Bir Yaz Gecesi Rüyası

8,4/10  (155 Oy) · 
603 okunma  · 
130 beğeni  · 
4.886 gösterim
William Shakespeare (1564-1616): Oyunları ve şiirlerinde insanlık durumlarını dile getiriş gücüyle dört yüz yıldır bütün dünya okur ve seyircilerini etkilemeyi sürdüren efsanevi yazar, Bir Yaz Gecesi Rüyası adlı komedyasında bir aşk öyküsünü o dönemde pek revaçta olan cin ve peri masallarını kullanarak anlatır.

Ancak Shakespeare Bir Yaz Gecesi Rüyası'nda çağdaş oyunlara parmak ısırtacak imgesel tasarımlar ve sınırsız bir hayal gücünün yaratabileceği fanteziler üretmiştir.

Oyun aşk üzerine kurulmuş olsa bile, bu eserinde de birey ve toplum eleştirisini ihmal etmeyen Shakespeare, kendi dönemindeki amatör oyuncuların bir taşlamasını da oyun içinde oyun halinde Bir Yaz Gecesi Rüyası'na yerleştirmiştir.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2017
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9786053605355
 • Orijinal Adı:
  A Midsummer Night's Dream
 • Çeviri:
  Özdemir Nutku
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Piaf 
11 Şub 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · Puan vermedi

Shakespeare'in kitaplarını okurken hiç mi hiç sıkılmam. Dili ağır deseler de ben okurken cümlelerin inceliğinden, naifliğinden kendimi alamam, bir de açarım arkadan klasik müzik oh değmeyin keyfime, İnsanı öyle bir geçmişe götürür ki karakterin hissettiklerini siz bütün iliklerinize kadar hissedersiniz. Size önerim Shakespeare okuyun ve okutturun. Ruhunuzun inceldiğini farkedeceksiniz.

Aslı 
04 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Periler,büyüler,aşıklar,soylular,dükler, piyesler,düğünler... Çok eğlenceli bir tiyatro eseri. Bir saatte okunuyor. Tavsiye ederim. Tıpkı adı gibi,bir yaz gecesi rüyası kadar hoş !

Mevsim Ahenk 
19 Oca 19:57 · Kitabı okudu · 1 günde

Bir romantik komedi tadında tiyatro eseri.
İnsanlar aleminin dışına çıkıp,periler, büyü ve rüya alemi ile fantastik bir gezintiye çıkarmış bu kez Sheakspear.

1594-1596 yılları arasında yazıldığı tahmin edilen eser bir yanlışlıklar komedyası.
Bir soylunun düğünü vesilesiyle saray için yazılmış,daha sonraki süreçte halk tiyatrolarına inmiştir.

Oyunun sonunda Puck şöyle seslenir;

"Can sıktıksa biz gölgeler,
Şunu düşünün ve hoş görün:
Size görünürken biz demin 
Kestirdiniz farz edin,
Bu zayıf ve havai tema
Bir şey değil düşten başka."

Yani her şey aslında bir rüyadır.

sezen 
28 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Perilerin ve fanilerin dünyasında, gerçeklikle masal arasında okuyacağınız güzel komik bir eser. Ve sanırım bir kere okumak yetmez. Tiyatro metni okumak roman okumaktan farklıdır. Ben çok zevkle okudum ve de oynadım. Hala bazı anlarda aklıma oyunun replikleri gelir ve yüzümde kocaman bir gülümseme oluşur:))

Kitap yüzyıllar öncesinden bir kralın düğününde sergilenmek için yazılıyor, çerçeve tekniği ile tiyatro içinde küçük bir oyun daha sergileniyor.

Olaylar içinde olağanüstü varlıklar olup bunlar çok sempatik bir dille anlatılmış ve sevgililerin birbirine kavuşma temennisi üzerine yapılan entrikalar var , eğlenceli okunası bir kitap.

Okurken kendimi bir bayan , bir lady gibi hissettim , ruhum daraldı adeta ..

Onur Erol 
 02 Oca 23:41 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Shakespeare hakkında yazmak bile büyük bir zevk benim için. İçinde o kadar çok dünyayı barındıyor ki, okudukça gezegenler arası yolculuk yapıyorsunuz adeta. Üstad aşkı tanımlarken şöyle diyor;

Bu yüzden aşk bir çocuktur
Onun için yanılır seçimlerinde

Kısacık ama çok etkili, insanı bir anda mat ediyor.
Shakespeare okuyanlar bilir. Oyunlarını hep şiir gibi yazar. Özellikle sonelerinde genelde 8'li hece ölçüsü kullanmıştır. Bunun ne demek olduğunu anlamanız için oturup, 7li veya 8'li hece ölçüsünde 2 dize yazın. Ve kafiyeli bitsin lütfen. Ve ortaya bir edebi eser koyun. Bunun ne kadar zor olduğunu tahmin bile edemezsiniz. Oyunlarında kullandığı kafiyeli ve oturaklı kelimeler sizi öyle esir alır ki, kitabın nasıl bittiğini anlayamazsınız. Bana göre Shakespeare okumamış olmak çok ciddi bir kayıptır. Dikkat ettiyseniz size kitabın konusu hakkında bir bilgi vermeyi pek uygun görmedim. Çünkü gerçekten konuyu buraya yazmak bana göre zaman kaybı. Shakespeare'in tregedya ve komedyalarında konunun çok fazla önemi yok bana göre. Diyaloglar ve sözler size yeterde artar bile. Bir Yaz Gecesi Rüyası bir komedya ama her zamanki gibi düşündüren komedi türünde bir oyun. Shakespeare okumak bir fırtınanın ortasında kalmak gibi. Sizi savuran o fırtınadan zevk alacaksınız. Eğer hala okumadıysanız. Bence bir koşu gidip bu kitabı alın :)) Küçücük bir bilgi: Cinler, şeytanlar, periler kol geziyor :)

Sevgiler...

Gün İlke Yıldırım 
28 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Benim gibi mitolojiye meraklıysanız Bay Shakespeare sizi Kaf Dağı'nın ardına götürecek en doğru kişidir, üstelik kısacık bir oyunla. Okumaya başlar başlamaz satırlar kayboluyor ve bir sahne yükseliyor gözünüzün önünde. Karakterler öylesine canlı ve öylesine nazik ki en kaba saba olanı bile kibarlıkta birinci seçersiniz. Periler, büyülü otlar, aşıklar ve elbette olmazsa olmaz intiharlar... Klasik bir Shakespeare eserinde olması gereken her şey bu kitapta mevcut. Ben inanılmaz keyif aldım, kesinlikle tavsiyemdir. =)

Eylem Okur 
 01 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Gecelerdir insanı hüzünlü kılan ama kitaplardır gecelere Işık tutan ..
Ve satırlardır insana kendini hatırlatan ..İşte tarife sığmaz bir kitap kelimeler yoksun düşüncelerden ama bir söz bulur kendini satırların çizilmişliğinde; "Başkasının gözüyle seçer mi insan sevdiğini!" ve daha niceleri.. bağlaçlar yetmez bu cümlenin gidişatına yön vermeye.. Durma sende bir yön ver şu karanlık gecelere..
Herkese iyi okumalar dilerim :))

Hatice 
25 Mar 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Tıpkı kitabın adına uygun rüya gibi bir tiyatro eseriydi. Bir gecede bitirdim. Okuması hem kolay hem de zevkliydi. Nazım şeklinde olduğu için akıp gidiyordu. Kafamda melodiyle canlandırıyordum. Ellerine sağlık Shakespeare harika bir eserdi!

Monaroza 
19 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Oldukça akıcı ve okuması çok keyifli bir eserdi. Gerçekten de bir rüya gibiydi. Hayatımızdaki Bottom’ların çokluğuna ne demeli? Azalarak bitmeleri dileğiyle.

3 /

Kitaptan 179 Alıntı

Rabia 
01 May 2017 · Kitabı okudu

Aşk bütün kötü özellikleri, çirkinlikleri, rezillikleri biçimlendiriyor, erdeme çeviriyor. Boşuna dememişler aşkın gözü kördür diye.

Bir Yaz Gecesi Rüyası, William ShakespeareBir Yaz Gecesi Rüyası, William Shakespeare
Rabia 
01 May 2017 · Kitabı okudu

"Hermia"
Herkes aşık, olunca acı çekiyor, iç geçiriyor, göz yaşı döküyor ve zavallı hayallerin peşine düşüyor madem elimizden de bir şey gelmez, gerçek aşıklar bu acıları çekmeye mahkumlar.

Bir Yaz Gecesi Rüyası, William ShakespeareBir Yaz Gecesi Rüyası, William Shakespeare
Selin 
 27 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yalnız konuşmak yetmez ; doğru konuşmak gerek.

Bir Yaz Gecesi Rüyası, William Shakespeare (Sayfa 102 - Remzi Kitabevi)Bir Yaz Gecesi Rüyası, William Shakespeare (Sayfa 102 - Remzi Kitabevi)
Murat Mesut 
08 Şub 13:19 · 8/10 puan

''Yanaklarındaki güller nasıl oldu da bu kadar çabuk soldu ?''

Bir Yaz Gecesi Rüyası, William Shakespeare (Sayfa 13 - Felsefe Kulübü)Bir Yaz Gecesi Rüyası, William Shakespeare (Sayfa 13 - Felsefe Kulübü)