Bir Türk Ailesinin Öyküsü

9,0/10  (28 Oy) · 
49 okunma  · 
25 beğeni  · 
1.205 gösterim
"Birinci Dünya Savaşı'yla zenginlikten yoksulluğa itilen bir ailenin yürek parçalayan öyküsü..."

Osmanlı İmparatorluğu'nun çalkantılı son dönemlerinden, Birinci Dünya Savaşı'nın yıkıcılığına uzanan bir öykü. Varlıklı bir ailenin adım adım yoksulluğa ilerleyişinin, bir arada kalma mücadelesinin, mantığın ve deliliğin çarpıcı anlatımı.

Bir Türk Ailesinin Öyküsü, İrfan Orga'nın samimiyetle, romansı bir üslupla kaleme aldığı anıları...

"Hayatım boyunca okuduğum en bize ait öykülerden birini içtenlikle, doğallıkla ve sıcacık bir kalemle sunan bu kitap beni yıllarca bırakmadı. Ben de kitabı bırakamadım.

Kitabın yeni Türkçe baskısını orijinalinin yanına koyabilmek ve arkadaşlarıma armağan edebilmek için sabırsızlıkla satışa sunulacağı günü bekliyorum."
-Ayşe Kulin-

"İrfan Orga'nın vatanına, kültürüne, diline ve edebiyatına ta uzaklardan yaptığı bu hizmeti gecikmiş alkışlarla anmalıyız." -Talât S. Halman-

"Kaybedilmiş sevgilerin acısını dile getiren, kederli ve olağanüstü güzellikte bir öykü; 20. yüzyılın en muhteşem anılarından biri..."
-Caroline Moorhead, The Independent-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2008
 • Sayfa Sayısı:
  415
 • ISBN:
  9789752895676
 • Çeviri:
  Arın Bayraktaroğlu
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Basak 
11 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Herkese mutlaka okumasını tavsiye ettiğim bir kitaptır. Yazar, Osmanlının son dönemlerinde geçirdiği güzel ve zengin günlerini anlatmakla başlar kitaba. Okurken keşke ben de o dönemde yaşayabilseydim diye dalar dalar gidersiniz. Sonrasında Birinci Dünya Savaşı'nın başlamasıyla birlikte çekilen sıkıntılar, sefalet, yoksulluk, acılar size büyük bir üzüntü verir ve halinize bir kez daha şükredersiniz. Kitabı bitirdiğinizdeyse tadı damağınızda "Vay be neler neler yaşanmış" dedirtecek bir tat bırakır.

glbanu 
15 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

1. Dünya Savaşın acı izleri ve gerçek yaşam öyküsü. Sadece okuduğumuz ; ama aklımızda canlandıramayacağımız ayrıntıları hissediyorsunuz. Mutlaka okunması gerek.

fisun 
07 Şub 11:19 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

İrfan Organın kendi ağzından dinlediğimiz anıları hem kendi aile hayatını, hem de dönem özelliklerini anlatmakta. İngilizce den çevrilen kitap varlıklı bir ailenin zamanla fakirleşmesi ve hayat şartlarına uyum sağlamasını anlatıyor. Savaş döneminde yaşanan zorluklar bütün açıklığıyla gözler önüne seriliyor.
Yeni baskısı da olan kitabın, ben 1994 ciltli baskısını bir sahaftan aldım. Beyaz sayfaya basılan kitabın okunması bana büyük bir keyif verdi. Son derece sade ve akıcı bir anlatımı olan kitapta, hiç bir basım hatası olmaması da dikkatimi çeken bir özellikti.

CaNSeL 1⃣ 9⃣ 0⃣ 7⃣ KIRAÇ 
29 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

1910'lu yılların başından 1940'a kadar uzanan bir zaman diliminde Orga Ailesi'nin yaşadığı her şeyi bire bir yaşadım adeta.
Kendimi şu an Orga Ailesi'nin bir parçası gibi hissediyorum.
Gerçekten de çok büyük acılar yaşamışlar. Her an ölüm ile burun buruna yaşayıp, bir yandan da hayata tutunmaya çalışmışlar.
Açlık, savaş, ölüm, adaletsizlik, çaresizlik. Bunlarla sürekli içiçe yaşamak! Bu kadar şeye nasıl dayanılır? Ama orga ailesi dayanmış, Ve bu durumu o kadar normal bir şeymiş gibi anlatılmış ki.İşte bu insanı çok etkiliyor.
İrfan Orga'nın oğlu Ateş Orga'nın son sözü ise eksik kalan parçaları tamamlıyor. Çünkü kitap öyle bir yerde bitti ki ister istemez merak ettim İrfan Bey'in geri kalan yaşamını.Ama o sonsöz bütün merakımı giderdi hatta daha fazlasını.
Kitabın sonunda yer alan resimlere bilerek başta bakmadım kitabı bitirdikten sonra baktım. Kitabın kahramanları ile karşılaştım buda beni çok duygulandırdı.
Kitab ingilizce olarak yazılıyor, İngiltere ve New Yorkda yayınlanıyor fakat bizim ülkemiz de bir neden'den dolayı ülkemizde geç yayınlanıyor. Sebebini belirtmiycem okuyunca anlarsınız.
Kitabı okurken adeta içinde kayboldum diyebilirim.
Orga Ailesi'nin öyküsünü bence mutlaka okuyun!

Dila Manga 
21 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

1000 kitap sayesinde edindiğim bu kitap kalbimde yerini aldı. Bir başyapıt daha kütüphanemin en güzel köşesinde duracak artık. Anlatımı olayların akışı yasanilanlar o kadar bizden ki okurken kayboluyorsunuz vessavaşın en acı gerçeklerini yureginiz de hissediyorsunuz. Mutlaka bu kitap okunacaklar listesinize ekleyin.

Mahpuker Sönmez 
16 Eki 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 7/10 puan

Gerçek bir yaşam öyküsü bizden. Varlıklı bir şekilde dünyaya gözlerini açıp da, yaşamış belli bir yaşam şekline alışmış birinin, savaşın yıkıcılığın da yoksulluğa düşmesi ve alıştığı yaşamla, alışmak zorunda kaldığı yaşam arasında kalmasını güzel akıcı bir dille anlatıyor…

Kitaptan 3 Alıntı

Fatih* 
13 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Sevilenler kalplerde yaşıyor. Çocukluk sevgileri ise sevgilerin en kuvvetli olanı.

Bir Türk Ailesinin Öyküsü, İrfan Orga (Sayfa 111 - Everest Yayınları 19. Baskı)Bir Türk Ailesinin Öyküsü, İrfan Orga (Sayfa 111 - Everest Yayınları 19. Baskı)
CaNSeL 1⃣ 9⃣ 0⃣ 7⃣ KIRAÇ 
12 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Çocuklarda ve hayvanlarda içgüdü ne kadar da kuvvetli! Şimdi bir tehlike ile karşılaştığımda bunu çocukluğumda olduğu kadar açıklıkla göremiyorum. Yıllar, insanlardaki o hayvansal çevikliği törpülüyor, yok ediyor. Bugün beklenmedik bir durumla karşılaştığımda kılım kıpırdamıyor, ama o gün dedemin katıksız bir tehlike içinde olduğunu sezmiştim.

Bir Türk Ailesinin Öyküsü, İrfan OrgaBir Türk Ailesinin Öyküsü, İrfan Orga
CaNSeL 1⃣ 9⃣ 0⃣ 7⃣ KIRAÇ 
11 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Vapur onların bahçe köşesini dönerken, orada uzaktan bizi seyreden amcamla yengeme ve evdeki yardımcılarına hepimiz el salladık. Hiçbirimiz artık bir daha yaşanmamak üzere geride bıraktığımız güzel günlere el salladığımızın bilincinde değildik.

Bir Türk Ailesinin Öyküsü, İrfan OrgaBir Türk Ailesinin Öyküsü, İrfan Orga