Bir Yaz Gecesi Rüyası

8,2/10  (109 Oy) · 
455 okunma  · 
93 beğeni  · 
3.318 gösterim
William Shakespeare (1564-1616): Oyunları ve şiirlerinde insanlık durumlarını dile getiriş gücüyle dört yüz yıldır bütün dünya okur ve seyircilerini etkilemeyi sürdüren efsanevi yazar, Bir Yaz Gecesi Rüyası adlı komedyasında bir aşk öyküsünü o dönemde pek revaçta olan cin ve peri masallarını kullanarak anlatır.

Ancak Shakespeare Bir Yaz Gecesi Rüyası'nda çağdaş oyunlara parmak ısırtacak imgesel tasarımlar ve sınırsız bir hayal gücünün yaratabileceği fanteziler üretmiştir.

Oyun aşk üzerine kurulmuş olsa bile, bu eserinde de birey ve toplum eleştirisini ihmal etmeyen Shakespeare, kendi dönemindeki amatör oyuncuların bir taşlamasını da oyun içinde oyun halinde Bir Yaz Gecesi Rüyası'na yerleştirmiştir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2013
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9786053605355
 • Orijinal Adı:
  A Midsummer Night's Dream
 • Çeviri:
  Özdemir Nutku
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Piaf 
11 Şub 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · Puan vermedi

Shakespeare'in kitaplarını okurken hiç mi hiç sıkılmam. Dili ağır deseler de ben okurken cümlelerin inceliğinden, naifliğinden kendimi alamam, bir de açarım arkadan klasik müzik oh değmeyin keyfime, İnsanı öyle bir geçmişe götürür ki karakterin hissettiklerini siz bütün iliklerinize kadar hissedersiniz. Size önerim Shakespeare okuyun ve okutturun. Ruhunuzun inceldiğini farkedeceksiniz.

Aslı 
04 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Periler,büyüler,aşıklar,soylular,dükler, piyesler,düğünler... Çok eğlenceli bir tiyatro eseri. Bir saatte okunuyor. Tavsiye ederim. Tıpkı adı gibi,bir yaz gecesi rüyası kadar hoş !

sezen 
28 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Perilerin ve fanilerin dünyasında, gerçeklikle masal arasında okuyacağınız güzel komik bir eser. Ve sanırım bir kere okumak yetmez. Tiyatro metni okumak roman okumaktan farklıdır. Ben çok zevkle okudum ve de oynadım. Hala bazı anlarda aklıma oyunun replikleri gelir ve yüzümde kocaman bir gülümseme oluşur:))

Gün İlke Yıldırım 
28 Ağu 21:58 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Benim gibi mitolojiye meraklıysanız Bay Shakespeare sizi Kaf Dağı'nın ardına götürecek en doğru kişidir, üstelik kısacık bir oyunla. Okumaya başlar başlamaz satırlar kayboluyor ve bir sahne yükseliyor gözünüzün önünde. Karakterler öylesine canlı ve öylesine nazik ki en kaba saba olanı bile kibarlıkta birinci seçersiniz. Periler, büyülü otlar, aşıklar ve elbette olmazsa olmaz intiharlar... Klasik bir Shakespeare eserinde olması gereken her şey bu kitapta mevcut. Ben inanılmaz keyif aldım, kesinlikle tavsiyemdir. =)

Azra kumru 
20 Ağu 22:22 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

İngiliz (ve bir ölçüde Amerikan) dili, edebiyatı, kültürüyle ve batı Tiyatrosuyla yakından ilgilenen hiç kimse Shakespeare'i, sevmese bile, bilmeden edemez - niye sevmediğini bilmek için bile olsa.
Shakespeare'i bilmeden tiyatro eleştirisi okuyamazsınız. Çünkü tüm eleştirmenler bildiğinizi varsayar. Değinilerin çoğunluğu onadır; örnekler ondan verilir, karşılaştırmalar onunla yapılır.
-
Renkli ve çok yönlü bir kitap,
Özellikle aşk ve evlilik odak noktası.
Genç aşıklar aralarındaki yanlış anlaşılmalar yüzünden olaylar çıkmaza dönüşür.
Her Shakespeare sevenin mutlaka okuması gereken bir yapıt.

Eylem Okur 
 01 Eyl 17:31 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Gecelerdir insanı hüzünlü kılan ama kitaplardır gecelere Işık tutan ..
Ve satırlardır insana kendini hatırlatan ..İşte tarife sığmaz bir kitap kelimeler yoksun düşüncelerden ama bir söz bulur kendini satırların çizilmişliğinde; "Başkasının gözüyle seçer mi insan sevdiğini!" ve daha niceleri.. bağlaçlar yetmez bu cümlenin gidişatına yön vermeye.. Durma sende bir yön ver şu karanlık gecelere..
Herkese iyi okumalar dilerim :))

Hera 
25 Mar 14:04 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Tıpkı kitabın adına uygun rüya gibi bir tiyatro eseriydi. Bir gecede bitirdim. Okuması hem kolay hem de zevkliydi. Nazım şeklinde olduğu için akıp gidiyordu. Kafamda melodiyle canlandırıyordum. Ellerine sağlık Shakespeare harika bir eserdi!

Mustafa Merthan Merdoğlu 
27 Mar 15:42 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Oyunu ilk defa geçen sene bu zamanlarda Bilkent Tiyatrosu'ndan izlemiştim. Kalabalık oyunu yalnızca 4 kişilik oyuncu kadrosuyla nasıl oynayacaklarını merak etmiştim ve enteresan bir şekilde oyunun özünden pek bir şey kaybetmediğini fark ettim. Bugün Dünya Tiyatrolar Günü olduğu için Shakespeare'in en sevdiğim eserlerinden biri olan Bir Yaz Gecesi Rüyası'nı elime aldım ve okumaya başladım. Şu sonuca vardım ki okurken insanın gerçekten kafası karışabiliyor ve olayları tahayyül etmekte zorluk çekebiliyor. Bu nedenle kesinlikle izlenmesi gereken bir oyun. Ama elbette okumayın, izleyin demeye çalışmıyorum. Okurken de gayet eğlenceli geliyor. Özellikle biraz yunan mitolojisi bilginiz varsa sizi daha bir içine çekiyor.

Emre Şeyda 
13 May 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Fantastik ve çok eğlenceli bir eser. Shakespeare okurken biraz zorlanabiliyoruz bu doğrudur. Bu da şiirsel yazımdan ve çevirisinden kaynaklanıyor bana göre. Düzgün bir çeviri ile çok rahat okunabileceğini düşünüyorum. Bu eserinde gerçek bir keyif aldım. Karakterler olayın örgüsü ve sürükleyicilik olarak çok başarılıydı. En sevdiğim Shakespeare eserlerinden olduğunu söyleyebilirim rahatlıkla. Bu eseri bir de tiyatroda izleyebildiğim için ayrıca da mutluyum.

Shakespeare okumak için çok güzel bir başlangıç olacaktır.

Fatma 
24 Ağu 13:26 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Shakespeare'in şiirsel dilini okumaktan keyif alıyorum. Tiyatorolarını müzikallerini canlı izlemek çok isterim. Siz de seviyorsanız Haluk Bilginer'den 66.Sone /Shakespeare Müzikali ve diğer Shakespeare müzikallerini izleminizi tavsiye ederim.
Bir Yaz Gecesi Rüyası'na gelirsek, birkaç saatte okuyabileceğiniz cinler, periler ihtiraslı aşıklarla dolu ,aşka dair nice sözler söylenmiş okunası bir oyun

2 /

Kitaptan 121 Alıntı

Rabia 
01 May 23:41 · Kitabı okudu

Aşk bütün kötü özellikleri, çirkinlikleri, rezillikleri biçimlendiriyor, erdeme çeviriyor. Boşuna dememişler aşkın gözü kördür diye.

Bir Yaz Gecesi Rüyası, William ShakespeareBir Yaz Gecesi Rüyası, William Shakespeare
Rabia 
01 May 23:38 · Kitabı okudu

"Hermia"
Herkes aşık, olunca acı çekiyor, iç geçiriyor, göz yaşı döküyor ve zavallı hayallerin peşine düşüyor madem elimizden de bir şey gelmez, gerçek aşıklar bu acıları çekmeye mahkumlar.

Bir Yaz Gecesi Rüyası, William ShakespeareBir Yaz Gecesi Rüyası, William Shakespeare