Birand/ Bir Ömür Ardına Bakmadan

8,0/10  (15 Oy) · 
49 okunma  · 
14 beğeni  · 
753 gösterim
Bundan kırk sene önce, dış haberleriyle Türkiyeye Avrupanın gündemini getirdi; 32. Günle, yaklaşık otuz senedir siyasetin nabzını tutuyor. Yazdığı kitaplarla, çektiği belgesellerle yakın tarihimize ayna tuttu. Tabuları yıkarak Abullah Öcalan ve M. Ali Ağcayla; Thatcher, Mitterrand, Arafat gibi yaşadıkları döneme damgasını vurmuş politikacılarla röportajlar yaptı. Haber programları, otuz beş yılı bulan köşe yazarlığı, araştırmalar... Kazandığı sayısız ödül ve adının üstünde kopan fırtınalar... O hâlâ zirvede; en çok izlenen haber bülteninin anchormani olarak hemen her gün milyonların karşısına çıkıyor. Ancak çok azı, ekrandaki adamın ardındaki hikâyeyi bilir. Bebek yaşta babasız kaldığını; talihsiz bir kaza sonucu, çocukluğunu ve gençliğini ameliyatlarla geçirdiğini; zorluklar içinde büyüyerek kendini yoktan var ettiğini... Defalarca mayınlı tarlada ilerlediği hayatında, son olarak ölümcül hastalığına karşı görkemli bir mücadele verdiğini. Görkemli... Zira Birand kaybetmeyi de kazanmayı da, başarısızlığı da başarıyı da bilmeyen biri aslında. Onun tek bildiği ilerlemek, devam etmek; yeni olanı, yapılmamışı yapmak... Her şeye rağmen, ayakta durabildiği müddetçe, kemoterapi odasında bile... Kitabı, sadece her gece ekrandan evlerinize konuk ettiğiniz bir ismin bilinmeyen dünyasını ele veren bir biyografi olarak değil, aynı zamanda zorluklar içinde yetişen bir insanın hayatla baş etme, zirveye yürüme yolculuğu ve Türkiyede gazetecilik kılavuzu olarak da ibretle okuyacağınızı umuyorum, diyor Can Dündar, Birand / Bir Ömür, Ardına Bakmadan kitabının önsözünde. Ve onun çeyrek asırlık çalışma arkadaşı, meslektaşı ve her şeyden önce, bir yazar olarak, ardına bakmadan yaşanmış bu sıra dışı hayatın hakkını fazlasıyla veriyor.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  416
 • ISBN:
  9789750715679
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Yasin YALÇIN 
07 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Biyografiler hakkında uzman sayılmam ama iyi bir biyografiyi ayırt edecek kadar çok biyografi okudum. Ve Can Dündar gayet iyi bir biyografi sunmuş bizlere. Son derece tarafsız ve çok düzgün bir şekilde hazırlanmış. Hiçbir zaman atlaması yok. Doğumundan başlayıp, aile soyunu ve aile hayatını, okuduğu ilkokulu, sakatlık yıllarını, Galatasaray Lisesi'ne gidişini, orada sosyalleşmesini, üniversiteyi yarım bırakışını, ameliyat oluşunu, gazetecilik tutkusunu, eşiyle tanışmasını ve uğruna ömrünü adayacağı gazetecilik ve belgeselcilik yıllarını gayet sade ve zevkli şekilde anlatıyor.
Birand'ın başarıları anlatıldığı kadar zaafları da anlatılıyor. Ne hayran ediyor, ne nefret ettiriyor. Hiç evirip çevirmeden, düz, dümdüz bir şekilde anlatıyor Birand'ı. Bir başarı hikayesinin ardını, hiç vazgeçmemenin ve daima çalışmanın sonuçlarının mutlaka başarı olacağını yüzümüze çarpıyor.

Kitaptan 3 Alıntı

Yasin YALÇIN 
02 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ömür
"Ardına bakmadan" yaşanmış bir ömrün, ardına bakmaya çalıştım.

Birand/ Bir Ömür Ardına Bakmadan, Can Dündar (Sayfa 14 - Can Yayınları-Önsöz)Birand/ Bir Ömür Ardına Bakmadan, Can Dündar (Sayfa 14 - Can Yayınları-Önsöz)
Yasin YALÇIN 
05 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Uçurum
Uçurum kötüdür.
Ama daha kötüsü zirveden uçuruma düşmektir.
Zirveden düşünce iniş yolu çok daha uzun ve dikenliymiş gibi gelir.
Ve insana "Öleyim daha iyi." dedirtir.

Birand/ Bir Ömür Ardına Bakmadan, Can Dündar (Sayfa 306 - Can Yayınları)Birand/ Bir Ömür Ardına Bakmadan, Can Dündar (Sayfa 306 - Can Yayınları)
Yasin YALÇIN 
05 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Cesaret
Cesaret, ihtirasın çocuğudur.
Ondan doğar, onunla birlikte büyür.
Gözü kararan hırs, zamanla yaman bir gözü karalığa dönüşür.
Zorlu kalelere saldırır, kuşatır, teslim alır.
Ya da düşer süngüsü, yalçın kalelerin önünde...
Geriye ne cesaret ne ihtiras kalır.

Birand/ Bir Ömür Ardına Bakmadan, Can Dündar (Sayfa 267 - Can Yayınları)Birand/ Bir Ömür Ardına Bakmadan, Can Dündar (Sayfa 267 - Can Yayınları)