Bisiklet Hırsızı

8,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
240 gösterim
Bir işsiz, oğlu ve çalınan bir bisiklet... De Sica görünüşte böylesine basit bir çıkış noktasından işe koyuluyor. Ama sonuç, sinema tarihinin baş yapıtlarından biridir. Çalınan bisikletin ardına düşen baba oğulun serüveniyle bütün bir toplum düzenini ortaya koyan, açıklayan, suçlayan; sanat değeri toplumsal değeriyle başbaşa giden bir yapıt... Çalışma aracını yitiren işçinin, uygar bir başkentte onu yeniden ele geçirmek için giriştiği umutsuz çaba, ''Bisiklet Hırsızı''nı çağdaş bir trajedi gücüne eriştiriyor. Hiçbir toplumbilim araştırması, savaş sonrası İtalyasını ''Bisiklet Hırsızı'' kadar açıklıkla ortaya koyamaz. Geleceğin araştırıcısı ''Bisiklet Hırsızı''nda savaş sonundaki bir Batı Avrupa ülkesinin yaşayışını, toplum sorunlarını çözecek belgeyi bulacaktır. Geleceğin sinemacısı, günlük sorunların, önemli toplum olaylarının sağlam bir estetik görüşle nasıl birleştirildiğini görecektir. Geleceğin seyircisi ise tıpkı günümüzün seyircisi gibi canlı, güçlü, sağlam, soluk kesen bir sanat yapıtı ile karşılaştığın duyacaktır.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 1971
 • Sayfa Sayısı:
  147
 • ISBN:
  ---
 • Orijinal Adı:
  Ladri di biciclette
 • Çeviri:
  Alpagut Erenuluğ
 • Yayınevi:
  Bilgi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Emre Şeyda 
12 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bisiklet Hırsızı dünya sinemasına damga vurmuş filmlerden. IMDB sinema sitesinde de tüm zamanların en çok beğenilen 250 filmi arasında da 90. sırada. Kitabını görünce şaşırdım ve düşünmeden aldım. Kitabını olduğunu bilmediğim gibi filmini de bir türlü izleyememeiştim. Kitap kargo ile bana geldiğinde aslında kitabın bir senaryo kitabı olduğunu gördüm ve mutluluğum daha da arttı. Senaryo kitaplarını çok severim.

Kitap aslında orjinal senaryo değil bunu kitaptaki notlardan öğreniyor. Senaristin orjinal metni kaybetmesinden dolayı filmin tekrar senaryıolaştırılmasından oluşuyor ve sahne sahne ve kelime kelime her şey yazılıyor. Bununla birlikte filmden bolca kare de mevcut. Bir senaryo kitabından beklenecek her şey bu kitapta var. Okuduktan sonra filmini izleme arzusu iyice arttı. Bunu belirtemeden geçemeyeceğim. Bizim için önemsiz olabilecek bir bisikletin bir aile için ne kadar da önemli olabileceğini bu kitapta görmüş oldum.