Biraz Kuantumdan Zarar Gelmez

8,6/10  (5 Oy) · 
16 okunma  · 
8 beğeni  · 
477 gösterim
Tüm insan ırkı, bir küp şekerin sahip olduğu hacme sığdırılabilir.
Zamanda yolculuk fizik kurallarına aykırı değildir.
Bir atom aynı anda birçok farklı yerde bulunabilir.
Tıpkı sizin aynı anda hem New York hem de Londra'da bulunmanız gibi...

Bu cümlelerin bir bilimkurgu filminden alındığını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz.
Bilimin kendisi, bilimkurgudan çok daha çarpıcı bilgiler içeriyor.
Evren, bugüne kadar icat edilmiş her şeyden çok daha etkileyici.
Modern fiziğin iki büyük teorisi bizlere bu harikulade gösterinin kapılarını açıyor:
Kuantum Teorisi ve İzafiyet Teorisi.

Mikroskobik dünyadan zaman makinelerine, şizofren atomlardan kuantum bilgisayarlarına, kara deliklerden Evren'in ilk salisesine uzanan Marcus Chown, kullandığı basit dil ve verdiği pratik örneklerle, modern fiziğin temel fikirlerini sarmış olan sisi dağıtarak, başka bir illüzyona inanmaya gerek duymayacağımız ölçüde büyüleyici bir Evren'de bulunduğumuzu gösteriyor.

Biraz kuantum teorisi öğrenmekten kimseye zarar gelmeyeceği gibi, bu sayede yaşadığımız dünya ve kendimize dair çok daha geniş ölçekli bir bakış açısına da sahip olabiliriz. Yaklaşın, yaklaşın. Kuantum teorisi sizi ısırmaz!

Tanıtım Yazısı'ndan
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2015
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9786051060736
 • Çeviri:
  Taylan Taftaf
 • Yayınevi:
  Alfa
 • Kitabın Türü:
Ahmet Hakan Uysal 
29 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Fiziğe ilgi duymayanların kesinlikle okuması gereken bir kitap, bitirdikten sonra içiniz öğrendiklerinizi paylaşma isteğiyle dolup taşıyor, saatlerce atom fiziği konuşmak istiyorsunuz. Dilinin son derece basit ve akıcı olması ise kitabı sıkıcılıktan kurtarıyor çünkü okurken düşünmekten sıkılmaya vaktiniz kalmıyor. Ufkunuzu 2'ye 3'e 5'e katlamak için okuyun, okutturun.

Hilal G 
04 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Kuantum fiziği nedir?" sorusunun cevabı niteliğinde, en baştan başlamak isteyenlere tavsiye edebileceğim hoş bir kitap.

Ezgi Kisa 
 28 Nis 2017 · Kitabı yarım bıraktı · Beğendi · Puan vermedi

Fizikten hoşlananlar evreni merak edenler okumalı çünkü bu kitap evren hakkındaki tüm düşünceleri değiştiriyor.Çok düşündüren bir kitap.
Anlatımı sade ve akıcı eğlenceli bir kitap.

Kitaptan 1 Alıntı

Atom bombası üzerine çalışan ve 1965 Nobel Fizik Ödülü sahibi Feynman’ın II. Dünya Savaşı sonrası dönemin en önemli fizikçisi olduğu söylenebilir. Yani, kuantum teorisinin fikirlerini biraz zor buluyorsanız, kendinizi yalnız hissetmenize gerek yok. Kuantum teorisinin doğumunun üzerinden geçen 80 küsur yılın ardından, fizikçiler halen teorinin üzerindeki sisin kalkmasını beklemekte. Belki de ancak o zaman teorinin bize temel gerçeklik hakkında ne anlatmaya çalıştığın net bir şekilde görebileceğiz. Feynman’ın da dediği gibi: “Sanırım henüz kimsenin kuantum mekaniğini anlamamış olduğunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim.”

Biraz Kuantumdan Zarar Gelmez, Marcus ChownBiraz Kuantumdan Zarar Gelmez, Marcus Chown