Bir Türk Vatana Döndü

·
Okunma
·
Beğeni
·
100
Gösterim
Adı:
Bir Türk Vatana Döndü
Baskı tarihi:
1973
Sayfa sayısı:
735
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kişisel Yayın
Kitaba henüz inceleme eklenmedi.
Bir Amerikan üniversite talebesiyle sanat,musiki,felsefe,politika,ekoloji,dünya meseleleri vb.hakkında derin sohbetlere dalmak mümkün iken Türkiyede bu mevzulara şöyle bir değinebilecek insanların sayısı parmakla sayılabilecek kadar az.George Bernard Shawın bahsettiği mektebi bitirdikten sonra günlük gazetesinden başka bir şey okumayan insanlarla herhangi bir fikir müdavelesinde bulunabilmeyi ummakla balığın kavağa çıkmasını beklemek arasında fark yok.
Maalesef,kaani olmak üzereyim ki,defalarla Avrupa kapısını çaldıkları halde bir defacık olsun operaya gitmeyenler,konser dinlemeyenler,Mozartın müziğine tahammül edemeyenler,bale deyince Sulukuleli bilmem ne hanımın filancanın oğlunun sünnet düğünündeki göbek atmalarını hatırlayanlar Türk 'sanatseverler'inin büyük bir çoğunluğunu teşkil ettiği müddetçe,gazetelerimizin sanat sayfalarını çırılçıplak kadın resimleri ve adi Hollywood dedikoduları doldurduğu müddetçe ve okur yazarların dişe dokunur bir kısmı resimli romandan başka bir şey okumadıkları müddetçe Türkiyede sanat-manat,kültür-mültür gelişemez.
Peyami Safa,rahmetli sefir-ediplerimizden birinin bir mecliste Atatürk tenkit edilirken düşüp bayıldığını,Said-i Kürdiden(Said Nursi) önünü ilikleyerek ve gözlerini süzerek 'Efendi hazretleri buyuruyorlar ki...'diye bahsedenlerin göründüğünü,Mevlanayı zikrederken sesleri titreyenlere ve gözleri yaşaranlara şahit olduğunu yazar.
Biz Şarklıyız.Bunun için bir türlü anlamak istemiyoruz:Türkiyede Garp kafasının yerleşememesinin büyük sebeplerinden biri bizim şahısları putlaştırmamızdır.Bir türlü kafamıza sokamıyoruz:bir insan ne kadar büyük,ne kadar hürmete layık olursa olsun kusurdan münezzeh değildir;Tanrılaştırılamaz.
Nadir Nadi:Batının cici şeylerine bayılırız.Kumaş mı?Kadın içinse Fransız,erkek içinse İngiliz olacak.Eğlence ve cümbüş alanında da Batıya hayranızdır.Pariste tutulan bir şarkı haftasına varmaz bizim gece kulüpleri repertuarına alınır.Fakat...Düşünce ve sanat alanına geldik mi iş değişiyor.Felsefede olsun,edebiyattada olsun,ekonomide ya da politikada olsun,Batı kafa ürünlerine karşı içimizde büyük bir alerji var.Saplandığımız bir takım kalıpların dışına birazcık kaydı mı,her düşünceyi yadırgıyoruz.
Namık Kemal:Niceye dek bu gaflet uykusu.Bu kadar zamandır gözü açık uyudunuz,gördüğünüz rüyaların hangisi doğru çıktı?Yaşadınız,yaşamaktan başka ne kazandınız?Dedelerinizn hangi eserleriyle övünüyorsunuz,ya oğullarınız sizi hangi eserlerinizle ansın?Adınızı yalnız mezar taşlarınızda mı bırakacaksınız?
Bir cemiyet,onu teşkil eden fertlerin ahlaki sağlamlıkları nisbetinde kuvvetlidir.Kendi çıkar ve menfaatinden başka hiçbir şeyin onu yerinden kıpırdatamadığı insanların sayısı arttığı nisbette o topluluk geriye gider,soysuzlaşır.
Mazi,bir ağacın kollarına benzer.Ağaç ne kadar büyürse büyüsün,onun en yüksekteki yaprakları bile köklere daima muhtaçtır.Çünkü hayat suyu ancak bu yoldan gelmektedir.Onları unutalım,bunları atalım demek,ağacı budamak emeliyle kökleri kesmeye kalkışmak kadar çılgınlıktır.
Bizim üniversitelerimizde umumiyetle öylesine az ilmi faaliyet vardır ki,bizler kendimizi,kendi tarihimizi ecnebilerin eserlerinden öğrenmek mecburiyetinde kalmışızdır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bir Türk Vatana Döndü
Baskı tarihi:
1973
Sayfa sayısı:
735
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kişisel Yayın

Kitabı okuyanlar 2 okur

  • Ahmed
  • kübra svm

Kitap istatistikleri