Kitap
Bir Yaz Akşamı On Buçukta

Bir Yaz Akşamı On Buçukta

OKUYACAKLARIMA EKLE
6.2
31 Kişi
86
Okunma
13
Beğeni
1.050
Gösterim
112 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 3 sa. 10 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Can Yayınları · Şubat 2018 · Karton kapak · 9789750736711
Diğer baskılar
Bir Yaz Akşamı On Buçukta
Bir Yaz Akşamı On Buçukta
Pierre, Maria, küçük kızları Judith ve arkadaşları Claire, Madrid’de geçirecekleri tatil için yol aldıkları sırada, boğucu sıcağa rağmen yaz ortasında bu coğrafyaya tezat oluşturacak biçimde çok şiddetli bir fırtına ve sağanak yağmurun bastırmasıyla birlikte sıkışıp kaldıkları küçük bir İspanyol kasabasında, on dokuz yaşındaki karısını ve onun sevgilisini öldüren Rodrigo Paestra için başlatılan sürek avının ortasında bulurlar kendilerini. Bizse, insan yaşamı ve aşkın en dokunulmaz bölgelerine gözüpek bir biçimde sızan bir anlatının içine dalarız. Bir Yaz Akşamı On Buçukta bitmekte ve başlamakta olan aşkların, kesişen yazgıların, acı veren gerilimlerin yaşandığı kısa bir tatilin öyküsüdür aslında. Büyüsünü yitiren bir birlikteliğin, bir cinayetin romanıdır. Modern edebiyatın mihenk taşlarından Marguerite Duras’ın geleneksel anlatım biçimlerinden sıyrılıp kendi üslubunu ustalıkla yansıttığı romanları hakkında Tahsin Yücel şöyle sölüyor: “Durumları, duyguları ve duyumları daha çok esinlemelerle, ama en kestirme, en etkili bir biçimde yansıtan bu yalın, yalın olduğu ölçüde doğal ve şiirli anlatım bile, Duras’ın usta bir yazar olduğunu kanıtlamaya yeter.”
5 mağazanın 5 ürününün ortalama fiyatı: ₺14,15
6.2
10 üzerinden
31 Puan · 6 İnceleme
Rabia Şimşek
Bir Yaz Akşamı On Buçukta'yı inceledi.
112 syf.
Sarsıcı bir roman, daha fazla sürseydi dediğim bir roman ama daha fazla sürse aynı tadı alır mıydım bilemem. Diyaloglar çok akıcıydı. Fakat bu kitabın en güçlü yönü tasvirleri. Olayların içinde hissetmemi sağlayacak kadar mükemmeldi. O oteldeydim, o yemekleri yedim, fırtınayı hissettim, yağmurlar benim üstüme yağdı. En sevdiğim yer ise Parador'da bulundukları kısımdı. Zihnimden hiç gitmeyecek bir mekân. Mükemmel anlatmış. Kitapta olanlara kısaca değinecek olursam; alkolik bir kadın olan Maria, onu aldatan eşi Pierre, 10 yaşındaki çocukları Judith ve arkadaşı Claire'in Madrid'e yolculukları sırasında yaşadıkları anlatılıyor. Bir fırtına, yağmur çıkması dolayısıyla gece bir otele sığınıyorlar. O bölgede işlenen cinayetten haberleri oluyor. Maria balkondayken katili otelin karşısında gördüğünde kitap başlıyor. Adamla iletişime geçiyor ve bu durum hayatını, evliliğini de gözden geçirmesi gerektiğinin farkında olmasına sebep oluyor.
Bir Yaz Akşamı On Buçukta
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
makif demir
Bir Yaz Akşamı On Buçukta'yı inceledi.
128 syf.
·
7/10 puan
Kitabın ismi ve giriş bölümü bir olayı anımsatırken aslında, olaylar içerisindeki benzeșimler, aynı ayrıntılarda yaşamak için verilen zihinsel enerji, zaman çizgisinde ilerlerken aslında duygularda kalan ilkelligin işlendiği bir romandı, Marguerite hanımı tanımış olduk bu kitapla, bundan sonra kitaplığımda bulunan konsolos yardımcısını okurum Bi ara..
Bir Yaz Akşamı On Buçukta
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
Chokri
Bir Yaz Akşamı On Buçukta'yı inceledi.
Marguerite Duras'ın yazım dilini sevdim. Karakterlerin düşüncelerini derinlemesine incelemekten çok olanı, bir film izler gibi, yazması onu farklı kılan bir özellik gibi. Kitapta baş karakterin gördüğü olayları görüyor ve bu anlara şahitlik ediyoruz. Diğer karakterler yanından ayrıldıklarında, onların arasında geçenleri bilemiyor, yalnızca tahmin yürütebiliyoruz. İhtimaller üzerinden ilerliyoruz ki zaten sadece ihtimalleri düşünmek yetiyor ki orada ne olduğunun bir önemi yok, bir şeyler bitiyor ve önemli olan da bu. (Belki de bu yüzden karakterle bağ kurabildim.) Biz, kitaptaki karakterle birlikte kuşkulanıyor, onunla birlikte emin oluyoruz. Hikâyeyle paralelde bir hikâye daha sürüp giderken cinayet hakkındaki konuşmalardan karakterlerin kişiliğini çözüyor, hangi konumda durduklarını anlıyoruz. Bu, yazarın okuduğum ilk kitabıydı. Eminim son olmayacak.
Bir Yaz Akşamı On Buçukta
OKUYACAKLARIMA EKLE
Gizem Paçacı
Bir Yaz Akşamı On Buçukta'yı inceledi.
128 syf.
·
4 günde
·
8/10 puan
Kitap ağır ve yavaş ilerleyen bir kitap. Betimlemelerden bolca yararlanılmış. Bir iki günümü ayırıp okudum. Tasvirler sayesinde tasvir edilen yeri iyi bir şekilde kafanızda canlandırabilirsiniz. Kitap başta ilgimi çekmese de kitabın sonlarına doğru beni meraklanırdı. O ağır ve yavaş ilerleyişin sonuçlarını buldum. Kitabı bitirirken meraklandığım konular hakkında fikir sahibi oldum. Kitap beklemediğim bir sonla bitti diyebilirim. Farklı bir son beklerken başka bir sonla karşılaştım.
Bir Yaz Akşamı On Buçukta
OKUYACAKLARIMA EKLE
2