Bireysel Psikoloji

8,0/10  (5 Oy) · 
37 okunma  · 
7 beğeni  · 
1.025 gösterim
Bireysel Psikoloji, Adler tarafından temel ilkeleri belirlenmiş olan ve hayat ile kişi arasındaki tüm ilişkileri, daha önce hiç ifade edilmemiş bir açıklıkla betimleyen bir sistemdir. Kişinin bölünmez birliğini yansıtmaya, bilinçdışını ve onun dışavurumunda yüzeye çıkan bilinmezleri anlamaya, aşağılık kompleksinden nevrotik ya da sapkın davranışlara kadar hayata dair kişinin geliştirdiği tüm üslupları incelemeye yardımcı olur. Hazzın, evliliğin, erkekle kadın arasındaki farklılığın, özgürlüğün, sağduyunun, çatışmanın, acının, marazi durumların, gelişim eksikliğinin ve hatta rüyaların derecelerini görmede, onları içselleştirme ya da onların üstesinden gelmede kılavuzluk eder. Bireysel Psikoloji, denilebilir ki, psikolojiye son derece özgün katkılarda bulunmuş ve Abraham Maslow, Rollo May ve Julian Rotter gibi psikologların yetişmesinde etkili olmuş bir psikoloğun kaleme aldığı, başta meslektaşları olmak üzere, tüm eğitmen, rehber öğretmen, anne-baba ve insan ruhunu tanımak isteyen her yetişkin için bulunmaz bir fırsat sunan, muhteşem bir eserdir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2005
 • Sayfa Sayısı:
  448
 • ISBN:
  9789754685336
 • Orijinal Adı:
  The Practice and Theory of Individual Psychology
 • Çeviri:
  Ali Kılıçlıoğlu
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:
Aysel Allahverdiyeva 
15 Oca 12:18 · Kitabı okudu · 7 günde

Bir insanın kötü ve ya iyi nasıl olduğu merak konusu olmuşdur. Çok insan insanın istediyi için kötü ve ya iyi olduğunu söyler.Lakin bireysel psikolojide bunun bir çok nedenleri var.En önemlisi çocukluk devridir.Çocukluğunu çocuk gibi yaşayamayanlar büyüdüğünde başkalarının yaşam tarzına karışır ve kendi bile farkında olmadan intikam almak ister.Onun bu bir çok insanlara belkide insanlığa karşı tutumu, çocukluk taleplerini karşılayamamasından yaranır.
Her bir çocuk çocuk gibi yetişdirilmelidir.Bırakın çocukluğunu yaşasın.Zaten büyüyecek. Büyüdüğündü çocuklara hasretle bakan değil, gülümseyerek iyi geçmiş çocukluğunu hatırlayarak bakan insan olsun.

Kitaptan 1 Alıntı

Aşağılık kompleksinin varlığını daima bireyin geçmişinde, eski davranışında, çocukluğunda şımartılmış olmasında, organlarının yetersiz bir şekilde gelişmesinde, çocukluğunda ihmal edilmiş olmasında aramalıyız.

Bireysel Psikoloji, Alfred AdlerBireysel Psikoloji, Alfred Adler