (Sayfa 112 - Ötüken Neşriyat - 29. Basım)
Yunus Emre Dilsizmen 
24 May 00:13 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Senin yanında her şey güzel...

Bir Tereddüdün Romanı, Peyami Safa (Sayfa 126 - Ötüken Neşriyat - 29. Basım)Bir Tereddüdün Romanı, Peyami Safa (Sayfa 126 - Ötüken Neşriyat - 29. Basım)
deniz 
20 Haz 09:30 · Kitabı okudu

Nasıl bir tesadüf, nasıl bir hadise veya mecburiyet hangi yollarda, nerde ve ne zaman bu iki insanı karşılaştıracak, tanıştıracak ve birbirine yakınlaştıracak? Gazali'nin meçhul sevgilisi için kendine sorduğu gibi, "Nerde şimdi o? Sarı saçlı mıdır, esmer midir ve gecenin büyülü şiiri içinde acaba şimdi ne düşünüyor?"

Bir Tereddüdün Romanı, Peyami SafaBir Tereddüdün Romanı, Peyami Safa
Selman Ç. 
11 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Zekanın en sivri noktası şüphe ve tereddüttür.

Bir Tereddüdün Romanı, Peyami Safa (Sayfa 165 - Ötüken Neşriyat)Bir Tereddüdün Romanı, Peyami Safa (Sayfa 165 - Ötüken Neşriyat)