Bir Üçkağıtçının Anıları

6,3/10  (3 Oy) · 
4 okunma  · 
0 beğeni  · 
703 gösterim
''Bir Üçkağıtçının Anıları'', yüzyılımızın ilk yarısında Fransız sanat yaşamında derin izler bırakmış ünlü yazar, aktör ve yönetmek Sacha Guitry'nin, sinemaya da aktarılmış dünyaca ünlü mizah romanıdır.
Son derece çarpıcı buluşlarla, seçkin bir gözlem ve psikolojik irdeleme ustalığı ile kumar ve kumarcı psikolojisini, üçkağıtçıların ''hünerleri''ni sergilediği bu son derece özgün yapıtında Sacha Guitry, toplumsal eleştiri oklarını fırlatmaktanda geri kalmamaktadır. Zarif ve kışkırtıcı bir ironi, akıcı bir kurgu, edebiyat alanında bir mizah başyapıtı...
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2001
 • Sayfa Sayısı:
  109
 • ISBN:
  0000IDE160462
 • Çeviri:
  Tuğrul Tanyol
 • Yayınevi:
  Simavi Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

Evrim Sezer Şirin 
20 Nis 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Paranın ancak cebinizden çıktığı zaman bir değeri vardır. Oraya girdiği zaman değil. Sizin üzerinizdeyken ne işe yarar? Beş frankın metelik edebilmesi için onu harcamak gerekir, yoksa değeri kurgusaldır.

Bir Üçkağıtçının Anıları, Sacha Guitry (Sayfa 19)Bir Üçkağıtçının Anıları, Sacha Guitry (Sayfa 19)
Evrim Sezer Şirin 
20 Nis 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Çalmak, sapına kadar namuslu insanlardan, ortaya koymadıkları paralarını almaktır- ve bu çok kötü bir şeydir. Oysa ki hile yapmak, rastlantının yönünü saptırmaktır. İnsanlar kader tarafından ya da rakiplerinin hataları sonucu şansın yüzlerine güleceği gizli umudu içindedirler ve kınanması gereken kazançlar elde edecekleri kanısıyla ya da tedbirsizlikle ortaya para sürerler. Hile yapmak onların bu hesaplarını bozmaktır, bu yalnızca rastlantının planlarına karşı çıkmak değil onun yerini almaktır.

Hile yapıyorum - demek ki rastlantı benim.

Bir Üçkağıtçının Anıları, Sacha Guitry (Sayfa 73)Bir Üçkağıtçının Anıları, Sacha Guitry (Sayfa 73)