Bir Yalnız Adam: Jacques Brel

10,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
727 gösterim
Bir Yalnız Adam: Jacques Brel, Mario Levi'nin üniversite bitirme tezinden hareketle yazdığı bir kitap, ilk kitabı (1986). Adından da anlaşılacağı gibi, elbette bir biyografi. Ama hiç de nesnel olmaya çalışmayan, duygusal olmaktan korkmayan bir yaklaşımla yazılmış türlerarası bir yapıt: bir "biyografik inceleme", hatta deyiş yerindeyse bir "romansı biyografi". Mario Levi, efsanevi Belçikalı şarkıcı (ayrıca besteci, aktör ve yönetmen) Jacques Brel'in hayatını ve sanatını, tam da sujet'sine yakışır bir tavırla, son derece yakından, mesafesiz ve empati-yoğun bir yaklaşımla ve bir şarkı gibi tekrarlarla işliyor. Sanatçıyla yapılmış uzun bir söyleşi ve Levi'nin bu söyleşiyi açımlayan notları, Brel'in efsaneleşmiş şarkılarının Fransızca özgün sözleri, çevirileri ve yorumları, bu özel kitaba hem öznel hem de nesnel karakteristiklerini kazandıran başlıca öğeler.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2010
 • Sayfa Sayısı:
  245
 • ISBN:
  9786051115443
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Peter McKENNITT HARPER 
30 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Muhteşem bir yapıt. Okuması çok keyifli, bir o kadar da aydınlatıcı idi. Yine yeniden, kendi kendimi keşfedip buldum kitabın sayfalarında. "Romansı biyografi" olarak akıcıdır, söyleşi ve ünlü şarkılar sözleri ile zenginleştirilmiştir.

Kitaptan 7 Alıntı

Peter McKENNITT HARPER 
28 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yeni bir hüzündür şarkı, yeni bir sürgündür yeni bir yol almaya. Başarıyla birlikte gelişecektir başarızılık. Başarısızlık başarıda, bir yola çıkışta, bir umut etmede bulacaktır doğumunu. Bir seçenek arayışıdır yaşam. Seçenekler üretilir bu arayışta, seçenekler tüketilir zamanla. Yeni bir hüzündür şarkı, yeni bir sürgüne yeni bir yol almadır. Bitimsiz bir umut vardır, bitimsiz bir yaşama gücü vardır bu günüğ bir yarına bağlayan.

Bir Yalnız Adam: Jacques Brel, Mario Levi (Sayfa 85)Bir Yalnız Adam: Jacques Brel, Mario Levi (Sayfa 85)
Peter McKENNITT HARPER 
07 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kandırmacalar ve aldatmacalar üzerine kurulu bir dünyadır aslında. Savaşları yaptırtan "büyükler"den söz eder kahraman. Düzmece kahramanlık öküleriyle doldurulmuştur çocukların kafası. Kahramanlık bir büyük erdem olarak gösterilmek istenir. Ölüme gönderilir çocuklar, savaşa gönderildikleri olur birtakım gizli ve bencil çıkarlar adına. Her şey öylesine anlamsız, öylesine düzmecedir ki ama büyük kelimelerin, büyük vaatlerin ardında gizlenen gerçek, bayağı ve değersiz bir gerçektir aslında.

Bir Yalnız Adam: Jacques Brel, Mario Levi (Sayfa 135)Bir Yalnız Adam: Jacques Brel, Mario Levi (Sayfa 135)
Peter McKENNITT HARPER 
29 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ölüm bir meyhane değiştirmektir, der Brel, ölüm biraz daha fazla yaşlanmaktır, der. Biraz fazla yaşlanmak. Devinimsizliğe tutsak olmanın acısını çok iyi bilir Brel. Ölümden de acıdır, ölümden de önemlidir yaşlanmak. Ölümlerin en acısıdır duygularda yaşlanmak, hiçbir şeyi istemeyecek denli yaşlanmaktır, ölümlerin en büyüğü, ölümlerin en kaçınılmazı.

Bir Yalnız Adam: Jacques Brel, Mario Levi (Sayfa 101)Bir Yalnız Adam: Jacques Brel, Mario Levi (Sayfa 101)
Peter McKENNITT HARPER 
03 Kas 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Paris bir hüzündür, yeni bir sürgün, yeni bir umuttur da aynı zamanda."
"Bakımsız otel odaları yaşayacaktır başlangıçta, yapayalnız geceleri, kırık dökük otel duvarlarını, koskoca bir şehirde hiç kimseye hiç bir şey anlatamamayı yaşayacaktır. Başkalığı vardır ne de olsa."

Bir Yalnız Adam: Jacques Brel, Mario Levi (Sayfa 41)Bir Yalnız Adam: Jacques Brel, Mario Levi (Sayfa 41)
Peter McKENNITT HARPER 
03 Kas 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Geceler soğuk, geceler dingin ve yapayalnızdı.
Bir gece rüzgârı çıkardı, dalgalardan eser, sazlıklardan eserdi kimileyin.
Kış geceleriydi. Eve tutsak, yerleşikliğe tutsak ilişkilerdi yaşadıkları."

Bir Yalnız Adam: Jacques Brel, Mario Levi (Sayfa 25)Bir Yalnız Adam: Jacques Brel, Mario Levi (Sayfa 25)
Peter McKENNITT HARPER 
30 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yalnız yaşamak günün birinde mutlaka gerçekleştireceğim bir tasarı. Tamıtamına bir yalnızlık isteği değil bu, kente yakın bir evde yaşayıp, kent merkezine örneğin haftada birkaç kez gidebileceğim bir yaşama düzeni daha çok. Bir münzevi olarak değil, kabuğuna çekilmiş bir kişi olarak yaşamak istiyorum yalnızca. Beni yavaş yavaş rahatsız etmeye başlayan kimi yanlış anlamaları kendimden uzak tutabilmek için böyle davranacağım. Böylelikle yalnız bir insan olmadığıma başkalarını inandırmak için umutsuzca sürdürdüğüm oyuna da son vermiş olabileceğim. Aslına bakılacak olursa sapına kadar bir yalnızım çünkü.........

Jacques Brel

Bir Yalnız Adam: Jacques Brel, Mario Levi (Sayfa 119)Bir Yalnız Adam: Jacques Brel, Mario Levi (Sayfa 119)
Peter McKENNITT HARPER 
30 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Çünkü birçok alanda kaçınılmazdır başarısızlık. Kendi kendimize saptadığımız amaçlara doğru yol alırız. Ama yeterli güce sahip olamadığımızdan, belirlediğimiz bu amaçlar, kendilerine ulaşmak için kat etmeyi göze aldığımız yolu doğrulayacak denli sağlam değildir. Yolun birinde bir amaç belirleriz kendimiz için ama böylesi bir yol daha yoktur aslında. Amacı yaratır, yoluysa hayal ederiz yalnızca. Böylesi bir tutumun başarılı olamayacağı kesindir elbette. Bu koşullar altında ciddi sayılabilecek bazı şeyleri başarabilmemiz için yarımızın Tanrı olması gerekiyor belki de........

Jacques Brel

Bir Yalnız Adam: Jacques Brel, Mario Levi (Sayfa 117)Bir Yalnız Adam: Jacques Brel, Mario Levi (Sayfa 117)

Kitapla ilgili 2 Haber

Mario Levi: Edebiyat hayatın ta kendisidir
Mario Levi: Edebiyat hayatın ta kendisidir Mario Levi, aşkı en derin kelimelerle, içinden geldiği gibi anlatır. Kahramanlarının yaşadıkları dünyanın içinde, şehrin gizemli köşelerinde ulaşamadığı sevgilinin izini sürer gibi… Mario Levi, şehri, acıyı, aşkı, hüznü, hayatın karmaşasını ustaca dile getiren, Türkiye’yi eserleriyle dünyaya en iyi şekilde tanıtan bir yazar…
9 Ekim 1978  Jacques Brel'in ölümü
9 Ekim 1978 Jacques Brel'in ölümü Jacques Brel (8 Nisan 1929 - 9 Ekim 1978) Fransızca şarkılarıyla bilinen Belçikalı söz yazarı, şarkıcı ve müzisyen. Duygularını ifade etmekteki gücü ve etkileyiciliği onun bir şair olarak da anılmasını sağlar. Aynı zamanda aktör ve yönetmen olarak da çalışmıştır.