Biraz Yağmur Kimseyi İncitmez

9,2/10  (6 Oy) · 
40 okunma  · 
12 beğeni  · 
1.036 gösterim
"'Gerçek hayat, tamamıyla buluşmadan ibarettir.' Buluşmak, karşılaşmak. İnsan ötekiyle karşılaşarak var olur. Ötekinin bakışıyla, ötekinin yüzünü bana çevirmesi, beni dinlemesiyle. İlişkiyle. Sadece ilişkiler vasıtasıyla kendimizi dünyaya ve başkalarına tamamen açarız. Başka bir insana bağlanabilmek için ona açık olmam gerekir. Olmamızı gerektiğini düşündüğümüz kişi olmak arzusundan sıyrılarak, gerçekten olduğumuz kişi olmaya izin vererek. Gerçekte kimim ben? Gerçekte olduğum kişi olmak, yani olduğum gibi görünmekle sahiciliğe adım atarım. İncinmeyi göze alarak."

Kemal Sayar "Biraz Yağmur Kimseyi İncitmez"le insanın kendisiyle, ötekiyle, dünyayla kurduğu ilişkilere, varoluşla gerçekleştirdiği buluşmaya dikkat çekiyor. Yaşarken incitici de olsa geriye dönüp baktığımızda bizi olgunlaştırdığını düşündüğümüz her şeyle yani "hayat"la buluşmanın "hayatı askıya almadan" yaşamanın ipuçları Kemal Sayar'ın usta kalemiyle "Biraz Yağmur Kimseyi İncitmez"de.
(Tanıtım Bülteninden)
Esma Tezgi 
21 Ara 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Kitabın adı kitaba çok yakışmış bunu okudukça daha iyi anlıyorsunuz, zaten bu kitaba beni çeken adı olmuştu. Yazar her zamanki tarzıyla ele almış kitabı, insanı günlük hayatın koşturmacasından çekip almak, dışarıdan hayata yeniden bakmayı sağlamak için kelimeleri çok güzel bir ahenkle dizerek bizlere sunmuş. Ben Sayar'ı ve kalemini çok seviyorum, okuduğum her kitabından ayrı bir zevk almışımdır, aynı şeyler bu kitap içinde geçerli.
Kitabın üzerine uzun uzun konuşmak gerekir belki ama ben okumanızı tavsiye ederek yazıma son veriyorum, ben yine çok sevdim Sayar'ın kalemini, o hep yazsın bizde hep okuyalım.

http://yorumatolyesi.blogspot.com/...imseyi-incitmez.html

elif seyma tokyay 
16 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Sadece kendi nefsi,kendi egosu,kendi refahi icin yasayan insanim insanligindan bir seyler eksiktir.."
Alti cizilerek okunacak yuzlerce cumlesi var kitabin..Her bir cumlesi insani silkeleyip icsel bir yolculuga cikmasina sebep oluyor.

murat ince 
 12 Ara 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Kemal sayar bana farklı bakmayı sağlayan bir yazar.Kitap denemelerden oluşuyor. Olayların psikolojik altyapısını okuyucuya sunması cezbedici. Okumaya değer

Kitaptan 25 Alıntı

Samimiyet ruhun özgürlüğüdür. O da ben de o kadar içten, o kadar yapmacıksız, o kadar kendimizdik ki. Ona insanın bu dünyada bedeniyle değil, sadece ruhuyla var olduğunu söyledim. Sadece ruhumuzda taşıdığımız mücevherlerin bizi başka insanlardan farklılaştırdığını, akledebilen kalbin ne büyük bir bağış olduğunu.
Onu anladım. O beni anladı. Odadan çıkarken gözyaşları dinmişti. Benimse başım dönmüş, sersemlemiştim. ‘Biraz yağmur’ diye mırıldandım, ‘kimseyi incitmez’...

Biraz Yağmur Kimseyi İncitmez, Kemal Sayar (Timaş Yayınları)Biraz Yağmur Kimseyi İncitmez, Kemal Sayar (Timaş Yayınları)
Esma Tezgi 
22 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

İnsanlar bir gülüşün ardına sığınıyor çünkü dünyanın karmaşasıyla yüzleşmekten korkuyorlar.

Biraz Yağmur Kimseyi İncitmez, Kemal SayarBiraz Yağmur Kimseyi İncitmez, Kemal Sayar

Kelimelere haksızlık ediyoruz. Onu tasarruf etmiyoruz. Her yere, ulu orta saçıyor ve sözün değerini düşürüyoruz. Her bir ses ötekini bastırıyor. Dinlemek sanatını ihya etmeksizin konuşmanın, kıraat etmeyi bilmeksizin yazmanın kıymeti yok...

Biraz Yağmur Kimseyi İncitmez, Kemal SayarBiraz Yağmur Kimseyi İncitmez, Kemal Sayar
Hekîme 
28 Nis 13:39 · Kitabı okuyor

Kuru ayazın soğuğundan pırıl pırıl güneşlere kaçmak için bize ilim gerek.
Aşkla donanmış, kâinatla sarhoş olmuş, yedi cihanı içine sığdıran bir ilim.

Biraz Yağmur Kimseyi İncitmez, Kemal Sayar (Sayfa 40)Biraz Yağmur Kimseyi İncitmez, Kemal Sayar (Sayfa 40)
Esma Tezgi 
22 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Gerçeğin acı ilacı insanı ayık tutar. 'Pozitif' yalanlarla sahte cennetlerde gezinmek yerine, gerçeğin kolunda bu dünyaya yaslanmak yeğdir.

Biraz Yağmur Kimseyi İncitmez, Kemal SayarBiraz Yağmur Kimseyi İncitmez, Kemal Sayar

"Dinlemek, çivisi çıkmış bir dünyada adalete talip olmak demektir. Dinleyebilen insanlar ötekine karşı daha adil olur. İnsanın insana duyduğu ahlâki sadakatin özünde, dinlemek vardır..."

Biraz Yağmur Kimseyi İncitmez, Kemal SayarBiraz Yağmur Kimseyi İncitmez, Kemal Sayar

Ötekine kendimi açabildigim için, benden farklı olanın hikayesini dinleyebildiğim için, dünyayı bulduğumdan daha güzel bırakabileceğime dair bir inanç taşıdığım için, yaşamak bir buluşma olduğu için; 'Hayatı seviyorum.'

Biraz Yağmur Kimseyi İncitmez, Kemal SayarBiraz Yağmur Kimseyi İncitmez, Kemal Sayar
3 /