Biraz Yağmur Biraz Güneş

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.957
Gösterim
Adı:
Biraz Yağmur Biraz Güneş
Baskı tarihi:
Mayıs 2016
Sayfa sayısı:
464
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053489573
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Kitabevi
Tüm hayallerin yola çıktığında
yeniden başlamanın tam vaktidir

Meredith Delinn'in hayatı, eşi Freddy Delinn ülkenin önde gelen yatırımcılarını milyonlarca dolar kasti zarara uğratıp yüz elli yıla mahkûm edildiği andan itibaren keskin bir değişime uğrar. Basının takibinde, toplumdan dışlanmış ve çocuklarından koparılmış olan Meredith'in çaresizliğinin büyüdüğü bir sırada uzun zamandır görüşmediği eski dostu Connie Flute yeniden hayatına girer.

Kendi yaralarını iyileştirmek için Nantucket Adası'na yola çıkan Connie, arkadaşını da yanında götürür. Ancak ada onlara sığınak olacak gibi görünse de Meredith kendi felaketlerini de beraberinde getirmiştir. Diğer yandan, Meredith'in ilk aşkı ve Connie'nin ağabeyi Toby'nin de gelmesiyle Meredith tercih ettiği hayat ile geride bıraktıkları arasında kaçınılmaz ikilemlere düşer.

Travmalarla iç içe geçmiş romantizmleriyle ve hayata devam etme umutlarıyla bu iki kadın için, yıllarca kendilerinden emin yürüdükleri yolları sorgulama ve sıfırdan başlama vaktidir. Ve anlaşılan o ki, Nantucket Adası'nda bu yaz, öncekiler kadar sakin geçmeyecektir.

"Elin Hilderbrand arkadaşlığın, aşkın ve bağışlamanın güzelliğini gerilimle harmanladığı yeni ada hikâyesiyle okuyucularının beklentilerini bir kez daha fazlasıyla karşılamış."
People

"Sevdiğiniz insanları gerçekten tanıdığınıza ve sizden hiçbir şey saklamadıklarına eminseniz, bu romanı okuduktan sonra fikriniz değişebilir."
Boston Globe

"Hayata yeniden başlamak, vazgeçmemek ve ikinci şanslara dair umut dolu bir hikâye."
Publishers Weekly
464 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kitapları okurken bize ne anlatması gerektiğini düşünerek okurum. Bu kitapta insanların duygusal değişimlerinin ne kadar karmaşık olduğunu hissederek okudum. En iyi öğrendiğim şey olaylara kayıtsız kalmak.
Kitabın konusu ne polisiye ne de aşk arkadaşlığın, sevginin, duygusallığın öneminin vurgulandığı bir kitaptı. Kitap kapağı ve ismini bağdaştırdığımda, yağmurla mutsuzluğu, kederi, hüznü; güneşle mutluluğu, sevinci, güzel günlerin geleceğinin önemini vurgulamış.
464 syf.
·4 günde·Beğendi·7/10 puan
Polisiye, aşk, entrika... Gayet sürükleyici bir kitap. Doğru bildiği yoldan ödün vermeyen bir kadın. Yalanların içinde yaşadığı bir evlilik. Düzenbaz bir adamın kurduğu illüzyon yoksa bir paravan mı? İyi okumalar.
464 syf.
·10 günde·6/10 puan
Kitabın işlemiş olduğu konu, karakterler biçilen roller, duygu ve düşünce geçişlerini de dikkate aldığımda kitabın başlığıyla çok uyumlu olduğu dikkatimi çektiğini söyleyebilirim. Eserde yağmurla mutsuzluğun, hüznün, kederin; güneşle sevincin, mutluluğun anlatılmış ama her şeyden de önce arkadaşlığın ve dostluğun önemini vurgulanmıştır. Açık, anlaşılır, akıcı bir dille yazılmasına rağmen sanki genel itibariyle hikaye de bir şeylerin eksik olduğu sıradan, eh işte diyebileceğim bir kitap.
Tüm hayallerin yola çıktığında yeniden başlamanın tam vaktidir.
Meredith Delinn in hayatı eşi Freddy Delinn ülkenin önde gelen yatırımcılarını milyonlarca dolar kasti zarara uğratıp yüz elli yıla mahkum edildiği anda değişime uğrar.
%5 (23/464)
·Beğendi·10/10 puan
TARİH

10.10.2018

BAŞLANGIÇ

ÇARŞAMBA

SAAT

08:46

TARİH

BİTİŞ

SAAT

ELIN HILDERBRAND

BİRAZ YAĞMUR BİRAZ GÜNEŞ

ÇEVİREN : A . DENİZ TOPAKTAŞ

SÖZ

Kızım Shelby Katharine Cunnigham için...

Seni anlatacak kelimelerden yoksunum.

Zarif? Neşeli ? Göz alıcı ?

Bütün bunlar ; bir tanem ve daha fazlası...

SEVGİLİ BİRAZ YAĞMUR BİRAZ GÜNEŞ

BİRİNCİ BÖLÜM

MEREDITH MARTIN DELINN

Meredith diye birisi varmış, Nantucket'teki eve sağ salim varana dek anlamlı bir şey için konuşmama kararları almışlardır. Önce önlerinde olan bir şeyleri yok etmek için yüzleşmeleri gereken bir otoban karşılarına çıkan yol vordardı. burayı Maine ile Florida arasında evi olan (Meredith'in durumunda üç ev vardı.) Her evde Amerikalı gibi ezbere konuşmayı biliyordular. Rhode Island'a geçene kadar Connecticut'a doksan üç bıktırıcı çıkış vardı ve bunaltıcı bir saatin sonunda da ise Masssachusetts geliyordu. Sagamore Köprüsü'nden geçerlerken doğan güneş, Cape Cod Kanalı'na Meredith'in gözlerini acıtan, keyifli bir pembe parıltı yaydı. Temmuzun biri olduğu halde köprüde trafik yoktu. işte Conie gece yolculuğunu bu yüzden seviyordu.

Sonunda Hyannis'e kasabaya vardılar. Meredith bu kasabayı bir kere, 1970'lerin başında ailesiyle ziyaret etmişti. Annesi Deidre Martin'in, Kennedy Compound'dan geçmelerinde ısrarcı olduğunu hatırlıyordu. Tabii önlerinde nöbetçiler ile bekliyordu; Bobby'nin suikastının üzerinden henüz birkaç yıl geçmişti. Meredith, babası Chick Martin'inat ıstakoz sandviçi yemesi için kendisini zorla cesaretlendirdiğini hatırlıyordu. Daha sekiz yaşındaydı ama Chick Martin'in kızının sofistikeliğine itimadı vardı. Chick onunla, zeki ve yetenekli, diyerek övünürdü. Bu kız asla hata yapmaz. Meredith ıstakozu tatmış ve tükürmüş, sonra da utanç dolmuştu. Babası omuz silkip sandviçi kendisi yemişti gerçektende öyle oldu.

Hyannis'in hatıraları Meredith'i bunca yıl sonra bile utanç duyması ve kalbiyle beraber hisleriyle dolduruyordu resmen. Zaten kocası olan Freddy Delinn hakında olan soruşturma açıldığından beri kepaze olma duygusunu zirvede içinde. Hyannis de Meredith'in babasını hayal kırıklığına uğrattığını yerdi ve düşünüyordu gerçekten babasını böyle düşünüyorlarmıydı gerçekten?

Tanrı'ya şükür babası onu şu an göremiyordu gerçekten.

Anlamlı bir şey konuşmama kararı almış olsalar bile Meredith, en azından şimdilik kendisine kol kanat germe kararına pek akilane olmasa da varan Connie'ye dönüp, ''Tanrı'ya şükür, babam beni şu an göremiyordu,'' dedi içinden.

O sırada Steamship Authority'nin otoparkına yanaşan Connie iç çekip, '' Ah, Meredith,'' dedi.

Meredith arkadaşının ses tonunu okuyamamıştı. Ah, Meredith, çok haklısın. Chick'in otuz yıldır ölü olması ve kariyer basamaklarını beşer beşer çıkıp tepetaklak düşüşüne şahitlik etmek zorunda kalmaması adeta Tanrı'nın bir lütfudur. Ya da: Ah, Meredith, eve kadar konuşmayacağımızda kararlı kıldığımızı sanıyordum. Temel kuralları belirlemiştik ama sen onları ihlal ediyorsun gerçekten.

Ya da : Ah, Meredith, lütfen kapa çeneni.

Aslına bakılırsa sabahın ikisindi Meredith'in imdadına yetişiğinden beri Connie'nin sesi bir şeyler barındırıyordu ama neydi? Öfke ? Korku ? Hayret ? Peki Meredith onu suçlayabilirmiydi acaba? Connie'yle neredeyse üç yıldır konuşmuyorlardı ve son diyaloglarında da birbirlerine olmadık laflar etmişlerdi ; arkadaşlıklarınıe almıştı demir zinciri pürmüz aleviyle ikiside darbe almıştıi . Ya da : Ah, Meredith , ben ne yaptım sana ? Neden buradasın sen? Sessiz bir yaz geçirmek istemiştim sadece . Huzur istemiştim . Ve şimdi de ön koltuğumda, leş bir uluslararası skandal olarak oturuyorsun.

Meredith kötüye yormama kararı aldı . '' Ah, Meredith '' yarı anlayaşlı bir cevap vermeme ifadesiyle vermiştir ifadesini. e Connie kapıcı kulübesine yanaşıp görevliye feribot biletini uzattı. Kafası dağınıktı.

KİTAPIN ARKA ÖZETİ

ELIN HILDERBRAND

biraz yağmur biraz güneş

MARTI YAYINLARI

/martiyayinlari
/martiyayinlari


Tüm hayallerin yola çıktığında yeniden başlamanın tam vaktidir.

Meredith Delinn'in hayatı, eşi Freddy Delinn ülkenin önde gelen yatırımcılarını milyonlarca dolar kasti zarara uğratıp yüz elli yıla mahküm edildiği andan itibaren keskin bir değişime uğrar. Basının takibinde, toplumdan dışlanmış ve çocuklarından koparılmış olan Meredith'in çaresizliğinin büyüdüğü bir sırada uzun zamandır görüşmediği eski dostu Connie Flute yeniden hayatına girer.

Kendi yaralarını iyileştirmek için Nantucket Adası'na yola çıkan Connie, arkadaşını da yanında götürür. Ancak aa onlara sığınak olacak gibi görünse de Meredith kendi felaketlerini de beraberinde getirmiştir. Diğer yandan, Meredith'in ilk aşkı ve Connie' nin ağabeyi Toby'nin de gelmesiyle Meredith tercih ettiği hayat ile geride bıraktıkları arasında kaçınılmaz ikilemlere düşer.

Travmalarla iç içe geçmiş romantizmleriyle ve hayata devam etme umutlarıyla bu iki kadın için, yıllarca kendilerinden emin yürüdükleri yolları sorguluma ve sıfırdan başlama vaktidir. Ve anlaşılan o ki , Nantucket Adası'nda bu yaz, öncekiler kadar sakin geçmeyecektir. SON

MARTI YAYINLARI

/martiyayinlari
/martiyayinlari
464 syf.
·3 günde·6/10 puan
Türü polisiye mi, aşk romanı mı belli olmayan karışık bir romandı. Yazarın okuduğum ilk romanıydı. İşleyişin pek başarılı olduğunu düşünmüyorum. Yazarın karaktere duygu, düşünce yansıtma becerisi biraz yavandı. Bu kitabı okurken hiçbir karakterle üzülmedim yada gülümseme emaresi göstermedim (gösteremedim.) Ayrıca romanın finali de yarım kalmışlık hissi uyandırdı bende. Sonra bu romanı tamamlayacak bir sonraki serisi vardır diye düşündüm yokmuş... Yazar sanki bu romana başlamış ve kısa bir süre sonra da yazmaktan sıkılmış ama hadi başlamışken gelişi güzelde olsa yazıp bitireyim gibisinden bir düşünceye sahip olmuş gibi geldi bana. Yazarın olaylar arasındaki ve karakterler arasındaki geçişleri merak uyandırıcı bir şekilde işleyememiş olması okura koca bir zaman kaybı... Bu romanın sevdiğim yayınevinden çıkmış olması üzücü. Kitabın kapak tasarımı ile konusu arasında tamtamına bir bağlantı yok.
464 syf.
·41 günde·Puan vermedi
Çocukluk arkadaşlığının ömür boyu sürebildiğini anlatan bir kitap. Bazen arkadaşlığın aileden bile daha değerli olduğu anlar vardır. Kitabın başlarında sıkılarak okuyordum ama sona yaklaştıkça heyecan ve merak artıyor. Hayatın bize ne getireceğini bilemediğimizin ıspatı. Tavsiye edebileceğim kitaplar arasında mı karar veremedim. Okumak isteyen okuyup kararını verebilir. İyi okumalar.
464 syf.
·9 günde·Beğendi·9/10 puan
Severek okuduğum bir roman . Güzel akıcı bir dille yazılmış.Konusunu da beğendim.Ama Meredithe çok kızdım Freedy ye karşı bu kadar iyi olmamaliydi gerçekleri öğrendiği zaman Freedy hakkında düşüncelerini degistirmeliydi tabi ki çok zor birşey yaşadığı, eşinin ona yaptığı şeyler ama Freedy ye karşı iyimser olmamaliydi.
Tavsiye ederim mutlaka okuyun Biraz Yağmur Biraz Güneş
464 syf.
·1 günde·6/10 puan
Öncelikle biraz dinlenmek ve kafamı dağıtmak için okumaya niyetlendiğim bir kitaptı “Biraz Yağmur Biraz Güneş”. Okudukça karakterler ve yaşantıları bir anda içine çekti beni. Heyecanla merakla okudum kitabı. Özellikle eski ve uzun süreli dostluğu öyle güzel anlatıyor ki; insanın dönüp dolaşıp gideceği yer her zaman samimi bir dost kucağı oluyor.

Kitabın konusuna gelecek olursam; dönemin en zengin borsacılarından olan Freddy çevresindeki herkesi dolandırıp tüm yatırımları kendi hesabına geçiriyor. Eşi yani Meredith kendisini bir anda tüm ülke tarafından nefret edilen biri halinde elinden her şeyi alınmış ve soruşturma altında buluyor. Gidecek hiçbir yeri olmayan Meredith kendini bir anda çocukluk arkadaşı olan Connie’nin yanında buluyor. Eski yaşanan olaylardan dolayı araları bozulan bu eski iki arkadaş için buzları eritme birbirlerine destek olma şansı veriyor. Severek ve özellikle sonlarına doğru heyecanla okuyacağınız bir kitap.
464 syf.
·2 günde·7/10 puan
Kitabın konusu, ne aşk ne polisiye, ikisi arasında arkadaşlığın öneminin vurgulandığı bir kitap. Akıcı bir dili var. Konu da idare ederdi. Sadece Meredith’in ilk aşkı ve Connie’nin ağabeyi Toby ile hemen barışması ve sanki yıllar kolayca unutulurmuş gibi affetmesi hoş değildi. kalan kısımlar güzeldi.
İyi okumalar.....
464 syf.
bu kitabı arkadaşım doğum günümde hediye ettiği icin okumaya başlamıştım hayatımda ilk defa kitap bir an önce bitsin diye atlayarak okudum ve bu kitabı okumak icin harcadığım zamana üzüldüm
464 syf.
·Beğendi·6/10 puan
Türü polisiye mi, aşk romanı mı belli olmayan karışık bir romandı. Yazarın okuduğum ilk romanıydı. İşleyişin pek başarılı olduğunu düşünmüyorum. Yazarın karaktere duygu, düşünce yansıtma becerisi biraz yavandı. Bu kitabı okurken hiçbir karakterle üzülmedim yada gülümseme emaresi göstermedim (gösteremedim.) Ayrıca romanın finali de yarım kalmışlık hissi uyandırdı bende. Sonra bu romanı tamamlayacak bir sonraki serisi vardır diye düşündüm yokmuş... Yazar sanki bu romana başlamış ve kısa bir süre sonra da yazmaktan sıkılmış ama hadi başlamışken gelişi güzelde olsa yazıp bitireyim gibisinden bir düşünceye sahip olmuş gibi geldi bana. Yazarın olaylar arasındaki ve karakterler arasındaki geçişleri merak uyandırıcı bir şekilde işleyememiş olması okura koca bir zaman kaybı... Bu romanın sevdiğim yayınevinden çıkmış olması üzücü. Kitabın kapak tasarımı ile konusu arasında tamtamına bir bağlantı yok.
Kum burada kremsi beyazlıktaydı.Bitki örtüsü de bodur güller ve defnelerden oluşuyordu.Okyanus derin bir maviydi,dalgalar Tom Nevers’e kıyasla çok daha nazikti.Connie ileriye bakınca Great Piont Deniz Fenerini gördü.Nefes kesici olan etrafın sadeliğiydi.Açıkta bit kaç kişi yelkenliyle geziyordu.Yengeçler hızlı adımlarla martılardan ve saksağanlardan kaçışıyorlardı...
Okyanus insanlığın yaşamasını veya ölmesini, hile yapmasını ya da çalıp çırpmasını önemsemiyordu. Kendi devinimi, dalgaların kıyıya vurup geri çekilişini sürdürüp gidiyordu.
"Dikkat etmedim. Günlerimi öylesine geçiriyordum. Freddy'nin bana söylediklerinin gerçek olduğunu düşündüm. Büyürken karşıma yalancılar çıkmamıştı hiç, onları nasıl tanıyacağımı bilemedim."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Biraz Yağmur Biraz Güneş
Baskı tarihi:
Mayıs 2016
Sayfa sayısı:
464
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053489573
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Kitabevi
Tüm hayallerin yola çıktığında
yeniden başlamanın tam vaktidir

Meredith Delinn'in hayatı, eşi Freddy Delinn ülkenin önde gelen yatırımcılarını milyonlarca dolar kasti zarara uğratıp yüz elli yıla mahkûm edildiği andan itibaren keskin bir değişime uğrar. Basının takibinde, toplumdan dışlanmış ve çocuklarından koparılmış olan Meredith'in çaresizliğinin büyüdüğü bir sırada uzun zamandır görüşmediği eski dostu Connie Flute yeniden hayatına girer.

Kendi yaralarını iyileştirmek için Nantucket Adası'na yola çıkan Connie, arkadaşını da yanında götürür. Ancak ada onlara sığınak olacak gibi görünse de Meredith kendi felaketlerini de beraberinde getirmiştir. Diğer yandan, Meredith'in ilk aşkı ve Connie'nin ağabeyi Toby'nin de gelmesiyle Meredith tercih ettiği hayat ile geride bıraktıkları arasında kaçınılmaz ikilemlere düşer.

Travmalarla iç içe geçmiş romantizmleriyle ve hayata devam etme umutlarıyla bu iki kadın için, yıllarca kendilerinden emin yürüdükleri yolları sorgulama ve sıfırdan başlama vaktidir. Ve anlaşılan o ki, Nantucket Adası'nda bu yaz, öncekiler kadar sakin geçmeyecektir.

"Elin Hilderbrand arkadaşlığın, aşkın ve bağışlamanın güzelliğini gerilimle harmanladığı yeni ada hikâyesiyle okuyucularının beklentilerini bir kez daha fazlasıyla karşılamış."
People

"Sevdiğiniz insanları gerçekten tanıdığınıza ve sizden hiçbir şey saklamadıklarına eminseniz, bu romanı okuduktan sonra fikriniz değişebilir."
Boston Globe

"Hayata yeniden başlamak, vazgeçmemek ve ikinci şanslara dair umut dolu bir hikâye."
Publishers Weekly

Kitabı okuyanlar 189 okur

  • Leyla Demir
  • Emina Taş
  • Sema peçe
  • ⅄ɐꓭɐNᴉ 不驯服
  • Elif
  • Yonca Erdemli
  • ⅄ɐꓭɐNᴉ 不驯服
  • Aleyna Balbay
  • 34duyguca
  • Nilüfer Binbir

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%16.1 (9)
9
%12.5 (7)
8
%8.9 (5)
7
%21.4 (12)
6
%23.2 (13)
5
%3.6 (2)
4
%3.6 (2)
3
%5.4 (3)
2
%1.8 (1)
1
%3.6 (2)