Bir Yaz Gecesi Rüyası

8,1/10  (70 Oy) · 
313 okunma  · 
58 beğeni  · 
2.680 gösterim
William Shakespeare (1564-1616): Oyunları ve şiirlerinde insanlık durumlarını dile getiriş gücüyle dört yüz yıldır bütün dünya okur ve seyircilerini etkilemeyi sürdüren efsanevi yazar, Bir Yaz Gecesi Rüyası adlı komedyasında bir aşk öyküsünü o dönemde pek revaçta olan cin ve peri masallarını kullanarak anlatır.

Ancak Shakespeare Bir Yaz Gecesi Rüyası'nda çağdaş oyunlara parmak ısırtacak imgesel tasarımlar ve sınırsız bir hayal gücünün yaratabileceği fanteziler üretmiştir.

Oyun aşk üzerine kurulmuş olsa bile, bu eserinde de birey ve toplum eleştirisini ihmal etmeyen Shakespeare, kendi dönemindeki amatör oyuncuların bir taşlamasını da oyun içinde oyun halinde Bir Yaz Gecesi Rüyası'na yerleştirmiştir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2013
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9786053605355
 • Orijinal Adı:
  A Midsummer Night's Dream
 • Çeviri:
  Özdemir Nutku
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Piaf 
11 Şub 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · Puan vermedi

Shakespeare'in kitaplarını okurken hiç mi hiç sıkılmam. Dili ağır deseler de ben okurken cümlelerin inceliğinden, naifliğinden kendimi alamam, bir de açarım arkadan klasik müzik oh değmeyin keyfime, İnsanı öyle bir geçmişe götürür ki karakterin hissettiklerini siz bütün iliklerinize kadar hissedersiniz. Size önerim Shakespeare okuyun ve okutturun. Ruhunuzun inceldiğini farkedeceksiniz.

Aslı 
04 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Periler,büyüler,aşıklar,soylular,dükler, piyesler,düğünler... Çok eğlenceli bir tiyatro eseri. Bir saatte okunuyor. Tavsiye ederim. Tıpkı adı gibi,bir yaz gecesi rüyası kadar hoş !

sezen 
28 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Perilerin ve fanilerin dünyasında, gerçeklikle masal arasında okuyacağınız güzel komik bir eser. Ve sanırım bir kere okumak yetmez. Tiyatro metni okumak roman okumaktan farklıdır. Ben çok zevkle okudum ve de oynadım. Hala bazı anlarda aklıma oyunun replikleri gelir ve yüzümde kocaman bir gülümseme oluşur:))

Hera 
25 Mar 14:04 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Tıpkı kitabın adına uygun rüya gibi bir tiyatro eseriydi. Bir gecede bitirdim. Okuması hem kolay hem de zevkliydi. Nazım şeklinde olduğu için akıp gidiyordu. Kafamda melodiyle canlandırıyordum. Ellerine sağlık Shakespeare harika bir eserdi!

Mustafa Merthan Merdoğlu 
27 Mar 15:42 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Oyunu ilk defa geçen sene bu zamanlarda Bilkent Tiyatrosu'ndan izlemiştim. Kalabalık oyunu yalnızca 4 kişilik oyuncu kadrosuyla nasıl oynayacaklarını merak etmiştim ve enteresan bir şekilde oyunun özünden pek bir şey kaybetmediğini fark ettim. Bugün Dünya Tiyatrolar Günü olduğu için Shakespeare'in en sevdiğim eserlerinden biri olan Bir Yaz Gecesi Rüyası'nı elime aldım ve okumaya başladım. Şu sonuca vardım ki okurken insanın gerçekten kafası karışabiliyor ve olayları tahayyül etmekte zorluk çekebiliyor. Bu nedenle kesinlikle izlenmesi gereken bir oyun. Ama elbette okumayın, izleyin demeye çalışmıyorum. Okurken de gayet eğlenceli geliyor. Özellikle biraz yunan mitolojisi bilginiz varsa sizi daha bir içine çekiyor.

Emre Şeyda 
13 May 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Fantastik ve çok eğlenceli bir eser. Shakespeare okurken biraz zorlanabiliyoruz bu doğrudur. Bu da şiirsel yazımdan ve çevirisinden kaynaklanıyor bana göre. Düzgün bir çeviri ile çok rahat okunabileceğini düşünüyorum. Bu eserinde gerçek bir keyif aldım. Karakterler olayın örgüsü ve sürükleyicilik olarak çok başarılıydı. En sevdiğim Shakespeare eserlerinden olduğunu söyleyebilirim rahatlıkla. Bu eseri bir de tiyatroda izleyebildiğim için ayrıca da mutluyum.

Shakespeare okumak için çok güzel bir başlangıç olacaktır.

Çevirisi aşırı tatlı olmuş. Anadolu insanı tepkisiyle ''öyle zaar'' dedikleri bile olmuş. Çok sevdim bu halini.

Kitap yanlış anlaşılmalarıyla gerçekten güldürdü. Mizah olsa da bir Shakespeare kitabı okuduğunuzu belli eden yanları vardı. Tiyatro içinde tiyatro olması da cabası. Kısa ama keyifli bir tiyatro eseri ^^

Ceren Özavcı 
30 Mar 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Okurken çok zevk aldım. Okurken güleceğiniz ve bir sürü aşk üçgeniyle karşılaşacağınız bir kitap. Aşk romantizm karışıklıklar komedi sihir yalanlar... tiyatroyla ilgileniyorsanız da ilgilenmiyorsanızda okuyun bence.

Efnan Çengiz 
28 Şub 16:06 · Kitabı okudu · 2/10 puan

bu kitap ???????? afedersiniz ama bu kitap çok basit (very easy) ben 15 yaşındayım bu 10 yaşındaki bir çocuk için bile çok basit shakespeare in kitapları duygusal olur sürükleyici olur ama bu ben daha bir şey söylemek istemiyorum >:(

Kitaptan 71 Alıntı

Rabia 
01 May 22:57 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Lysander"
Ne acı! Tarihte de, hikayelerde de gerçek aşıkların işi rast gitmiyor.

Bir Yaz Gecesi Rüyası, William ShakespeareBir Yaz Gecesi Rüyası, William Shakespeare
Rabia 
01 May 23:38 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Hermia"
Herkes aşık, olunca acı çekiyor, iç geçiriyor, göz yaşı döküyor ve zavallı hayallerin peşine düşüyor madem elimizden de bir şey gelmez, gerçek aşıklar bu acıları çekmeye mahkumlar.

Bir Yaz Gecesi Rüyası, William ShakespeareBir Yaz Gecesi Rüyası, William Shakespeare
Rabia 
01 May 23:41 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Aşk bütün kötü özellikleri, çirkinlikleri, rezillikleri biçimlendiriyor, erdeme çeviriyor. Boşuna dememişler aşkın gözü kördür diye.

Bir Yaz Gecesi Rüyası, William ShakespeareBir Yaz Gecesi Rüyası, William Shakespeare
Rabia 
01 May 23:00 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Hermia"
Aman Allahım, başkalarının gözlerine göre mi seçecek seven sevdiğini...

Bir Yaz Gecesi Rüyası, William ShakespeareBir Yaz Gecesi Rüyası, William Shakespeare