Biraz Yağmur Kimseyi İncitmez

8,6/10  (14 Oy) · 
51 okunma  · 
20 beğeni  · 
1.128 gösterim
"'Gerçek hayat, tamamıyla buluşmadan ibarettir.' Buluşmak, karşılaşmak. İnsan ötekiyle karşılaşarak var olur. Ötekinin bakışıyla, ötekinin yüzünü bana çevirmesi, beni dinlemesiyle. İlişkiyle. Sadece ilişkiler vasıtasıyla kendimizi dünyaya ve başkalarına tamamen açarız. Başka bir insana bağlanabilmek için ona açık olmam gerekir. Olmamızı gerektiğini düşündüğümüz kişi olmak arzusundan sıyrılarak, gerçekten olduğumuz kişi olmaya izin vererek. Gerçekte kimim ben? Gerçekte olduğum kişi olmak, yani olduğum gibi görünmekle sahiciliğe adım atarım. İncinmeyi göze alarak."

Kemal Sayar "Biraz Yağmur Kimseyi İncitmez"le insanın kendisiyle, ötekiyle, dünyayla kurduğu ilişkilere, varoluşla gerçekleştirdiği buluşmaya dikkat çekiyor. Yaşarken incitici de olsa geriye dönüp baktığımızda bizi olgunlaştırdığını düşündüğümüz her şeyle yani "hayat"la buluşmanın "hayatı askıya almadan" yaşamanın ipuçları Kemal Sayar'ın usta kalemiyle "Biraz Yağmur Kimseyi İncitmez"de.
(Tanıtım Bülteninden)
Mine Doğan 
23 Ağu 23:16 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Biraz yağmur kimseyi incitmez" kitabı okuma sebebim kitabin adı ve kapak resmi olmuştu.Kemal Sayar'in içinde birçok farklı konuya değindiği insanlara iyi gelen yazılarıyla tanışmak mutluluk sebebi.Birde bir şiiri var onun içinde geçiyordu biraz yağmur kimseyi incitmez.Bence en güzel şiiri Ruknettin'in kalbi beni bu kitaba iyiki de çekmiş.
"Size kendimden bahsediyorum doktor
Biraz yağmur kimseyi incitmez. " dinlenesi bir şiir...Hayatta hep iyikileriniz olsun...

Esma Tezgi 
21 Ara 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Kitabın adı kitaba çok yakışmış bunu okudukça daha iyi anlıyorsunuz, zaten bu kitaba beni çeken adı olmuştu. Yazar her zamanki tarzıyla ele almış kitabı, insanı günlük hayatın koşturmacasından çekip almak, dışarıdan hayata yeniden bakmayı sağlamak için kelimeleri çok güzel bir ahenkle dizerek bizlere sunmuş. Ben Sayar'ı ve kalemini çok seviyorum, okuduğum her kitabından ayrı bir zevk almışımdır, aynı şeyler bu kitap içinde geçerli.
Kitabın üzerine uzun uzun konuşmak gerekir belki ama ben okumanızı tavsiye ederek yazıma son veriyorum, ben yine çok sevdim Sayar'ın kalemini, o hep yazsın bizde hep okuyalım.

http://yorumatolyesi.blogspot.com/...imseyi-incitmez.html

elif seyma tokyay 
16 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Sadece kendi nefsi,kendi egosu,kendi refahi icin yasayan insanim insanligindan bir seyler eksiktir.."
Alti cizilerek okunacak yuzlerce cumlesi var kitabin..Her bir cumlesi insani silkeleyip icsel bir yolculuga cikmasina sebep oluyor.

murat ince 
 12 Ara 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Kemal sayar bana farklı bakmayı sağlayan bir yazar.Kitap denemelerden oluşuyor. Olayların psikolojik altyapısını okuyucuya sunması cezbedici. Okumaya değer

Kitaptan 45 Alıntı

Samimiyet ruhun özgürlüğüdür. O da ben de o kadar içten, o kadar yapmacıksız, o kadar kendimizdik ki. Ona insanın bu dünyada bedeniyle değil, sadece ruhuyla var olduğunu söyledim. Sadece ruhumuzda taşıdığımız mücevherlerin bizi başka insanlardan farklılaştırdığını, akledebilen kalbin ne büyük bir bağış olduğunu.
Onu anladım. O beni anladı. Odadan çıkarken gözyaşları dinmişti. Benimse başım dönmüş, sersemlemiştim. ‘Biraz yağmur’ diye mırıldandım, ‘kimseyi incitmez’...

Biraz Yağmur Kimseyi İncitmez, Kemal Sayar (Timaş Yayınları)Biraz Yağmur Kimseyi İncitmez, Kemal Sayar (Timaş Yayınları)
Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
23 Ağu 09:15 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hayatın kutsal olmadığı bir yerde kıt vicdanlar sadece kendi çıkarları ve kendi zümreleri için yaşamayı yeğliyor. '' Zalimlik kültürü' nde başka bir seçenek yok: Ya ölecek ya da öldürüleceksin. İlk insanı öldürdükten sonra, gerisi, anlaşılan daha kolay geliyor.

Biraz Yağmur Kimseyi İncitmez, Kemal Sayar (Sayfa 25 - Timaş)Biraz Yağmur Kimseyi İncitmez, Kemal Sayar (Sayfa 25 - Timaş)
Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
 24 Ağu 10:40 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Geçtiğimiz günlerde Londra' da bir kongreden dönüyordum, bir İngiliz gazetesi aldım. O kadar güzel bir şey yapmışlardı ki hayranlık duydum, '' keşke bizim gazetelerimiz de böyle bir şey yapsa'' dedim. İngiliz toplumunun en başarılı altmış kişisi diye bir liste yapmışlar. Bu listede ilim adamları, aktristler gitmiş yoksul mahallesinde bir merhamet eyleminde bulunmuş, başka insanlar için toplumsal duyarlılık faaliyetleri düzenlemiş, insan ve tabiat için cansiparane çalışmış insanlar var. Altmış insan da toplum için bir şeyler yapmış, kamusal iyinin ve merhametin peşinden koşmuş. Neden başarı öyküsü olarak merhameti yaygınlaştırmayı koymuyoruz insanların önüne? Neden merhametli insanları, insanlığa hizmet eden insanları başarılı saymıyoruz? Neden sadece kendine hizmet etmiş olan insanlar daha başarılı kabul ediliyor? İşte bizim top yekün bir dünya görüşü tazelemesine ihtiyacımız var. Merhamete daha saf, daha güzel bir nazarla bakabilmek için lütfen alıcılarımızla oynayalım.

Biraz Yağmur Kimseyi İncitmez, Kemal Sayar (Sayfa 80 - Timaş)Biraz Yağmur Kimseyi İncitmez, Kemal Sayar (Sayfa 80 - Timaş)
Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
24 Ağu 10:49 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Yıllar evvel bir dünya psikiyatri kongresine katılmak için Hamburg' daydım ve kongre heyeti beni bir Protestan rahibin evinde misafir etti. Orada gördüğüm şeyi hiç unutamıyorum. Bu Protestan rahip ve rahibe, kilisenin bütün vazifelerini yapmanın yanı sıra sosyal olarak çok aktif kişilerdi. Yani yaralıları, yaşlıları, sıkıntılı insanları hastahaneye yetiştirmek, mahallede etkinliklerin öncüsü olmak olmak gibi misyonlar edinmişlerdi. Bu misyonları dini hayatın içine sokmaya gayret ediyorlardı ve çok bilinçli insanlardı.

Biraz Yağmur Kimseyi İncitmez, Kemal Sayar (Sayfa 81 - Timaş)Biraz Yağmur Kimseyi İncitmez, Kemal Sayar (Sayfa 81 - Timaş)
Esma Tezgi 
22 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Gerçeğin acı ilacı insanı ayık tutar. 'Pozitif' yalanlarla sahte cennetlerde gezinmek yerine, gerçeğin kolunda bu dünyaya yaslanmak yeğdir.

Biraz Yağmur Kimseyi İncitmez, Kemal SayarBiraz Yağmur Kimseyi İncitmez, Kemal Sayar
Esma Tezgi 
22 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

İnsanlar bir gülüşün ardına sığınıyor çünkü dünyanın karmaşasıyla yüzleşmekten korkuyorlar.

Biraz Yağmur Kimseyi İncitmez, Kemal SayarBiraz Yağmur Kimseyi İncitmez, Kemal Sayar
5 /