Bir Yazarın Notları 1

·
Okunma
·
Beğeni
·
2307
Gösterim
Adı:
Bir Yazarın Notları 1
Baskı tarihi:
Temmuz 2014
Sayfa sayısı:
134
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757013129
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Edebiyat Dergisi Yayınları
“Yazmak”ı emekle, eylemle, insanla, sükûtla ve “yaşamak”la özdeşleştirmiş bir edebiyat adamı olarak Pakdil, insanın süren ve hiç bitmeyecek olan sorgusunu anlatıyor bir bakıma.

Tıpkı, onun edebiyat dünyasını tanımamızda çok önemli bir kılavuz olan Bir Yazarın Notları serisindeki üst başlıkta yazdığı gibi, Pakdil’e ve yapıtlarına ‘insanın süren sorgusu’ olarak bakabiliriz.

Bu bağlamda, koyu bir ‘hiç’liğin içinde ‘yaşamak’ için savaş veren insanlar olarak Pakdil’e, Pakdil’in metinlerine ve insanın 'süren o sorgusuna -özellikle şimdi- çok ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. / Ahmet Edip Başaran
134 syf.
Ne güzeldin sen öyle. Elime alır almaz ilerde yazmak istediğim seri diye düşündüm ve şükür ki beni pişman etmedi. Nuri Pakdil okuyun ve okutun arkadaşlar ; zira inceliklerin adamı, dava adamı bu yazar. Kitapta başkasıyla konuşur gibi kendisiyle konuşmasına imrendim nasıl imrendim bir bilseniz, kendini tanıyışına, eleştirmesine, en önemlisi de sorduğu sorulara. O soruları okuduğumda "insanın zekası verdiği cevaptan değil sorduğu sorudan belli olur" lafını anımsadım. Ve şöyle demekten kendimi alamadım " Bazı yazarlar iyi ki varlar!"
134 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Benim canım efendilerim, sultanlarım, sevgili okurlarım!(sf.53)

Buyur üstadım, canım yazarım… Seninle hasbihal etmek ne de güzeldi.

Sorular sordun, cevapladın. Şunu öğrettin: Sorgulayın, sorgulayın ki yazacak bir şeyleriniz olsun. Soru sormadan olmaz dedin. Aldık mesajını…

Kudüs şairi Nuri Pakdil, samimi, candan ve içimizi ısıtan; soyadında da yazıldığı gibi o pak ve berrak dili, üslubuyla okurlarını kucaklıyor ve yazma eyleminin birçok yönünü, kendi yazı serüvenini ana hatlarıyla örnek yazılarla okuyucularıyla paylaşıyor.

Dört kitaptan oluşan Bir Yazarın Notları serisi’nin ilki olan Bir Yazarın Notları 1,  bir fasıl şeklinde diyebilirim. Serinin diğer kitaplarına da hazırlık. Nuri Pakdil’i ümmet bilinci ve İslami hassasiyetleri yönüyle dertli bir kalem, dava adamı; özellikle Kudüs meselesinde bilinç oluşturmaya çalışmasıyla bir özgüven, dirilme ve kendine gelme şuuru oluşturma çabası, bunların hepsi yazma eylemine iten ve sesini yazısıyla duyurma gayreti sonucu tüm yazı serüvenine yolculuk etmek için bizleri bu muhteşem eserle başbaşa bırakıyor.

Malumunuz yakın zamanda kaybettik usta kalemi. Ne yazık ki bu dünyadan bir kalem daha göçtü gitti. Bize ise yine yazarların en güzide mirasları kaldı. Bize düşen o mirasların hakkını verip en iyi şekilde istifade etmek.

Eserin içeriğine gelecek olursak eğer; Nuri Pakdil, yazı sürecinin nasıl olması gerektiğini, kendisinin yaşadığı sıkıntıları örneklerle anlatıyor. Şartlar ne olursa olsun yazmaktan vazgeçmemenin yazının temel şartı olması gerektiğini söylüyor. Buna çeşitli örnekler vererek düşüncesini destekliyor. Örneğin, Bitlis’te askerlik yaptığı zaman yazma eyleminden uzak düşmesine rağmen hissettikleri ne şartlarda yazı yazdığı. Yazarın en büyük öğüdü: ne olursa olsun emek vermekten vazgeçmeyin! Emeği de yazıda ‘korunak’ diye ifade etmektedir.

Birçok yazarın da değindiği gibi, bir iç yolculuktur yazmak. Kendi içinden hareketle kendini dinlemek ve yazma eyleminden vazgeçmemektir. Bu iç yolculuk için de en iyi yol arkadaşı tabiki de kitaptır…Yazma eylemini başarılı bir şekilde yapmak istiyorsak okumaktan vazgeçmemeliyiz. Farklı yazarların üslubundan yazma alışkanlığından örnekler vererek yazı denen eylemin binbir emekle gerçekleştiğini açıklıyor. Dostoyevski’den, Sartre’den Sheakespeare’den bahsederek üsluplarını yazmak için hangi çilelerden geçtiklerini anlatıyor.

Yazma eyleminin elbette kolay olmadığını ifade ederken emek verip vazgeçmemeyi, pes etmemeyi ve ne olursa olsun hangi şartta ve durumdaysa tek kelime de olsa yazmanın çok çok önemli olduğunu söylüyor. Yazar, mektup türüyle yazma alışkanlığı kazandığını da ifade ediyor.

122 sayfadan oluşan ve açık, anlaşılır bir üslupla herkesin anlayacağı tarzda yazılan eser yazma bilincine sahip olmak isteyenlere örnek teşkil edecektir.

 Kısaca bu eserden çıkarılacak dersler:

-          Emek, emek, emek..

-          Azim, inanç, sebat

-          Okumak, okumak, okumak

-          Yazmak, Kendine güvenmek ve inanmak.

 Büyük bir heyecanla serinin diğer kitaplarını da okumayı bekliyorum. Kitaba alınan Nuri Pakdil’in alıntı yazılarının birçoğu da okunmaya değer.

Yazarın tekrarokunması gerektiğini söylediği bir eser vardır Kırmızı ve Siyah. Okunacaklar listesine alacağım bir kitabım daha oldu.    

Kitapla kalın, hoşça kalın! 
134 syf.
Tavsiye olunur ki ;

Kendi ifadesiyle bu klas duruşlu kitabın sahibi şöyle özetliyor kalemini , "yumruğumuza titizlikle bakıverseler, kin'i değil ,düşünceyi bulacaklardır ."
*
Hakikaten de düşünce üreten ve okudukça farklı mülahazalara girdiren kitaplardan biri . Kelimelerin dahi tükendiği , cümlelerin habire tekrarlandığı günümüzde böyle zengin içerikli eserlere ,denemelere, şiir kitaplarına , fikir kitaplarına ihtiyacımız var.
*
klas bir kalem ,fakat mütevazi ; "kim yitirmiş de ben buldum " diyen.(syf92)
sorgulayan sorgulatan "başkaldırıyoruz ama niçin ? " mesabesinde. (syf93)
edebiyatı hayatında yaşatan ,tabirlerine bakılırsa "kalın kütüklere çakılı çivileri söker gibi yazarım : bazan ,yapışır cümleler ,çıkmaz kolayca." (syf94)

velhasıl ;sözcüklerin insan ruhundaki yansımalarını seyretmeyi sevenlere tavsiyemdir.
134 syf.
·Puan vermedi
Bir Yazarın Notları 4 ciltten oluşuyor. Serinin ilk kitabı... Her bölümde cevabı kendisi olan sorular karşılıyor. Tamamı soru cümleleriyle örülmüş inanılmaz anlatımlar içeriyor bu bölümler. Yazarın eserlerini oluşturma sürecinde ne gibi zihinsel savaşımlar verdiğini, iç dünyasında kopan fırtınaları dile getiriyor.
134 syf.
·Beğendi
'Arıyorsunuz,neyi? Kimliğinizi (!) mi?'

Harika...
Her bir bölüm onlarca soruyla gösteriyor kendini.
Bu sorular,bir sonraki paragrafta fikir sancısı çekmeye hazırlıyor beyni ve ciddi anlamda düşündürüyor.
Her telden ayrı ayrı notlar alınmış fakat,cümlelerin çok yönlülüğü konuyu o kadar zenginleştiriyor ki,bir kelime on kapı açabiliyor zihinde.
Bazen soruları alıp kendim cevapladım,
Bazen de cevaplara bakıp sorular oluşturdum.
Bunları yapmak her kitaba uymuyor,yakışmıyor.
Eğer bu kitap okunacaksa bence bir pencere kenarında okunmalı.
Pencere kenarı bu kitabı okurken aynaya dönüşüyor ve kendine sormaktan korktuğun soruları (cevabından dolayı),yalnızca kendinle tartışabileceğin bir ortam sunuyor.
(Muhabbet sarıyor,deneyin.)
134 syf.
·7/10
Nuri pakdil ile karşılıklı konuşuyor muş gibi geldi kitabı okuyunca. iki saatte bitirdim dili çok akıcı geldi bana. Yazarın her bölüme yada ayrıma sorular sorarak giriş yapıyor. Yazarın yazma serüvenine tanık oldum okudukça ve öyle betimlemelerle anlatmış ki yazmasına sebep olanları cümlelerin ağırlığını odasını yastığını vb. şeyleri hepsi çok güzel anlatımlarla dile gelmiş. Aslında yazmak isteyen okurlar için ders kitabı mahiyetinde bir kitap olarak görüyorum.
134 syf.
·18 günde
1.Kuşak Medeniyet Okumaları kapsamında ilk defa ‘Bağlanma’ eseriyle tanıdım 7 Güzel Adam’ın ağabeyi Nuri Pakdil’i.. Klas Duruş ve Korku ile okumalarım devam etti. Üstadı tanıma açısından ilk okumam gereken eseri en son okumuş oldum. Bir Yazarın Notları... Okurken sanki karşılıklı sohbet ediyoruz hissine kapıldım. Bir o kadar samimi, bir o kadar tesirli. ‘Yazmak: uzun bir yürüyüşe başlamaktır.’ Hakikaten öyle.. Bir cümlesini okuyup üstüne saatlerce tefekkür edebilirim. Üstadın böylesine müthiş bir eserine inceleme yazma kabiliyetini kendimde bulamıyorum. Zira ne anlatsam eksik kalır. Kelimelerin hakkını veremem. Henüz hayattayken kıymetini bilmemiz gereken büyük mütefekkir @nuripakdil ‘i okuyunuz, okuyunuz...
Cehenneme de sözcüklerle varılır.
Çıkış da onlarla...
İnsan kendi cehennemini sözcüklerle kurar, sözcüklerle yıkar.
Nuri Pakdil
Sayfa 107 - Edebiyat Dergisi Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bir Yazarın Notları 1
Baskı tarihi:
Temmuz 2014
Sayfa sayısı:
134
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757013129
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Edebiyat Dergisi Yayınları
“Yazmak”ı emekle, eylemle, insanla, sükûtla ve “yaşamak”la özdeşleştirmiş bir edebiyat adamı olarak Pakdil, insanın süren ve hiç bitmeyecek olan sorgusunu anlatıyor bir bakıma.

Tıpkı, onun edebiyat dünyasını tanımamızda çok önemli bir kılavuz olan Bir Yazarın Notları serisindeki üst başlıkta yazdığı gibi, Pakdil’e ve yapıtlarına ‘insanın süren sorgusu’ olarak bakabiliriz.

Bu bağlamda, koyu bir ‘hiç’liğin içinde ‘yaşamak’ için savaş veren insanlar olarak Pakdil’e, Pakdil’in metinlerine ve insanın 'süren o sorgusuna -özellikle şimdi- çok ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. / Ahmet Edip Başaran

Kitabı okuyanlar 203 okur

  • muhammed harun
  • Tuğba
  • Ruhberuh
  • esma dchsn
  • Feriha Karcılar
  • Gülizar Rabia Yılmaz
  • Merve Metin
  • Zeynep
  • Verâ
  • Zeynep Yürümez

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.8
14-17 Yaş
%9.5
18-24 Yaş
%38.1
25-34 Yaş
%28.6
35-44 Yaş
%14.3
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%4.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%73.3
Erkek
%26.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%45.8 (22)
9
%27.1 (13)
8
%18.8 (9)
7
%6.3 (3)
6
%0
5
%0
4
%2.1 (1)
3
%0
2
%0
1
%0