Birbirimizi Sevebilmek İnsan İlişkileri Üzerine Bir İnceleme

8,6/10  (7 Oy) · 
41 okunma  · 
7 beğeni  · 
937 gösterim
Güney Kaliforniya Üniversitesi profesörlerinden felsefe doktoru Leo Buscaglia, ünlü bir yazar ve aranan bir konuşmacıdır. Toplantılarda ve televizyonda yaptığı konuşmalar dirıleyicilerinden sürekli olarak olumlu tepkiler almaktadır. Sevginin ve sevgi dolu ilişkilerin dinamiği üzerine yaptığı incelemeler yalnız Amerika Birleşik Devletlerinde değil, dünyanın pek çok yerinde ilgi uyandırmış, çok satar kitapları birçok dile çevrilmiştir. Kitabevimizce yayınlanan "Yaşamak, Sevmek ve Öğrenmek" adlı yapıtı Türk okurunun da beğenisini kazanmıştır.
"Birbirimizi Sevebilmek" adlı yapıtı ise yazarın insan ilişkileri üzerine yaptığı incelemelerin sonuçlarını içermektedir. Kitapta yazar karı koca ailenin diğer bireyleri ve arkadaşlar arasındaki ilişkilerden dogan bağışlama, sevecenlik, iletişim, dürüstlük, kıskançlık qibi olay ve öğeleri sonuçlarıyla birlikte tartışmakta: ilişkilerde çıkacak sorunlara yetkiyle açıklamalar ve çözümler getirmektedir.
RESUL 
28 Tem 2015 · Kitabı okudu

Sevelim sevilelim dünya kimseye kalmaz :)
İnsanın en temel ihtiyaçlarından biri. Sevmek bu kadar güzelse kimbilir sevmeyi yaratan ne kadar güzeldir :) Kitabın ortasından konuşturmayın beni yaa :)

Kitaptan 7 Alıntı

"Derin derin düşüncelere dalmayın.Yaşamaya ve sevmeye koyulun.Sonsuza dek yaşamayacaksınız."

Birbirimizi Sevebilmek, Leo Buscaglia (Sayfa 170)Birbirimizi Sevebilmek, Leo Buscaglia (Sayfa 170)

....Bir Budist öğretmenim bana şöyle demişti; -Bırak gitsin. Niye acına sarılıp duruyorsun? Dünün yanlışları hakkında yapabileceğin hiçbir şeyin yok. Onlar senin yargılayacağın şeyler değil. Niye seni umut duymak ve sevmekten alıkoyan bu şeylere bağlanıp kalıyorsun?-

Birbirimizi Sevebilmek, Leo Buscaglia (Sayfa 114)Birbirimizi Sevebilmek, Leo Buscaglia (Sayfa 114)

Seviyorsanız, saf sayılıyorsunuz. Mutluysanız, önemsiz ve basit diyorlar size. Açıkelli ve özverili iseniz, size kuşkuyla bakıyorlar. Bağışlayıcı bir tipseniz, zayıf deniyor sizin için. Başkalarına güveniyorsanız, aptal diyorlar size. Bütün bu iyi özelliklere tümüyle sahip olmak istediğinizde, insanlar hemen sizin sahte olduğunuza inanıyorlar...

Birbirimizi Sevebilmek, Leo BuscagliaBirbirimizi Sevebilmek, Leo Buscaglia
RESUL 
09 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi

Aynı zamanda öğrencim, birisini sevmenin, onun mutlu olmasını istemek demek olduğunu da anlamıştı.

Birbirimizi Sevebilmek, Leo Buscaglia (Sayfa 109)Birbirimizi Sevebilmek, Leo Buscaglia (Sayfa 109)

Moralin bozuk, kendini yalnız ve yanlış anlaşılmış duyumsarsan bunları bana söyle. Seni rahatlatma gücüne sahip olduğumu bilmek beni kuvvetlendirecektir. Dile getirilmemiş duyumsamalar yıkıcı olabilirler. Unutma seni sevmeme karşın her zaman senin aklındakileri okuyamam.

Birbirimizi Sevebilmek, Leo BuscagliaBirbirimizi Sevebilmek, Leo Buscaglia

Gördüklerimin ya da duyumsadıklarımın gerçek dışı olduklarını söyleyerek benim benliğimi geçersiz duruma düşürme. Görüyor ya da duyumsuyorsam bunlar benim deneyimlerimdir ve bu yüzden, bana göre önemli ve gerçektirler.

Birbirimizi Sevebilmek, Leo BuscagliaBirbirimizi Sevebilmek, Leo Buscaglia