Bisiklet Dersleri

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.096
Gösterim
Adı:
Bisiklet Dersleri
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
150
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052021392
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Şule Yayınları
Bisiklete binmeyi öğrenmek için geç kalma çocuk. Büyüyüp ağırlaştıkça, sana yardımcı olacak kişinin bisikleti dengede tutması, senin peşinde koşması ve düşerken seni yakalaması zorlaşacak. Bir çocukluk olarak görüp küçümseyeceksin belki de bisiklete binmeyi. Yol büyüyecek gözünde, güvenemeyeceksin dizlerine. Vakit varken asıl pedallara. Yol boşsa hızlı da gidebi- lirsin. Fakat ellerini bırakma sakın. Boşluğa terk edilen ellerde değil, nereye tutunacağını bilen ellerde özgürlük.
150 syf.
·2 günde
Ali Ural'ın son kitabı. 150 sayfa 30 denemeden oluşan kitap elbet Posta Kutusundaki Mızıka kadar başarılı değil, zaten beklemiyordum. Ama yine de Ali Ural'ın o efsane cümleleri kitabı okunur kılıyor. Fakat denemelerin içerik olarak bir bütünlüğü çok fazla yok gibi. Yani diğer kitabındaki gibi bu denemeyi-yazıyı bir daha okumam lazım dediğim bir yazı yok. Fakat dediğim gibi aralarda çok güzel cümleler var yaptığım alıntılardan da anlayacağınız üzere.
150 syf.
·1 günde
Kitap, yazar A.Ali Ural'ın daha önce çeşitli gazete ve dergilerde yayınlanmış olan yazılarından oluşuyor. O zamanlar severek takip ettiğim yazılarını tek kitapta derlemesi isabetli olmuş. 30 denemeden oluşan eserde birinci deneme "bisiklet dersleri"
Bisiklet sürmeyi öğrenirken alınan yaraları "Bizi ne çok şey yaralıyor" başlıklı ikinci denemesinde anlatıyor; "Büyüdükçe yaralarını gizlemeyi öğrendi çocuklar. Herkese göstermeye çalıştıkları, herkesten gizledikleri oldu. Kendilerinden bile."

Sevgililer gününde yayınladığı "Unutulma korkusu" ve "aşk heykeltraşı" yazılarıyla gerçek sevgiye dikkat çekiyor.

Okurken yormayan ama düşündüren, tekrar okumak isteyeceğiniz bir eser.
150 syf.
·8 günde·Beğendi·Puan vermedi
Selamun aleykum
Sayın Ali Ural kitabın ismini Bisiklet dersleri değilde, yaşama dersleri yapsaymış. Her konuya değinmiş. Okurken kalemi elimden bırakamadığım her cümlenin altını çizdiğim bir kitap oldu. Okumanızı tavsiye ederim :)


*Ali Ural okuyun pişman olmazsınız.
150 syf.
·15 günde·Beğendi·10/10
Her bölümünü severek ve zevkle okudum ve her bölümü beni farklı bir aleme götürdü. Kah çocukluğuma gittim kah bulunduğum devrin gerçekleriyle yüzleştim. İçimde bulunan ama ifade edemediğim bir çok duyguya tercüman oldu her insanın kendinden mutlaka bir şey bulacağı bir kitap.
150 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Denemeye karşı bir önyargınız varsa tam da tabularınızı yıkacağınız bir kitap. Cümlelerin derinliğinde epey kaybettim kendimi. Hiç bu kadar altını çizmemiştim bir kitabın. Her yer altı çizili bir kitaba dönüşecek diye korkarak bitirdim Okurken öğreten kitapları severim. A.AliUral google açıp defalarca arama yaptıran bir eser. Ve her denemede başka bir bilgi öğreniyorsun. Felsefe din edebiyat hayata dair ne varsa tek solukta okuyacağınız bir kitap.
Meraklılarına şimdiden iyi okumalar dilerim..
150 syf.
·Puan vermedi
Ali Ural okumak bir ihtiyaçtır demiştim. Okurken insanı saran ve silkeleyip kendine getiren bir özelliği var kaleminin. Bizim aklımıza bile gelmeyen ya da bağdaştıramadığımız kavramları öyle güzel harmanlayıp duygusunu dozunda veriyor ki hayran olmamak elde değil. Kitabı bitirdikten sonra şimdi bunun üstüne hangi kitap okunur ki diye düşündüm doğrusu. Bazı kitaplar gerçekten çok özel bir yere sahip benim için. #bisikletdersleri de o kitaplardan oldu. (Bizi ne çok şey yaralıyor, eksik parçalar,seni seviyorum, kaptana mektup, gayb ve amin) en çok etkilendiğim bölümler.
Çok fazla altını çizdiğim cümleler var şimdilik bir kaçını bırakıyorum buraya...
Bir çocuğun evinin pencerelerinden neleri görebileceğini hiç kimse bilmez. Bir yetişkinle, bir çocuğun seyrettiği yağmur aynı yağmur değildir çünkü. Çocuk yağmuru seyrederken şemsiyeyi düşünmez. Annesinin bir gün önce sildiği camlarda yarış yapan damlaların heyecanına bırakır kendini..
Kalbim mi dedim? Uyumayan ve uyutmayan bir kalbim vardı sahi. Yalnız yaşamak için değil, sevmek için de ihtiyaç duyduğum kalbim.
Çölün yakıcı sıcağında bir ağaç gölgesinde Hudeybiye Anlaşması'nı imzalıyordu Hz. Peygamber. Yüzüne gelen bir ağaç dalının O'nu rahatsız ettiğini düşünen arkadaşlarından biri, dalı koparmaya yeltenince izin vermedi. Yaralanan bir ağacın altında yapmak istemedi belki anlaşmasını. Yalnız insanlara değil, evrene şefkat olarak gönderilmişti O. Yaralamak değil, yaralara şifa olmak için. Hayat saygıyı öğretmişti orada, "Hayır!" diyerek..
Yaralarını kamufle edenler bilmezler ki yaralarıdır en kıymetli şeyleri. Çünkü yaralar madalyalarıdır hayatın. Herkes zafer kazananları alkışlar ve madalya takarken, mağluplar hayatın elinden gizlice alırlar madalyalarını..

Ey sanal dünyadaki varlığını gerçek dünyadaki varlığından daha çok önemseyen dostlar! Ne söyleyecekseniz hepsini söyleyin, birazdan kalbiniz atmayacak.
Sevdiğimden haberdar etmem gereken ne çok şey var;kitaplarım mesela,her biriyle tek tek helalleşeceğim sevgimi söylemekte geciktigim için. Altını çizdiğim satırların arasından kuş sürüleri geçecek o anda,cıvıl cıvıl. .
Yoksuldur sevgisini söylemeyen...
150 syf.
·33 günde·9/10
Nasıl kaçırdım anlayamadım ancak kitabın çıkışından 3 hafta sonra öğrendim Ali Ural yeni bir kitap çıkarmış! Hemen baktım ismi ne ki acaba diye,sonra ismini gördüm ekranda bir kaç saniye gülümsedim öylece bakıp,sonra tanıtım yazısı "bisiklete binmeyi öğrenmek için geç kalma çocuk.." işte yine onu yapmıştı yazar gönlüme dokunmuştu.
Bence harika bir isim olmuş "Bisiklet Dersleri" en başta çocukluğa taşıması beni hoşuma gitti. Sonra ilerledikçe beni vuran cümleler olsa da dedim ki yok ya eksik bir şeyler var. neymiş o deme hiç tarif edemiyorum. Ali Ural ın yaptığı bence sadece yazmak değil. onun kelimelerle ayrı bir ilişkisi var adını koyamıyorum,büyüleniyorum adeta.
Posta Kutusundaki Mızıka ile karşılaştırma yaptım kafamda ve bu baştan hataydı. Bence öyle bir kitabı Ali ural bile yeniden yazamaz 8). Yarısını okuduktan sonra ancak kendimi verebildim kitaba,sanırım yazarın gazete yazılarından oluşuyor çünkü tanıdık geldi bazı satırlar,devamını getirebildim zihnimden.
Kitabı bitireli haftalar oluyor ancak kaydebildim buraya, bir cümlesi var ki acıtıyor hatırladıkça:
"Sevgi alamametleri taşımadıklarından sevgi nişanelerine koştular."
150 syf.
Ve bir kitabın daha sonuna geldim, Ali Ural'ın Bisiklet dersleri kitabı denemeden oluşuyor, ben beğendim harikaydı şimdiye kadar okuduğum her kitabı ayrı güzel, şiddetle tavsiye ederim okuyun okutun.
150 syf.
·Beğendi·8/10
kitap klasik bir ali ural kitabı. çok fazla aforizma barındırıyor. posta kutusundaki mızıka ya yakın bir kitap ama son 6 7 kısmı direk din üzerinden anlatılmakta
150 syf.
·Beğendi·10/10
Ali Ural ın her denemesi benim için çok kıymetli her denemesini okuduğumda farklı bir dünyaya giriyorum bu kitabı da öyleydi ne derler tadı damağımda kaldı işte aynen öyle
150 syf.
·3 günde·9/10
Ali Ural ın naif yorumuyla farkındalıklarınız artıyor sahiden. Şükredilecek ne çok şey var yüz çevirdiğimiz. küçük mutlulukların da hayatınızı nasıl da güzelleştirebileceğini anlamanıza yardım ediyor.
"Ben dayanılmaz kahrımı ve üzüntümü yalnızca Allah'a şikâyet ediyorum."(Yusuf,86) demedikçe yatışmayacak kalbimiz.
Bana hatırlama sanatını değil, unutma sanatını öğret. Çünkü ben hatırlamak istediklerimi hatırlıyor, unutmak istediklerimi unutamıyorum..
Bir kediye, "Seni seviyorum!" demişti Ebu Hureyre omzuna alarak.Sevilmeyenin omuzlarda ne işi var!

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bisiklet Dersleri
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
150
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052021392
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Şule Yayınları
Bisiklete binmeyi öğrenmek için geç kalma çocuk. Büyüyüp ağırlaştıkça, sana yardımcı olacak kişinin bisikleti dengede tutması, senin peşinde koşması ve düşerken seni yakalaması zorlaşacak. Bir çocukluk olarak görüp küçümseyeceksin belki de bisiklete binmeyi. Yol büyüyecek gözünde, güvenemeyeceksin dizlerine. Vakit varken asıl pedallara. Yol boşsa hızlı da gidebi- lirsin. Fakat ellerini bırakma sakın. Boşluğa terk edilen ellerde değil, nereye tutunacağını bilen ellerde özgürlük.

Kitabı okuyanlar 185 okur

  • Miyase Omaç
  • Ş
  • Ranâ Ak
  • Sâye
  • Behice
  • Ramazan KELEŞ
  • Fevzi Coşgun
  • Aybuke KAPLAN
  • Nidanur Uçar
  • Zeynep Avcı

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.7
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%40
25-34 Yaş
%40
35-44 Yaş
%6.7
45-54 Yaş
%6.7
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%82.8
Erkek
%17.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%31.4 (22)
9
%24.3 (17)
8
%25.7 (18)
7
%11.4 (8)
6
%4.3 (3)
5
%1.4 (1)
4
%1.4 (1)
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları