Bir Türk Casusunun Mektupları Batıda Seküler Düşüncenin Gelişimine Katkı

8,8/10  (13 Oy) · 
30 okunma  · 
12 beğeni  · 
729 gösterim
Bu kitapta, okur Bambaşka Bir Dünya ile karşılaşacaktır. Batı'da örgütlü elim, çağlar boyunca Roma Katolik Kilisesi ve onun organları -örneğin Engizisyon- temsil etmiştir. Batı'da sekülerleşme hareketleri de, bu nedenle örgütlü dinin dogma ve doktrinlerine karşı yürütülen mücadelede ortaya çıkmış ve şekillenerek günümüze kadar ulaşmıştır. Bu sekülerleşme bağlamında pek çok yayın yapılmıştır ama bir konu özellikle gözlerden gizlenmiş, bilinsin istenmemiştir. Kısaca gizli (oecult) ilimler adıyla tanımlanan bu Bambaşka Dünya'mn Batı'daki sekülerleşme hareketlerine ne denli büyük, kalıcı ve yoğun etkisinin olduğuna sözde akademik yayınlarda hiç yer verilmemiştir. Bu kitapta, başta alşimi (simya) olmak üzere Ezoterizm ve Hermetizm','m, Batı'daki sekülerleşme gayretlerine yaptıkları somut katkıları belgeleriyle okuyacaksınız. Bu nedenledir ki, sekülerleşme ve gizli ilimler arasındaki doğrudan bağlara, ilişkilere ve görüşlere dikkat çekmesi itibariyle bu kitap kendi alanında bir ilktir.
Kitapta, çağdaş bilimin kurucuları arasında yer alan Isaac Nevvton'un, Barudi Spinoza'nın, Johannes Kepler'in simya'yı kimya'ya dönüştüren Antoine Lavoisier'in ve diğerlerinin gizli ilimlerle olan doğrudan bağlarını okuyacaksınız. Yakın yıllara kadar sadece üstün fizikçi ve matematikçi olmaktan başka hiçbir yönü bilinmeyen Isaac Nevvton'un, daha çok Robinson Crusoe'nun yazan olarak tanınan Daniel Defoe'nun ve diğerlerinin okült ile olan bağlarını tanıdıkça çağdaş bilimin ve örgütlü dine karşı mücadelenin ve sekülerizmin nasıl geliştiğine tanık olacaksınız.
Bir Türk Casusunun Mektupları da işte bu bağlamda çok ama pek çok önemli bir işlev yüklenmiştir. Bir Türk Casusunun Mektupları Avrupa'da sekülerleşmeye doğrudan ve büyük bir katkı yapmıştır. Umarım çağdaş bilimin ve sekülerizmin bu gizlenmiş yönünü ve gizli örgütlerini ilgi ve keyifle okursunuz.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2014
 • Sayfa Sayısı:
  146
 • ISBN:
  9786051068251
 • Yayınevi:
  Alfa Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Büşra KAHRAMAN 
15 Şub 18:15 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bu kitap okuduğum diğer kitaplara göre biraz daha teknik olsa da dikkatli okuyunca çok faydalı bilgiler edinilebilecek bir kaynak. Ana fikir olarak katolik kilisenin yüzyıllarca çifte standartlarla nasıl bilimin önüne geçtiğini ve insan haklarını hiçe saydığını anlatıyor.

gece kuşağı 
 28 Oca 17:35 · Kitabı okudu · 7 günde · 10/10 puan

Kitap Batı'daki örgütlü kilise dininin bilime, akıla, düşünce ve vicdan özgürlüğüne karşı gerçekleştirdiği cadı avını ve terörizmi çok açık, tarihi olaylarıyla, cesur kişileriyle, kaynaklarını göstererek, inancın ve imanın kökenlerinden başlayarak anlatıyor. Aytunç Altındal'ın o babacan sesini kulaklarımda hissederek okudum. Çok cesurca eleştirilerde bulunduğu ve insanın kanını donduran gerçekleri apaçaçık yazdığı bir kitap ve "Bir Türk Casusunun Mektupları" da düşüncenin örgütlü kilise terörüne karşı özgür aklın nasıl bir kıvraklıkla kamuya sunulduğunu gösteriyor.
O mektuplar gerçekten var mıydı? Okuyup öğrenin derim. Buna değer...

Hayranlıkla makale ve konuşmalarını takip ettiğim değerli bir insan olan Aytunç Altındal'ın örgütlü kilise dininin tarih boyunca engizisyon gücünü kullanarak işlediği cinayetler hakkında detaylı anlatımları, "sapık ve pedofili" ifadelerinden ve 158 sayfada okuyucuya verdiği kütüphaneler dolusu bilgileri okuduktan sonra hayatı boyunca neden hedef haline geldiğini, ömrünün son yıllarında neden hastalıkla mücadele ettiğini daha iyi anladım. Yeri doldurulmaz.... Allah Rahmet Eylesin.

Kitaptan 1 Alıntı

ELİF KÖSE 
11 Oca 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Cahil böyle değildir. Bilim ve Bilgi'ye ulaşmak ister, başarır veya başaramaz bu ayrıdır ama içinde öğrenmek ve kendisini geliştirmek arzusu ve hevesi vardır. Yobaz, cahillerdeki bu isteği ve hevesi bildiği için bunu kullanmanın yollarını arar ve çoğunlukla da bulur ve cahili kullanır.
Yobaz radikaldir. Hiçbir karşı görüşü, anlatımı ve veriyi dikkate almaz, kendi ezberini tekrarlar durur. Yobaz demagog ve mitomandır. Söylediği yalanları gerçek sanır. Eleştirileri dinlemez ve eleştirenleri eline geçirdiği ilk fırsatta en gaddar yollardan cezalandırarak kendisinin ne denli büyük olduğunu göstermeye çalışır. Başarılı olabilirse kendi bilgisizliğini yaygınlastırabilir ve her tarihsel, toplumsal, ekonomik, siyasal, kültürel ve dinsel gerçeği çarpıtmaya başlar. Sonra ne mi olur? Yobaz eğer devletin tepesine sıçrayabilmiş biriyse vatanın parçalanmasına ve ulusun dağılmasına neden olur. Düşman ülkeler daima böyle yobazların rakip devletin başına gelmesini sağlarlar.

Bir Türk Casusunun Mektupları, Aytunç Altındal (Sayfa 123)Bir Türk Casusunun Mektupları, Aytunç Altındal (Sayfa 123)