Bırak ve Rahatla (Kendi Kendine Terapi)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1626
Gösterim
Adı:
Bırak ve Rahatla
Alt başlık:
Kendi Kendine Terapi
Baskı tarihi:
2019
Sayfa sayısı:
288
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050830705
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Bırak ve Rahatla Bazen öyle anlar olur ki duygularımızı yönetemeyiz...
Duygularımız bizi yönetir…
Öfkemizle baş etmekte zorluk çeker; sevdiklerimizi kırar, incitir, sonra pişman oluruz…
Kaygılarımız yaşamımızı esir alır; adım atmakta zorluk çeker, kararsızlıklar yaşarız…
Sabah uyandığımızda ‘iyi bir gün geçirmeye’ niyet eder; günü iç daralmaları ile kapatırız…
İyi düşünmek yetmez; iyi hissetmekte zorluk çekeriz...
İç seslerimiz bir türlü susmaz; hayata tebessüm edemeyiz…
Bir telaş, bir acelecilik içinde yaşar; yeryüzünü kendi gözlerimizle seyredemeyiz…
Ve tüm bunların değişmeyeceğine inanır, kalitesiz bir yaşama kendimizi mahkûm ederiz...
Halbuki, duyguların zarara uğramış yanlarını onarmak, onarılmış duygularla bir iç genişliği içinde yaşamak mümkündür…
Değersizlik hislerimizden, yetersizliklerimizden, güvensizliklerimizden ve içimizde yıllar boyunca birikmiş tüm hoşnutsuzluk duygularından arınabilir, ruhsal özgürlüğümüze yeniden kavuşabiliriz…
Adem Güneş, Bırak ve Rahatla’da kendimizi nasıl onarabileceğimizi anlatıyor… Altı haftalık bir program içerisinde ‘Duygusal Farkındalık Eğitimi’ sunuyor…
Peki ama nasıl?
Telaşlı yaşamı bırakıp biyolojik ritmi düzenleyerek ‘sakinliğe’ erişmek…
Bastırılmış duyguları bırakıp ‘ruhsal özgürlüğü’ hissetmek…
Kaygılı bedeni bırakıp ‘iç genişliği’ elde etmek…
Bırak ve Rahatla, geçmişini onarmak ve gerçek kendiliğini bulmak isteyen herkes için...

(Tanıtım Bülteninden)
288 syf.
·4 günde·8/10
Kitap, bireyde duygusal farkındalık oluşturmak için yazılmış. Yani bir tedavi kitabı değil; yoğun depresyon, anksiyete, düşük benlik algısı, öfke kontrol bozukluklarınız varsa öncelikli olarak bir uzmandan yardım almanızı tavsiye ederim.

~

Adem Güneş’in pedagoji kitaplarından farklı olarak, kişisel gelişim tarzındaki bu kitabında; adım adım uygulandığında çok işinize yarayacak kıymetli bilgiler var fakat uygulaması büyük özveri istiyor. Kişi buradaki bilgileri uygulayacağım derken bazı süreçleri sağlıklı bir şekilde yapamadığından dolayı daha çok depresyona sürüklenebilir ya da daha fazla sinirli bir hale gelebilir. Bu yüzden uzmandan destek almanızı önerdim yorumun başında.

~~

Kitap 6haftalık bir uygulama programı içeriyor. İlk olarak kendinizi sosyal medyadan, Tv’den, ve insan ilişkilerinden soyutlamanız gerekiyor. Kişi kendiyle baş başa kalarak duygularını anlamaya çalışacak. 6haftalık program içerisinde eşiniz ve çocuklarınız hariç hiç kimse ile duygusal temasa girmemeniz gerekiyor. İşin uygulaması en zor kısmı bu. Bünye kendiyle baş başa kaldığında çeşitli egzersizlerle içindeki duyguları hissedip yönetmeyi öğrenmeye çalışıyor. En son kısım bırak ve rahatla bölümündeyse, kişisel gelişim kitaplarında olduğu gibi tavsiyeler var. Kendine iyi davran, hayata karşı pozitif cümleler seç gibi...
~

Onarım hikayeleri bölümünde de danışmanların yaşadıkları deneyimlere yer verilmiş, en çok kadın danışan olması da ayrıca ilgimi çekti. Ya kadınları en çok erkekler delirtiyor ya da kadınlar çok hassas olduğu içinde bulundukları olumsuzluk hissini kabullenemeyip kurtulmak istiyorlar(en iyisini yapıyorlar).

~

Buraya kadar okuduysanız teşekkür ederim . Eğer gerçekten size geçmişten gelen ve bugün acı veren içinden çıkamadığınız duygularınız varsa emdr terapisini öneririm. Bilişsel bir terapi olan emdr, geçmişin size yaşattığı acı hisleri siliyor. Daha kaliteli bir hayat yaşamanızı sağlıyor. sağlıcakla kalın.
288 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Duygularının dolayısıyla hayatının kontrolünü yeniden eline alabilme yolculuğuna çıkmaya niyeti olanlara şiddetle tavsiye edeceğim bir kitap "bırak ve rahatla". Okurken bile içimdeki pek çok olumsuz hissi bırakıp rahatladığımı hissettim. Şimdiye kadar kendimle ilgili bazı şeylerin yolunda olmadığını farkettiren pek çok psikoloji kitabından farklı olarak çözüm önerileriyle ruhumu ferahlattı. Bana en önemli katkısı iyileş(e)meyeceğime dair olumsuz inancımı ortadan kaldırması oldu. Özellikle Adem Bey'in kendi uçak fobisini yenme deneyimi de benim için yol gösterici oldu.Son bölümde onarım sürecini tamamlayanların öyküleri de var.İçindeki önerileri de en kısa zamanda uygulamak niyetindeyim.
288 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Maalesef aradığımı bulamadım. Sanırım başta söylendiği gibi ben tedavi maksadı ile okudum lakin kitap sadece problemlerin farkına varmaniza ve ufak egzersizler ile problemin boyutunu belirlemenize yardimci oluyor. Bir nevi farkındalık oluşturmaya çalışıyor. Sanırım psikiyatriste gitmeden psikolojik problemleri çözmeye çalışmak bir hayal. Çünkü kişiye özgü problemler mevcut. Genel bir problemden yola çıkarak kendi probleminizi çözmek anlamsız oluyor.
Okumak isteyenlere en azından farkındalık için iyi okumalar dilerim.
Dipnot;
6 haftalık uygulama programı kitapta mevcuttur.
288 syf.
·4 günde·6/10
Adem Güneş’in diğer kitaplarından çok farklı bir üslupla kaleme aldığı eseri, bırak ve rahatla.
Büyük bir heyecanla okumaya başladım. İlk sayfalardaki tespitler oldukça dikkatimi çekerek beni kitaba bağlaması bir oldu. Kitabın gidişatını ve tedavi yöntemlerini bu açıdan merakla sayfaları bir bir çevirdim.
Ve ilk seansına ‘yalıtım’ bölümüyle başladı. Yalıtım, yani kendini toplumdan üç dört hafta soyutlamak. Toplumdan ve teknolojik olan herşeyden.
Bu kısımlar oldukça ilgimi cekti. Çünkü peygamber Aleyhisselam a vahiy gelmeden önce 2 yıl Hira dağında inzivaya çekişmişti. Ve bu peygamberliğe hazırlık sürecinin son kısmıydı.
Ve imam Gazali’nin belirli bir süre ailesini, o dönemde büyük söz sahibi olduğu kadılık ( bugünün diyanet işleri başkanlığı gibi) görevini sırf gönlünde bitmek bilmeyen arayışı yüzünden bırakıp uzun süre toplumdan kendini soyutlamış, halktan uzak bir şekilde inzivaya çekiliş sürecini anımsattı...
Lakin günümüzde bu inziva nasıl olur sorusundan ziyade herkese iyi gelir mi sorusu üzerinde çokça kafa yordum. Kimi insanın toplumdan soyutlanması içe kapanıklığa da sebep olacaktır. Bu da psikolojiye kötü yönden etki edeceği aşikardır.
Bu açıdan bu bilgilerinin herkesin hayatına ışık tutacağını düşünmediğim için eleştirdiğim yerler bu açıdan çok.
Tabii, yine de okuyup okumamak size kalmış.
Psikoloji alanıyla ilgilenlere tavsiye ederim.
288 syf.
·Beğendi·10/10
Evet birçoğunuzun bitirmemi sabırsızlıkla beklediği kitabım sonunda bitti... ama bende bittim. Kendini terapi etmek isteyen onarmak isteyen herkese mutlak tavsiyemdir. Hemen başlayabilecek miyim? Maalesef çünkü bu ay Hamza’nın doğum günü Aralık’ta Zeyneb’in doğum günü var. Bu telaşlarımı atlatıp bu serüvene bir an önce çıkmak istiyorum. Okuması bu kadar iyi gelen bir kitabın icraat kısmı nasıl keyifli olur. Sanırım beni en çok zorlayacak kısım çocuk bene ulaşmak... Yalnız kırgın belki küskün ama sana söz çocuk gönlünü alacağım. .
.
.
#kitap #bookstagram #ademgüneş #bırakverahatla #okudumbitti
288 syf.
·8/10
Kişisel gelişim kitaplarında olan tekrara düşme olayından biraz kurtulabilmiş bir eser. Yazar kitabın başında olumsuz davranışları kendi kendine terapi uygulayarak tedavi edebileceğinizi vaad ediyor. Ama ben bu konuda yeterli bulmadım. Her olumsuz davranış üzerine diye başlasa da ben kitapta 2 mevzu gördüm. 1. Si uçak fobisi 2. Si evlilikte eşe ve çocuğa yetememe hissi. Kitabın tamamı bu konular üzerine ilerliyor. 6 hafta boyunca kademeli olarak kendinize terapi yapmaniz icin yol gösteriyor ama yeterince açıklayıcı bulmadim. Ki günümüz sartlarinda bu yalıtım ve onarım dönemini uygulamak mümkün değil. Evden çıkmamak gerekiyor, kimseyle iletişim kurmamak 4 hafta en az. Aç mı kalalım :)) işten mi kovulalim:)) şaka bi yana dunyadan kendini soyutlamak lazım. Katıldığım mevzular var tabiki sosyal medyayi kullanmamak gibi. Ilk kez gecen yil kitap icin kullanmaya başladım sosyal medyayı(instagram) ama farkettim ki hayatimda gereksiz yer kapliyor. Zamanimi bosa harciyorum. Insanlarin kendini gösterme çabası ve şekli midemi bulandırıp huzursuz ediyor. Kapattım. Son 6 aydır kullanmiyorum. Zaten başka sosyal medya hesabimda hiç olmadı. Cok büyük rahattı bu beni. Telefona bağımlı hale geldik bu yüzden. Kitabın son kısmında bu yalıtım ve onarımı uygulayan insanların mektubuna yer vermis nerdeyse hepsi kadın ve yeni evlenmis cocuguna yeterli bulmuyor kendini. Açıkçası hem inanılır gelmedi bu tecrübeler hem basit. Kitaptan beğendiğim kısımlar oldu ama terapi kısmı tutmaz bence.. hı geneline bakacak olursak bence tema kendinle geçmişinle çocukluğunla yüzleş olmalı..
288 syf.
·5 günde·10/10
Uygulanması biraz zor çünkü en az 6 haftalık bir süre inzivaya çekilmek gerekiyor. İletişim araçları, müzik, tv, aileyle-arkadaşlarla sohbet muhabbet yasak. Aklımızın da bunlarda kalmaması gerekiyor. İnstagram gibi sosyal medya uygulamalarını telefondan tamamen silmeniz gerekiyor bu onarım sürecinde. Kimseyle oturup dertleşmeyecek kimsenin de derdini dinlemeyeceksiniz. Hatta işyerine gitmek zorundaysanız, nasılsınız diye soran birine sadece iyyim diyip siz nasılsınız diye ilerletmeyeceksiniz.
Ama yapabilene sonuçlar muazzam.
Kitap çok güzel. Uygulayamayacak olsanız bile okumalısınız. Sadece okumak bile çok şey fark ettiriyor.
hayal kırıklığı. eğri oturup doğru konuşalım: maalesef çok kötü! "s_ktir et" tarzında bir kitap bekliyordum ancak yanından bile geçemez. üstelik uygulamalar da işe yaramaz. kısacası kitabı okumayı bıraktım ve rahatladım!
Nasıl bir araç hareket halindeyken tamir edilemez, tamirhaneye çekilip orada gözlemlenmesi gerekirse, insanın da kendini onarabilmesi için kendini biraz kenara çekip sakince içine derinleşmesi gerekir... Bireyin bir süre her şeyden, herkesten uzaklaşıp kendi ile baş başa kalması sürecine “yalıtım” diyoruz.
Yapacak bir şey olmadığı sırada kendini uykuya vermek duygusal zayıflığın ve zarara uğramışlığın en belirgin özelliğidir.
Kendinizi beğenmenin kibir olmadığını bilin... Kibir, başkasını beğenmemektir!
Kendinizi olduğunuz gibi kabul edin ve barışın kendinizle...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bırak ve Rahatla
Alt başlık:
Kendi Kendine Terapi
Baskı tarihi:
2019
Sayfa sayısı:
288
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050830705
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Bırak ve Rahatla Bazen öyle anlar olur ki duygularımızı yönetemeyiz...
Duygularımız bizi yönetir…
Öfkemizle baş etmekte zorluk çeker; sevdiklerimizi kırar, incitir, sonra pişman oluruz…
Kaygılarımız yaşamımızı esir alır; adım atmakta zorluk çeker, kararsızlıklar yaşarız…
Sabah uyandığımızda ‘iyi bir gün geçirmeye’ niyet eder; günü iç daralmaları ile kapatırız…
İyi düşünmek yetmez; iyi hissetmekte zorluk çekeriz...
İç seslerimiz bir türlü susmaz; hayata tebessüm edemeyiz…
Bir telaş, bir acelecilik içinde yaşar; yeryüzünü kendi gözlerimizle seyredemeyiz…
Ve tüm bunların değişmeyeceğine inanır, kalitesiz bir yaşama kendimizi mahkûm ederiz...
Halbuki, duyguların zarara uğramış yanlarını onarmak, onarılmış duygularla bir iç genişliği içinde yaşamak mümkündür…
Değersizlik hislerimizden, yetersizliklerimizden, güvensizliklerimizden ve içimizde yıllar boyunca birikmiş tüm hoşnutsuzluk duygularından arınabilir, ruhsal özgürlüğümüze yeniden kavuşabiliriz…
Adem Güneş, Bırak ve Rahatla’da kendimizi nasıl onarabileceğimizi anlatıyor… Altı haftalık bir program içerisinde ‘Duygusal Farkındalık Eğitimi’ sunuyor…
Peki ama nasıl?
Telaşlı yaşamı bırakıp biyolojik ritmi düzenleyerek ‘sakinliğe’ erişmek…
Bastırılmış duyguları bırakıp ‘ruhsal özgürlüğü’ hissetmek…
Kaygılı bedeni bırakıp ‘iç genişliği’ elde etmek…
Bırak ve Rahatla, geçmişini onarmak ve gerçek kendiliğini bulmak isteyen herkes için...

(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 74 okur

  • ilker
  • Nzn eknc
  • M. Enda
  • Sükutu Reca
  • Sevim Koçer
  • Meryem Altındağ
  • Murat Uludağ
  • Zeynep Alan
  • Özlem
  • EMİN A.

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%38.5 (10)
9
%15.4 (4)
8
%30.8 (8)
7
%3.8 (1)
6
%3.8 (1)
5
%0
4
%0
3
%7.7 (2)
2
%0
1
%0